· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (424)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (424)     
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

10.03.2010 10:14     citat 

neata...
noi inca dormim pe noi, caci n-aveam niciun chef sa ne ridicam din pat de dimineata...sotul imi tot zicea sa raman ca ma suna el daca am clienti ( el are biroul deasupra biroului meu ) da ma mustra constiinta, si m-am ridicat pana la urma...
dorm asa bine mai nou, incat e super...si ieri dupa masa am dormit o ora jumate, dar asta nu m-a impiedicat sa dorm perfect noaptea chiar daca m-am trezit la baie...
Vicky, ai avut o nastere foarte usoara, felicitari...speram sa avem si noi norocul tau zambet
pacat ca au inceput colicii...

Luara...legar de IR, arterele uterine, eu zic sa nu te sperii deloc, caci nu stiu dc mai tii minte ca asa patisem si eu la un moment dat cand am facut un eco la alt medic decat al meu si mi-a zis ca prin artera uterina dreapta nu se poate alimenta bine copilul, caci arata indicele mult mai mare decat e normal si inseamna ca fie e blocata fie ingusta fie nu stiu ce...dupa ce m-am panicat atunci la maxim, m-am dus de urgenta la dr mea si mi-a explicat ca e si daca ar fi o problema tot nu exista solutii si n-are legatura cu bebe...pentru ca e vorba de artera ta uterina, dar bebe nu se hraneste doar pe acolo, si mai ales prin cordonul ombilical, unde fluxul arata ok. Apoi mi-a spus ca la varsta asta de sarcina ( eu aveam atunci vreo 26 ) nu poate sa-mi scoata copilul ca sa stim sigur ca-l hranim corespunzator, caci i-ar face mai mult rau. Apoi , si cel mai important , ca atat timp cat nu exista suferinta fetala, copilul se poate dezvolta absolut normal si daca valorile IR nu sunt ok...la mine asa s-au dovedit a fi...cu atat mai mult cu cat era in graficul de crestere normal, ba chiar peste cu o saptamana...
Si mi-a mai zis un lucru, si anume ca doar atunci cand 12 ore copilul nu misca atunci e semn de suferinta fetala si atunci e cazul sa treci la investigatii mai amanuntite, caci altfel nu faci decat sa creezi o furtuna intr-un pahar cu apa....
Daca copilul se dezvolta normal, nu ai de ce sa-ti faci griji in plus...daca la eco ar aparea ca e mai mic cu mult decat ar fi normal pt varsta de sarcina, atunci se fac analize suplimentare...pana atunci nu, pentru ca nu faci decat sa-ti creezi scenarii sumbre fara niciun rost...
A fost foarte de treaba dr mea atunci si mereu imi spune la eco ca sa stau linistita ca interpretarea de atunci a medicului celalalt nu are efect asupra bebelului care se dezvolta absolut normal...
Deci, te rog, nu te ingrijora, te inteleg perfect caci eu dupa ce mi s-a zis prima data ca exista riscul unui retard de crestere daca nu-i alimentat bine, eram terminata, plangeam intr-una, si nu m-am linistit pana n-am ajuns la dr mea zambet
Ai sa vezi ca bebe e ok...conteaza atat de mult sa crezi asta...
Ai grija de tine si de printesa din burtica si ai sa vezi ca valorile astea nu influenteaza cu nimic evolutia sarcinii...

sus

Denunta
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
12 ani, 11 luni
Diana Catalina: 10 ani, 4 luni

10.03.2010 10:15     citat 

Vicky frumoasa poveste, ma bucur ca ti-a fost usor, ma bucur ca nu s-au schimbat prea multe la maternitate si ca e inca ok, mi-ai dat incredere. Cazarea cum a fost? ai stat in rezerva de 2 persoane sau mai multe..Te pup si iti urez refacere usoara si bebe sa treaca repede peste colici.
Luara e bine ca fetita e bine si ca te-ai convins ca e fetita chiar si cu burtica de baiat scot limba iar restul problemelor sigur vor trece, sotul are dreptate, fii optimista.
Codrina si Ionelita bafta la medic azi, asteptam vesti.
Ana... sarut sarut
mireaadrianaflorina tin pumnii pentru o nastere fara peripetii si o refacere rapida.
Restul fetelor va pup, sa aveti o zi usoara. sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

10.03.2010 10:16     citat 

Adriana, la mine problema persista la ultimele 2 controale. Dr. a fost dragut si nu m-a speriat, mai ater eu m-am speriat ca am tot citit aseara tot ce am gasit pe tema asta. Am inteles ca daca se mentine IR marit este perico de nastere prematura si asta n-as vrea sa se intample. Coagularea am facut-o si eu la incepututl saricnii si era totul ok. Apropos, n-am dat nimic bani. am fost la doctorul de familie si am luat trimitere pentru examen clinic de endocrinologie. Apoi am mers la endocrinilog, care e fost coleg de liceu cu mine si prieten bun si ala m-a trimis la toate analizele posibile gratis, adica platit de CAS. Si asa fac in fiecare an, am trimis la el toate rudele si prietenii.
Dar chiar daca e de bani, dau tot numai sa stiu cauza si sa stiu ca bebelina e sanatoasa.
Poate ma stresez degeaba, dar vreau cat mai repede sa inteleg de unde vine problema, ca sa stiu cum o rezolv.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

10.03.2010 10:17     citat 

fetelor ce-s alea IR-uri? ma tot uit pe morfologia mea si nu gasesc nimik

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

10.03.2010 10:23     citat 

eu va las acum...plec la Iasi...vb diseara sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

10.03.2010 10:26     citat 

IR arterele uterine stanga si dreapta....
Ionelita, drum bun...si sa vii cu vesti bune trag cu ochiul

sus

Denunta
luara

Copii

10.03.2010 10:32     citat 

Carmen ai dreptate. Dar la mine e si diferenta intre varsta ecografica si cea cronologica mai mare decat la ultimul control. Inainte erau 5 zile, acum sant apropape 10, deci e mai in urma. Dr. mi-a spus ca e din cauza ciclului meu neregulat, dar vreau sa fac analizele. Vreau sa fiu total linistita. De plans nu plang, ca am plans suficient pana acum, de la alte probleme.

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

10.03.2010 10:35     citat 

Luara, nu te mai necaji atat. Sunt sigura ca o sa fie bine. NU mai plange ca nu faci bine la bebelina mica. OK? sarut sarut

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 7 luni

10.03.2010 10:37     citat 

luara ma bucur ca bebelina e ok si sper ca si IR-urile vor fi bine sarut sarut
Multumesc pentru sfat sarut patru zile am incercat toate leacurile babesti pentru raceala si era pe zi ce trece mai rau asa ca pana la urma sotul a sunat medicul ginecolog care m-a bagat pe antibiotic cand a auzit de cate zile ma simt rau. Incet-incet vad ca ma lasa raceala dar tot mai tusesc. Se pare virusul pe l-am contactat e rezistent nervos

sus

Denunta
Codrina

Copii
10 ani, 8 luni

10.03.2010 10:38     citat 

Of, anika, se pare ca ai prins un virus, de asta nu te lasau leacurile babesti.. alea sunt pentru raceala trist Sper sa te simti mai bine

sus

Denunta
luara

Copii

10.03.2010 10:42     citat 

Codrina, nu plang, draga mea, tocmai asta si scriam, ca nu ma ajuta la nimic daca plang. Daca compar cu problemele care le ai tu, pai ale mele sant floare la ureche.

sus

Denunta
luara

Copii

10.03.2010 10:43     citat 

Anika, in principiu la varsta ta de sarcina antibiotiile deja sant permise. Sper sa se termine cat mai repede cu raceala ta.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

10.03.2010 10:53     citat 

neatza si de la noi
avem o bebelina f activa azi nu prea i place cum stau ,. nici pe scaun nici culcata nici cum trist (ma bate de pe acuma foarte fericit )
succesa la dr pt cine merg eazi
vicky ce poveste frumoasa ai avut parte de o nastere ffffffff rapida si usoara felicitari ,,,, vrem pozici sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

10.03.2010 10:55     citat 

Neata frumoase burtici,
Am dormit binisor azi-noapte Doamne ajuta. Asta cand am reusit, ca bebe e foarteeeeee activ atunci cand ma pun eu sa dorm noaptea si daca sunt obosita am noroc sa adorm si asa cu miscarile lui vulcanice foarte fericit M-am trezit sa merg la baie de dimineata si ma durea burtica si spatele , dupa ce m-am intors de la baie mi-a trecut si m-am bucurat ca am putut adormi la loc. Azi ma simt chiar bine foarte fericit inca. Sper sa fie asa.
mireaadriana nastere usoara si mult curaj mamico!!!!
ionelita asteptam vesti de la medic. Sper sa fie totul bine. Sa stii ca valorile mele sunt apropiate cu ale tale cu mici diferente. Ma speriasem la limfocite ca erau mici tare, dar am vazut ca si la tine sunt si apoi m-am interesat ca sunt asa mici in caz de menstruatie, sarcina. Deci se explica.
codrina bafta multa la medic. Fii optimista si gandeste pozitiv, ai sa vezi ca bebelina e bine.
luara imi pare rau de probleme de care ti-ar zis medicul ca ar exista. Eu zic sa nu te ingrijorezi si o sa vezi ca se rezolva de la sine.
ana sper sa vrea bebe sa vina azi sau maine cel tarziu sa nu tb sa-ti provoace nasterea.
vicky imi pare rau ca bebe a facut colici, dar cred ca e inevitabil,nu? Cum e, te descurci cu el la baita? Odihna placuta.sarut sarut
anika ma bucur ca te simti mai bine, te-a prins ca lumea virusul de raceala, oricum imunitatea noastra e foarte scazuta in aceasta perioada.
carmen ma bucur ca dormi bine, nasol ca tb sa mergi la birou si acuma cu burtica asa mare, dar stiu ca e firma ta si probabil de asta nu te lasi.
micky sarut
adrianaBuc sper ca si la tine sa nu fie probleme semnificative cu IR.
Eu astept sa se intoarca sotul sa mergem sa mai cumparam ce mai tb pt bebe si sa luam cate ceva de mancare ca s-au terminat proviziile.
Va pupacim. O zi frumoasa sa aveti. Imi place mult ca e soare!!!

sus

Denunta
Codrina

Copii
10 ani, 8 luni

10.03.2010 11:06     citat 

Byu,ma bucur ca ai reusit sa dormi!
La mine bebelina e mai lenesa azi. doar s-a impins de cateva ori. Abia astept sa vad ce face pe acolo.
Luara, nu trebuie sa te gandesti asa. Ca eu am probleme mai grave si ca ale tale ar fi un mizilic pe langa ale mele. Fiecare problema, cat de mica ar fi, are importanta ei. Noi aici incercam sa ne sustinem una pe cealalta, si fiecare problemuta e luata in serios. Ca suntem cate unele cu probleme mai grave, asta e. Le facem fata cumva. Nu?
Te pupic si va pupic.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: