· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (424)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (424)     
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 10 luni

09.03.2010 7:26     citat 

mersi 22ra....
pai la mine mananca cam jumatate de ora....asta la 2,3 ore....
dak mananca jumate de ora...si ma cere peste vreo juma de ora inseamna ca nu e laptele consistent si ca am mancat eu cine stie ce sau ca nu am mancat cat trebuie

de ex la maternitate in primele 2 zile nu aveam pofta de mancare si nu prea mancam...saracu bebe plangea ca vroia papa din ora in ora....si nu intelegeam de ce..si a venit asistenta si m-a intrbat ce am mancat in ziua respectiva ....si iam zis k mai nimic....si mia zis sa incerc sa mananc ca altfel ma chinui si il chinui si pe bebe[/code]

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

09.03.2010 7:30     citat 

vicky, foarte utile sfaturile zambet
si povestea cand ai timp sa ne-o spui?

sus

Denunta
vicky22

Copii

09.03.2010 7:35     citat 

o sa incerc in seara asta
oricum nu sunt multe de spus.....
de la 6 dim pana la 16 .00 cand am nascut nu s-a int nimic interesant....am stat in pat asteptand sa ma dilat ..k ajunsesem la spital cu apa rupta dar nu aveam dilatatie deloc....
dar revin in seara asta...

app....ancutza, alina, angell si-au spus povestile??

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.03.2010 7:39     citat 

nu prea foarte fericit
Dar eu va presez pe toate ca...ma grabesc zambet
De la angelll avem promisiuni zambet

deci ti s-a rupt apa acasa... zambet

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

09.03.2010 7:43     citat 

ana, ce comica esti rad cum stai tu cumintica foate atenta la tot ce spune vicky rad de parca ai fi la prima nastere "deci , t-i sa rupt apa acasa" rad

ralu sarut felicitari pt achizitii, asteptam poze trag cu ochiul

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.03.2010 7:58     citat 

pai ionelita...pana acum sarcina asta nu seamana prea tare cu prima prostit ...asa ca ma intereseaza toate detaliile mai ales la nasterea naturala foarte fericit...s-or mai fi schimbat vremurile cool

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

09.03.2010 8:06     citat 

eu o astept pe Ancutza cu povestea cezarienei...pt ca asta ma asteapta si vrea sa stiu cum a fost. Bine, eu voi naste la maternitatea din oras, deci...nu stiu daca e la fel ca si...lucruri cu care te lasa sa vii etc...

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.03.2010 8:09     citat 

22ra, e o mare diferenta...adica la maternitate trebuie sa aduci tu o groaza de chestii, tot bagajul, din spital nu prea iti dau nimic...la isis iti dau de toate zambet ... a mai nascut relativ recent ramona79 acolo si a povestit multe...eaa nascut in apa zambet

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

09.03.2010 8:29     citat 

aha...chestia este ca nu stiu cati chiloti sa-mi iau, cata vata, daca iau din start haine pt bebe si ce haine, creme etc,,,ca am mai intrebat si pe aici, chiar si 2 prietene ale mele care sunt asistente la maternitate si care ziceau ca nu imi iau nimic in primele 2 zile ca nu ma lsa decat cu acele camasi ale lor...dar parca e ciudat asa...nu stiu ce sa zic...

sus

Denunta
ancamonica

Copii
ANISIA: 10 ani, 7 luni
IUSTIN: 13 ani, 2 luni

09.03.2010 8:32     citat 

Chiar daca e cu intarziere vreau sa urez tuturor mamicilor si viitoarelor mamici un sincer LA MULTI ANI si multa sanatate . Felicitari Narcisei pentru bebele ei de noata 10 si tuturor mamicilor care au mai nascut. Va pup

sus

Denunta
andreeameme

Copii
mihai: 15 ani, 4 luni
iustin gabriel: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

09.03.2010 8:36     citat 

buna seara burticute
am trecut un pic pe la voi sa vad ce mai faceti
in primul rand la multi ani pentru 8 martie imi pare rau ca nu am ajuns sa va urez ieri sarut
in al doilea rand felicitari proaspetelor mamici, sa va traiasca puiutii , sa fie sanatosi si norocosi iar mamicilor insanatosire grabnica sarut
iar in al treilea rand pup toate burticile si va urez sarcini usoare in continuare si nasteri fara dureri sarut
eu am tot umblat cu , copiii pe la dr, cel mare mihai are o alergie si e si racit si ne tot plimbam pe la diversi medici trist
cel mic, iustin , este bine dar a trebuit sa ii fac o eco abdominala deoarece la morfo de la 22 de sapt se ivise o mica problema la rinichiul stang plus ca are un mic reflux gastro esofagian, dar totul a iesit bine, bb mic e sanatos si creste pe zi ce trece. incerc sa pun cateva poze de la botez nu stiu daca reusec
pupici la toate burticile sarut
http://s908.photobucket.com/albums/ac28...%20iustin/

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.03.2010 8:39     citat 

22ra, sa stii ca difera de la spital la spital..de exemplu unde nasc eu, la filantropia, nu il imbraci tu pe bb...la bucur da...Pijamalele sunt ale tale...sunt ceva diferente ochi peste cap
Daca nasti la maternitatea ploiesti cel mai bine te indruma cineva care a nascut acolo.

sus

Denunta
ancamonica

Copii
ANISIA: 10 ani, 7 luni
IUSTIN: 13 ani, 2 luni

09.03.2010 9:42     citat 

Andreeameme foarte frumoase pozele de la botez. Sa-ti traiasca baietii si sa dea Dumnezeu sa ai parte numai de bucurii din partea lor.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

09.03.2010 9:47     citat 

buna seara...
voi cum stati cu mancarimile ? pe mine ma mananca pielea pe sani si pe picioare, imi vine sa ma scarpin intr-una...am gasit ceva ulei special pt mancarimi in sarcina, si are efect chiar cand ma fac si putin dupa, insa ar trebui sa ma dau toata ziua sa nu simt disconfort... foarte fericit
m-am interesat cate tampoane trec in spital la nastere normala...cam 50....dar e bine sa va faceti si mai multe pt ca surplusul il folositi acasa..

acum ne delectam cu un compot de gutui....si asteptam sa ne culcam...
ne mai citim maine...
noapte buna burticutelor si mamicilor...

sus

Denunta
vicky22

Copii

09.03.2010 10:20     citat 

haideti sa va scriu si povestea nasterii mele....... prostit

ora 5.40 duminica dimineata...
am visat ca fac pipi pe mine si m-am trezit....pun mana in pat...uda toata...stiam ce inseamna asta.....
il trezesc pe sot....zic .."mami...apa"/....la care el imi da sticla cu apa....eu zic "nu mami...mi s-a rupt apa".....sare speriat din pat...ma ridic si eu , ....stiam ca a venit momentul asteptat....nu am intrat in panik.....in schimb sotul nu stia ce sa faca mai repede....i-am zis..."stai mami incet ca nu nasc acum...nu te grabi"....
neam imbracat si am fugit spre spital
am ajuns la camera de garda....era o asistenta care m-a pus pe masa si m-a controlat..
mia zis ca am membranele rupte si ca nu am dilatatie nici macar 1....mi-a zis ca o sa nasc dupa 16.00 incolo,,,,
m-am dus la garderoba, mi-am lasat hainele si m-am schimbat in camasa de noapte.....\
mi-am luat la revedere de la sot, l-am pupacit si i-am zis sa stea linistit ca ne vedem dupa nastere
dupa care m-a luat asistenta si m-a dus in saloanele lor......mi-a luat sange ( nush pentru ce)....i-a ascultat inima lu bebe.... a zis k e ok dupa care mi-a spus sa stau linistita in pat ...
am stat pana pe la vreo 11.00 cand a venit doctora mea sa vada ce fac....m-a controlat...deja aveam dilatatie 3...
m-a dus la ecografie sa il vada pe bebe....bebe era ok....mai avea putin lichid aminotic., miau spus k are 2800 g....
m-am dus inapoi in salon...am mai stat iar singurica pana pe la vreo 14.00....timp in care am vorbit cu toata familia....erau jos....asteptau cu sufletul la gura sa nasc.....erau mai speriati si mai nervosi ca mine...intruna le ziceam ca mai dureaza.,mai dureaza....
pe la ora 14.00 m-au pus ma duc la toaleta dak imi vine sa fac ceva, mi-au facut si o clisma (o urasc..app)....m-am intors in salon, am mai stat un pic ....dupa care m-au urcat iar pe masa sa vada ce dilatatie am....era 5......
mi-au pus perfuzie pentru a ma dilata mai repede si pentru a suporta contractiile mai usor...
vreau sa va spun ca s-au purtat foarte frumos cu mine in tot acest timp....erau numai pe langa mine,ma intrebau dak ma simt bine, dak am dureri.....
asa....cum va ziceam....miau pus perfuzie si au asteptat sa ma dilat la maxim.....
la ora 16.00 deja incepuse contractiile acelea foarte foarte mari....mai ca iti vine sa o iei la fuga....le-am suportat usor....nici nu se astepta doctora sa nu ma vait sau sa tip.....erau intradevar dureroase dar scurte si le faceam fata mai usor....
deja se pregateau toate de nastere.....atunci a inceput sa imi fie putin frik....dar ma si bucuram....stiam ca nu mai e mult pana il vad pe bebe....
mi-au spus ca in momentul in care simt ca imi vine sa fac treaba mare, sa le strig.....
pe la 16.10 am simtit ca imi apasa ceva pe intestin si tot imi venea sa imping.....
m-au urcat pe masa repede si mi-aqu spus cand am contractie sa imping cu toata puterea mea.....nu prea mai aveam....se irosise in timpul contractiilor..
a venit contractia...am impins cat am putut de tare dar nu am reusit sa il scot pe bebe....simteam ca imi explodeaza timpanele.....
am asteptat a doua contractie....am luat mult aer in piept si am impins cat am putut de tare....mi-au spus ca ii vede capul si sa mai imping o data....am mai impins si a iesit bebe......am simtit asa o eliberare....phiuuuuu....dupa care mi-a zis sa mai imping o data sa iasa si placenta....
eram super obosita.....dar cand lam auzit pe bebe park mi-am revenit si park imi venea sa ma ridic de pe masa sa il iau si sa fug cu el......mi l-au aratat si mi lau pus in brate.....era asa mic...si asa urat , si negru, cu nasul turtit....))....l-am pupacit dupa care lau luat si lau dus in salon.....
dupa care a urmat cusutul la care nu am simtit absolut nimic....eram super obosita...imi venea sa adorm acolo.....
doctora ma felicitat.....mia spus ca nu se astepta sa fiu asa cuminte ....
m-a cusut...m-am jos de pe masa si mam pus in pat....si cam atat.....am scris super mult.....sa nu ma injurati......

v-am spus...a fost usor....in comparatie cu ce nasteri am auzit.....
sper sa aveti nasteri asa usoare......
si sa nu va fie frik......trece foarte repede.....

va pupik......

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: