· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > De ce un forum despre alaptare? (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (2)     
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 9 luni
AURA MARIA: 9 ani, 2 luni

06.04.2010 11:51     citat 

----------
ana_348 a scris:
hello zambet
Cristos a-nviat! zambet
Am vrut sa va spun ca suntem bine, am cam scapat de probleme.
Acum incerc sa gasesc solutii sa alaptez cat mai mult, ca am totusi impresia ca alaptarea asta la cerere din 15 in 15 minute nu prea merge, parca niciodata nu am lapte in sani. Am doua prietene care au alaptat destul de mult, dar au facut un program bebeilor, adica le dadeau cam la 2-3 ore...cica in felul asta se refacea si laptele si era si bebele mai flamand si sugea mai bine. Asa ca ma gandesc sa fac si eu pauze mai mari. Azi de exemplu am fost afara 30 min, si de atunci doarme...adica de 3 ore prostit N-a mai dormit atat de cand avea icter, eu ma invart pe langa ea si o tot ascult cu respira ca nu-mi vine sa cred. Sa vedem cum papa dupa pauza asta, acum simt si eu ca am lapte.
Mereu am fost pro alaptare la cerere, dar parca treaba asta cu 2 guri, atipit 5-15 minute, iar 2 guri...nu duce nicaieri. Macar cateva luni daca as reusi sa nu ii (mai) dau lapte praf...
----------

Si eu am alptat la cerere dar..nu din 15 in 15 min. E obositor si pt tine si nici pt ea nu cred ca-i tocmai folositor.POti sa mai incerci metoda asta cu scosul afara sa-i faci cat de cat un program,adica macar 1 ora sa-i dai timp laptelui sa se acumuleze si ea sa inteleaga ceva din supt.Eu n-am incercat sa-i fac program fiicamii dar nici nu cerea mai devreme de 1 ora.Acum totul e sa ai rabdare si sa incerci sa pastrezi sanul,sa nu compensezi cu lapte praf decat daca e absolut necesar.pupici la fetitza si mamica.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

06.04.2010 1:52     citat 

e, nici eu n uma refeream la program de genul 6-9-12-3 etc...ci doar sa pastrez ceva distanta intre "mese"...ieri a dormit 5 ore prostit (mai bine dormea noaptea)...si pana azi pe la 10-11 a facut ceva pauze intre mese...dar de la 11 tot asa ar vrea sa suga continuu, tot incerc sa o ma iti nde vorba foarte fericit
Am gasit si metoda sa am lapte...pasca, cozonac, oua....dar si kg multe in plus la mine...si eu care ziceam ca slabesc... ochi peste cap Zilele astea daca am umblat prin vecini am gasit pe-acolo si mancare, am si primit la pachet...s-a vazut la lapte scot limba

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

06.04.2010 2:16     citat 

Ana laptele se produce numai daca bebe suge.
Sunt mame care pot alapta la program, din 2 in 2 ore, dar asta nu inseamna ca au mai mult lapte sau ca bebe e satul. Sunt mame care alapteaza dupa un program si fac fata cu productia lactata. Sunt mame care nu scot sanul din gura bebelusului, sanul este stimulat permanent, se produce prolactina, iar in timp cantitatea de lapte se regleaza in functie de cerere. SI s-a demonstrat si stiintific ca o alaptare la cererea copilului este o alaptare de durata si intretine productia d elapte.

La 3 saptamani tu inca nu ai productia lactata stabilita, creierul tau inca nu e setat sa produca lapte pentru cat cere bebelusa ta. Mai ales daca e si un biberon cu lapte praf la mijloc.

Sanul nu e un sac (am eu o mama draga care imi spunea asta la inceputurile mele in ale alaptarii!) plin de lapte pe care copilul il goleste si apoi astepti 2 ore sa se umple. NU! Laptele se produce cand copilul este bine atasat la san si suge cand si cat doreste.

rox

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

06.04.2010 2:28     citat 

O completare ...

----------
roxanamirela a scris:
Sanul nu e un sac (am eu o mama draga care imi spunea asta la inceputurile mele in ale alaptarii!) plin de lapte pe care copilul il goleste si apoi astepti 2 ore sa se umple. NU! Laptele se produce cand copilul este bine atasat la san si suge cand si cat doreste.
----------

Nu numai atat, ci dimpotriva, daca astepti sa se umple corpul crede ca e nevoie de mai putin lapte si productia lactata scade si mai mult.

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 13 ani, 10 luni
R: 12 ani, 3 luni

06.04.2010 2:31     citat 

ana pe mine ma ajutat foarte mult amestec de cereale amestecate cu iaurt. mancam cam 2 pe zi . si galeria facuta de sot . tot timpul imi spunea ca sa pun fata la san si ca am lapte. asta ca eram tentata sa fac aceleasi greseli ca la cea mare.

sus

Denunta
ana_348

Copii

06.04.2010 4:44     citat 

cereale cu iaurt mananc si eu des zambet
azi iar n-a dormit deloc ochi peste cap , chestia asta cu suptul incontinuu...stiu teoria dar nu stiu cum ati rezistat voi, nici la baie nu pot merge. Plus ca atunci cand ii dau sa suga asa des, parca nu ii mai place tzatza, se agita ca disperata cu capul stanga - dreapta cu vitza f mare, nu vrea sau nu poate sa apuce sfarcul si urla taaare. Si tot nu mananca, doar tipa si se agita. Cand e mai plin n-am problema asta, suge macar 2-3 minute.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

06.04.2010 7:50     citat 

Poate fi vorba si de un puseu de crestere, e varsta.

Si inca o data, repet, chiar daca par penibila: pozitia la san tre' sa fie corecta.

rox

sus

Denunta
ana_348

Copii

07.04.2010 7:08     citat 

ziceai ca...----------
citat:
La 3 saptamani tu inca nu ai productia lactata stabilita
----------
...la cat se intampla chestia asta, 1 luna, doua, trei? mai mult de 3?

Pozitia nu mi se pare ca n-ar fi corecta ochi peste cap , sfarcuri am, mi se par foarte formate, nu am problema aia de care am auzit cu sfarcuri in interior sau mai stiu eu cum...Doar ca uneori se chinuie mult pana prinde sanul, parca nu poate sau nu vrea sa il apuce., si mi se pare ca suge putin, cateva minute, 2-3 maxim...apoi se prosteste. Dar daca ia in greutate, poate ii ajunge confuz

Am impresia ca uneori confund foamea cu colicii, ea de fapt are dureri de burtica, eu o pun la san si ea se agita rau, cred ca de fapt n uvrea lapte ci vrea sa suga in gol sau vrea sa se calmeze...
Acum mananca si la 5-15 minute, dar si la 2 ore, ceea ce e mult mai rezonabil fatza de suptul continuu.

Eu oricum va admir pe cele care ati rezistat sa alaptati mult timp in ritmul asta, fara pauza, cu bebele mereu atasat la san, in pat cu voi noaptea, pentru mine e extrem de obositor, noroc ca sunt zile si zile, ca daca as avea o saptamana asa recunosc sincer ca as renunta.

Interesant la mine, la ambele fete, sarcina, nasterea au fost foarte simple si firesti, fara probleme, fara cine stie ce dureri, insa partea cu alaptarea...cosmarul meu. As mai naste de 10 ori decat sa mai fac vreo mastita.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 9 luni
AURA MARIA: 9 ani, 2 luni

08.04.2010 3:05     citat 

E greu dar si usor cu alaptarea.Macar nu te trezesti noptea sa-i prepari biberonul,sterilizat sticle,biberoane..etc,nu-i prieste laptele,fa teste pana gasesti laptele praf potrivit..sa nu-l constipe,sa nu-i provoace diaree,sa nu-l refuze...ce sa zic de bani...o groaza de bani se duc pe laptele praf...
Eu prefer sa alptez pana la 5 ani pt ca sincer e mai comod,nu zic ca nu e si obositor.. dar eu personal asa prefer.E grea partea de inceput,acomodarea(chiar daca ai deja experienta,fiecare bebe e unic in felul sau) dar daca treci de asta si vad ca tu cam 80% ai cam trecut..sunt sigura ca va fi foarte ok pe viitor.Si vb ta:daca ia in greutate...e de bine rau!! trag cu ochiul

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 4:17     citat 

da, asa e, sunt multe dezavantaje si la lapte praf...inclusiv costul...mi-ar placea si mie doar sa ridic tricoul si gata scot limba
oricum sper sa ne intram intr-un ritm, pana la 3 luni sunt dispusa sa ma chinui asa...ideea e ca sunt sigura ca cu lapte praf ar dormi mai mult si mai bine dar asta e, avantaje si dezavantaje. Ziua e ok, ca imi permit sa nu fac nimic doar sa stau cu ea dupa mine, dar noaptea e obositor rau, in plus e si dependenta asta de mine care nu-mi permite safac o pauza, sa ii zic sotului - in noaptea asta te ocupi tu de ea, sau ...azi ma duc 3 ore sa ma plimb in mall...de exemplu.

cat despre cat o sa alaptez, tinta mea e doar 6 luni, pentru ca atunci o sa incep serviciul. Daca am lapte pana atunci, o sa mai incerc cu mulsul dar nu cred sa functioneze asa mai mult de inca 2 luni. Eh, deocamdata sa reusesc 3 luni, si mai vedem zambet ...o iau cu pasi mici.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

08.04.2010 4:30     citat 

----------
ana_348 a scris:
...ideea e ca sunt sigura ca cu lapte praf ar dormi mai mult si mai bine...
----------

Nu neaparat. trag cu ochiul Eu am una bucata maimutica urlacioasa care a dormit foarte putin in primele 3 luni, alimentat fiind exclusiv cu formula.
E drept ca un copil alimentat artificial isi regleaza un program al meselor mult mai usor decat unul alimentat natural... dar asta nu e un motiv sa renunte cineva la bunul cel mai de pret al copilului.
Ce folos ca Ayan mananca acum la 4 ore cu 8 ore pauza noaptea? Ce folos ca molfaie sanul care sta in gura lui pe post de suzeta? trist

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 4:37     citat 

eee, nici n-am zis ca asta e motiv sa renunt la alaptat, ca daca vroiam sa renunt aveam multe ocazii pana acum, mai ales antibioticul ala pentru care mi-a sarit in cap toata lumea...sau febra, (2 doctori mi-au spus sa nu mai alaptez daca am febra...)

totusi nu pot sa ma abtin sa zic ca imi suna f bine
----------
citat:
Ayan mananca acum la 4 ore cu 8 ore pauza noaptea
----------
. Dar eram pregatita, nu ma asteptam sa doarma, Maia pana la 2 ani n-a dormit multe ore legate, acum nu doarme deloc la pranz...Ar fi fost o minune sa doarma Diana bine.
Doar ca in ultima vreme auzisem numai de bebei care mananca si dorm, f cuminti, si aveam o mica speranta ca s-au schimbat lucrurile scot limba Dar eu tot sper ca de la 3 luni sa ne reglam cumva, sa pot sa fac si eu un dus linistita.
Duminica facem o luna de alaptat zambet .

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

08.04.2010 4:44     citat 

In prima luna avea si cate 13 mese pe zi. Si nu dormea 2 ore legate. foarte fericit Deh, si eu aproape mereu aud de bebei care se trezesc numai sa manance, fix la 3 sau 4 ore. zambet
Si acum are nopti in care se trezeste undeva pe la 3-4, scanceste si adoarme cu tzitzi in gura. Stiu ca unora li se poate parea ciudat ca ii bag sanul (din care nu curge nimic) in gura... dar pe el il linisteste si mie imi este atat de drag agatat asa de mine... zambet

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 4:51     citat 

da...e foarte frumoasa senzatia zambet ..cand eram gravida abia asteptam sa o simt din nou, asa ca te inteleg.
Poate ai dreptate si cu laptele praf, dar totusi e controlul mai mare, vezi cat mananca, daca nu mananca te astepti sa nu doarma, ma rog, sunt ceva diferente.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 10 luni
Mara Sofia: 10 ani, 2 luni

08.04.2010 6:03     citat 

----------
D3lia a scris:
Stiu ca unora li se poate parea ciudat ca ii bag sanul (din care nu curge nimic) in gura... dar pe el il linisteste si mie imi este atat de drag agatat asa de mine... zambet
----------

D3lia, este exact ceea ce se intampla si la mamele care alapteaza. mie imi spunea dr meu ca la patru ani nu e nevoie sa mai alaptez ca nu mai e alimentatie. exact!!! nu mai e alimentatie. e mai mult decat atat.

sarut

Ana, cred ca cel mai bine e asa, cu niste obiective mai "micute"! eu am preferat sa nu mai lucrez si imi placea mult, de doua ori am renuntat la ceva ce imi placea, nu am renuntat ca un sacrificiu ci ca o re-gandire a prioritatilor. acum incerc sa fac ecva de acasa sau cu cea mica in brate/spate. as face ceva, as deschide ceva, inca ma gandesc insa numai daca e posibil cu cea mica langa mine, daca nu, nu mai fac nimic. uite, Cezara are patru ani si merge la gradi, ar avea program si pana la cinci daca as vrea sa o las la masa, deci peste vreo patru ani o sa am tot timpul pentru mine. si peste vreo sase ani si mai mult timp. peste zece si mai mult si tot asa. din ce in ce mai putin timp alaturi si pentru copii. plang sau sunt foarte trist de asta prefer sa stau acum cu ele cat mai mult si cat mai aproape. insa, sunt norocoasa ca nu sunt nevoita sa fac altfel.

mult succes la alaptat si la tinut bebelusul la san. eu cunosc o tipa, e profesoara, trebuie sa mearga la serviciu ca daca nu pierde postul.asa ca alapteaza dimineata, in timp ce alapteaza de la un san, de la celalalt scoate lapte in biberon. cand vine de la serviciu, alapteaza iar, iar scoate lapte din celalalt san. mereu cand e acasa si alapteaza profita sa scoata lapte din celalalt iar de la sase luni a inceput diversificarea asa ca in timp ce ea munceste, fata ei are o masa fara lapte. acum are copila vreo noua luni parca daca nu si mai mult si a continuat cu alaptarea. si nu avea mult lapte, sanii micuti.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: