· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
ionelita

am nascut deja!

15.03.2010 12:47     citat 

ferre sarut bine ai revenit acasa sarut sarut sarut

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

15.03.2010 12:49     citat 

tania, mersi.

ione, sarut

Vroiam sa va inteb, voi va ungeti bebelusii cu ceva dupa baita, gen uleiuri sau creme?

sus

Denunta
biank13

Copii
vladimir mihai: 11 ani, 2 luni

15.03.2010 1:27     citat 

bine ati venit mamici noi...
noi ne-am plimbat toata ziua si sambata si duminica.vizite, gratare, malluri...iar bebel azi noapte a dormit sase ore...cred ca de la aerul de afara...acum sunt bineinteles cu el in brate si asteptam sa vina tati de la munca sa ne scoata un pic la aer...
biencut merci inca o data...azi s-a dus sotul meu cu cererea la serv si i-au primit-o..
vreau si eu idei de retete care sa fac intre doua alaptari:P...rapide si bune
eu am sangerat 6 sapt fara cateva zile..iar la control vineri totul era ok pe-acolo:)..
va pup si sa aveti o sapt minunata...

sus

Denunta
tania_ristea

Copii
Codrin Mihai: 15 ani, 8 luni
Radu Gabriel: 11 ani, 2 luni

15.03.2010 3:42     citat 

ferre - noi dupa baita facem masaj cu ulei de la nivea si apoi folosim pudra acolo unde cunt cute (sub barbita, la subrat, poponet...)

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 1 luna

15.03.2010 3:44     citat 

bine ai venit acasa ,ferre.....pupici

si bebe doarme cam 2,3 ore intre mese.......si suge cam juma de ora......la mine se vede ca se satura...
sunt zile in care doarme doar o ora sau zile cand suge la juma de ora......pana cand or creste mai maricei.....asta e.....tzitzi la cerere.... zambet

eu il ung cu Sanosan....vad ca nu a facut nici o iritatie sau ceva

ana.....ai rabdare....o sa isi regleze mesele si somnul....trebuie\

eu l-am cantarit pe bebe azi si a luat 1 kg in greutate....mi-a zis soacra-mea ca e bine in sapt...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

15.03.2010 5:03     citat 

biank13... sarut

Ferre, ma bucur ca esti in sf acasa! sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

15.03.2010 6:06     citat 

----------
tania_ristea a scris:
folosim pudra acolo unde cunt cute (sub barbita, la subrat, poponet...)
----------

Pudra nu este indicata, deoarece prin frecare poate cauza iritatii si mai mari. trist

Eu nu am dat-o pe Mona cu nimic, in f. putinele cazuri cand a fost iritata am folosit o crema de la Weleda.

sus

Denunta
tania_ristea

Copii
Codrin Mihai: 15 ani, 8 luni
Radu Gabriel: 11 ani, 2 luni

15.03.2010 7:08     citat 

am folosit pudra si la Codrin fara a avea nici o problema - n-a avut niciodata iritatii asa ca....

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

15.03.2010 7:13     citat 

ferre, bine ai venit zambet
vicky...esti norocoasa...la mine iar e ca prima data, de imi vine sa ma urc pe pereti...si toata lumea ma innebuneste cu suplimentul...sunt sigura ca daca i-as da ar dormi 2-3 ore.
Acum doarme maxim 15 minute legat. Sa vedem noaptea. Azi noapte cam o ora dormea. Noi multe nopti nu o sa rezistam asa, mai ales cand vom fi singure. Oricum saptamana asta mi-am propus sa ma chinui asa, dar sa vad daca ma mai pot tine pe picioare maine-poimaine nervos

oricum azi ma apuc sa sterilizez niste biberoane, si vreau sa cumpar si o suzeta prostit

In rest totu le perfect foarte fericit
A, am gasit un fir luuuung, cred ca de la cusatura prostit Lohiile mele s-au imputinat rau de tot, si nici burta nu ma mai doare.

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 1 luna

15.03.2010 8:01     citat 

eu nu folosesc sanosan pentru iritatii.....il foloses la masaj dupa baitza
pt iritatii folosesc crema de galbenele.....asa mi-a recomandat asistenta din maternitate...

ehe.....norocoasa.....astazi si mie mi-a dormit putin.......doarme juma de ora si dak isi da seana k nu e in brate se trezeste si plange.....in schimb in brate ar dormi 3 ore cred.......sa vad la noapte cum se prezinta situatia....cred k il mai doare si burtik de doarme mai putin decat de obicei

eu noaptea dorm in fund si ii dau tzitzi.....inca nu mam obisnuit cu trezitul aSTA plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

15.03.2010 8:35     citat 

eh vicky...stiu cum e...
hai ca vad eu peste o saptamana.

e ciudat ca are fontanela 2/1 si mi-a zis doctorul sa nu-i dau vigantol. Nu prea stiu ce sa fac.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 11 luni
Casian Radu: 11 ani, 3 luni

15.03.2010 11:03     citat 

Salutare fetelor
Noi am scapat azi de vaccin ! Cel care se face la 2 luni... Avem 5900 de grame (avea spe 6100 numai in Pampersul curat si body) !
Stiu ca voua nu v-am povestit de necazul nostru cu inimioara. Casian are la inimioara 2 orificii care nu i s-au inchis -unul intre cele 2 atrii si altul intre cele 2 ventricule-. In mod normal astea se inchid inainte sa se nasca, dar la el au ramas asa. Neonatoloaga de la maternitate a auzit un suflu la inimioara lui si ne-a trimis la cardiologie sa ii faca un eco. Dr. lui pediatru a zis ca in legatura cu orificiul dintre atrii sa nu ne facem probleme pt. ca in mod normal se va inchide si ca sunt destul de multi copii care se nasc asa. Problema e la celalalt, pt. ca daca nu se va inchide va trebui intervenit chirurgical . O sa mergem aici la Oradea la o alta doctorita sa ii faca din nou o ecografie pt. ca azi cand l-a ascultat pediatrul ne-a zis ca se aude altfel suflul si s-ar putea sa se mai fi inchis putin orificiul. La TG.Mures -unde am facut prima ecografie- ne-a mai chemat la 3 luni si probabil ca vom mai merge si acolo pentru ca este foarte buna clinica de cardiologie de acolo si au si dr specializati in cardiologie de copii. Sper din tot sufletul sa scapam de operatie ! Desi am inteles ca e destul de usoara interventia, e totusi o operatie la inima ! Dr pediatru are 2 fetite paciente care au fost operate la 2 luni ! Acum au peste 10 ani si sunt foarte bine,
Eu lui Casian ii fac masaj duoa baita cu ulei Nivea sensitive. Nici eu nu am folosit pudra nici cand era Bogdan bebe si nu am de gand sa folosesc nici acum, am inteles ca nu e indicata , desi pe vremea mea era la moda .
Bine ai venit , ferre ! sarut
Spor la alaptat si nu va mai plangeti, ziceti merci ca aveti ce sa le dati la bebei sa pape ca sa creasca mari, frumosi si sanatosi ! zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.03.2010 9:25     citat 

Madalina, stai linistita ca eu stiu pe cineva care a tb sa nasca la Tg Mures caci risca copilul sa nu spravietuiasca din cauza problemelor la inima si oricum a tb operat urgent la 2 saptamani! Interventia a fost grea caci ce avea copilasul nu prea era compatibil de loc cu viata si inca nu au scapat. La 6 luni a mai facut o operatie si mai tb sa faca una pe la 5 ani parca. Oricum copilul a trecut cu bine de operatie.
Referitor la cremuitul lui bb...La Bianca pana pe la 9 luni o ungeam din cap pana in picioare dupa fiecare baita, dupa fiecare schimbat de scutec o dadeam cu crema, etc...
Ei bine, prietena mea cea mai buna locuieste in Germania si mi-a zis ca ei i s-a recomandat sa nu-l dea cu absolut nimic decat daca vede ca are copilul pielea sensibila si se irita.
La Mihai (recunosc ca si din comoditate) nu-l dau cu absolut nimic! Il mai dadeam in prima luna dupa ce facea kk cu crema la fundulet, apoi incepusem sa-l dau cu crema doar la fundulet doar dupa baita iar acum am ajuns sa nu-l mai dau absolut de loc caci am vazut ca nu e cazul sa-l cremuiesc sau sa ung cu ceva. Doar daca face bubite il dau cu ceva in rest de loc. Apa si sapun. De ce sa-mi complic viata daca nu e cazul? Si la o adica nu stiu cat de ok sunt uleiurile astea de corp, la fel si pudra...Ma gandesc ca nu lasa pielea sa "respire"...
In fine chiar daca sunt si bune daca copilul nu se irita nu vad de ce l-as da eu totusi preventiv.

Ana si eu la Bianca prin asa ceva. La ea a fost insa jale! Mihai macar dormea de rupea ziua intre supturi dar Bianca...5 minute si avea ochii cat cepele! Nici pana la baie nu puteam merge. Ai sa vezi ca in timp va fi mai binisor. Dar nu te astepta dupa o saptamana. Eu la Bianca a tb sa trag mult mai mult. La Mihai s-au intensificat supturile dupa vreo luna caci nu mai dormea asa mult si ziua cerea cam din ora in ora dar eu ma bucuram ca macar papa pe bune nu se prostea ca Bianca.

sus

Denunta
biank13

Copii
vladimir mihai: 11 ani, 2 luni

16.03.2010 10:32     citat 

madalinacret iti doresc sa fie bebele bine si sa treceti cu bine peste tot

pudra eu nu folosesc deloc..imi pare ca nu respira pielea...
plecam la plimbare..va pup si o zi frumoasa cu soareeee

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

16.03.2010 10:44     citat 

Buna ziua fetelor foarte fericit
Ferre bine ai venit acasa...asteptam poze cu voi sarut ...si cu lapticul nu te stresa...si eu mai trebuie din cand in cand sa ii dau supliment (eu alaptez doar cu un san...stiti voi) si are momente cand nu se mai satura...cu timpul se regleaza si lapticul tau si bebe dupa tine. Lohiile si la mine mai curg.
Eu si la Mihaita si la alexandra folosesc dupa baita ulei de la nivea...imi este mai usor sa ii fac si masajul asa...la fundulet pe fata dupa ce face caca o spal si nu o dau cu nimica.
Biank dar v-ati plimbarit, nu gluma...bravo voua trag cu ochiul ...in legatura cu retetele pot sa iti dau una de prajitura cu branza dulce ...se face repede si usor.
Vicky bravo grasunului sarut
Ana si noi i-am dat pe suzi...prefer suzeta decat manuta...si deja incepuse sa caute pumnul, asa ca am bagat in functiune operatiunea suzi rad ...in legatura cu vigantolul nu stiu ce sa iti zic...mai cere parerea unui pediatru.
Madalina felicitari ptr vaccinel...cum s-a comportat? a plans? a facut febra? pe care l-ati facut? Cu problema ta e nasolica... offfffff...pupam baiatul frumos si tinem pumnii sarut ....muuuulta sanatate si sa dea domnul sa nu fie nevoie de nici o interventie...sa se inchida natural sarut
Biencutz ce mai faceti?
Ieri am iesit si noi afara aproape jumatate de ora ...azi stam mai mult ca vad ca este soare.
Off fetelor saptamana viitoare aflu pe pielea mea ce inseamna sa fii mamica fara ajutor cu doi copii...si al meu sot si ai mei parinti pleaca si raman singurica cuc...o sa fie o incercare prostit ...si nasol este ca nu are cine sa il duca pe mihaita la gradi...daca o fi frumos poate il duc eu dar trebuie sa iau si fata cu mine...eee, vedem noi prostit
Gata, fug la treaba...pupici

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: