· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
cristina79

Copii
Claudia: 16 ani, 2 luni
Sebastian : 10 ani, 11 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 9 luni

19.03.2010 10:02     citat 

buna dimineata, dragi mamici!!
Pupam pe toti bebeii, care mai de care mai frumosi sarut sarut sarut
Voi fi mamica a doua oara-multe ma stiti de la Lista gravidutelor sarut sarut .. si parca tot imi este un pic teama, mai ales ca acum voi avea baietel.. va citesc cu interes si ma bucur ca pot invata din experienta voastra
va impartasesc cateva lucruri de la prima sarcina, poate unele le veti considera utile.......referitor la caciulita in casa, eu am avut maxim 21 de grade(fata e nascuta pe 8 februarie) si am lasat-o cu capul descoperit din prima saptamana, doar dupa baita ii puneam cam vreo 2 ore, ca avea asa un par bogat..la 4 luni am tuns-o ca era vara si cald....nu a racit decat o data pana la un an, am incercat sa nu o infofolesc, sa o calesc, toata ziua eram pe afara.......asa am starnit admiratia mamei soacre, care povesteste cum a distrus ea imunitatea baiatului ei(sotului meu): a nascut in 25 iulie, era o caldura afara de te topeai, dar ea cand a ajuns de la maternitate a tras jaluzelele pe geam, a bagat radiatorul in priza si-l imbraca bine sa nu-i fie frig ochi peste cap ..plangea saracul bebelus, si ei faceau cu randul la leganat, ca vai ce copil rau care nu doarme deloc... prostit prostit ..si a bagat la injectii de mic, numai din raceala in raceala, prin spitale..si acum raceste des.....si mai plangea dintr-o cauza:soacra-mea nu avea lapte, desi avea niste balcoane jenat ...si bebele se hranea numai cu ceaiul dat intre asa zisele alaptari..asta pana la 2,5 luni...a fost la 5 doctori, sa vada de ce plange bebele continuu, astia o intrebau daca are lapte, ea zicea ca da..dar nu a facut nici unul proba laptelui...noroc cu una din bunici, a vrut sa-l pupe si bebele a apucat-o de nas...vai, ca-i este foame...soacra-mea:cum sa-i fie, acum l-am luat de la san, a papat juma de ora(ce sa pape, lapte ioc, san doar pe post de suzeta)..i-a facut bunica un biberon mare de lapte praf si a dormit vreo 6 ore saracul...mergeau sa verifice daca respira scot limba
ma scuzati ca am scris atata....vremurile au evoluat...dar totusi mi se pare incredibil atata inconstienta...chiar din partea medicilor
referitor la unghiute..eu le taiam cu o unghiera micuta, dar numai prin somn..manusi nu i-am pus niciodata in casa
am alaptat pana la 5 luni si nu i-am dat niciodata ceai sau apa...dar depinde de fiecare bebelus in parte...
baita ii faceam in camera, dadeam cu un grad-doua mai cald..si sotul m-a asistat doar la prima baita, singura i-am facut in fiecare seara pana la 4 luni, apoi o data la 2 seri...ce-i mai placea..dormea neintoarsa 4-5 ore
nu stiu cum se procedeaza la baietei..mamici de baietei-trebuie facut ceva special la putica cand ii schimbi pampersul, sau il speli? v-a aratat din spital?
Va pup pe toate si multa sanatate! Crestere usoara!!

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 4 luni
R: 13 ani, 9 luni

19.03.2010 10:29     citat 

ana bea o cescuta de ceai de menta mai reduce lactatia. nu mai mult ca dai in extrema cealalta. am patito la fetita cea mare si am baut la recomandarea moasei. daca apar noduli masaj si schimbarea pozitiei de alaptat.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

19.03.2010 10:40     citat 

----------
alexuca a scris:
nu cred ca indulceste nimeni ceaiul la un bebe de cateva luni.
----------

alexuca, n-o sa-ti vina sa crezi cate fac astea "constient" trist, dar nu mai stiu daca nu chiar la lista voastra am citit de cineva care da(dea) copilului ceai din ala granulat, si ala deja e indulcit de producator. Deci nici nu e nevoie sa il indulcesti tu, ca e deja. trist

ana, nu te mulge, dar pe langa ce ti-a scris danielle (si ceaiul de salvie ajuta, dar tot asa cum a spus si ea, cate putin doar, intai sa vezi si rezultatul) poti sa masezi usor sanul direct inainte de alaptat, doar cat sa iasa "surplusul" de lapte.

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 4 luni
R: 13 ani, 9 luni

19.03.2010 10:52     citat 

pozitii de alaptat
http://www.stillgruppen.de/anlegepositionen.html

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 6 luni
D: 11 ani, 1 luna

19.03.2010 12:59     citat 

vicky nu mananc nimic special, n-am mai facut greseala sa beau ceaiuri de fenicul cu anason sau galactogil (astea sunt bune pentru mai mult lapte)....in schimb am mai baut lapte si ceai verde si bere fara alcool...de placere nu pentru lactatie.
mananc normal, am redus cat am putut prajelile, fructele si legumele crude (nu de tot, mai mananc cate putin una-alta, banane, mango...cand si daca va incepe sa o doara burtica o sa trec pe regim mai drastic). In schimb stau prost la capitolul dulciuri, in sensul ca nu ma pot abtine ochi peste cap

Mersi Christa, danielle, o sa incerc. M-am si muls 2 zile din pacate, ca am alergat dupa doctor sa imi scoata firele si am lipsit cate 3-4 ore de acasa...i-am lasat fetei laptic in biberon. O sa incerc salvie putin, de menta nu m-as atinge, stau tare prost cu constipatia si menta are efect naspa la mine la capitolul asta. Pentru noduli sti uca e bine si gheata, chestii reci...deocamdata s-au dus la muls/supt.

cristina79, te asteptam pe listuta zambet. Eu am uitat multe lucruri de la prima sarcina, insa mi-au revenit instant in memorie provocate de imprejurarile de acum...dar oricum mi se pare totul mult mai simplu, sunt muuult mai calma, cotneaza mult experienta cu Maia. Insa mi-a fost f f frica de nastere, nu a contat ca am mai nascut odata tot mi-a fost f frica. Din fericire degeaba, a fost o nastere perfecta...si cu dureri aproape zero...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

19.03.2010 1:10     citat 

----------
ana_348 a scris:
M-am si muls 2 zile din pacate, ca am alergat dupa doctor sa imi scoata firele si am lipsit cate 3-4 ore de acasa...i-am lasat fetei laptic in biberon.
----------

Aia e altceva, ma refeream sa nu te mulgi CA SA scapi de lapte, in cazul asta te-ai muls ca sa ii lasi fetitei lapte cand nu erai la dispozitie. zambet

Nu stiu daca ai "acces" la vreun homeopat, surplusul de lapte se poate "trata" si cu remedii homeopate, stiu ca pulsatilla are si acest efect, dar exista remedii diferite pentru oameni diferiti zambet, asa ca ar trebui intrebat un homeopat.

sus

Denunta
ana_348

Copii

19.03.2010 1:56     citat 

da stiu ca e altrceva doar ca a fost regulat ca am plecat cam prea des de acasa, si sanii astia ai mei au tot produs si mai mult lapte, nu stiu ce au inteles ei din mulsul meu scot limba
pediatra dianei e medic alopat dar a studiat si homeopatia si recomanda si astfel de remedii, dar abia o cunosc, am avut o doar prima intalnire...cand mai vorbesc cu ea o sa o intreb si de lapte.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 11 luni

19.03.2010 2:18     citat 

Buna mamicutelor, sarut

Va citesc cu drag...Am vazut bebei superbi pe care ii pupacesc.Delia,Vladimir,Amalia,Casian sarut sarut sarut sarut
Eu ma bucur in continuare de ultimele 4-5 saptamani de sarcina si astept cu drag si rabdare sa ma alatur voua zambet
Vorbeati de taiatul unghiutelor..Daca stiti vre-o forfecuta f .buna...astept recomandari zambet
Eu citeam ca atunci cand taiem unghiutele la o mana sa ii distragem atentia in partea opusa...Si ma gandeam sa cumpar un balon cu azot sa il leg de mana opusa si sa ii indrept atentia spre el...hehe dar buna ideea cu taiatul unghiutelor cand doarme ..daca tine..O sa tin minte jenat )
Va pupacesc sarut

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 16 ani, 2 luni
Sebastian : 10 ani, 11 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 9 luni

19.03.2010 2:24     citat 

ana348, sarut ..sper sa vin la timpul potrivit in listuta, nu mai devreme...ce-o vrea Domnul...si eu sunt mai calma in ceea ce priveste ingrijitul bebelusului,dar tot mi-e frica de nastere....ca stiu ce ma asteapta...

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 1 luna

19.03.2010 2:48     citat 

ceai cu chimen si anason beau si eu in fiecare zi.....si vad ca are efect...cateodata curge asa mult....
si eu mananc ce ai scris mai sus...in afara de dulciuri....inca ma pot abtine....

app.....de constipatie ce recomandati.....?
de cand am nascut ies afara o data la vreo 4 zile....si e tragedie atunci...
am fost la farmacie si mia dat dulcolax.....dar degeaba...nu isi face efectul
beau si lapte, iaurturi dar tot degeaba....

altceva mai stiti????

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.03.2010 3:11     citat 

ionelia sarut

alexuca multumim! am pus-o pe amalia doar asa de poza pe pernuta! nici a mea nu ragaie!e o finuta!scot limba

bine ai venit mihaela!

madalina ce m-ai distrat cu body-ul! rad super baietel-stelist ai!

baia am venit de la plimbarica...si mancam!

sus

Denunta
ana_348

Copii

19.03.2010 3:29     citat 

vicky cand gasesti raspuns sa imi spui si mie prostit
in somn e cel mai bine de taiat unghiute, altfel nu e chip...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.03.2010 4:18     citat 

vicky si eu as vrea sa stiu... la fel ies si eu afara o data la 3 sau 4 zile! trist

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

19.03.2010 5:14     citat 

Semnam si noi condica, va pupam sarut

Fie-mea are un program tare ciudat... Azi noapte a dormit de la 11.30 la 5. Apoi a mincat pina la 6. S-a sculat pe la 8 si a mincat iar si din nou la 11. Am adormit-o cu greu (are gaze si se supara pina le scoate si plinge) si acum ma invirt pe linga ea sa se trezeasca fiindca n-am reusit s-o scot la plimbare. Si nu vreau s-o trezesc, o las sa doarma cit ii trebuie.

Ancutza si Vicky nu e bine cu constipatia, eu n-as rezista atit, 3-4 zile. Pot aparea diverse complicatii din cauza ei, de la candida pina la infectie urinara. Incercati orice, miere pe stomacul gol, ceaiuri, cereale (integrale, de la plafar, nu din supermarket), multe lichide in general si cit mai putine dulciuri... Va spun ce mi s-a recomandat mie in timpul sarcinii cind am avut o astfel de perioada.

De ieri ii dau si eu Deliei Infacol, nu pot spune ca am observat vreun rezultat dar in prospect scrie ca dureaza citeva zile pina incepe sa-si faca efectul, sa vedem. Are mese dupa care nu poate dormi fiindca o chinuie gazele. Uneori chiar daca da aerul afara. Si nu-mi place so vad ca se chinuie asa. I-l dau intercalat cu Bonnisan.

Ana si eu am avut problema asta cu lapte prea mult (si la Andrei si acum), dar din fericire am scapat. Bine si acum se mai umfla sinii la vreo 2h de la alaptat, dar curge putin laptic si se detensioneaza. M-am ferit sa mai folosesc pompa, cind simteam ca nu mai rezist imi dadeam cu apa calduta (cu dusul) pe sini. Eu din fericire n-am avut noduli.
Dar lapte beau si eu, am ramas cu obiceiul din timpul sarcinii de a bea aprox. 1l pe zi.

Claudis mi-a placut ideea cu balonul, oricum nu cred ca la inceput o sa se uite dupa el dar merita incercata sarut

Cristina te asteptam dupa ce nasti, deocamdata esti binevenita ca burtica si mamica cu experienta.

Vicky eu i-am dat suzeta din primele zile. Nici gind sa respinga tzitzi, chiar dimpotriva, stie fata sa recunoasca sursa de hrana trag cu ochiul

Va pupicim ca tocmai s-a trezit maimutzica.

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 11 ani, 1 luna

19.03.2010 5:15     citat 

Buna si de la noi.
Madalina,Roxane,Biank,Ancuta aveti niste copii superbi,sa va traiasca.
Miha,bine ai venit.vreau sa va intreb si eu ceva,voi cum ii culcati,ca mie de la spital mi-a zis sa o culc mai mult lateral.azi am iesit si noi putin la aer,i-a placut mult.va pup pe toate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: