· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > De ce un forum despre alaptare? (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (2)     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

08.04.2010 6:47     citat 

----------
ana_348 a scris:
cat despre cat o sa alaptez, tinta mea e doar 6 luni, pentru ca atunci o sa incep serviciul. Daca am lapte pana atunci, o sa mai incerc cu mulsul dar nu cred sa functioneze asa mai mult de inca 2 luni. Eh, deocamdata sa reusesc 3 luni, si mai vedem zambet ...o iau cu pasi mici.
----------

Eu am reluat serviciul de cand Mona avea 7 luni, e drept ca atunci doar 2 zile pe saptamana 4-5 ore, intre timp 3 zile, dar rox lucreaza zilnic "norma intreaga" sa zic asa, si Darie tot mai este alaptat, asa ca ... aia nu e scuza. scot limba

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

08.04.2010 7:33     citat 

pai si cum faceati, va mulgeati la serv? sau alaptati doar dimineata si seara? si noaptea normal foarte fericit
Eu o sa lipsesc cam 9-10 ore...inainte cam 12 dar acum o sa imi fac program "redus".

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 7:36     citat 

prientena mea a inceput la 3 luni, e drept doar 6 ore pe zi, cu drumul cred ca tot 7-8 erau, se mulgea acolo o data, si totusi la 8 luni n-a mai avut lapte. Si copilul ei e f mancacios, mananca orice, mult, oricand, si lapte, si lapte praf...nu conta, ar fi mancat intr-una...la polul opus de Maia...si Diana se pare ca ii calca pe urme dar inca mai am sperante.

oricum n-o sa ma opresc de buna voie odata cu serviciul, daca o sa am lapte ii dau cat pot, doar ca ma tem ca treptat treptat dupa ce nu o sa mai stau non stop cu ea n- o sa mai am nici lapte...dar o sa vedem.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 10 luni
Mara Sofia: 10 ani, 2 luni

08.04.2010 9:02     citat 

cand ii dai dintr-un san, din celalalt nu iti curge lapte? poate poti sa faci si tu ca prietena mea, adica sa te mulgi dintr-un san in timp ce ii dai din celalalt.

uaaaaau, ce mult ai sa muncesti!!! daca ai avea frigider la serviciu, ai pastra laptele acolo, daca nu, tot trebuie sa te mulgi chiar daca il arunci.

eu stiu una si buna si anume ca daca suge copilul des, laptele nu piere. sau daca te mulgi, ideea e sa fie cerere.

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 9:40     citat 

uneori curge putin, da
dar nu pot sa ma mulg ca imi trebuie 2 maini cand suge, cu una o tin pe ea cu una sanul, ca o ajut sa il apuce bine

in schimb daca trec 2 ore fara sa suga, imi curg amandoi.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

08.04.2010 10:38     citat 

ana, stii cum se cheama "boala" ta? Self-fulfilling prophecy! Daca tot zici ca se termina laptele, se va si termina. prostit Sa nu mai spun ca slabitul (vorbesc de diete, nu de slabitul "de la sine") si alaptatul nu se prea impaca, plus ca toxinele de la slabit se aduna in lapte!

Eu nu m-am muls, de rox nu stiu, dar cred ca nici ea. Si inca mai am lapte, desi anul trecut de halloween de ex. a dormit prima oara la socrii fara mine (la dorinta ei), si am fost despartite mai mult de 24 ore (a fost la socrii din 31 octombrie dimineata pe la 10:30 si mi-au adus-o a doua zi dupa amiaza pe la 5-6), iar acum se intampla ca suge ultima oara candva dimineata inainte de gradi si apoi mai cere dupa-amiaza tarziu sau chiar seara.

sus

Denunta
ana_348

Copii

08.04.2010 11:46     citat 

nu tin nicio cura de slabire, nu am tinut niciodata ca nu pot. Aveam in plan sa renunt la dulciuri si sa mananc mai sanatos ceea ce nu era rau pt alaptat dar nici asta nu pot...de exemplu acum am stat 3 ore cu diana in brate, nu a vrut san, nu a vrut sa doarma, ii era foame dar scuipa sanul...ma doare spatele de nu mai pot, sper sa reusesc sa dorm putin, 3-4 ore, acum ma duc, las toate astea vraiste. Si mi-e si foaame.

Chestia asta cu self-fulfilling prophecy (un fel de de ce ti-e frica de-aia nu scapi), m-am mai gandit la ea, asa o fi fost si cu mastita, ca tare mi-a fost frica sa nu patesc iar...treaba e ca eu nu cred in de-astea....dar mai stii.

Oricum nu ma mai stresez cu alaptatul, o sa las lucrurile sa se intample...si gata.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

09.04.2010 8:15     citat 

Ana nu iti mai da termene. Lasa-te dusa de val!
Eu la inceput ma gandeam ca daca alaptez pana la 3 luni e ok, la 3 luni am zis -- hai, pana la 6 luni........si iaca sunt 3 ani si.....merg la serviciu 12 ore pe zi, alaptez, nu m-am muls niciodata sa colectez laptele, acu' daca as vrea sa mulg si nu as putea, dar lapte e acolo, cand pune D. gurita pe san se produce si laptele, il alaptez doar seara si in we cand doreste.

Asa a fost la noi! Din fericire suntem cu totii diferiti, asa ca la voi va fi ......ca la voi, stiti mai bine. Doar trebuie sa ai incredere in tine si in copila ta.
Si incearca sa creezi acel ...bonding cu Diana, sa te bucuri de alaptare, sa vezi cum tine manuta pe sanul tau, sa-i simti caldura corpului, sa o privesti in ochi, sa o mangai pe capushor samd Sa lasi la o parte ceasul, gramajul, asteptarea de a face si altceva etc

Un sling nu crezi ca te-ar ajuta sa o tii in brate si sa mai faci si altceva? De ex. sa mananci.

Stiu ca legea romaneasca ofera mamelor care alapteaza copil pana in 2 ani, parca, sa aiba 2 ore din program pentru alaptare. Nu poti opta pentru acest program mai scurt?

Cat despre diferentele dintre laptele matern si laptele praf aduse de voi in discutie as avea multe de adus in fata, dar ma abtin.
Ideea e ca.........atat timp cat alaptezi exista beneficii!

Iar despre co-sleeping.......pentru noi asta a fost solutia cea mai buna pentru a ne odihni cat de cat pe timpul noptii.....eu am scapat de drumurile patul meu-patutul lui, el a scapat de trezirile prea dese - cand il puneam in patutul lui adormit fiind in caldura bratelor mele imediat se trezea. Plus ca asa am putut intretine si productia lactata - noaptea se produce prolactina-hormonul lactatiei. Amandoi, eu si sotul, avem un somn linistit, nu ne agitam, nu bem excesiv, nu fumam - asa ca nu am trait cu teama ca vom sufoca copilul sau mai stiu eu ce. Avantaje sunt destule, nu mai stau sa le insir eu aici. Fiecare face cum simte si in functie de nevoile familiei.

Succes!

rox

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.04.2010 9:43     citat 

mersi roxana zambet
Asa am zis sa fac, las lucurile sa curga de la sine...si la noi va fi ca la noi.
Cu jobul stiu ca sunt avantaje daca alaptezi, dar eu nu am o functie de rutina sau program fix, n uam genul de job la care sa ma duc cu fisa postului si legea in mana, imi place ce fac, am o relatie de colaborare cu seful...daca am nevoie de ceva, program scurt sau alte facilitati primesc pe baza discutiei deschise nu pe baza legii (cum ar fi de exemplu acum, masina).

Foarte frumoasa si senzatia cu manutza pe san, cum bine zici zambet ...pe mine acum saraca mai mult ma zgaraie si ciupeste, cred ca totusi de la colici e asa nemultumita cand suge, plus ca ii vine muult lapte in gura si nu-i place - nu stiu de ce se zice ca la biberon curge mai usor, mie mi se pare invers, prin tetinele alea avent 0 sau 1 iese mult mai greu laptele decat din sanii mei...are momente cand suge frumos, alte dati e un chin pentru ea, plange si gangureste cu sanul in gura parca ma cearta...

Cu mancatul si baia am inceput sa ma descurc, chiar daca nu doarme sta fara sa planga in leagan sau in pat cateva minute cat am nevoie.

Si fata asta mare a mea, azi imbracat asi incaltata in fatza usii, nu a mai vrut la gradi, sub niciun chip, asa ca iar sunt singura cu amandoua toata ziua.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

09.04.2010 12:14     citat 

Ana varsta arata a fi in puseu de crestere. Rabdare, ca trece!

Cat despre: ii vine lapte mult si se inneaca: tu cand bei din pahar si pentru a controla fluxul lichidului care la un mom. dat vine mai puternic lasi capul un pic pe spate. trag cu ochiul Incearca cand vine laptele de inceput cu jet puternic sa-i lasi capul un pic mai pe spate.
Laptele din san nu curge constant si cu aceeasi presiune, ca din biberon. Iar ea daca a primit biberonul stie si asteapta ca si din san sa curga la fel, poate de aceea se agita si e nemultumita.

Excelent ca ai o relatie flexibila cu seful. E mare lucru!

rox

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 13 ani, 1 luna
Alina Miruna: 10 ani, 5 luni

09.04.2010 1:50     citat 

Ana, eu pe cand avea Miruna 4 luni si jumatate am inceout scoala. Prezenta era si este obligatorie in cea mai mare parte . In pauze ori fugeam eu pana acasa ( in parcul unde se afla mama cu pitica pt ca pana acasa faceam cu 15 minute in plus si intarziam prea mult) ori venea mama cu pitica la scoala si in parc pe banca o alaptam. Situatia a durat pana pe la 7 luni cand a acceptat cat de cat mancarica si nu sugea decat la amiaza, cand faceam tot posibilul sa ajung. Deasemenea eu ma mulgeam dupa fiecare masa a fetei iar lapticul il puneam la congelator si in timp i l-a dat mama cu canita.
Bineinteles ca pana am inceput scoala Miruna era obisnuita sa suga la cerere, iar la inceput a fost putin cam greu. Dar in zilele cand stateam mai mult acasa era mai tot timpul la san. Iar noptile... dormim impreuna si suge cand doreste. Doar asa mai pot dormi si eu.
Si acum , cand ne apropiem de 1 an se comporta la fel. Pt ea sanul este baza, mancarica pe urma.

sus

Denunta
ana_348

Copii

09.04.2010 2:05     citat 

la mine nu se pune problema de venit acasa in timpul programului - nu e departe jobul dar...stau in Bucuresti, deci am parte de trafic de Bucuresti. Dar mai e pana la serviciu, mi se pare indepartat momentul ala...O sa vad atunci cum stau lucrurile, deocamdata nici in CIC n-am intrat scot limba

sa stii roxana ca atunci cand facea "fitzele" astea cu sanul, le cam facea si la biberon, adica si la biberon, adica ii lua mult pana sa apuce tetina, tot agitata era, tot as amisca capul in toate partile si plangea cu ele in gura la fel, deci nu stiu daca ea prefera biberonul.
Azi m-a cam suparat, n-a mancat serios deloc, isi mananca pumnii dar din san nici un minut nu suge, molfaie un pic si adoarme, cred ca e si ea obosita pentru ca nu doarme mai mult si mai linistit, ci doar 5-10 minute. Totusi are 4500g azi, am nascut-o cu 3650g.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 9 ani, 7 luni
T: 7 ani, 3 luni

17.04.2010 7:38     citat 

buna tuturor...ce bine ca am descoperit topicul asta....pana acum eram doar la gravidute si mamicute...

despre alaptat am multe intrebari/.....
-eu deocamdata alaptez din pozitia culcat...asa am invatat la clinica, deoarece am nascut natural..
- as vrea totusi sa incerc si alte pozitii....spuneti-mi care e cea mai comoda pt bebe ?
trebuie sa invat si alte variante caci in curand mergem la control si va trebui sa alaptez in masina...probabil ca stand in fund cu bebe in brate e recomandat, nu ?

apoi...legat de job...si euimi reincep serviciul cand o sa aiba Sofia 3 luni, dar voi veni acsa la 3 ore sa alaptez... sper ca sa reusim sa ne incadram la program atunci...

ana, ar tb sa vb cu un medic...e prea putin cat doarme bebe tau...nu e normal sa se trezeasca asa rapid...

sus

Denunta
ana_348

Copii

17.04.2010 10:32     citat 

carmen, tu nu ai alaptat pana acum in pozitia clasica (cea de care zici, in fund)? eu m-am blocat la aia, culcat mi-e f incomod. Am mai incercat una...mingea de...rugby parca foarte fericit, cand tii copilul invers (gasesti poze pe net)

azi a venit pediatra, mi-a spus ca fata isi face somnul din 5-15 minute cat atipeste ea in timp ce suge sau dupa, eu sincer am incercat dar n-am forta sa le adun sa vad cate ore ies, atipeste si 2-3 minute uneori, profund, apoi se scoala prostit

Problema mea e ca iar ma doare un san plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...e moale dar doare, m-am muls dupa ce a supt, am scos greu 20ml din ambii sani, apoi ea s-a trezit ca nu se saturase, a mai supt putin.

Poate sa ma doara la fel ca la mastita dar sa fie alte cauze? ca innebunesc daca o patesc iar.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

18.04.2010 8:06     citat 

Krmnn, ma bucur ca ne-ai descoperit. Sa-ti traiasca minunea!

Sunt multe pozitii in care poti alapta. Uite aici, de ex.:
http://www.llli.org/FAQ/positioning.html

Cea mai comoda pozitie e bine sa fie pentru amandoi, atat pentru mama, cat si pentru copil. Iar pe aceasta numai voi o puteti descoperi, prin multe incercari.

Un copil alaptat la cerere e posibil sa nu aiba un somn regulat (eu am un astfel de copil!) si e normal. Iar bebelusii cand nu sunt odihiti stiu ei bine sa arate.

Ana, te rog eu frumos, nu mai sta cu "stress-ul" ca iar faci mastita. Incearca sa treci peste! Stii tu: de ce iti e frica de aia nu scapi!

Ai dormit azi noapte, cumva, pe acel san, l-ai presat? Porti sutien?
Durerea cum e? Inauntru, pe o parte, in mamelon?

rox

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: