· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > De ce un forum despre alaptare? (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (2)     
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

23.03.2010 9:20     citat 

Ana, cum esti?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

23.03.2010 9:40     citat 

neata, vad ca reusesc sa ti ncat de cat febra sub control cu nurofen si paracetamol, antibioticul inca nu-si face efectul trist Sper dupa a 3a doza. Cam la 4-5 ore ma apuca frisoane urmate de febra mare...
In rest, ma mulg cand apuc...cand incep sa curga sanii...

nu stiu de ce inca ma doare sanul stang, in partea dinspre subrat, rau de tot, nu simt noduli pe-acolo, sanul e moale. Ma ingrijoreaza rau, cred ca din cauza lui am facut febra si nu stiu ce are de nu mai trece, am tot pus gheata pe el dar degeaba.
Sotul meu e sigur ca ajung iar sa ma internez plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
adelia

Copii

23.03.2010 10:03     citat 

Durerea si radiaza. Fa masaj cat mai mult, cu miscari circulare, iar acolo sub brat fa si miscari de tragere, dinspre baza sanului inspre sfarc, sa se deblocheze ce ai acolo. Cat poti tu suporta, insa maseaza-te.
Si sincer, eu mai insist si cu compresele calde, poate vine Rox si zice mai multe. A fost recomandarea moasei din spital, aia din Germania, cand am nascut-o pe Dia... nu pui pe sfarc sa intre bacteriile, pui pe pielea sanului. Insa neaparat urmate de golirea sanului si masaj cat mai mult.

Si atentie si cand dai sa suga, sa prinda Diana bine aureola, sa traga bine din san, chiar si alea 2 guri. Si mingea de fotbal american e chiar recomandata daca e durerea acolo, sub brat....

sus

Denunta
ana_348

Copii

23.03.2010 12:44     citat 

am facut mingea aia dar la celalat san, la asta n-a vrut, mai incerc

oare pana la ce febra pot alapta?

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 1 luna
Mara Sofia: 11 ani, 5 luni

23.03.2010 12:44     citat 

Ana, eu cred ca acolo unde te doare e de fapt o durere musculara. Cand e vorba de infectie sau de noduli, se vede imediat... insa acolo unde te doare nu ai nici un nodul, eu cred ca acolo e un muschi care a facut prea mare efort sa sustina laptele mult care a venit la un moment dat si acum e pur si simplu o febra musculara.

Nu prea stiu eu sa ma exprim prostit insa, am trecut prin chestia asta, exact asa ma durea pe mine si la inceput nu stiam ce este si mi s-a intamplat de cateva ori si mi-am dat seama ce este. Acolo doar masajul... si compresele calde.

Stiu ca ai ideea ca daca pui comprese calde o sa ai mai mult lapte, oricum ai, ideea e sa calmezi durerea si sa scoti surplusul de lapte. Compresele calde si cele reci ar trebui sa alterneze. Si scos laptic oricand poti... eu la Cezara am avut ceva probleme, tineam fata la san o ora, pe urma o ora trebuia sa ma mulg si ma mulgeam peste tot, adica pe unde manimeream, de cele mai multe ori in pat, aveam o cutiuta cu mine si in timp ce un san era suzeta fetei, din celalalt scoteam lapte sau il lasam pur si simplu sa curga el singur. O mai trezeam pe asta mica, nu o lasam pana cand adormea cu adevarat si sugea cat putea. E prea micuta acum si nu poate suge atat de mult, de asta mai doarme, mai suge.... normal ar fi, dai ai putea, sa stai langa ea tot timpul, sa nu trebuiasca sa mai faci si altceva.

Bine ca macar poti sa tii febra sub control... nu cred ca ai sa ajungi la spital. Ai incredere in tine, o sa fie bine si o sa poti alapta. Ai sa vezi ca de saptamana viitoare o sa pape si micuta mai mult, laptele nu o sa mai vina atat de puternic.

stiu ca ma repet... ce ziceti, fetelor? eu zic ca are febra musculara si ca nu trebuie sa se sperie.

sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

23.03.2010 12:56     citat 

hai ca m-ati convins, diseara cand vine sotul imi pun si compresa calda

ar fi bine sa fie cum zici cristine, eu tot am impresia ca e o infectie undeva dar nu stiu unde.

sus

Denunta
Cristine

Copii

23.03.2010 1:01     citat 

iti dai seama ca si eu imi doresc sa fie asta si sa nu ajungi la spital. chestia e ca aceeasi chestie am patit-o si eu. chiar si acum la sofia, chiar si cu tot ajutorul pe care mi-l dadea cezara, golind sanul, se intampla de exemplu ca o noapte intreaga sa doarma bebelusa (la o saptamana a facut asa surprins ) si a doua zi dis de dimineata sa ma trezesc cu sanii umflati; dupa ce am golit sanii ba cu sofia, ba cu cezara, am ramas cu o durere groaznica, cam unde spui tu... ma gandeam si eu ca o fi ba una, ba alta... a trecut cu masaj si compresa calduta... peste o saptamana cand iar am stat muuult fara sa alaptez, iar am patit la fel... de asta am ajuns eu la concluzia ca e o febra musculara care doare al naibii de tare, insa nu e grav, ceea ce e mai important.

sus

Denunta
adelia

Copii

23.03.2010 2:50     citat 

Ceva este, altfel nu ar fi febra. Asa ca de asta trebui compresele calde/reci si masaj si eliminare surplus de lapte si avut grija la noduli. Si odihna pe cat posibil.
Daca nu accepta nicicum pozitia minge de fotbal, pune-te tu in pat pe o parte, iar fetita sa stea la san tot in pat, insa invers fata de normal (picioarele ei sa fie la nivelul capului tau - sper ca intelegi). Oricum, pe cat posibil e sa minimizezi temporar pe cat posibil pozitia pe care ai folosit-o tu inainte de febra.

Important e sa scada febra, durerea sigur va persista mai mult decat febra....
Si musai ceaiul ala de micsorarea a lactatiei (menta, salvie). Inclusiv lichidele... sa nu bei peste nevoi, chiar limiteaza-le putin pentru o vreme.

sus

Denunta
Cristine

Copii

23.03.2010 2:57     citat 

adelia, eu zic ca febra nu indica neaparat infectie. eu cred ca e o reactie a corpului... de aparare. insa nu neaparat de vreo infectie.
oricum, daca as fi avut eu acum nevoie de sfaturi, ceea ce ai scris m-ar fi ajutat f mult. zambet

asteptam vesti bune... sau de mai bine

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 1 luna
R: 13 ani, 6 luni

23.03.2010 3:24     citat 

ana imi pare rau:( hai mami curaj sarut mai mult ca sigur nu ajungi in spital mai ales ca iei si antibiotic. asta isi face efectul cam 48-72 ore de la administrare . locul va ramane cateva zile dureros.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

23.03.2010 4:27     citat 

Ana compresa de apa calda sau masaj cu apa calda de la dush, apoi mulgi, iar apoi pui compresa cu apa rece.

Si vii cu mana de sus dinspre gat pe san, apesi usor, masezi, si te duci catre mamelon.

Dar, insist, tre sa mulgi BINE!

Si mai poti aplica cartof crud pe sani.
Varza ai incercat?

Nu purta sutien sau orice haina care strange sanii.

Eu iti doresc sa-ti treaca repede si sa intri pe un fagas normal.

sarut

rox

sus

Denunta
ana_348

Copii

23.03.2010 5:31     citat 

nu am purtat deloc deloc sutien, daor tricouri laaargi, de cand am nascut

nu mi-ati zis cu ce febra pot alapta plang sau sunt foarte trist

mi-am facut compresa calda, m-am muls, n-a iesit mare lucru, in schimb de 2 ore nu scade febra sub 39 si incep sa intru in panica.

acum mi-am amintit sa beau apa si parca a scazut...am reusit sa dereglez si termometrul de pe C pe F i habar na-m echivalenta plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ana_348

Copii

23.03.2010 5:41     citat 

n-am varza
o sa pun cartof

culmea e ca nu mi se pare ca mai am asa mult lapte, azi n-am mai baut ceai de menta

cand doarme ea nu stiu ce sa fac, sa ma mulg sau sa dorm prostit

deja m-am focusat doar pe sanul stang, celalat pare in regula, pe-ala il las in pace...culmea e ca sani isunt destul de moi in majortiatea timpului...iar eu nu stiu cata forta mai am pentru masaje

sus

Denunta
Cristine

Copii

23.03.2010 6:38     citat 

am gasit asta: conversie si asta: C=(F-32)/1.8

nu stiu de nici o contraindicatie daca ai febra mare... doar ca, si spun asta tot asa din mintea mea, cred ca laptele e mai cald si s-ar putea ca ea sa nu vrea atat de fierbinte. cred ca asta ar fi singura contraindicatie. o sa ma uit acum pe net poate gasesc ceva.
[/code]

sus

Denunta
Cristine

Copii

23.03.2010 6:56     citat 

mmmm, m-am tot uitat si in engleza si in spaniola, nu am gasit nimic care sa interzica alaptatul daca ai febra oricat de mare. am mai gasit ca daca e infectie, trebuie golit bine sanul, dat mai mult din sanul afectat si muls idn celalalt ca sa nu se adune acolo laptic.... plus ce au scris adelia si rox legat de comprese si masaje. am gasit niste forumuri unde mamicile au scapat de ce ai si tu asa, prin masaje, comprese, muls. a durat vreo doua zile din cat eu ca au scris. pe urma nu a mai fost asa de rau.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: