· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 4     
ionelita

am nascut deja!

14.03.2010 8:15   Minunile anului 2010 !! Cap. 4  citat 

10.01.2010 Ana Maria , 3200g............................................. pui de Puimihai , 27.02.1979
18.01.2010 Casian Radu , 4080g ....................................... pui de Madalinacret , 13.07.1978
18.01.2010 Elena , 3950g .....................................................pui de bursucitza , 08.04.1982
27.01.2010 Vladimir Mihai , 3550g....................................... pui de Biank13 , 13.11.1980

11.02.2010 Delia Ioana 3450g....................................................pui de Roxanne , 11.05.1975
12.02.2010 Alexandra , 3400g ................................................... pui de alexuca , 24.10.1978
16.02.2010 Dominik Nicholas , 3900g ...................................... pui de Hermine , 23.08.1979
16.02.2010 Natalia , 3300g........................................................ pui de nicom2002 , 02.02.1981
18.02.2010 Radu Gabriel , 3400g ............................................. pui de tania_ristea , 21.08.1977
21.02.2010 Alin Daniel , 2800g................................................... pui de Vicky22 ,11.11.1987
24.02.2010 Annamaria , 3130g................................................. pui de Angelll , 26.06.1983
28.02.2010 Brianna , 3600g....................................................... pui de 0911 , 09.11.1979

06.03.2010 Amalia , 3850g.................................................... pui de Ancutza_anca , 06.02.1979
09.03.2010 Iuri Vladimir , 4000g.......................................... pui de geo_narcisa , 12.04.1976
10.03.2010 Ioana Daniela , 3240g........................................ pui de mireadrianaflorina , 30.04.1984
10.03.2010 Tudor , 3410g...................................................... pui de ferre , 05.10.1980
11.03.2010 Diana Alexia , 3650g.......................................... pui de Ana_348 , 25.09.1979

Capitole anterioare sageata 1 , 2 , 3

Site-uri pe care le puteti folosi pentru a incarca fotografiile
www.photobucket.com (detalii aici )
www.imageshack.us (detalii aici )
http://img.pc-tips.net
http://tinypic.com/
http://www.imagebam.com/
http://www.casimages.com/
http://www.webshots.com/

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

14.03.2010 12:02     citat 

hey zambet
avem capitol nou!

sunt ultima pe lista scot limba Cine vine dupa mine?
dar unde sunteti? ati iesit deja cu bebeii pe-afara?

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 8 luni

14.03.2010 1:33     citat 

buna!
azi imi vin musafiri.... n-am facut nimic de mancare...abia am cum sa merg la baie, Amalia e pretutindeni cu mine! altfel face scandal... si cand e cu taica-su ...ma cauta din priviri! zambet

la noi sunt 10 grade afara...
medicul de fam a fost ieri de ne-a masurat, cantarit si alte alea; suntem foarte bine!

eu nu as scoate-o inca afara...e cam frigut si soarele inselator! dar spre sfarsitul sapt viitoare trebuie sa mergem iar la masurat si cantarit ...asadar vom iesi!

va pup si sa aveti o zi super!

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 7 luni
Casian Radu: 10 ani, 10 luni

14.03.2010 5:00     citat 

Noi tocmai ne-am intors de la plimbare si am papat, ca aerul asta "tare" pentru el ii face pofta de mancare. La Oradea e soare, dar a cam batuit vantul. El a dormit tot timpul -desi am iesit din casa dupa ce s-a trezit !-.
Ieri am fost pt. prima oara toti 4 la cumparaturi, la Real. L-am pus in scoica si cum am iesit pe usa a a dormit si s-a trezit la o ora jumate dupa ce ne-am intors !
Azi am facut briose cu fulgi de ciocolata, peste pane cu piureu de cartofi, am mai avut ciorba de vacuta , dar maine habar nu mai am ce sa gatesc. Dati-mi o idee de ceva ce se face repede, in timpul unui somnic de-al lui Casian !

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 9 luni

14.03.2010 7:23     citat 

buna seara mamici
ce faceti??
ecineva pe forum duminica seara??

in legatura cu mancarea eu am facut ciorba de vacutza..
nu mai stiu ce sa mai fac.....

eu inca nu lam scos pe bebe afara....cand am vrut sa il scot a fost frig sau a nins...mai astept pt sapt viitoare...

am si eu niste intrebari?\mai ales pt mamicile mai mari .......cat timp v-a curs sange dupa nastere??
eu am 3 sAPT de cand am nascut si inca mai curge.....e normal??
si are si un miros mai urat.....e normal??

pupici pt voi si pt bebei

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

14.03.2010 9:51     citat 

Buna seara fetelor! Bantui si eu nitel in seara asta pe aici... foarte fericit

Vicky, poti sangera pana spre 6 saptamani dar ar tb de-acum din ce in ce mai putin. Eu am scapat mai repede. Parca pe la 4 saptamani.
Daca miroase cam urat eu cred ca e vreo infectie si ar tb sa vb cu dr. Si la mine a fost asa si mi-a dat antibiotic si parca ovule. De fapt eu n-am sesizat prea tare dar dr a zis ca-mi scrie antibiotic ca i se pare ca miroase secretia cam urat (il vizitasem eu mai devreme caci mi se paruse ca mi-a pocnit o ata...).
Deci, suna-ti dr si intreaba-l daca e cazul sa te vada sau sa faci ceva.

Cat despre plimbare...Eu l-am scos din casa prima data la 6 zile... ochi peste cap Cum sotului nu-i place si nu merge sa faca cumparaturi fara mine am fost toti patru sa-i luam lui bb scaunel de masina. Apoi la 1,5 saptamani am fost in alta localitate la socrii...
Uite ca prima plimbare efectiv afara nu-mi mai aduc aminte exact la cat am facut-o dar parca pana in 2 saptamani. Si n-am stat f mult caci era cam ger tare afara.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 7 luni
Casian Radu: 10 ani, 10 luni

14.03.2010 10:55     citat 

Hello
Am aflat, maine fac spanac. La felul 1 inca nu m-am hotarat.
In legatura cu lohiile (scurgerile), si eu am sangerat destul de mult, cam 6 saptamani, dar era din ce in ce mai putin. oricum nu e bine daca miros urat, asta e semn ca e ceva infectie, mai bine vb cu dr.
Sa va spun ce sperietura am tras eu la vreo 11-12 zile de la nastere ! Era cam 6 dimineata, Casian tocmai papase si ii schimbam pampersul. Si cum stateam in picioare langa masa de infasat, brusc am simtit cum curge ceva din mine, ca si cum as fi facut pe mine. Cand ma uit in jos, eram plina de sange pe pantalonii de pijama. Fug repede si o trezesc pe mama -eram inca la Tg.Mures, pt. cele care nu stiu eu am nascut acolo si sunt si eu nascuta si crescuta acolo, sotul e din Oradea- sa stea cu bebe , ca sa ma pot duce la baie. Am tras amandoua o sperietura !!(probabil ca si tata). Eram plina si de cheaguri, am stat putin in baie sa vad daca s-a oprit, m-am spalat si gata, asta a fost tot. Pe la 8 l-am sunat pe dr. cu care am nascut, care m-a linistit, a zis ca probabil s-a inchis colul (eu asa am inteles, desi nu stiam ca si la cezariana se deschide colul...poate ca putin s-a deschis in perioada contractiilor, inainte sa ma duca la operatie?) si s-a curatat uterul de mai multe lohii care s-au adunat acolo. V-am scris asta ca poate o sa mai treceti careva prin asa ceva si sa nu va speriati prea tare, ca si mine, care aproape ca plangeam. A, si inca ceva : cand o sa va vina prima menstruatie dupa nastere, de obicei e mult mai abundenta decat una normala. Tin minte ca dupa prima nastere m-am speriat cand mi-a venit ciclul, vreo 2 zile a fost aproape ca o hemoragie, nici nu am indraznit sa ies din casa si din ora in ora trebuia sa ma schimb, cu toate ca eram baricadata si cu OB si cu absorbant. Si exact asa a patit si o prietena de a mea, deci sa nu va panicati. In schimb trebuie mers la ginecolog daca si urmatoarea menstruatie e tot asa.
Sper ca pentru mamicile care au primul bebe a fost de folos ce am scris.
Noapte buna !

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 9 luni

15.03.2010 11:02     citat 

neatza mamici....

am inteles cu scurgerile astea....chiar azi o sa o sun pe doctora.....

si mai am o intrebare tot pt mamicile cu bebeii mai mari...
dunga maro de pe burtik voua v-a disparut?
presupun ca dispare in timp, nu??

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

15.03.2010 11:04     citat 

----------
vicky22 a scris:
dunga maro de pe burtik voua v-a disparut?
presupun ca dispare in timp, nu??
----------

Dispare cu timpul, in schimb are si fiica-mea una si ei nu i-a disparut (inca). rad

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 14 ani, 10 luni
Alexandra: 10 ani, 9 luni

15.03.2010 11:31     citat 

Buna dimineata fetelor foarte fericit
Ieri am chiulit motivat scot limba ...mi-am dus fratiorul la aeroport ptr ca a plecat in voiaj...si daca tot am ajuns in bucuresti am dat si o fuga prin ikea unde am cheltuit o gramada de bani prostit
Legat de lohii si mie imi mai curge inca...cei drept mai putin dar tot mai este.
Ptr colici si eu am auzit numai lucruri bune despre infacol...noi inca nu folosim nimica, doamne ajuta in continuare trag cu ochiul
Legat de dunga maro, cum a zis si christa dispare in timp...la prima sarcina am avut-o, dar acum nu...mai bine trag cu ochiul
Madalina dar chiar ca ai tras o sperietura prostit
Si la noi a venit sambata doctora de familie...suntem bine, am luat in greutate, am crescut...maine mergem si la pediatra.
Legat de luatul in greutate pediatra noua ne-a spus ca in primele 10 zile de la nastere trebuie sa recupereze gramele care le-a pierdut...adica sa aibe cat a avut la nastere...dupa care sa ia in greutate.
Ce bine ca vine caldura foarte fericit ...incepem si noi sa iesim mai serios afara trag cu ochiul
Gata va pupaces...fug la dat cu aspiratorul trist

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 14 ani, 10 luni
Alexandra: 10 ani, 9 luni

15.03.2010 11:31     citat 

Scuzati "legarea" repetata rad

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

15.03.2010 11:50     citat 

neatza zambet
eu nu pot face nimic, galuscha deja la varsta ei nu mai doarme plang sau sunt foarte trist, vrea doar sa pape...
alaptatul asta o fi el la cerere dar nu mai tine, o sa incerc sa o las macar jumate de ora intre mese, ca altfel ajung sa o tin mufata permanent.
Azi noapte mai mult a supt decat a dormit...se trezea la maxim o ora...deci m-am distrat.
Astept sa-mi apara ranile din clipa in clipa ochi peste cap
Am cantarit-o dimineata...surpriza... 3620 cu pampers gol...in conditiile in care la nastere a avut 3650, si pe foaia de externare scrie 3460, asta pe 13.martie.
Face kk cred de 10 ori pe zi...de regula cand mananca...deci avand in vedere chestiile astea, cred ca totusi bea destul lapte, desi nu-mi dau seama nici cat , nici cat papa ea...
Eh, ma duc, ca a trecut somnul ei de 5 minute...atat doarme...

sus

Denunta
tania_ristea

Copii
Codrin Mihai: 15 ani, 3 luni
Radu Gabriel: 10 ani, 9 luni

15.03.2010 12:38     citat 

ana la noi bebe dormea cam 1 ora si jumatate - 2 ore intre mese la cateva zile si noua doctorita ne spunea ca inseamna ca nu mananca suficient daca doarme asa de putin confuz
acum ziua la mananca la 2 - 3 ore iar noaptea la 3 - 4 ore sau chiar mai mult trag cu ochiul
ziua incercam in schimb sa-l mai tinem treaz astfel incat sa doarma noaptea jenat
bebe Radu joi implineste o luna - atunci o sa-l cantarim sa vedem cat a luat in greutate

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

15.03.2010 12:41     citat 

Buna dragelor

In sfarsit suntem si noi acasa, nu mai rezistam in maternitate. A venit si mama sa ma ajute si am reusit si eu sa dorm un pic, ca credeam ca o iau razna foarte fericit.

Din pacate a trebuit sa introducem supliment de LP ca statea baiatul meu flamand. Sper ca acum sa inceapa sa ia in greutate.

Inca nu am iesit afara, o sa iesim la zece zile, mergem la medic.

Apropo de lohii, ar trebui sa curga mult sange? Ca mie nu-mi curge asa multe. O fi ok?

sus

Denunta
tania_ristea

Copii
Codrin Mihai: 15 ani, 3 luni
Radu Gabriel: 10 ani, 9 luni

15.03.2010 12:47     citat 

ferre - eu aveam zile in care nu curgea deloc si zile in care curgea foarte mult si inca mai am si acum dar nu mai curge la fel ca la inceput

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: