· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (429)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (429)     
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

17.03.2010 10:13     citat 

buna dimineata...mamicutelor...
intai de toate tb sa spun ca ma tot uit la pozele Ancutei si imi plac tare mult... sunteti tare frumosi si fericiti...sa fiti asa mereu...e tare dulcica cea mica, are pe cine semana trag cu ochiul si felicitari ca nu ti-ai pierdut sporul de munca, esti chiar grozava zambet
Ancuta, cand ai timp , vreau detalii despre nasterea la privat...conditii, cerinte, plusuri, minusuri etc... trag cu ochiul mersi

apoi bine ca ati vorbit de sosete ca de astea am uitat cu desavarsire sa pun in bagajul de maternitate scot limba ....voi va puneti si halat si capotel sau una sau alta ? spun asta pt ca una din pijamalele mele de alaptat e cu capotel, da e subtire rau, din bumbac simplu...si parca mi-as pune si halatul, dar deja mi se pare ca am bagajul cam mare... scot limba
pt copil tb sa punem ceva pt spalat , creme etc ?

am pus ieri lustra in camera beblinei si mi-am impachetat toate tampoanele ...acum imi pare rau ca le-am trimis la sterilizat la spital caci unele din ele au prins asa o culoare galbuie, probabil de la substantele cu care se sterilizeaza, nu stiu trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani

17.03.2010 10:13     citat 

Neata fetele,

Dormiti mai mult astazi se pare ...sau leneviti ...Bravo voua...

Va astept la o cafeluta decofenizata cu multa frisca .. zambet

sus

Denunta
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
13 ani, 2 luni
Diana Catalina: 10 ani, 7 luni

17.03.2010 10:31     citat 

Neatza gravidute si mamici, va multumesc pentru raspunsuri.
Eu azi merg la medic si sunt putin stresata din cauza evenimentelor neplacute de saptamana trecuta, sper sa nu am parte de vesti proaste, sa-mi tineti pumnii, va pup!
sarut sarut sarut

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

17.03.2010 10:38     citat 

neatza si de la noi
uoffffffffff iarasi am avut o noapte agitata, toat noaptea am avut dureri asa ca la cm si abia ma intorceam, si azi dimi pe cand mancam ma luat iarasi durearea aceea dar mi s-a si facut burtik ffff tare, oare sa fie cintractie dianaia care anunta ceva??? se poate safie si contractii dureroase si fara s ti se rupa apa?? m-au tinut asa 5 min dupa care a trebuit sa fug la wc ca burta mea aluat-o razna.
nu stiu ce sa zic dardeja mi frica
va pup pe toate
anca ai o familie tare faina si micuta e superba sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 10:39     citat 

Neata dragelor.
Carmen la sterilizat nu se pune nimic pe tampoane, culoara e de la temperatura din sterilizator. Asta o stiu, ca tata e medic si-si sterilizeaza singur tampoanele, n-are incredere in cele cumparate gayta sterilizate, ca a mai avut niste surprize.
Simona cred ca o sa pot merge in timpul contractiilor. De ce sa nu pot. Daca nu faci epidurala te poti misca, chiar e indicat, ca le suporti mai usor. Eu una epidurala nu vreau sa fac. Mi-i frica de ace si mi-i frica si mai tare de starile care pot sa le am dupa apidurala, gen dureri de cap. Pe care eu le suport foarte greu.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

17.03.2010 10:43     citat 

Neata burtici!

Nu stiu daca stiti ca sotii vostri pot beneficia de 10 zile lucratoare (in plus fata de cele 5 cunoscute de toata lumea) daca aduc de la medicul de familie o adeverinta conform careia au urmat un curs de puericultura (ingrijire bebelus), evident platite 100%. In felul asta sotul poate sta acasa cu voi 3 saptamini, ceea ce pe mine de ex m-a ajutat f mult.

Pupici si sa aveti o zi frumoasa!
Rox

sus

Denunta
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
13 ani, 2 luni
Diana Catalina: 10 ani, 7 luni

17.03.2010 10:44     citat 

Bebe eu cand am nascut am avut contractii dureroase o zi intreaga, de dimineata de la 4 pana seara la 8 cand am si mers la spital fara sa se rupa apa. Apa mi-au rupt-o la spital cu o ora si jumatate inainte sa nasc. Deci se poate. Stai linistita si cronometreaza intervalul dintre contractii sa vezi daca devin regulate, atunci e semn clar ca se apropie momentul.
Contractii = burtica intarita, respiratie taiata sau ingreunata, dureri sub burta si de mijloc cam ca la CM initial adica suportabile si pe masura ce vine bebe sunt mai rele. Initial ar trebui sa fie la 20 sau 30 min interval si apoi devin mai dese pana pe la 3-5 min si inainte de nastere sunt si la un minut distanta.

sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

17.03.2010 10:50     citat 

neata! noi suntem treze de la 6 si ceva...am mai avut cate ceva de facut ..de mancat! rad rad rad rad acum sta linistita Amalia si se uita la mine cum va scriu! doar avem canapea noua! scot limba

fetelor va multumim pt aprecierile facute la adrsa noastra! Amalia e o frumusete de fetita, noi o vedem cea mai frumoasa! sarut

byu, sweety_karina, dincamsimona, carmen! multumim mult!
nu sunt chiar odihnita dar nici obosita nu-s chiar tare... m-am obisnuit cu somn putin si trezit in toiul noptii din timpul sarcinii...va amintiti ca citeam de pe la vreo 3 sau 4 dimineata pana pe la 6 cand era ora de trezit! practic nu dormeam decat cateva ore in ultimele saptamani! timp de mine... nu prea am poate de acum incolo, vad ca incepe sa-si regleze Amalia orele de mancare! au inceput durerile de burtica...ne-a cazut azi buricutul..oare in seara asta putem face baita in cadita?! sa ne balacim in voie?! ca tare ii mai place.... sarut

sweety_karina felicitari proaspetelor mamici - verisoara si prietena pt bbi!!! sa fie sanatosi si mancaciosi! sarut

claudis multumim de tratatie! de cand n-am mai baut o cafeluta! de luni de zile! vreo 8! rad mi-e ca daca ma apuc de cafele (chiar si fara cafeina) ma apuc si de fumat iar! asa ca ... mai trag de timp macar cat alaptez sa mai stau fara acest viciu! prostit

carmen conditiile la constanta au fost super! (eu nu am avut frisoane de la anestezie...era chiar cald... dar tipa care a nascut in aceeasi zi cu mine, cat am stat la terapie intensiva cele 24 ore, a avut frisoane! ma intreba si pe mine daca am dar ...norocoasa de mine ... am scapat de astea! ) acolo sunt cate un rand de doctori si asistente pt fiecare adica pt bebe cei specializati in asa ceva si pt mama ..doctorii de oameni mari! zambet veneau in vizite ca la orice spital decat ca erau foarte amabili si draguti! am avut si tampoanele date de la ei... bine ca nu m-am apucat sa le fac de cand am fost gravida ca le faceam degeaba! apa plata (eu am baut minim 3,5 litri la 24 ore) tot ei ne-au dat-o, masa pt mama inclusa... suplimentul pt bebe, toaleta la bebe veneau in fiecare dimineata si o facea o asistenta draguta de la copii, ce sa mai zic... camera avea baie proprie, tot ce-ti trebuie, doua paturi pt adulti, unul pt bebe, masa de infasat ... tot tacamul! super conditii! am numai plusuri! minusuri... ce sa zic? ma sunau inainte de masa sa ma uit in meniu sa-mi aleg ce sa mananc si eu le ziceam...dar de fiecare data mi-au adus altceva! rad rad rad aaaa si scria aolo in meniu ca e si un suc natural dar niciodata nu l-am vazut! rad rad rad rad oricum eu nu am baut decat apa in timpul ala! cam atat... ce-mi trece repede prin cap dar a fost super! nu simteam ca sunt intr-un spital ci la mare in vacanta! scot limba cu exceptia operatiei! scot limba

Amalia a adormit intre timp....

va pup fetele si va urez o zi super! vine, vine, primavara!!!! sarut

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani

17.03.2010 10:53     citat 

netaza camarade de transee zambet

In sfarsit am primit telefon ca imi vine baldachinul pt patut copil, il comandasem de aproape 3 saptamani si nu-l aveau in stoc. Acum il aduc dar pe alb, nu rosu cum as fi pregerat...deh...

In rest aici este ba soare ba nor si in ciuda sfaturilor dr cred ca voi iesi pana la magazinul de vis-a-vis de bloc...As vrea sa iau cateva decoratiuni de Paste daca gasesc ceva fainut.
Fetele, bebezola

Imi pare rau sa aud ca unele va simtiti nu foarte bine. Contractiile mai ales stiu ca ingrijoreaza, asta este si a mea problema, chiar si noaptea cand stau calma in pat...Nu dor in adevaratul sens al cuvantului dar ma sperie...
Bebezola, tu esti cu nastere naturala sau cezariana?

sus

Denunta
claudis

Copii

17.03.2010 10:54     citat 

Eu abia am adormit aseara....off macarimile astea..Parca as avea purici...Saracii cainii vagabonzi foarte fericit
Multam de raspuns Micky zambet Multa bafta la doctor sarut
corina imi pare rau sa aud ca ai hotarat sa iesi din listuta..Sper sa ne citesti in continuare si sa revii zambet
Byu sarut Mie mi-au spus fetele care au nascut la spitalul la care voi naste eu ca nu ma vor lasa sa folosesc biberon ( probabil se incurajeaza alaptarea).Daca e nevoie de supliment am inteles ca se da cu lingurita.
Asa si cu burtica ta..Poate s-a mai lasat de cand s-a asezat bebe in pozitia de start..Se vede ca esti nerabdatoare ..Sper sa nu mai tb. sa stai cu durerile astea inca 2- 3 saptamani surprins
Ma bucur sa aud ca ti-ai gasit o pozitie buna de somn.. sarut
ionelita[,suzi,bebesarut sarut sarut era timpul sa aveti bagajelul gata caci mai aveti un picut scot limba
Anca ce fericiti sunteti acum ca aveti printesa cu voi,... sarut Sunteti o familie foarte frumoasa sarut
Simona eu am facut achizitii pentru primul an,nu doar pentru primele luni foarte fericit Pernita intr-adevar as vrea sa o folosesc devreme ca sa il duc pe bebe dintr-un loc in altul cand e micut si fragil.Am vazut la o prietena si mi-a placut ideea.Acum sa vedem ce zice si medicul pediatru zambet
Eu am avut dureri de coloana in trecut si imi treceau daca dormeam fara perna,,,Deci nu consider perna absolut necesara foarte fericit
Nasii copilului vor fi nasii nostri de cununie dar numele il alegem noi.. zambet
Multa sanatate si insanatosire rapida prietenelor tale Karina..Sa le traiasca puiutii sarut sarut
Carmen e musai sa sterilizam tampoanele?Sau tu ai facut asta pentru ca ai avut posibilitatea?

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani

17.03.2010 10:58     citat 

Ancutza

Ce placut sa te vad asa ciripitoare a fericire:) de primavara. Foarte simpatici sunteti, super poza la avatar:)

Bravo ca sunteti bine si ma bucur ca ai avut toate conditiile in spital. Auzi, pana acum , cand i-a cazut buricul, i-ai dat cu vreun ceva anume Amaliei pe buricut? Si de spalat, cum ai spalat-o sa nu o atingi acolo? NU ar strica niste informatii de la cineva care de acum prinde experienta sarut . Mie tare mi-e frica pt ca am senzatia ca nu o sa stiu sa-i fac nimic bebelei...

Pup sarut

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 10 luni

17.03.2010 11:00     citat 

buna fetelor,

sweety_karina
sa inteleg ca stai in NIcolina socat daca da atunci suntem vecine cool sarut Vreau si e in clubul vostru de plimbarete plang sau sunt foarte trist

ancutza pupam familia frumoasa si fericita sarut sarut sarut

claudis multumim pentru cafeluta sarut sarut sarut

micky bafta la doctor! Te asteptam cu vesti bune sarut sarut sarut sarut

tusea mea tot nu a trecut trist asa ca am sunat medicul ginecolog si mi-a zis sa iau paracetamol si sirop de tuse si evident ceaiuri. Sper sa scap de ea mai repede prostit

roxanne si sotul meu va sta cu noi 3 saptamani datorita certificatului de puericultura scot limba sarut

sus

Denunta
claudis

Copii

17.03.2010 11:03     citat 

Anca ce frumos daca poti incepe sa ii faci baita printesei sarut ..Tare vreau sa vad pozite sarut
Off fumatul asta..Chiar ieri ma gandeam...Toata sarcina m-a deranjat fumul de tigara pana ieri cand a fumat mama o tigara si parca as fi aprins si eu una prostit
Eu m-am lasat de fumat de aproape 2 ani...Deci totul vine de la creier...Off..As vrea sa nu ma mai apuc niciodata...Sper sa fac fata tentatiilor...

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

17.03.2010 11:07     citat 

mai, nu stiu dc e musai sa fie sterilizate tampoanele...eu am avut posibilitatea sa le fac, caci mama finutei mele lucreaza la spital, si ea mi-a zis ca le duce sa fie sterile...dar stiu ca altii nu procedeaza asa...
Ma bucur Luara ca zici ca e normala culoarea, caci eu cand le-am deschis imi venea sa le arunc sa fac altele...m-ai mai linistit...

Ancuta, mersi de detalii...chiar eram curioasa dc la privat iti dau ei tampoane facute in fasa, caci nu intrebasem, doar ca lista lor cu bagajul pt maternitate e f f f scurta : CI, haine pt bebe pt cand iesim din spital , si trusa igiena pt mine....restul zic ei ca le asigura...acum vom vedea..imi era frica sa nu-mi dea tampoane doar cu vata si de aia m-am apucat sa mi le fac inainte...daca cumva imi dau acolo, nu le mai iau din masina, si le voi folosi acasa...
tare faza cu telefonul cu masa comandata rad cool rad
Micky succes la medic, si nu-ti fa ganduri pesimiste....totul va fi bine sarut
Bebezola, nu mai ai mult....am inteles ca unele femei au diaree inainte de nastere...e unul din semne...iar durerile de care zici , cam seamana cu semnele de nastere...stia dr tau ce stia... sarut trag cu ochiul iti tinem pumnii si iti facem galerie cand ne dai tu startul trag cu ochiul cool

sus

Denunta
diana-alina

Copii
Gabriel Laurentiu: 12 ani, 3 luni
Alexandra Ioana: 10 ani, 6 luni

17.03.2010 11:08     citat 

Neatza fetele cucuietele, sper sa nu va suparati ca va alint asa... am o stare asa de buna de dimineata... nu stiu ce-i cu mine... cred ca ma bucur in avans de venirea primaverii scot limba si cand o veni si soarele sa vezi ce explodez de fericire atunci... sarut

----------
Micky1307 a scris:
Neatza gravidute si mamici, va multumesc pentru raspunsuri.
Eu azi merg la medic si sunt putin stresata din cauza evenimentelor neplacute de saptamana trecuta, sper sa nu am parte de vesti proaste, sa-mi tineti pumnii, va pup!
sarut sarut sarut
----------

Micky, eu tineam minte ca te duci pe 24 la dr.... iti tin pumnii si iti doresc sa primesti numai vesti bune... si sa ne spui si noua imediat, nu ne tine in suspans, ok?!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: