· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (428)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (428)     
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

14.03.2010 12:09     citat 

byu imi pare rau ca iarasi ai dureri trist trist ......sa stii ca si mie mi se intampla sa am zile din aste in care sunt tare sensibila si imi vine sa plang ochi peste cap
bebe mie cand mi s-a rupt apa mi sa udat tot chilotul si pantalonul de pijama rad .....si nu nu curge toata o data curge asa pe reprize.......nu ai cum sa nu iti dai seama ca ti s-a rupt apa rad
ione imi place caruciorul bebelusului Cosmin sarut sarut sarut
bebe eu cred ca o sa ti-o iau inainte rad pentru ca am inceput de aseara sa am contractii unele sunt mai dureroase......dar nu sunt regulate,plus durerile de spate ......astept sa vad daca voi pierde si faimosul dop rad

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 6 luni
D: 11 ani, 1 luna

14.03.2010 12:11     citat 

fetelor multumesc pentru aprecieri zambet
frumos carucior ionelita zambet...eu tot nu am luat prostit
ralu, si la mine tot ca la angell a fost, doar ca la 12 sapt - mi-a zis doctorul sa astept 2 luni, si fix in a doua luna dupa chiuretaj am ramas iar insarcinata.

bebezola eu ce cazuri am auit de apa rupta, au fost cu multa muuuulta apa, cam toata odata, si se facea totul fleasca in jur. Cel mai bine mergi la un control.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 3 luni
AURA MARIA: 10 ani, 8 luni

14.03.2010 12:26     citat 

Suzica sa ne anunti daca te pui pe "treaba"...foarte fericit si daca pleci sa nasti si n-ai timp sa ne anunti atunci iti zic de pe acum Nastere usoara!

Bebe ar fi apa daca ti-ai fi pierdut deja dopul si doar asa ai fi ajuns in situatia in care sa "pierzi" lichid aminotic putin cate putin..altfel apa cand se rupe curge cel putin cat sa uzi chilot si pantalon bine de tot...
IOnelita forte frumos caruciorul!
Eu , de data asta,fac economie:D,mi-au ramas 3 carucioare de la Adriana,plus patutul,plus pompe de san,sterilizator,hainute,incaltari...oricum o sa-i mai cumpar cate ceva ca multe s-au cam stricat de la spalat repetat sau au ramas patate de cine stie ce minuni si n-au iesit cu nimik,am si dat din ele la prietene...dar,de fapt, ce mai am eu de cumparat ar fi cateva lucrusoare de nou-nascut,pampersi si stuclutze cu biberon...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

14.03.2010 12:50     citat 

----------
bebezola a scris:
si mai am o nlamurire "ce simti cand ti se rupe apa" cam de 2 zile am ceva scurgeri dar nu tot timpu, si sunt mai abundente cand imi curge asa mi se uda un absorbant dinala zilnic de trebuie sa il schimb imediat dar cam odata pe zi e asa, dureri nu am si scurgerea asta are culoarea alba, mai galbena a fost sapt trecuta odata, dar acuma e cate putin dar alba si doar odata pe zi atunci cand se impinge iubita mai tare atunci curgeeeeeeeeee confuz confuz oare ce sa fie fetele , oare mi imi curge lichid, apa cand se rupe curge toata odata????? confuz confuz confuz
----------

In primul rand e normal sa ai o secretie mai abundenta in sarcinii, deci e posibil sa fie aia. In al doilea rand, cand se rup mebranele atunci curge totul deodata, intr-adevar, si atunci chiar nu mai ai scapare, adica nu poti sa "tii" cum o faci cu pipi. zambet Dar in al treilea rand e posibil sa se fisureze membranele, si atunci nu curge totul deodata, ci doar cate putin, uneori se reface lichidul amniotic, alteori nu. Eu ma gandesc ca e doar secretia de care ziceam la inceput, dar pentru ca sa stii sigur ca nu-s membranele fisurate, ar fi bine sa mergi la doctor.

suzica, zici ca nu curge toata odata ci pe reprize, la ce te referi? Ca mie cand mi s-au rupt mebranele (eram acasa) a curs pana n-a mai avut ce sa curga. zambet

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

14.03.2010 1:00     citat 

bebezola poate nu foarte fericit Eu sunt politicoasa astept la rand.
suzica te pregatesti? Eu zic ca nu mai ai mult si nasti daca asta simti mai ales ca tu stii cum e de la prima nastere. Tinem pumnii!!
ionelita foarte frumos caruciorul lui bebe Cosmin!!! Sa-l foloseasca sanatos!
Mergem si noi putin in plimbarica!
Va pupam!!! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani

14.03.2010 1:04     citat 

ionelita

f fain caruciorul. bravo. eu inca nu am luat

fetele

de unde stiu cand iese dopul gelatinos? cum arata?

bebezola

si eu am o leucoree abundenta, pe...reprize-mai ales daca stau mai mult in picioare. noaptea mai deloc. si este alb-galbui, inodora...Dar ma obliga la schimbari de absorbante zilnice si de 3 ori pe zi, ca nu suport senzatia de umed

sus

Denunta
Byu

Copii

14.03.2010 1:25     citat 

22ra numai de3ori pe zi rad ? Eu folosesc mai multe.
Sa stiti ca si eu am o scurgere mai abundenta si se uda absorbantul zilnic des, dar presupun ca e normal in sarcina mai ales spre sfarsit ca scurgerea sa fie mai abundenta.
Dopul gelatinos am inteles ca e ca o mucoasa (mucus) cu firicele rosiatice, roz , depinde. Acuma nu stiu ce cantitate ar tb sa fie, pt ca mie mi s-a eliminat acum 2 saptamani si 4 zile sub acest aspect doar ca era cantitate mica, nu mult.

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani

14.03.2010 1:33     citat 

byu

de 3-4 ori in contextul in care eu stau mai mult la pat...Dar chestia cu dopul mi-e sa nu se intample si eu sa nu am habar...

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 8 luni
Luca Daniel: 10 ani, 10 luni

14.03.2010 1:48     citat 

Ralu, dr mi-a spus sa astept sa vina primul CM dupa care pot ramane. Dar am calcat pe "bec" exact dupa o luna. Nu a fost nici o problema, nu am reusit sa fac nici o analiza nimic dupa pierderea sarcini. Cred ca am pierdut sarcina ca am facut ff mult efort in perioada aceea, am spalat covor am frecat gresia dupa zugravit, dus copil in brate...... Deci la mine nu au fost probleme dupa ce am ramas, dar am luat imediat utrogestan.

sus

Denunta
Byu

Copii

14.03.2010 1:49     citat 

Nu cred ca e posibil sa nu-ti da seama cand elimini dopul pt ca e ceva diferit fata de scurgerea normala si mai ales nu e galben/alb, e ca un mucus si mai are si sange in el si daca nu e dopul, altceva nu are ce sa fie.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

14.03.2010 1:51     citat 

fetele multumesc de raspunsuri, da inseamna ca e scurgerea aceea normala, 22ra si mie mi-e putin cumva , ca poate nu imi dau seama de dop
suzica harnicutza foc, ne-o iei inainte?? asteptam vesti bune, sa ne zici cand incepemm galeria sarut sarut
ionelita f frumos caruciorul sa-l stapaneasca sanatos sarut sarut sarut

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

14.03.2010 2:02     citat 

christa exact asa sa intamplat si la mine cand s-au rupt membranele m-am facut fleasca am udat si chilotul si pantalonul de pijama ........si sa oprit cat sa apuc sa ma schimb,ca dupa sa ma ud din nou....noroc ca apucasem sa pun un tampon care a retinut cat de cat pana la spital.
dar intradevar am ramas repede "pe uscat"........in plus ai dreptate cand spui ca nu poti sa o' tii" cum faci cu treaba mica prostit
byu sunt pregatita de aproape o saptamana doar ca pana aseara nu prea am avut semne ca ar vrea sa vina cool ........oricum eu cred ca nu dureaza mai mult de o saptamana si vine prostit

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

14.03.2010 2:04     citat 

bebe eu sper sa nu se intample astazi sau maine pentru ca maine are fata inspectie la gradi si vreu sa o pregatesc eu rad ........dupa ce trece poate sa vina linistit ca eu il astept cu drag sarut rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

14.03.2010 2:11     citat 

----------
Byu a scris:
Dopul gelatinos am inteles ca e ca o mucoasa (mucus) cu firicele rosiatice, roz , depinde. Acuma nu stiu ce cantitate ar tb sa fie, pt ca mie mi s-a eliminat acum 2 saptamani si 4 zile sub acest aspect doar ca era cantitate mica, nu mult.
----------

Chestia e ca dopul il poti elimina tot deodata (atunci e destul de usor de recunoscut, am inteles), sau pe bucatele, ceea ce probabil a fost la mine cazul, pentru ca la un control imi spusese gine ca am eliminat deja o parte din dop si eu nu remarcasem nimic deosebit.

suzica, eu depasisem 40 saptamani dupa UM (dupa calculul meu am nascut la fix 40 saptamani, dupa UM au fost 40+7) si dormeam cu un prosop de baie langa mine in pat. foarte fericit M-am trezit noaptea la 3 asa cu o senzatie ciudata, si dupa vreo 15 minute a facut poc. M-am intors usor pe o parte, am pus prosopul intre picioare si am taiat-o la baie, noroc ca era la cativa pasi. "Grosul" s-a scurs in toaleta si dupa aceea s-a mai scurs o vreme inca tot asa cate putin.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

14.03.2010 2:13     citat 

Buna dragelor.
Deci am ramas cu ochii in soare si aseara. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Mi s-a promis de dimineata, dar um am plecat devreme si el inca dormea, e clar ca n-am vazut nimic.
Am fost de dimineata la coafor, am mai dat o raita prin magazine. Normal ca nu m-am putut abtine, am luat 2 rochite atat de frumusele si una era in set si cu o caciulita de soare. Draguta rau. Am gasit si o patur din aia tricotata, ca eu demult cautam si nu gaseam.
Apo am dat o raita prin piata, am luat niste verdeturi. Afara e atat de frumos. Acum incerc sa conving pe dl sot sa mergem in parc. E o primavara adevarata.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: