· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > hipotiroidie si ovare polichistice
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor hipotiroidie si ovare polichistice     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
mihapandora

20.03.2010 8:15   hipotiroidie si ovare polichistice  citat 

Buna,

As avea si eu nevoie de un sfat, in urma cu 2 luni am primit de la medicul endocrinolog diagnosticul de tiroida cronica autoimuna cu hipotiroidie, la vizita anuala la ginecolog am mai primit o veste: ovare polichistice.Am 28 de ani si imi doresc un bebe.Oare am sanse in viitorul apropiat sa raman insarcinata?

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 11 ani, 8 luni

22.03.2010 12:57     citat 

doctorii tai ce zic?
cred ca vei avea nevoie de un tratament adecvat dar vei face bebe!

sus

Denunta
Flory24

Copii
Amalia Gabriela: 16 ani, 6 luni

22.03.2010 3:54     citat 

Nu te speria si nu intra in panica,eu am ramas insarcinata inainte sa aflu ca am probleme cu glanda tiroida si mai am si chisturi pe ovare.
La prima ecografie,o idioata de dr. m-a speriat fff tare si mi-a spus ca nu voi putea duce sarcina la capat, ca sunt riscuri de avort, ca in general, femeile cu glanda tiroida(eu am un chist cat un bob de piper pe lobul stang) nu duc sarcinile pana la capat.Am dus sarcina la capat fara probleme si-am nascut o fetita perfect sanatoasa, iar in timpul sarcinii am facut regulat analizele pentru glanda si am luat in fiecare zi o pastila de eutyrox cum mi-a spus endocrinologul.
Ai grija de tine,numai bine iti doresc. sarut

sus

Denunta
mihapandora

22.03.2010 6:55     citat 

Multumesc frumos pentru raspunsuri si incurajari.Dr ginecolog nu mi-a dat nici un tratament, vrea sa mai asteptam sa vada daca am ovulatie intre 3 si 6 luni zice ea sa ma monitorizez cu teste de ovulatie.Pentru tiroida fac deja tratament (l-thyroxyn 25 mg) si ma simt relativ bine.

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 10 ani, 9 luni
Teodora: 8 ani, 6 luni

24.03.2010 7:04     citat 

Buna mihapandora

Eu am sindromul ovarelor polichistice, nu am CM decat indus cu duphaston. Deasemenea am urmarit sa vad daca ovulez atat cu teste de ovulatie, cat si cu echografie transvaginala. Din pacate marea mea problema este lipsa ovulatiei. La tiroida inca nu mi-am facut analizele, dar cred ca va urma in scurt timp.
Acum iau ova-mit, pt. stimularea ovulatiei, 2/zi in zilele 5-9 ale CM. Luna trecuta am luat o singura pastiluta pe zi de ova-mit, dar nu si-a atins scopul trist
Noi aveam 9 luni decat incercam sa facem un bebe. Sunt alte fete care incearca de mai mult timp, altele mai putin, depinde de corpul fiecaruia.
Asta e...trebuie sa fim optimiste, sa mergem mai departe pt. ca o sa vina si la noi pana la urma bebelul mult dorit.

Pupici!

sus

Denunta
mihapandora

24.03.2010 10:10     citat 

Multa bafta cu analizele LAM zambet .In schimb eu am o nedumerire CM meu este ceas de prima data 28 zile constant arareori mai sare la un 29 si din ce am citit un CM neregulat e un prim simptom in aceasta afectiune a ovarelor iar acum 2 ani la ultima ecografie(nu a fost intravaginala) ginecologul nu a vazut nici un chist.Exista posibilitataea ca in acest interval sa ma fi pricopsit cu aceste ovare polichistice sau respectiva dna doctor sa nu fi vazut problema... confuz

sus

Denunta
LAM

Copii

25.03.2010 3:14     citat 

Merci mihapandora, la fel si tie multa bafta!

E posibil sa nu fi vazut dr. , microchisturile se vad cel mai bine la o echografie transvaginala. Si intr-adevar ar fi putut sa-ti apara in intervalul acela de 2 ani.
Un simptom la SOP este lipsa menstruatiei regulate, dar mai sunt si altele...
Oricum e o diferenta mare intre SOP si ovare micropolichistice.

sus

Denunta
mihapandora

29.03.2010 11:25     citat 

Dragelor cred ca incepe sa rasara soarele pe strada mea, joi seara adica pe 25.03 am facut deja obisnuitul test de ovulatie si surpriza: cele doua liniute erau foarte conturate, pe 26.03 am mai facut unul tot doua liniute dar parca cea de test nu mai era la fel ca cea de control.Ce spuneti oare sa am noroc?Mentionez ca eram in a 15 a zi de CM( care de obicei e de 28 zile)

sus

Denunta
LAM

Copii

29.03.2010 12:23     citat 

Pt. mai multa siguranta, ca sa vezi daca sigur ai ovulat, poti sa-ti faci dozarea de progesteron. Poti sa mergi la o clinica particulara, iti ia sange, iar peste cateva zile iti da rezultatul. Eu am dat 26 de lei la o clinica din Bucuresti, cand am fost luna asta.
Multa bafta!!

sus

Denunta
mihapandora

30.03.2010 6:31     citat 

Am renuntat sa mai fac dozarea de progesteron, in schimb mi-a venit rezultatul de la papanicolau si surpriza.....a iesit ASCUS ce nu exclud anomalii LSIL HPV.trebuie sa fac o colposcopie si tipare HPV. trist Sunt trista ... am avut doar un partener...asta e ...sper sa se poata rezolva .Daca a mai trecut cineva prin asa ceva astept sa-mi impartasiti experienta.

sus

Denunta
LAM

Copii

31.03.2010 6:19     citat 

In februarie anul acesta mi-am facut si eu testul Papanicolau. La mine a iesit rezultat satisfacator, dar la cultura de secretie col uterin a iesit o infectie cu Bacil E coli. Mi-a facut si o antibiograma sa vada la ce antibiotice este mai sensibila infectia si mi-a dat sa iau si eu si sotul 10 zile de 2 ori pe zi Amoxicilina. Am inteles ca at. cand iese infectie de genul acesta e obligatoriu ca ambii parteneri sa se trateze. Apoi cred ca ar fi trebuit sa mai fac o data analiza la secretia de col, dar nu mi-a mai zis nimic... n-am facut-o. La controlul ginecologic normal mi-a spus ca am si o mica rana pe col, de aceea trebuie neaparat sa-mi fac un test Papanicolau la maxim un an, ceea ce oricum il faceam.
Mihapandora, fa-ti neaparat toate analizele posibile ca sa poti sta linistita apoi. Si stai linistita, nu mai fi trista, ca prin perseverenta si vointa trecem peste toate.

Pupici!

sus

Denunta
mihapandora

31.03.2010 8:33     citat 

Multumesc draguta de incurajarii... va tin la curent. zambet

sus

Denunta
emma29

Copii
Ayanna Maria: 11 ani, 7 luni

01.04.2010 11:24     citat 

Dragele mele,
Va scrie o femeie aproape epuizata in incercarea de a avea un copil! Vorbim aici de 4 ani si jumatate de incercari, o gramada de analize si de medici, nemumarate tratamente pentru stimularea ovulatiei (clostylbegit, ovamit, Gonal-F)! Eu am ovare polichistice si eram dependenta de duphaston pentru a avea ciclu.
In vara anului trecut am decis sa iau o pauza de la toate chimicalele astea, mai ales ca m-am ingrasat ingrozitor si sunt plina de pilozitate pe fata, asa ca am optat pentru un tratament naturist. "Formula"mea castigatoare a fost Maca, din care am luat doua tablete pe zi. Nu va inchipuiti ca cm venea ceas (niciodata n-a fost asa), dar venea la aprox.6 sapt.
Acum, ce sa va spun, s-a intamplat minunea si sper din tot sufletul sa fie totul ok!
Va pup si va tin pumnii! Oricum, nu va pierdeti speranta!

sus

Denunta
mihapandora

01.04.2010 11:26     citat 

Sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos! zambet

sus

Denunta
mihapandora

02.06.2010 2:50     citat 

Dragele mele revin dupa o perioada lunga e drept si cu o poveste nu tocmai vesele.Am ramas insarcinata cam pe la sfarsitul lui martie, constiincioasa am fost la control relativ repede din pacate nu a putut doctora sa-mi confirme sarcina din prima, am revenit pe la 6 sapt si atuci batea o inimioara totusi medicul era oarecum suspicios(era un pic cam mic).Dupa vreo 2 sapt am avut sangerare si gata... s-a oprit in evolutie trist .A urmat un chiuretaj si multa tristete...Nu stiu inca exact cauza dar suspectez tiroida in aceasta problema.Oricum va sfatuiesc sa faceti mai intai analizele si apoi sa munciti la bb poate asa cresc sansele sa nu capatati experiente similare cu a mea.
Aveti grija de voi, va pup

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: