· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.03.2010 11:25     citat 

Alexuca, considera-te norocoasa ca ai avut ajutor pana acum! La mine sotul pleaca saptamanai in delegatii si seara oricum venea dupa 6.30 si in rest ma ajuta cucu bau ca n-am pe nimeni pe-aci. Ma rog, am frati, am cumnata dar fiecare cu servcii si treburile lor.
Eu tot asa trebuie sa o duc singurica pe Bia la gradi si sa o iau dar din fericire stau la 5 minute de gradi iar Mihai e cumintel si de regula la ora aia doarme sau reusesc sa-l pacalesc sa doarma macar pana ma intorc acasa. Au fost insa cateva zile in care a tb sa-l iau cu mine iar o data l-am gasit plangand. Cand o luam in schimb pe Bianca, mergem amandoi. Doar sa doarma el prea bine ca sa il las acasa dar prefer sa mergem impreuna.
In rest pe unde vrem sa mergem (cumparaturi, jaca, doctor, etc) am noroc ca am masina! Dar nici asa nu pot spune ca e parfum caci pana ajung cu ei la masina... nervos Si acolo dezbraca-i sa-i pui in centuri, apoi imbraca-i cand ajungi la destinatie, etc. La primavara vara va fi mult mai usor.
Oricum eu si la Bianca am trecut prin toate astea inca din a doua saptamana numai ca atunci era si mai crunt caci eram lipiti pamantului (nu ca acum suntem mai avuti dar macar avem bani sa ne dam darile) si nici masina nu aveam. Depindeam de sot cand nu era plecat prin delegatii caci avea macar masina de firma.
Eu nu stiu cum se poarta Mihaita al tau dar Bianca are momente in care.... nervos Si din pacate are un temperament f puternic si cam ies scantei. Daca ar fi un copil mai linistit, mai timid, etc mi-ar fi de 2 ori mai usor dar asa...In fine o prefer asa decat prostuta cu toate ca ma scoate uneori din toti pepenii. nervos rad
Ai sa vezi ca ai sa te descurci. Nu de alta dar nu cred ca ai incotro nu? trist rad
Noi suntem bine...Mai putin Bianca care nu mai termina cu tusea ei de 2 luni si... nervos Azi iar merg cu ea la spital...Desigur cu Mihai codita dupa mine...
Mihaita insa e tare cumintel si creste frumos.

Ana, mie pediatra mi-a zis sa-i dau vigantol dar nu-i masoara fontanela! nervos Dr de la spital la care mergem in schimb il verifica peste tot si mi-a zis pana la 4 luni sa nu-i mai dau vigantol si la 4 luni vom hotara atunci daca e cazul.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

16.03.2010 11:42     citat 

neatza zambet
Mi-e din ce in ce mai greu sa citesc ce scrieti prostit

Mie doctorul care a venit ieri mi-a zis sa nu folosesc cosmetice....dar o sa vad eu cum fac, o combinatie..ca sunt mai comoda de fel...

Voi cu ce sterilizati biberoanele si alte chestii?

sus

Denunta
ana_348

Copii

16.03.2010 11:58     citat 

biencut sper sa scapati odata de tuse...of, credeam ca v-a trecut.
alexuca...al meu sot sta cu mine doar o saptamana...daor cu Diana ar fi usor, asa cu 2 e mai complicat....ei eu am problema cu gradinita, mai ales ca diana e mica si nu pot acum sa o iau cu mine sa o duc pe maia. probabil pana la o luna o sa o duc doar cand poate sotul. O sa ma iam probleme cu baitza seara...cu mancarea pentru maia...dar vad eu, deocamdata ma bucur de zilele astea and e sotul acasa zambet

Am chemat si o doamna la curatenie, e primul astfel de experiment, sa vedem cu e.

Biencut si ce faci, nu-i dai vigantol? pe cine ai ascultat?
Pediatra de familie sigur imi va zice sa ii dau, dar n-am incredere in ea, daca ma icer o parere cer cuiva pe care ma bazez.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.03.2010 12:54     citat 

Ana nu, nici ca i-am mai dat! La o adica eu sunt oricum mare uituca si apoi la Bianca ma punea pediatra (alta mai competenta) sa-i dau intre 4-8 picaturi ca deja facea anul si nu i se inchidea fontanela si ce crezi ca a ajutat-o?! Pana la urma s-a inchis tot cand a vrut ea! scot limba nervos
Cat despre baita...La mine asta e chiar cea mai mica problema cu ei. Imi fac dus si apoi intru in cada cu Mihai sa-l balacesc. Cand suntem gata o strig pe Bianca sa vina sa se pregateasca de baita. Pana se dezbraca ea si pana iesim noi din baie ii pregatesc repde cada. De regula stau sa o ajuta sa urce in cada dar nu prea mai vrea sa fie ajutata nici ea caci are un suport special pe care se urca ca sa ajunga la chiuveta, sau sa urce in cada.
Apoi eu ma duc sa-l imbrac pe Mihaita, pempers, urechiuse, etc si cat timp Bianca face baita il alaptez. Am uitata sa precizez ca de vreo jumatate de an Bianca se spala singurica. La inceput a vrut ea iar apoi am lasat-o eu din comoditate. jenat Oricum deja aveam burtica mare si-mi era greu sa ma aplec, etc. Si pe cap tot singurica se spala si doamne fereste sa indraznesc sa vreau sa o samponez eu! Cand e gata ma striga. Vin, o clatesc cu dusul o iau si cu ea la imbracat.
Deci m-am scos! foarte fericit
Cu ei acasa momentan chiar nu consider de loc ca e greu. Greu imi e cand tb sa merg pe undeva caci simt ca lesin de epuizare pana-i echipez. Dar scapam si de problema asta ca vine vara.
Ca sa-mi usurez viata cat mai mult, cand tb sa plecam undeva departe, deci cu masina, pe Mihai il pun in carucior pana la masina caci de ce sa-mi rup eu spatele?! Asa si el sta confortabil acolo. Cand ajungem la destinatie il imbarc iar in carucior (chiar si la spital cand merg) caci nu-mi strica sa ma menajez. Atata doar ca as vrea sa schimb acum caruciorul cu unl mai usurel caci asta are vreo 13 kg si as vrea sa ma menajez inclusiv la urcatul lui in masina! scot limba rad

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 10 luni

16.03.2010 12:55     citat 

ana este o solutie pentru sterlizat de la chicco in farmaciile sensiblu. costa in jur de 35 de lei un litru parca si nu mai trebuie sa fierbi biberoanele. e mult mai comod

pupici la toate mamicile si la toti bebeii sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

16.03.2010 1:07     citat 

biencut, carucioare tip landou sub 10 kg nu prea gasesti ochi peste cap
N-o sa ii mai dau nici eu vigantol, parca n-as risca...daca e ii dau de la 3 luni.
Cu baia chiar ca esti norocoasa zambet

anika solutie de-aia am si eu, nu cred ca e cea mai buna solutie dar n-am avut acum ban ide sterilizator electric, plus ca daca reusesc cu alaptatul nu o sa am atat de multe de sterilizat, doar pompa si biberoanele cand ma mult...oricum doar pana la 6 luni o sa fac asta.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.03.2010 2:18     citat 

Ana, incearca s-o incurajezi si tu cu spalatul singuri si in timp se invata. trag cu ochiul La mine chiar n-a fost cazul. Ea a cerut singurica sa se spele... foarte fericit
Cat despre carucior...am vazut in Cora la oferta unul de la Bertonii tip sport dar care se lasa si complet culcat si era 160 si nu cred ca avea mai mult de vreo 4-5 kg maxim. Mai avera inca unul de la chicco la oferta vreo 350 parca care era tot asa mai sport dar se lasa culcat si avea si ca o husa sa-l faci cumva gen landou dar era greu. nervos

sus

Denunta
ana_348

Copii

16.03.2010 2:40     citat 

in Cora in magazin? Mi se par ok preturile...eu am tocat banii de carut si am ramas fara...insa caut ...maxim 10 kile, sa se faca si sport si landou, si cu maner reversibil...4-500 lei scot limba O sa trec si eu prin Cora....dar nu stiu cum o sa fac cu alaptatul daca vreau sa ies din casa.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

16.03.2010 3:36     citat 

Ai masina? Eu alaptez in masina inainte s aintru dar odata pt ca tb sa-l astept pe fratele meu si n-am avut alta alternativa (caci nu-mi lasam copilul sa urle de-a dreptul de foame )am alaptat si-n Cora! Acolo unde e locul ala de joaca, unde se mananca, sunt niste masute si dupa locul ala de joaca. M-am bagat si eu la dos, m-am pus cu fata spre geam si asta e! Macar nu m-a vazut toata Cora si oricum sanul nu se vedea!
Nici eu n-am bani nic de ala la 160 dar tot sper. foarte fericit
Nasi mi-au spus sa le zicem de ce avem nevoie caci ei oricum ii cumpara ceva lui mihaita. Iar eu le zisesem sa nu ia nimic caci are o gramada de haine. Nici nu va avea timp sa le poarte pe toate. Dar parca mi-e asa sa-i spun: "stii am nevoie de un carut dar sa fie asa si pe dincolo...". Daca mi-era indiferent ce carut poate le ziceam mai cu seama ca ei au insistat sa le zicem daca vrem ceva anume caci ei bani oricum vor sa cheltuie cu el indiferent cate haine are sau cate jucarii etc...Mai vedem. Poate daca vine iar discutia poate le zic dar mi-e peste mana.

sus

Denunta
biank13

Copii
vladimir mihai: 11 ani, 2 luni

16.03.2010 4:02     citat 

am luat carut de la bertoni..2 mil juma...se lasa si la 165 grade..se numeste foxy ceva..situl este vreaulamami.ro...si are 7 kg e cel mai usor gasit care sa se si lase pe spate..
noi doar ce am fost in vizita si acum sta la tzatzi si eu reusesc sa va scriu..o zu buna

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

16.03.2010 4:32     citat 

Asa este, ma adaptez situatiei...eu nu imi fac probleme, dar este prima oara...si mai trebuie sa am grija si de 2 caini lupi si 2 gainuse de munte rad ...asa ca de fapt am 6 suflete in intretinere rad rad ...aa si mai trebuie sa fac focul la 2 sobite (stam la casa)...he he dar cum ziceam ne descurcam trag cu ochiul

Si eu folosesc solutia de sterilizat la rece de la chicco...si la mihaita am folosit-o si nu am avut nici o problema...si mi se pare muuuult mai comoda...eu cu asta o sa merg in continuare.
Biencut offf nu mai scapati de tuse...dar si noi suntem la fel...a venit doctora s-a uitat la gatul lui, este curat...nu stiu de unde are tusea, dar asta este...probabil cand o sa vina caldura nu o sa mai tuseasca trag cu ochiul
Biank pofta mare lui bebe foarte fericit

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

16.03.2010 5:41     citat 

buna fetele!

intram si noi mai rar dar chiar nu fac decat sa dau de mancare Amaliei si s-o schimb...dar mai ales s-o fac sa nu planga! daca nu e cu tzitzi in gura... si nu doarme scanceste de numa numa! mi-am propus sa nu o las sa planga! incerc si eu cat pot! oi vedea cat si pana cand reusesc!

si noi luam vigantol si protectis... iar eu iau fier! ce-i mai place in brate...
azi am incercat o plimbare ca am iesit sa cautam o canapea pt sufragerie, la noi in casa fiind doua paturi pana azi:al nostru matrimonial si al Amaliei! dar tati are nevoie de odihna... de maine incepe serviciul...deci are si unde dormi de-acum! foarte fericit Amalia nu vrea sa doarma in patutul ei deloc asa ca.. doarme cu noi! de-acum..presimt ca ne-a ramas ditamai patul numai pt noi doua! foarte fericit

am mai dat jos inca ceva kg..in total am 13 kg si 300 grame date jos! mai am vreo 15 macar!! rad rad rad rad sa vedem dupa astea 6 saptamani cand m-oi apuca de sport! trag cu ochiul bicicleta inca n-am luat-o dar e pe lista!
trag cu ochiul

va pupam si suntem pe-aici!

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 1 luna

16.03.2010 6:14     citat 

buna mamici

profit si eu ca doarmne bebe vreo 2 ore sa mai intru sa vad ce faceti

si eu lam invatat pe bebe in brate....dak il las un minut incepe sa tipe.......nici eu nu il pot lasa sa planga......

si tati doarme in alta camera...\\
in prima seara a dormit cu noi dar cand a vazut cum e a zis mai bine sa se mute.....
sunt nopti in care il iau si eu pe bebe in pat cu mine...am observat ca doarme mult mai bine sdi mai mult......stiu ca lam invatat prost dar asta e....

in legatura cu kg...am dat si eu tot 13...
vreau pana la botez sa arat impecabil si sa am 90 60 90... scot limba prostit .....fara burtica, fara sunculite.....

idei de mancare ceva??
iar nu mai stiu ce sa fac de mancare plang sau sunt foarte trist

pupici pt mamici si bebici...... sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

16.03.2010 6:46     citat 

vicky da... la tine merge sa arati a fotomodel dupa cele 13 pierdute dar eu...cum ziceam nici dupa cele 15 pe care mi le-am propus sa le mai dau jos nu cred ca voi fi chiar fotomodel! rad

am invatat-o si eu numai in brate...imi cam pare rau acum, nu pot sa fac nimic (deocamdata) prin casa din cauze de brate...dar nici nu pot s-o las sa planga si eu sa fiu langa ea dar sa nu o iau in brate! zambet

aaa si de mancare... nu am inceput inca sa fac ...de fapt aseara am bagat un pui la cuptor cu piure l-am mancat! dar in rest gateste soacra-mea si pt noi de cand amn nascut! ce sa fac?! abia apuc sa bag la spalat ceva rufe si sa spal vasele...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

16.03.2010 8:43     citat 

fetele ...ce sa-i fac eu Amaliei sa iasa mai usor cu scaunul?! asa ce se icneste de fiecare data... se chinuie...o doare si burtica cred ... ca da in plans apoi! exista vreun remediu?!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: