· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (429)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (429)     
CYC

am nascut deja!

17.03.2010 4:09     citat 

Ankuta felicitari pentru asa o dulceata de fata! Arati super, ma bucur ca ai si lapte si sunteti toti 3 frumosi.
Suzica esti o scumpa, merci pentru urari, scot limba Eu am spus ca e sarcina usoara si ca mi-as dori sa am greturi doar ca sa nu mai fumez, la cati ani vechime am! Arati super, de fapt toate sunteti frumoase foc, eu... mai am cale lunga! Ieri am mai facut un test de beta hCG, ca sa aman ecografie de vineri, parca prea dese le fac, zic eu si sa nu zapacesc copilul cu atatea cate voi face pana nasc!
Ionelita esti tare, bravo tie vad ca esti super activa, eu pana sa citesc ce ati mai scris, se si schimba capitolul! surprins jenat
Claudis merci de urari, si voiua la toate va doresc sa fie cu noroc tot ce ati achizitionat, insa eu sunt putin cam nedumerita daca si imi vor veni dupa ce nasc, cizme/ghete cu toc pe care le-am cumparat,caci am inteles ca mai creste piciorul dupa ce nasti.... in sfarsit sper sa nu incep sa fac cadouri deja din toamna pentru Craciun cizme sau ghete... rad rad
Dincasimona merci de urare, dar nu prea am inteles care e ideea cu tinerica, surprins Observ ca ai esti in trim II si ai deja un baietel, sa-ti traiasca. Daca te intereseaza povestea mea poti sa ma intrebi de ce acum abia sunt gravida! Am reusit dupa 6 ani de tratamente, dupa ce am suferit 7 anestezii generale si dupa ce mi-am luat inima in dinti si mi-am facut si singura injectii in burta (chiar daca eu sunt arhitect de profesie si nu am nici o treaba cu medicina), deoarece tot tratamentul meu de la al 3-lea FIV asa a fost si am prins luna februarie cu gerul cel mai mare, zapezi si viscol,... asa ca mai imi faceam singura injectiile. Ar trebui sa te simti fericita de soarta ca nu ai trecut prin ce am trecut eu sa le fereasca pe toate viitoarele mamici de chinul meu in atat de multi ani. Oricum cert este ca intr-adevar nimeni nu ma crede ca am 40 de ani si sunt mandra tare cand vad ca altele mai tinerele poate arata mai in varsta decat mine. Deci eu multumesc Bunului Dumnezeu si Fecioarei Maria ca acum sunt gravida! Stiu ca aici suntem sa ne sustinem umplem timpul sau sa ne bucuram zilele una alteia, nu sa fim malitioase.
corina2007 doamne ajuta si sarcina usoara, te pup
micky1307 doamne ajuta la control
angell, ancutza, biencut sunteti scumpe si niste mamici fericite.
Sweety_karina, sa-ti traiasca "finuta" si nepotelul si sa fie sanatosi.
Va pup pe toate cu drag

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 4:45     citat 

cyc..fara suparare, cred ca ai inteles gresit. nu am de ce sa fiu malitioasa cu o pers pe care nu o cunosc. am zis tinerica ca am vazut ca ai "8 saptamani". nici nu stiam cati ani ai si nici nu ma interesa acest lucru. nu cred ca asta este f imp atat timp cat poti avea copii si iti doresti acest lucru.
imi pare rau sa aud ca ai trecut prin toate problemele pe care le-ai enumerat, imi dau seama ca esti o persoana puternica totusi, nu multe persoane pot face asta. E clar ca vrei si o sa ai un bebe minunat.
ma bucur mult ca ai reusit dupa ani de chinuri sa ramai insarcinata si iti doresc din tot sufletul sa fie totul bine si sa ne auzim si cand ne vom tine galustile mici in brate. pana atunci, sper sa fim mai optimiste si nu atat de agresive, sa putem fi alaturi si sa ne incurajam ca sa trecem mai usor peste toate.."grelele" din timpul sarcinii. ca de asta suntem aici nu? trag cu ochiul

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 10 luni
Miriam: 10 ani, 11 luni

17.03.2010 5:09     citat 

bebezola nu cred ca daca iti rup ei apa nasti mai greu. Uite la mine a mai durat 2 ore dupa aia.
Codrina felicitari pentru saptamana si prenatal. Cred ca e senzatia de linie dreapta de acum.
CYC nu te ingrijora nu e musai sa-ti creasca piciorul. Mie una nu mi-a crescut nici la prima sarcina nici la a doua (pana acum).
In alta ordine de idei, azi am fost la doctor. Nu mi-a facut nimic altceva decat masurat tensiunea si testul acela nonstress pesntru bb. Inimioara bate bine activitate maxima, deocamdata se pare ca-i merge bine cu placenta mea batranica cu tot. Luni sigur ca merg din nou la control normal cu tot tacamul: urina, kg, tensiune, echo, nonstress bb stress eu zambet.

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

17.03.2010 5:15     citat 

Ok , dincamsimona, am inteles si sper sa ne fim alaturi una alteia, deci ca decana de varsta, tinerica ca sarcina, este greu pentru cineva ca mine sa nu reactioneze, tu fara sa stii ai declansat un punct sensibil, acum sper sa-mi dai sfaturi caci esti mai "maricica" in burtica, sarcina usoara in continuare, cum e la 27 de saptamani? Cum te simti? Ai avut sarcina usoara?
Dalinuta esti o dulce, merci muuuult! Chiar mi-ar fi parut rau sa le dau toate aceste cizme/ghete cumparate noi acum sunt super de sper sa nu am nenorocul sa-mi creasca eu sunt migniona cu totul asa ca.. poate nu devin Bocanila! Doamne ajuta lui bebe si doamne ajuta la controlul urmator scot limba
Ionelita .... unde esti? bagi somn, vezid aca circuli mult! rad

sus

Denunta
karina_swe

Copii
Layla Maria: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 5:22     citat 

Cyc iubita ce mai faci cum te mai simti ? vad ca creste si bebe tau sarut sarut sarut
ai sa vrei sa afli ce e ???

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 5:25     citat 

CYC o sa fie totul bine. Sarcinile toate sant diferite. Eu iti doresc o sarcina ca la mine. Fara greturi, fara ameteli. Doar un pic de dureri de spate si sani la inceput, pana pe la 11-12 saptamani, dar alea erau normale in acea perioada. in rest cam au fost ok, daca nu iau in calcul mici problemute la anumite momente, pe care incerc sa nu le bag in seama si sa le rezolv cu ajutorul medicului. Importanta ca ai reusit ceea ce iti doresti de atata timp. Sa fie intr-un ceas bun si sa ajungem sa-ti facem si tie galerie. foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
ana_lou

Copii
Nikolas: 10 ani, 11 luni

17.03.2010 5:25     citat 

Fetelor cucuietelor, va mai salut si eu din cand in cand. Va citesc, dar nu am simtit nevoia sa intervin. Pe aici a venit primavara de-a binelea si mai plantez o floare, mai curat o buruiana, mai hranesc o gaina, asa.. in masura puterilor. La kg am ramas relativ stationara, adica am pus vreo 9 pana acum, iar burtica parca s-a oprit din crescut (asa zice paranoia mea). Bebe creste ca deja ma pocneste cum stie el mai bine prostit Cred ca si-a facut rost de bocanci si ii incearca pe mine trag cu ochiul
Dar problema mea uriasa este cu respiratia. Abia astept sa coboare nitel sa nu mai respir ca o baba hodorogita. Somnul.. ma rog, ar fi el in regula, dar am niste vise atat de intense ca in fiecare dimineata ma trezesc si stau cateva secunde sa-mi dau seama pe unde sunt. Mi-e dor de un nanic adaaaaanc si luuuuung.. O veni el.. peste vreo 2 ani trag cu ochiul
Cam atat de prin zona burtii mele (v-am zis eu ca n-am nimic interesant de adaugat).
Pupici din suflet tuturor burticilor, mamicilor si bebeilor vostri!

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 6 luni
V mic: 10 ani, 5 luni

17.03.2010 5:48     citat 

Va salut si eu!
Aseara am avut primul simptom neplacut de sarcina si anume o tensiune mica, resimtita cu ameteli. Probabil ar trebui sa incep sa beau cate o cafeluta dimineata, dar nu prea imi vine.
Stit alte metode crescut tensiunea, in afara de tot ce inseamna cofeina?

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani
T: 8 ani, 9 luni

17.03.2010 6:57     citat 

buna seara...
vai ce zi am avut azi...dimineata liniste totala la birou, prevesteam o plictiseala prelungita si un Z mic la sf de zi...asta pana pe la 12, cand am avut atata bataie de cap cu niste spete ciudate si imbarligate, pe care a tb sa le descalcesc, incat abia abia am terminat pe ora 5.... si orele astea le-am tinut tot intr-o teorie si calcule si variante posibile....ce zi ....fetita mea va sti mult drept pe cand ajunge printre noi... rad

cine zicea ceva de tensiune...pt tensiunea mica merg multe lichide, un regim alimentar putin mai sarat ( asta cat nu incepi sa retii apa ) ...eu una am inlocuit cafeaua inainte de sarcina si in sarcina cu un pahar de suc de citrice proaspat stors in fiecare dimineata....iti da mai multa enrgie si pe langa asta iei iei vitaminele necesare....pt mine asta a fost si antidotul impotriva racelilor....slava Domului, pana acum n-am avut probleme in sarcina cu raceala, gripa ( sper sa nu prind un ceas rau ) ...

ce ma distreaza ca avem cateva deja avatarul cu Tweety...eu una l-as schimba dar nu stiu sa fac poza de dimensiune mai mica sa pot pune alt avatar trist

hai ca incep sa derulez paginile invers, sa vad ce-ati mai scris si revin trag cu ochiul

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 7:06     citat 

cyc..ma bucur ca am rezolvat-o si ca e ok trag cu ochiul. apropo-s de picior..eu port 37 de obicei si la matei am purtat si 39. ca erau mai lejere. am inteles ca la fiecare sarcina iti creste piciorul cu jumatate de numar rad dar nu se specifica daca da si inapoi trag cu ochiul. dar eu acum port aceleasi cizme/ ghete...de atunci si imi vin. e posibil sa ti se umfle piciorul dar revine pana la urma. asa ca..nu da NIMIC zambet
sarcina mea e ok, mai putin faptul ca am dureri fff mari de spate si cred ca dupa Paste o sa intru si eu in prenatal (o sa fiu la limita) si ca bb are o mica hidronefroza care se ba rezolva la nastere. exista optimism si voie buna si asta conteaza.
apropo-s de durerile de spate, mi-e mi s-a recomandat ulei de ienupar dar mi se pare ca este frectie la picior de lemn. am auzit si ceva de arnica dar nu stiu daca este recomandata in timpul sarcinii. stiti ceva?

sus

Denunta
dany28

Copii
Natalya-Gabriela: 10 ani, 5 luni

17.03.2010 7:26     citat 

buna seara,
bine v-am gasit, sunt si eu o viitoare mamica ce ar vrea sa se inscrie in lista gravidutelor.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

17.03.2010 7:50     citat 

buna seara doamnelor sarut sarut

dany sarut bine ai venit la gravidutze, iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos sarut sarut sarut ce ma bucur cand mai vin burtici noi sarut sarut

cyc, simona sarut sarut ma bucur ca ati rezolvat "mica neintelegere"

cyc sarut somn? rad am fost la repriza a doua de plimbare rad rad te pupik sarut

cayia sarut medicul ce spune?

ana_lou sarut de mult nu ne-ai mai vizitat scot limba ce mai faci? te simti bine?

dalinuta sarut ma bucur ca bebe e ok sarut sarut

codrina sarut felicitari pt implinirea sapt si pt intrarea in prenatal sarut sarut

va pup pe toate sarut sarut

sus

Denunta
dany28

Copii
Natalya-Gabriela: 10 ani, 5 luni

17.03.2010 7:55     citat 

multumesc ionelita,eu am 28 ani dar se pare ca sunt cea mai mica burtica din clubul vostru si ma bucur ca am pe cine intreba cand o sa am unele probleme sau nelamuriri zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 6 luni
V mic: 10 ani, 5 luni

17.03.2010 8:14     citat 

Dany, bine ai venit! Cred ca suntem amandoua la fel de mici sarut burtici!
Ionelita, la doctor nu am ajuns inca, dar o sa intreb cat de curand

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

17.03.2010 8:25     citat 

dany sarut tocmai faceam listutza si am remarcat ca ziua ta de nastere si DPN-ul e acelasi...... 05.11 sarut sarut ce tareee rad

cayia sarut oki trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: