· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (429)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (429)     
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
13 ani, 2 luni
Diana Catalina: 10 ani, 7 luni

17.03.2010 11:17     citat 

Diana asa e, pe 24 am programare la morfologica, azi merg la doctorita mea la control si imi face si ea eco normala.
Multumesc tuturor sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 11:18     citat 

multumim fetele! jenat

la buricut da ii puneam asa: (asa m-au invatat cei de la clinica!)
prima data sa dezinfectezi cu betadine, apoi dai cu bepanthen unguent, la urma peste tot dai cu baneocin pudra pt a sta perfect uscat! baita m-au invatat tot de-acolo, o tineam cu o mana si cu cealalta o spalam ...tata era cu dusul , el raspundea de apa! dar se poate si de una singura, ca am reusit eu, poate nu chiar din prima dar din a treia sigur! de-acum facem baitza in cadita! ce dragut! ce se va bucura Amalia! sarut

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

17.03.2010 11:34     citat 

claudis ce cafeluta buna sarut sarut sarut sarut sarut
micky succes la dr , mersi de raspuns, asa aufost durerile cum ai scris tu doar ca nu regulate au fost 2 la 40de min, aseara a fost mai dese dar nu am cronometrat ochi peste cap , de acuma incolo stau cu ochii pe ceas
22ra sarut sarut sarut cu nasterea naturala, si asi vrea cu epidurala,acuma mai trebuie sa mai vb cu dr sa vedem ce mai zice si el, am inteles ca la noi se plateste , in alte locuri nu stiti??? confuz
claudis si eu m-am lasat de fumat de aproape 3 ani dar acuma in sarcina am tras vreo 3 fumuri de lao prietena de pofta scot limba dar in rest nu mia mai trebuit sper sa nu o iau iarasi nervos
krmnn sarut ar fi bine sa mi se goleasca de tot intestinele sa nu imi faca clisma ca nu vreau plang sau sunt foarte trist o sa va anunt daca e sa incepeti galeria sarut sarut sarut sarut sarut sarut
pupici la toate sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 10 luni
Miriam: 10 ani, 11 luni

17.03.2010 11:34     citat 

ancutza sunteti cu totii nemaipomenit de frumosi, dar imi dai voi sa-ti spun ca fetita va intrece zambet ? Tu mi se pare ca arati extraordinar de bine ti-ai revenit super dupa nastere.
Sweety ce bine ca n-a trebuit sa te interenezi. Stiu cum e cu stressul asta ca la prima sarcina la ficare control dupa saptamana 34 (si asta se intampla de 2 ori pe saptamana) imi spunea sa ma internez si abia abia o convingeam pe doctorita sa ma lase acasa. Nici acum nu-s departe temerile astea, tot stau sa o aud cum imi propune spitalul...
Micky1307 bafta la medic. Si eu merg astazi dar numai sa ii asculta inimioara sper...
bebezola imipare rau ca dormi asa de rau noaptea. La mine contractiile de nastere au inceput cum povestesti tu si apoi cu mersul la Wc zambet . Apa mi-au rupt-o ei cu vreo 2 ore inainte sa nasc. Oricum nu e oblogatoriu sa fi inceput travaliul dar fii pe faza!
claudis si eu am avut mancarimi inca de la inceputul sarcinii, apoi mi-am luat o crema foarte grasa si ma dau cu ea dupa fiecare dus. Trebuie sa spun ca a ajutat, acum rar mai am astfel de probleme. E drept ca la un moment dat am fost la dermatolog si am primit o crema pe baza de hidrocortizon pe care am folosit-o in strat extrem de subtire si numai local, de vreo 2-3 ori apoi n-a mai fost nevoie.
Apropos de imbaiatul copilului. Noi i-am facut baie de cum s-a nascut, ba chiar la spital veneau asistentele si ne luau la baita ca sa invatam cum se face zambet. Nu i-am dat nimic pe buricut si a cazut a 5-a zi, curat fara nici o problema.

sus

Denunta
bebezola

Copii

17.03.2010 11:43     citat 

dalinuta sarut sarut , sunt pe faza rad socat socat socat socat , am si o intrabare, tot am auzit ca daca iti rup ei apa nasti mai greu confuz asa e???? confuz

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani

17.03.2010 11:47     citat 

mie mi-au rupt apa la spital si am nascut la 12 ore dupa aceea,acuma c-o fi de la asta sau de la faptul ca am facut anestezie epidurala....nici eu nu stiu intrebare

sus

Denunta
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
13 ani, 2 luni
Diana Catalina: 10 ani, 7 luni

17.03.2010 11:56     citat 

Bebe cu placere, eu am descris ce am patit eu poate nu e general valabil dar cred ca in mare parte e acelasi lucru la toata lumea. Eu am nascut usor si dupa ce mi-au rupt ei apa la spital s-au inrautatit durerile si am nascut repede in 2 ore.
Eu acum cand ma gandesc la nastere tin minte cu placere perioada de travaliu si de nastere propriu-zisa dar mi-e groaza de durerile de dupa cauzate de taietura plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 11:59     citat 

ooo..
krmnn.. eu nu mi-am sterilizat tampoanele. m-am facut unele pe loc dupa nastere. cand ma duceam la toaleta , imi puneam pe chilot (din aia..moartea pasiunii si pe care i-am folosit doar o data) un tampon suuuuuper mare apoi luam vata muuulta si o infasuram in tifon steril si o puneam peste tampon. Si apoi m-a invatat o alta mamica sa pun si niste fese sterile pe care aplic unguent de propolis ca sa aiba loc vindecarea mai rpd .
Si le faceam pe loc dupa toaleta. Mi s-a parut mai simplu asa decat sa ma complic sa le fac de acs. Plus ca nu stii de cate ai nevoie...Iar tamponul era folosit doar ca sa nu ma patez eu rau, ca prin vata si tifon...surprins
Eu am avut o pijama capotel subtire si mi-am luat si halatul cu mine pe care l-am folosit. Am nascut si in jan si era destul de rece, dar e bun halatul ca oricum e posibil sa ai putine frisoane. Plus ca at cand te duci la baie mai pui diverse in buzunarul de la baie (sau banii pt asistente cand te duci la ..."curatat")

micky...succes mult, sa ne povestesti

bebezola...ai grija ca ce ai tu par contractii. poti sa ai travaliu si fara sa ti se rupa apa. ideea e sa fii atenta dc e regulat sau nu. daca durerile sunt mai dese si se repeta la mai putin de 15min distanta fugi la spital...
si sa nu iti fie frica..trece rpd si o sa uiti totul cand o sa o ai pe galusca mica in brate

va pup pe toate

sus

Denunta
bebezola

Copii

17.03.2010 12:17     citat 

micky ,simona sarut sarut sarut sarut sarut sarut abia astept sa o tin in brate sarut sarut sarut sarut sarut
va anunt daca e ceva foarte fericit

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani, 3 luni

17.03.2010 12:29     citat 

----------
bebezola a scris:
am si o intrabare, tot am auzit ca daca iti rup ei apa nasti mai greu confuz asa e???? confuz
----------

ma indoiesc ca are vreo legatura, atata vreme cat ai deja contractii si dilatatie. daca n-ai nici contractii, nici dilatatie si iti provoaca e posibil sa dureze.
eu am nascut la 4 ore dupa ce mi-au rupt ei membranele, in conditiile in care aveam contractii de 8 ore si dilatatie 4.

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 1:51     citat 

bebe,eu am avut contractii o zi jumate cu dilatatie 4.la ora 15.30 mi a rupt doctorul apa si la 2 ore am nascut.nu doare deloc

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

17.03.2010 2:09     citat 

buna fetelor

acum am ajuns acasa..plecata de la ora 10 prostit prostit

karina sarut felicitari pt prietenele tale sarut sarut

byu sarut nu-mi iau rezerva la spital

simona sarut da, era vb de biberon foarte fericit

carmen sarut sa ne dai poza cu lustra din camera bebelinei scot limba

claudis sarut multumim de cafelutza..arata superr prostit

micky sarut multa bafta si nu te gandi la prostii sarut sarut te asteptam cu veti bune trag cu ochiul

bebe sarut imi pare rau ca ai dureri de burtik trist

anika sarut imi pare rau ca nu ti-a trecut tusea trist

dalinuta sarut bafta la medic trag cu ochiul

va pup pe toate sarut sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.03.2010 3:13     citat 

Ancutza, inainte erati o pereche frumoasa acum sunteti o familie frumoasa! sarut

Bebe, nasti mai greu daca iti provoaca nasterea (adica iti baga ceva pe vene...). Mie mi-au rupt apa exact pe masa inainte de expulzie sau s-a rupt singura... prostit Mai ce face uitarea asta din om! nervos

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

17.03.2010 3:37     citat 

salutari de la Arad!

Pff, desi vroiam sa va ofer o super tratatie... ma las pagubasa. De 2 ore se tot ia curentul, si pica si netu`. Nu stiu ce fras are!! Acum scriu
mesajul in notepad, ca nu se pierde, si apoi ii dau copy/paste.
De ce vroiam super tratatie? Pentru ca azi pe langa faptul ca am intrat in sapt 33, deci am implinit 32, am intrat si in prenatal.
si ne apropiem vertiginos de momentul asteptat. Ma iau emotii, sincer. Nu cred ca e frica, doar emotii.. sentimente ciudate.
Ancuta, o familie fericita! Bravos !
Micky, succes la doctor.
vreau sa o felicit si pe cristina, caci azi schimba si ea saptamana.
Va pupacesc, ma mai duc o tura la plimbare, sa profit de vremea frumoasa!

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 3:53     citat 

felicitari codrina pentru inca o saptamana si pentru intrarea in prenatal sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: