· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 5
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 5     
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

30.03.2010 9:31     citat 

v-am promis poze, sa vedeti iubirea mea mica:

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

30.03.2010 11:47     citat 

Hello hello sarut

N-am mai intrat ieri fiindca am avut zi plina, cumparaturi, apoi am fost la gradi sa mai discut cu educatoarea despre Andrei, apoi la socri unde am stat pina seara. Fata mea a fost cuminte, n-a dormit ca in weekend, dar n-am avut probleme cu ea.

Acum pot pune poze de la Sibiu, din pacate nu am facut si afara, simbata era innorat iar duminica a plouat toata ziua.

Si ne-am masurat vineri, avem 56cm. Se vede si pe hainute ca a crescut, fiindca nu o mai cuprind hainutele de la inceput si am trecut la o alta "generatie". Si am trecut de asemenea la pampers nr. 3 sarut

Alina(0911) ce bebelina pufoasa si draguta ai, sa-ti traiasca sarut

Ionelita succes la medic, te asteptam curind cu bebe Cosmin sarut

Mada eu pregatiri de sarbatori nu prea fac, anul asta mergem doar la socri la masa in prima zi, fiindca ai mei pleaca din Bucuresti, asa ca vom avea o zi libera, de stat in familie, poate avem noroc de vreme buna si iesim la plimbare. O sa vopsesc oua, fac o fripturica de curcan (nu sintem fani ai carnii de miel), ceva dulce si cam atit. La curatenie am chemat pe cineva sa ma ajute, fiindca imi era imposibil sa fac fata singura.

Haideti ca s-a trezit maimutica si vrea atentie, va pup si revin sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

30.03.2010 12:12     citat 

hello, intru si eu putin dupa o absenta lunga zambet
roxanne, alina, frumosi foc puii vostri.
mai mult n-am citit jenat

Eu am o mastita urata si m-am chinuit groznic de duminica trecuta, nu vreau sa imi mai amintesc, iar am crezut ca o sa mor, pana la urma nu m-am mai internat la spital dar m-a tinut mult mai mult si m-am indopat cu medicamente, antibiotice etc. Acum sper eu ca sunt pe drumul cel bun si imi reiau si eu viata normala in curand...

sus

Denunta
Roxanne

Copii

30.03.2010 12:53     citat 

Ana eu am urmarit ce-ai scris la topicul despre alaptare, n-am intervenit fiindca nu am pareri mai "autorizate" decit fetele care scriu acolo si ti-au dat si tie sfaturi, sint convinsa ca ai trecut si inca treci prin niste momente f grele, si iti transmit toate gindurile mele bune ca aceasta perioada sa se sfirseasca repede.
Pupici Dianei si Maiei pe nasuc!

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.03.2010 2:04     citat 

mersi roxanne sarut
acum ca ma simt mai bine am zis sa dau u nsemn si pe-aici, poate incep sa ma preocup si eu de chestii ce tin de bb nu de mine ochi peste cap

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

30.03.2010 2:41     citat 

buna fetele!

am prins un moment cand doarme...sau nu?! sa ma mai uit o data la ea... nu doarme, s-a trezit dupa doar 10 min de somn! a mai dormit inainte dar am tras si eu un pui de somn alaturi de ea! zambet ne cam necajeste burtica, e constipata mititica, nu stiu ce sa mai fac, o tot ajut cu termometrul dar face la doua zile o data! nu e tocmai bine! trecem si peste asta! asteptam sa se faca mai cald afara sa putem iesi la plimbare ca acum sta sa ploua!
amalia are temperatura mereu peste 37...aseara a avut cea mai mare 37 cu 6!!! i-am pus supozitor de paracetamol pt sugari! i-a scazut noaptea la 36 cu 8 dar azi...iar e cu 37 cu 3!
ce bbii frumosi am vazut... sa va traiasca minunile alina si roxanne!!

o poza cu amalia noastra draga sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.03.2010 2:49     citat 

ancutza dar cum ii masori temperatura?
Ii dai lapte de la tine? Eu am inceput sa mananc pere, dimineata beau o chestie, o apa in care am lasat de seara prune de-alea uscate, si are efect si la ea, a inceput sa faca kk (ii pusese sotul chiar si supozitor intr-o zi ca se chinuia tare rau si nu putea nici sa doarma...) Si cred ca si infacolul o ajuta.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

30.03.2010 2:56     citat 

ana ii iau temperatura cu termometrul in fundulet! trist si mie mi-a fost greu dar asta e! decat sa se chinuie.. si daca tot o ajutam cu el sa faca kk ...i-am luat si temperatura! ce apa e aia? sa-mi zici si mie exact sa fac si eu... mai ales ca eu am aceeasi problema cu aceasta constipatie... am si niste dureri acum ca mi-a reaparut un hemoroid care ma mai chinuie din cand in cand ... uooff dar eu trec peste , mai greu e la amalia!
si da, o alaptez, exclusiv! am niste pliculete pt colici sa-i fac ceai dar nici nu stiu cum sa fac...sa-i dau daca ea nu are decat alimentatia asta exclusiv din alaptat?!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

30.03.2010 3:40     citat 

Ancutza daca mergi la doctoritza si ii spui de treaba asta(ca e constipata fetitza) iti va spune ca datorita faptului ca e alimentata exclusiv la san e genul de copil care asimileaza in proportie de 90% lapticul si ca atare n-are ce scoate..Adriana mea facea la fel:la 4-5 zile dar dezavantajul era ca si colicii erau pe masura asa ca am bagat la ceai de colici in mine ca sa-i transmit ei prin laptic plus siropel din plante special de colici ...dar nu prea a funtionat si pana la 4 luni ne-am cam chinuit.E adevarat ca si-a reglat sacunul abia dupa ce i-am bagat cerealele,la 6 luni fara 1 saptamana,facea zilnic fara probleme.Totodata sctiu ca nu e indicat s-o "ajuti" cu termometrul zilnic,mai bine baga-i un sfert de supozitor de glicerina cam la 2 (si 3 zile daca rezisti) ca ar fi mai indicat.
Pupici si aveti grija de voi! sarut
Pliculetele pt ceai sunt babydrink sau ceva de genu?Ca contin muuult zahar si mai bine cauti un siropel din plante pt asa ceva.Eu asa stiam ca exista un remediu homeopat dar am uitat denumirea,o sa incerc sa-mi reamintesc sau poti sa intrebi la farmacie. zambet

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

30.03.2010 3:53     citat 

corina multumesc! o sa incerc cu glicerina! zambet

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

30.03.2010 4:14     citat 

Roxane,multumim pt. Aprecieri si voi sunteti dolofani,e un dulce mititelul.
Ana,imi pare rau sa aud ca te chinuie mastita,iti doresc sanatate.plange mititica.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

30.03.2010 4:56     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
corina multumesc! o sa incerc cu glicerina! zambet
----------

Supozitoarele cu glicerina nu-s cu nimic mai breze decat termometrul. trist
Un sugar alaptat exclusiv poate avea si un scaun la 10 zile FARA a fi constipat, nu poti compara un sugar alaptat exclusiv cu un adult care se hraneste cu complet altceva.

Si nu am urmarit discutia, dar de ce ii masori de fapt temperatura? 37,6 rectal nu e in niciun caz febra, 37,3 cu atat mai putin, febra se considera de la 38,5 in sus, si paracetamolul e indicat abia dupa 3 luni respectiv dupa 7 kg parca (depinde si de producator), si ma indoiesc ca fetita ta are la 3 saptamani 7 kg. trist

http://www.farma.ro/action/medicamente/detail?id=719
Aici scrie chiar
Mod de administrare: Copii de 6-12 luni: cate 1/2 supozitor de 125 mg, de 3 ori pe zi; copii de 1-3 ani: cate un supozitor de 125 mg, de 3 ori pe zi; copii de 3-7 ani: cate un supozitor de 250 mg de 1-2 ori/zi; copii de 7-15 ani: cate un supozitor de 250 mg de 1-3 ori/zi.

Daca la 37,6 bagi paracetamol in ea, ce o sa faci cand va avea cu adevarat febra? trist

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.03.2010 5:02     citat 

da, la copiii alaptati e normal sa faca si de 10 ori pe zi si o data pe saptamana, dar eu sti uce zice anca, si a mea se chinuie sa faca kk si nu face si are gaze si e nelinistita...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

30.03.2010 5:04     citat 

christa ...asa m-au sfatuit si de la maternitate sa fac!
tu crezi ca e bine sa o las asa cu burtica mare de tot sa stea sa pocneasca, sa o vad cum se icneste toata ziua sa faca kk si nu-i reuseste nimic? nu am stiut ce sa fac, am urmat sfaturi medicale avizate, asa m-au sfatuit la maternitate! aa si temperatura inseamna (stare febrila) este cea care depaseste 37 grade mai mult decat atat ...i-am dat dupa ce a depasit 37,5! ....eu sunt impotriva la medicamente dar nici nu pot sta s ao vad cum se chinuie, daca ar fi vb de mine as rabda dar ea mititica... si ai intuit bine, amalia nu are nici 5 kg daramite 7! acum am cumparat si glicerina ...nu mai stiu ce sa fac! oricum cu paracetamolul m-am oprit, ca-s impotriva la medicamente luate asa pe banda, cand am vazut ca are 37 cu 3! acum am dilema cu glicerina, sa o dau sau nu?!

sus

Denunta
Roxanne

Copii

30.03.2010 5:07     citat 

Ancutza, eu nu i-as da!
Si au am avut aceeasi chestie cu Andrei intre 2 si 6 luni si nu l-am fortat cu nimic, a trecut de la sine dupa ce am inceput diversificarea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: