· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

17.03.2010 11:49     citat 

Mie mi-a zis dr sa sterg zona cu tifon cu spirt si apoi sa pudrez cu Baneocin. Am facut asta de 2 ori/zi citeva zile apoi am observat ca zona arata f bine si nu i-am mai dat cu nimic.
La D nu sta in afara.
La Andrei stiu ca am pus leucoplast peste buricut vreo 2-3 saptamini, ca sa stea inauntru. Dar cel mai bine este sa-ti zica totusi pediatrul sau medicul de familie, fiindca vor vedea si locul cu pricina.

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

17.03.2010 12:15     citat 

Anca acelasi stres l-am avut si eu...exact ca tine...si buricutul alexandrei ramasese un pic in afara atunci cand a cazut...acum parca s-a mai retras...si noi i-am facut baie in ziua cand i-a cazut...am incercat sa feresc zona... si cateva zile tot am mai sters-o cu compresa cu spirt si i-am mai pus pudra baneocin...cam vreo 3, 4 zile...acum este ok.
Azi mergem si noi la pediatra...sa vedem ce spune trag cu ochiul

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 12:29     citat 

ancuta, mie pediatra mi-a zis ca in ultiam vreme numai buricuri de-astea a vazut, cred ca nu sutn preatenti cand le taie...La maia arata foarte bine, dar noi cred ca av trebui sa facem ceva de genul ce zice roxanne, mie imi va explica pediatra dupa ce cade prostit

legat de ceai, nu e nevoie...doar daca vreti sa folositi ceai pentru colici. Eu o sa cumpar infacol sa vad cum functioneaza.
Azi am achizitionat 2 suzete.
Am iesit singura di ncasa, am plecat la 8, am dus-o pe maia la gradi si am fost la spital...dar doctoru lavea o urgenta si opera trist...asa ca m-am intors...asa stresata am fost...m-am muls de 2 ori, am strans vreo 80 ml... ochi peste cap

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 12:56     citat 

da.. sa vedem ce zice medicul de familie, mergem vineri la ea la cabinet! pediatra...nu am ... poate ar fi bine sa vad ce pediatri sunt pe-aici prin braila ca noi avem doar legatura telefonica deocamdata cu dr de la constanta! dar prin telefon... e mai greu! e bine dar la un moment dat iti trebuie si in carne si oase si mi-e suficient de greu sa merg la constanta de fiecare data! zambet
buricutul nu e foarte in afara... dar ma stept sa intre in interior sa se vada bine...ca e donsoara! scot limba

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.03.2010 1:35     citat 

Ancutza, uite de astea vei avea nevoie pt alocatie:

cerere (Anexa 1 la Ord. 68/2009 al MMSSF); - o primesti de la primarie
actul de identitate al solicitantului - (copie ÅŸi original);
certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original)
Daca porti alt nume tb si certificatul de casatorie.

actele doveditoare privind realizarea de venituri precum şi nivelul lunar al acestora eliberate de angajatori sau autorităţi competente sunt următoarele:
adeverinţă eliberată de angajator (Anexa 2 la Ord. 68/2009 al MMSSF - o primesti de la primarie pt a fi completata la job dar cum tu ai avut 2 joburi cred ca tb sa iei doua formulare sa duci la fiecare din job-uri sa-ti fie completate) din care să rezulte că persoana îndreptăţită:
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naÅŸterii copilului,
nivelul lunar al acestora,
prima ÅŸi ultima zi de concediu de maternitate,
data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,
prima zi de concediu de creÅŸterea copilului;
sau - dovadă privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a născut copilul şi/sau dovadă privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului precum şi copia deciziei de impunere eliberate de autorităţile competente;
sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul persoanelor care realizează venituri neimpozabile;
sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul asociaţilor unici;

dovada eliberată de autorităţile sau angajatori din care să rezulte data de la care solicitantul se află în concediu pentru creşterea copilului;
sau - adeverinţă studii/diplomă de absolvire, în cazul persoanele care au urmat sau urmează o formă de învăţământ universitar/preuniversitar;
dosar cu şina din carton (coperţi întregi);
alte acte după caz; - mai exact este vorba de contractul de suspemdare. Am inteles ca la un job oricum ai incheiat colaborarea cu ei deci tb dovada iar la celalalt contractul de suspendare care oricum la tine ar tb sa stea in original iar copia sa o pui la dosarul asta.

pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB) pe numele solicitantului la o unitate bancară din Bucureşti.

Referitor la buricel...Pot fi 2 motive pt care nu se retrage inauntru: hernie ombilicara (care daca pana la 3 ani nu se vindeca se recomanda operatie...este cazul Biancai dar pana acum n-am luat nici o masura caci n-o afecteaza cu nimic dar o poate afecta cand va dori si ea sa ramana insarcinata) ssau nu a fost taiat/prins buricul cum tb.
Pt a ajuta buricelul in acest sens exista in farmacii fasa ombilicaia. E ca un elastic care se pune in jurul burticii iar in zona buricului e ceva ca un banut pus intr-un material.
De fapt pe timpuri asa am inteles ca se proceda...Se pune aun banut intr-un bandaj ca sa nu fie in contact direct cu pielea si se lega peste buric.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 1:53     citat 

biencut multumesc mult! am trimis pe e-mail catre toate job-urile mele un formular de adeverinta!
zambet

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

17.03.2010 2:16     citat 

Buna dragelor,

Noi intram mai rar dar va citesc din urma.

Tudor e un bebelus tare cuminte, doarme in patutul lui cate trei patru ore la rand si ziua si noaptea, manaca si apoi iar se culca. In schimb tragem greu cu mancarea, eu incerc sa-l tot pun la san ca n-as vrea sa-mi pierd laptele, il accepta foarte rar, mai mult se joaca cu el sau se enerveaza, daca nu ma mai mulg si ii dau din biberon, daca nu ii dau LP.

Eu ii fac baita chiar daca nu i-a cazut burticutul, doctorul a zis ca nu-i nici o problema atata timp cat nu-l tin mult in apa.

Nu-l ung cu nimic dupa baita, in schimb il mai ung la fundulet cu Bepanten pentru ca incepuse sa se irite.

Cand va citesc pe voi cum va ocupati singure de doi copii, uau. Bravo, eu abia ma descurc cu unul cuminte si ma ajuta si mama foarte fericit.

O zi frumoasa mamicilor

sus

Denunta
nicom2002

Copii
Natalia: 11 ani, 2 luni

17.03.2010 3:15     citat 

buna si de la noi mamici frumoase!
nici eu nu prea mai reusesc sa va scriu dar macar apuc sa va citesc! pt ca papusica mea vrea numai in brateeeeeeeeeee rad rad rad iar noaptea doarme cu noi in pat si se trezeste doar de doua ori sa pape, in schimb dimineata dormim atat de bine amandoaua scot limba cam pana pe la ora 12! tati doarme cu noi pt ca asa cum spuneam printesa noastra nu prea plange noaptea ! eu una m-am obisnuit sa folosesc dupa baitza uleiul de levantica de la johnsons cu care o masez ca asa-i mai place si la baita asa cuminte sta...
apropo de ceaiuri fetelor care ati trecut pe LP ce fel de ceiut le dati bebeilor ca eu i-am tot dat ceai de fincen dar a inceput sa nu-i mai placa , o cred si eu ca e oribil! si ceai pt colici nu-i dau pt ca Natalia nu are colici deocamdata..??

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

17.03.2010 4:02     citat 

Pupici Ferre si Nico! Asa cum ziceam mai sus, cind va trece perioada de "acomodare" vom fi mai active pe forum sarut

Ancutza de unde ai luat Infacol?

sus

Denunta
nicom2002

Copii

17.03.2010 4:22     citat 

Roxanne- sarut sarut sarut

sus

Denunta
ferre

Copii
am nascut deja!

17.03.2010 4:26     citat 

Roxanne , sarut

nicom, eu nu ii dau ceai. Trebuie ceai daca papa doar LP? Al meu bebic papa amestecat.

sus

Denunta
nicom2002

Copii

17.03.2010 6:14     citat 

ferre- mie mi-a zis dr sa-i mai dau si ceiut dar a cam inceput sa nu-i mai placa asta de fincen d-aia intrebam de care as putea sa-i mai dau...oricum maine mergem la dr si o sa intreb sa vedem ce variante mai avem.

sus

Denunta
ferre

Copii
am nascut deja!

17.03.2010 6:21     citat 

eu in principiu stiu ca nu are nevoie de altceva decat de laptic. Si de unde stii ce sa-i dai: laptic sau ceiut?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

17.03.2010 7:05     citat 

nicom, de ce nu-i dai pur si simplu apa? La lapte praf intr-adevar poate fi nevoie (dar nu musai) de hidratare suplimentara, dar cum copilul nu e bolnav, nu vad de ce ar avea nevoie de ceai. scot limba

ana, daca buricul e in afara sau nu nu are de a face cu taiatul, ca de taiat taie cordonul ombilical, nu atinge buricul, deci ala ramane pur si simplu asa cum e. trag cu ochiul

sus

Denunta
nicom2002

Copii

17.03.2010 7:31     citat 

Christa- ma gandesc ca pur si simplu le este sete! eu una stiu cand plange copilul meu pt ca-i este sete...sialtfel este cand plange de foame!`eu de apa stiu ca nu este ok sa-i dau...dar na inca sunt in faza de informare....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: