· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

18.03.2010 10:51     citat 

Eu nu l-am tinut cu caciulita incap decat afara iar in casa decat dupa baie cand il duceam in sufragerie unde era mai rece o idee ca in dormitor.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani
Casian Radu: 11 ani, 3 luni

18.03.2010 11:06     citat 

Alexuca, dar de ce e asa cald in camera ? Temperatura recomandata pt. bebelusi e 20-21 d egrade. Momentan la el in camera sunt 20,7 grade, de exemplu, si e super OK. E drept ca am citit in carti si de 18-19 grade, dar totusi mi se pare cam putin. Seara cand il aduc de la baita facem si noi cam 23-24 de grade in camera, pana il sterg, fac masaj si imbrac, apoi iar reducem caldura.
Cu caciulita il tin cand il scot afara. In casa nu le-am dat niciodata la nici unul .Cam 10-15 minute -pana papa- dupa baita ii dau una foarte subtire si apoi i-o dau jos inainte sa il pun in patut la nani.
Azi noapte Casian a dormit de la 9 si ceva pana la 5!!! Pe la 3 m-am trezit panicata -ca de obicei se trezea in jur de 2- , el dormea linistit in patut... pe la 5 s-a foit, i-am dat sa pape in somn si pana la 8 si un sfert nu am avut treaba cu el. E foarte cumintel , sunt mandra de el ! Azi are 2 luni!
Ce repede zboara timpul!

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani
D: 11 ani, 2 luni

18.03.2010 11:11     citat 

Buna dimineata mamici si pitici!

Azi implinim 5 saptamini si e zi de cintarire - are 4,5kg (Alexuca la fel ca printesa ta sarut ). Punem si o pozita, sa vedeti ce ochi mari si albastri avem.

Azi o sa iau si eu Infacol de la farmacie. Nu stiu daca sint colici sau doar gaze, dar sint mese dupa care adoarme f greu din cauza stomacelului si a gazelor care se tot plimba de colo-colo.

Ancutza cum v-ati descurcat singure la baita? Eu nu am trait pina acum aceasta experienta, pe noi ne ajuta tati la baie in fiecare seara. Odata nu a fost acasa si am spalat-o eu la chiuveta, n-am mai bagat-o in cadita, asa cum o spalam inainte de a-i cadea buricul.

Desi la Andrei n-am avut probleme cu inecatul vad ca D se ineaca atunci cind vine mult laptic si nu-i face fata. Dar tuseste singurica de 2-3 ori si trece.

Alexuca eu ii pun caciulita in casa DOAR dupa ce o spal pe cap, si atunci i-o tin doar pina la urmatoarea masa, nici macar pina dimineata. Vad ca si la tine in casa e f cald, de ce ar avea nevoie de caciula?!

Pupam, o zi frumoasa!

sus

Denunta
Roxanne

Copii

18.03.2010 11:12     citat 

Mada multe luni inainte pt Casian sarut

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 3 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

18.03.2010 11:20     citat 

Mada multe lunite sanatoase inainte strumfului!!! sarut

Stiam eu ca si la mihaita am renuntat la caciulita repede dar nu imi mai aduceam aminte...gata, fara caciulita foarte fericit ...in camera ne incalzim cu un calorifer (stam la casa) si l-am lasat la cea mai mica treapta si tot este foarte cald...imi este frica sa il opresc de tot ca peste noapte sa nu se faca totusi prea frig....acum ca vine caldura o sa il opresc dar am alta nedumerire...obisnuind-o cu caldura asta acum daca trec la 21-24 grade nu raceste? ma gandesc si eu... prostit
Roxanne pupam frumusica si ochioasa sarut

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

18.03.2010 11:23     citat 

Roxanne, la mai multe saptamani. Pupam scumpetea de fetita, ce cercelusi frumosi avem sarut .

madalina
, la mai multe lunite lui Casian. Asa baiat cuminte ai tu sarut.

alexuca , eu ii pun caciulita cateodata dupa baita cand mi se pare mie ca e mai rece si o sa-i pun cand o sa iesim afara.

ana, mie nu mi s-a innecat pana acum. Cred ca o sa trag o sperietura cand o sa se intample, dar macar stiu ce sa-i fac acum foarte fericit.

ancuta, cum a fost la baita? Eu pana acum i-am facut o singura data singura cand eram in clinica, cu asistenta pe langa mine zambet.

Baiatul meu creste frumos, a inceput sa ia in greutate, doarme bine si in general e un scump. Maine mergem la doctor. Vreau sa-l intreb de doua chestii: cateodata ii fuge un ochi, prima data mi-a zis pediatra ca e fiziologic si ca n-avem de ce sa ne ingrijoram si a doua chestie este ca i s-au cam umflat mameloanele. Mama zice ca e o mica criza genitala, ca nu e nimic grav si nimic de facut, ca eu as fi facut rau cand eram bebelus. Voi ce stiti de asta?

Va pup, sa aveti o zi frumoasa.

sus

Denunta
biank13

Copii
vladimir mihai: 11 ani, 3 luni

18.03.2010 11:24     citat 

poza cu vladut cand si-a tinut singurel capul pt prima data vreo cinci minute..
nici eu nu-l tin deloc cu caciula...si nu are nici o probl....mucisorii ii scot cu ser fiziologic si batista bebelusului,,,,va pup..plecam la plimbare si prin vizite..la un baietel u cinci sapt mai mare ca el

sus

Denunta
Roxanne

Copii

18.03.2010 11:37     citat 

Biank pupici lui Vladut pe nasuc sarut

In curind isi va tine si fata mea capul, deja da semne.

Ferre si Alex multumim sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

18.03.2010 11:59     citat 

roxanne, mada, la multe lunute puiutilor sarut
ferre, da e criza genitala, pot aparea si niste secretii vaginale, sunt normale. Fii-mea a avut si firisoare de sange chiar...

caciulita eu nu-i prea pun, o sa ii pun dupa baita. si la noi tot 25-26 de grade sunt, nu reusesc sa fac mai frig si daca ne-am obisnuit asa...in plus ea a venit din maternitate de la peste 30 grade si nu se simtea bine decat infofolita si la caldurica. O sa incerc sa ajung la 24-25 si cam atat. La mine si sotul e foarte friguros.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 2 luni

18.03.2010 2:08     citat 

ziua buna si de la noi!

aseara a fost super la baitza! ce ne mai place! parca nu-i venea sa creada ca e in atata apa! sarut se uita asa mirata... i-a placut taaare! a scancit un pic atunci cand am scos-o...m-am sincronizat mai greu cu prosopul si cred ca pt cateva secunde i-a fost cam racorica!

noi stam cu caciulita pe cap mereu! chiar ma gandeam sa renuntam la ea! nu stiu ce sa fac acum, noi avem 23 grade in camera! cateodata mi se pare cam cald si mai dau pe 22,5 zambet chiar ca as renunta la caciulita...ea are un par asa frumos... sarut

si Amalia mea se ineaca (credeam ca ma mosteneste pe mine si pe tata care la ordinea zilei patim asa ceva); si eu o intorc repede cu fata in jos si o pun pe umar repede, intr-adevar o bat usor pe spate!

dar cel mai tare ma dispera (si pe amalia) sughitul!!!! aveti ceva remedii?!

unghiutele cand le-ati taiat? trebuie forfecut special?!

pupam bbii frumosi care i-am vazut!!!! sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii

18.03.2010 2:22     citat 

Ancutza, ii va placea din ce in ce mai mult la baita, cu conditia sa nu-i fie foame trag cu ochiul
Nu are nevoie de caciulita daca e asa cald in casa.

In privinta sughitului nu stiu ce sa zic, Andrei a sughitat pina la 4-5 luni apoi f rar. Eu nu-i fac nimic special, ii mai schimb pozitia, oricum nu sint de acord cu zeama de lamiie sau apa, asta fiindca insist sa o alaptez exclusiv pina la 6 luni.

Eu unghiile i le-am taiat prima data pe la 9-10 zile si apoi saptaminal sau chiar mai des. Asta fiindca se zgiriia pe fata si nu statea cu manusi in miini si in plus ii cresc f repede.
Nu am forfecuta speciala (mi s-a parut risipa de bani), i le tai mereu cu forfecuta mea de pielite, am mereu grija sa nu o intep. dar recunosc am si experienta de la Andrei.

Noi ne imbracam sa iesim la plimbare ca e frumos. V-am pupat!

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

18.03.2010 2:26     citat 

as vrea si eu sa iesim afara, vad ca e soare dar mi-e teama inca sa o scot! poate in vichend ca s-au anuntat 15 grade! zambet

multumesc roxanne ..am incercat si eu cu cea de pielite dar am reusit numai doua sa le tai ca nu-i place deloc si nu sta! si ea si-a tras cateva zgarieturi bune pe fata si de aia ziceam sa i le tai, nu-i plac nici manusile! o sensibila! rad
chiar o sa-i scot caciulita! cred ca se va simti de un milion de ori mai bine fara! eu asa m-as simti! zambet

plimbare placuta roxanne! o sa crestem si noi un pic si iesim apoi! zambet

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

18.03.2010 2:34     citat 

o poza de acum cateva minute (inainte de a adormi):

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

18.03.2010 4:05     citat 

ce copilasi frumosi am vazut.

vladut, esti un scump cum iti tii tu capul.

amalia e o dulce. nu prea imi dau seama daca seamana cu mami sau cu tati zambet.

ana, nici nu stiam ca exista asa ceva ... Bine ca nu e nimic grav foarte fericit.

Nici eu nu i-am taiat unghiile inca dar tre sa fac in curand. Nu se zgarie pe el dar ma zgarie pe mine pe sani rad. Trebuie sa-mi fac curaj innainte foarte fericit.

sus

Denunta
nicom2002

Copii
Natalia: 11 ani, 2 luni

18.03.2010 4:48     citat 

buna fetele!
astazi am facut si noi prima plimbarica scot limba am fost la d-na doctor ! Natalia mea e sanatoasa , are 4,5 kg ( o grasana) si e perfect santoasa! a dormit in continuu pana ne-am intors acasa k eu am profitat de asta si am mers si la cumparaturi cu ea daca tot a dormit atat de bine, am plecat dimineata la ora 9 si ne-am intors acasa la 14:30 rad tare bine e la aer!!! in legatura cu ceaiul dr m-a sfatuit sa-i iau de la naturiste ceai pt colici cica asa se numeste k va spuneam ieri ca Natalia refuza sa-l mai bea pe cel de fincen.si la noi tot din cauza caldurii din casa ( 25-27 grade avem noi ) are nevoie de ceiut!
in rest totul e ok...va pupacim mamici si bebei superbi sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: