· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(219)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(219)     
mf13

Copii
Mihnea Mihail: 10 ani, 5 luni

07.03.2010 8:16     citat 

Alexxya...o parte din poze sunt facute la finuta mea acasa ...cele in care este si fetita;deci interiorul de acolo nu este de la mine.

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 6 luni
Al mic: 6 ani, 11 luni

07.03.2010 8:45     citat 

Mf bine ai reveniiiit!!!! Ce mare s-a facut flacaul! sarut sarut

Pana acum i-am dat Emei iaurt Tnuva, ca pe asta il mancam si noi, dar de o sapt nu am mai luat ca are un gust tot mai pregnant de var. ochi peste cap

Ma gandeam daca nu vreti sa ne intalnim maine, care puteti, sa ne sarbatorim si noi ziua. zambet scot limba

sus

Denunta
lorellayy

Copii
bebe drag - Natalia Maria: 10 ani, 3 luni

07.03.2010 8:48     citat 

urschu multumim de listuta sarut

roxy multa sanatate lui Vladut! sa nu mai faca temperatura la noapte si sa va odihniti sarut

mf13 frumoase pozele; tare mult imi plac ochisorii lui Mihnea sarut

katya nu am stiut ca nectarinele nu sunt recomandata. dar ce au rau? mie mi se par la fel cu piersicile numai ca nu sunt "paroase" foarte fericit

sfecla de cand as putea sa ii dau?

fata mea e de nerecunoscut! a mancat bine si de dupamasa (90 pireut de cartofi cu piept de pui) trag cu ochiul ptiu ptiu sa nu o deochi! foarte fericit . in ultima vreme am "parat-o " la toata lumea ca nu mananca si ca nu stiu ce sa ma mai fac cu ea...cred ca i s-a facut rusine si s-a pus pe papat rad

rome ce bine ca ii place mancarica lui Lucas sarut

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 3 luni
Paul: 7 ani, 3 luni

07.03.2010 8:57     citat 

a propos de piersici, piersici si nectarine 50 RON kg???? Pt. fructe pline de "prezervative" si fara gust?? prostit No way, prefer sa-i dau mar si portocala, banana. Altceva nu indraznesc.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 3 luni
Paul: 7 ani, 3 luni

07.03.2010 8:57     citat 

a propos de piersici, piersici si nectarine 50 RON kg???? Pt. fructe pline de "prezervative" si fara gust?? prostit No way, prefer sa-i dau mar si portocala, banana. Altceva nu indraznesc.

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 6 luni

07.03.2010 9:10     citat 

Buna seara !
Multumim de listuta ! Nu am citit din urma ca nu am timp poate reusesc mai tarziu .
mf bine ai venit ! Scuze ca nu te-am sunat jenat Am vazut apelul ffff tarziu ( eu las tel cu muzica sa doarma Bogdan si am vazut cand s-a trezit el pe la 21.30 ) si am zis ca sun a doua zi dar am uitat complet . jenat Te sun maine , promit sarut
Am vazut ca vb. de spanac , i-am dat si eu sapt. trecuta desi am o carte in care scrie ca de la 9 luni , m-am gandit ca mai avem putin . I-a placut mult dar l-am facut simplu , am fiert spanacul in zeama de la carnea de pui apoi l-am amestcat cu putin unt si carnita si gata . A mancat pt. prima data jum. de castron fara jucarii si deschidea gurita de nu apucam eu sa-i dau foarte fericit In schimb azi i-am dat peste la cuptor si a mancat 3 linurite trist nu i-a placut sau nu am nimerit-o bine ca ne iese un dintisor .
Anuntam si noi dintisorul nr. 7 care a iesit singurel si nu l-am simtit de cand o fi nu se stie ca deja e maricel zambet . L-am vazut ieri cand m-am uitat la el in gurita ca e marait rau dar e marait din cauza dintisorului nr. 8 care nu vrea sa iasa asa usor . L-a noi iese unul usor unul cu scandal ....
Roxy imi pare rau de Vladut , sanatate multa sa-i scada temp. sarut
Lorellay in cartea pe care o am eu scrie ca sfecla rosie se da de la un an .
Si eu tot iaurt Campina folosesc . Am mancat iaurt din asta cat am fost gravida cate 2 borcane mari / zi imi lua sotul cu baxul iar acum tot din asta ai dau si lui .

sus

Denunta
gimiloasa

Copii

07.03.2010 9:12     citat 

Suns frumoasa intentia ta dar s-a anuntat maine o vreme tare urata . Poae au gresit astia de la meteo si nu e asa ca daca nu e de hibernat in casa scot limba sarut

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 10 ani, 3 luni

07.03.2010 9:18     citat 

Buna seara! sarut Am mai citit cate ceva din urma cu greu ca avem iar show cu dintisorii trist Vreau sa va intreb ceva care ma tin de mult sa aflu: voi carnea bebelusilor i-o dati proaspata mereu? Congelati carnea vreodata si o decongelati mai tarziu ca sa-i faceti supica din ea? Si daca o cumparati proaspata mereu, cum faceti? o cumparati zilnic? am intrebari existentiale, stiu rad dar chiar ma intreb cum sa fac sa fie bine cu carnitza...as vrea sa-i introduc macar zeama de carne in piureuri. Si asa poate ii dau si supica intr-un final ca la noi supa a esuat total.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani, 2 luni
mara: 10 ani, 5 luni

07.03.2010 9:20     citat 

.roxy, sanatate! cu anna am tras cu febra peste 39 la dinti.
kjkbjmbhkhjluuufgdtredbvhnjbhjghjhjjikkklkkll
alice trag cu ochiul eu de aia fac iaurt de casa. repet, reteta e pe blog scot limba
gimiloasa, felicitari. noi nu avem niciunul.
lorellayy, pe lista mea sfecla e de la 6 luni.
mf, tare dulce perint ai!
rome, ma bucur ca aveti pofta!
tocmai zicea vanilla, si o plagiez ca firmele mari de lactate ..DAno.., tnu..., mill... rad se aprovizioneaza, precis de la ferme industriale si asta include furajare cu concentrate, hormoni, vaccinuri antibiotice...
loredana, ai o fru-mu-se-te!
alexxya, urschu, pasunica sarut sarut sarut

sus

Denunta
lorellayy

Copii

07.03.2010 9:21     citat 

smiri eu dintr-un piept de pui am facut cateva pungulite cu cate 1 buc (cam cat am considerat ca ar fi o masa) si apoi le-am congelat

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani, 2 luni
mara: 10 ani, 5 luni

07.03.2010 9:23     citat 

----------
smiri a scris:
Buna seara! sarut Am mai citit cate ceva din urma cu greu ca avem iar show cu dintisorii trist Vreau sa va intreb ceva care ma tin de mult sa aflu: voi carnea bebelusilor i-o dati proaspata mereu? Congelati carnea vreodata si o decongelati mai tarziu ca sa-i faceti supica din ea? Si daca o cumparati proaspata mereu, cum faceti? o cumparati zilnic? am intrebari existentiale, stiu rad dar chiar ma intreb cum sa fac sa fie bine cu carnitza...as vrea sa-i introduc macar zeama de carne in piureuri. Si asa poate ii dau si supica intr-un final ca la noi supa a esuat total.
----------

eu fac supuica, iar carnea o pun inapoi in congelator fiarta si scot cand trebuie. pentru ca prefer carne " de casa" am doar congelata
votat everibody, dar slab castig pa ca mara protesteaza f rau

sus

Denunta
lorellayy

Copii

07.03.2010 9:24     citat 

ralus rogu-te da-mi adresa blogului ca vreau si eu reteta de iaurt trag cu ochiul

sus

Denunta
gimiloasa

Copii

07.03.2010 9:30     citat 

smiri si eu congelez carnea , e destul de greu sa-i dai tot timpul proaspata . Eu primesc pasari de tara si o tai si fac pungute mici cat sa folosesc o data .( folosesc doar pulpele si pieptul ) Eu zeama de carne acum i-am dat pt. prima data ca mi-a zis dr. ca se poate ca eu citisem ca nu-i buna si pana acum fierbeam carnea separat si legumele separat si apoi le amestecam . Acum nu stiu sa zica si fetele cum fac ele .
Ralus multumim , lasa ca aveti si voi timp nu-i tarziu . sarut

sus

Denunta
lorellayy

Copii

07.03.2010 9:32     citat 

si eu fierb carnea separat de legume (asa mi-a zis dr)

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 6 luni

07.03.2010 9:32     citat 

ralus rad

da, asta ziceam si desi nu mai cumpar lapte si lactate din magazin de ceva vreme, preferate la noi in casa sunt lactatele Sanlacta si ca gust si ca ingrediente
uitati-va pe etichete: daca exista lapte praf, amidon, sau orice altceva inafara de lapte si culturi lactice ziceti pas

pentru iaurtul facut in casa (care e o idee excelenta) e nevoie de "starter" deci de un cuib de bacterii care sa se inmulteasca in lapte (care daca e pasteurizat nu am facut nimic).
starterul asta, daca e iaurt de magazin, iara nu am facut nimic (culturile respective sunt de calitate inferioara)
deci preferabil este sa avem lapte de vaca crud si gras plus o cultura buna sau probiotice (care sunt suplimente alimentare)

cu carnea fac asa: cumpar o gaina proaspat taiata, o transez pe bucati si o congelez (inclusiv organele) si apoi scot cate o punguta si pregatesc ce e de pregatit. nu stiu ce sa zic de carnea fiarta si apoi congelata, nu mi se pare o idee foarte buna. pentru ca atunci cand o scoti de la congelator e musai sa o reincalzesti si nu stiu cat e de ok

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: