· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Refuza un anumit san
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Refuza un anumit san     
liana76

Copii
Radu Stefan: 12 ani, 3 luni

17.12.2009 2:20   Refuza un anumit san  citat 

Nu stiu daca cineva se confrunta cu problema asta dar sper la o sugestie...
Puiul meu, desi maricel de-acum, suge foarte des.Uneori si la intervale mai mici de o ora, dar o pun si pe seama cresterii dintilor si nevoii lui de a-si calma gingiile.Ideea e, ca de vreo doua saptamani nici nu se atinge de sanul drept.Cand il simte, il refuza si trece la stangul.Am incercat sa il dau noaptea, dar chiar si atunci il evita cautandu-l pe celalalt.
Ce se intampla si mai ales ce pot face?Intre timp am muls sanul drept de teama vreunei probleme.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

18.12.2009 1:43     citat 

Cateva idei:
- pozitia la acel san il deranjeaza (poate il doare urechea aceea, il deranjeaza ceva in gurita pe partea aceea, nas infundat cumva?)
-daca ii ies dintii si e pe partea aceea il deranjeaza si refuza sa suga
-reactia ta fata de situatie conteaza mult
-ti-ai dat cu un nou parfum, gel de dus, sampon etc
- flux de lapte incetinit si copilul nu mai are rabdare sa suga pt a stimula si a veni cu presiune mai mare (e de preferat ca mama sa mulga sanul pentru a evita o blocare de canale - ceea ce si faci!)

Sper sa-si revina!

rox

sus

Denunta
nykk

Copii
Alexandru Matei: 11 ani, 9 luni

31.12.2009 11:06     citat 

eu la sanul stang am facut furia laptelui, si din cauza asta curge mai greu, asa ca mereu cand ii dau sa suga incep cu sanul stang, si cand il apuca nervii il pun la tata lui preferata, adica cea dreapta.

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 6 luni
Luca: 12 ani, 2 luni

31.12.2009 3:50     citat 

si ai mei copii au refuzat spre un an unul din sani (nu mai stiu daca acelasi?)- eu am banuit ca nu curge lapte la fel...cert e ca la Luca am ajuns sa alaptez de la un sg san, celalalt ...pauza...

sus

Denunta
Nandia

am nascut deja!

29.03.2010 7:41     citat 

Fetita mea are 5 luni. De la inceput, din maternitate nu vroia sa pape la sanul drept desi ambii sani erau la fel. S-au chinuit toate asistentele sa o faca sa manance la sanul drept dar n-a vrut si pace. Apoi am facut febra laptelui si acasa cand am scapat a supt la amandoi sanii foarte bine pana la 3 luni. De la 3 la 4 luni nu a luat in greutate cat trebuia si dra mi-a spus sa ii dau lapte praf in completare. De atunci nu prea mai am lapte la san pentru ca i-am inlocuit din mese cu lapte praf, in special seara cand nu prea mai aveam.
Acum sanul stang se umple, nu destul de des cat mananca ea, ci cam de 2 ori pe zi, insa sanul drept nu prea, a ramas si mai mic si nu stiu ce sa fac.
Fata trage de 2 ori din san apoi se uita pe pereti, iar prinde sfarcul si mai trege de 2 ori, iar se mai uita pe pereti, si dupa cateva reprise dintr-astea se plisctiseste sau nu stiu ce are ca nu mai vrea deloc san. Iar daca ii dau biberonul il mananca pe nerasuflate, insa sanul nu il goleste.
Am incercat sa o pun intai la san si apoi sa ii dau biberonul, am incercat sa scot lapte si sa i-l pun in biberon, i-am mai dat cu lingurita dar nu mai vrea sa manance la sa asa cum trebuie si sanul drept nu mai produce lapte ca stangul si a ramas si mai mic. Aveti idee ce pot sa fac?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

29.03.2010 8:07     citat 

Renunta la biberon si stai cu copila la san ori de cate ori doreste si cat doreste.

rox

sus

Denunta
Nandia

am nascut deja!

31.03.2010 6:50     citat 

Pai asta e , ca nu vrea la san. Daca vroia nu mai aveam nicio problema. La lapte praf nu pot sa renunt pentru ca nu pot sa o las flamanda. Si nici san nu am destul.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

31.03.2010 7:14     citat 

----------
Nandia a scris:
La lapte praf nu pot sa renunt pentru ca nu pot sa o las
flamanda. Si nici san nu am destul.
----------

Atunci renunta la san si da-i lapte praf, ca se pare ca in ala ai mai multa incredere decat in tine si in corpul tau. trist

sus

Denunta
Nandia

am nascut deja!

01.04.2010 12:52     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Nandia a scris:
La lapte praf nu pot sa renunt pentru ca nu pot sa o las
flamanda. Si nici san nu am destul.
----------

Atunci renunta la san si da-i lapte praf, ca se pare ca in ala ai mai multa incredere decat in tine si in corpul tau. trist
----------

Nu e vorba de incredere. Azi dimineata s-a trezit la 5 si s-a jucat. Pe la 7 am luat-o cu mine in pat sa ii dau san. Nu a vrut nicicum. M-am chinuit sa o fac sa manance un pic, i-am stors in gurita si tot degeaba. Pe la 8 jum i-am pregatit un biberon. A mancat tot, l-a golit si a adormit. Deci foame ii era.
Nu e ca nu vreau eu sa ii mai dau san, nu vrea ea. Cat sa o las flamanda? Si-asa m-au innebunit si socri si parinti si sot cu analiza laptelui meu si sa ii bag lapte praf cu o luna - doua inainte sa imi spuna medicul sa ii dau. Daca i l-as scoate acum nu vreau sa imi imaginez ce ar fi.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 6 luni
Antonia: 10 ani

01.04.2010 2:58     citat 

Daca nu a vrut sa suga san la ora 7 poate ca nu ii era destul de foame. Sau poate astepta sa iti pierzi tu rabdarea si sa ii dai biberon, ca sa nu mai fie nevoita sa traga, sa-i curga laptele praf singur in gura.
Nu cred ca un copil infometat ar refuza cu incapatanare sanul. E doar din cauza ca s-a obisnuit cu biberonul si asteapta calea cea mai simpla de a se hrani.
Sa stii ca, treptat, se poate sa renunti la laptele praf in favoarea sanului. E vorba doar de un pic de rabdare si de vointa. Si copilul nu o sa stea sa moara de foame, fii sigura. In schimb ai avea asigurata o alaptare cat mai lunga si mai benefica pentru pui.
Iar familia ar trebui sa inteleaga ca alaptarea e cea mai buna pentru copil si sa te sustina in demersul tau.
Iti urez succes si tarie. Nu renunta la alaptat, ar fi pacat!

sus

Denunta
Christa

Copii

01.04.2010 4:33     citat 

----------
Nandia a scris:
Nu e vorba de incredere.
----------

Ba da.

----------
Nandia a scris:
Cat sa o las flamanda?
----------

Pana accepta sanul.

Dupa cum ti-a scris si ocrisu, e normal ca refuza sanul daca alternativa e biberonul, din care laptele vine mult mai usor. prostit Si tu ai observat singura care e consecinta faptului ca i-ai dat formula. Te citez:

----------
Nandia a scris:
De atunci nu prea mai am lapte la san pentru ca i-am inlocuit din mese cu lapte praf, in special seara cand nu prea mai aveam.
----------

Si da, o POTI lasa flamanda, ca in 1-2 zile SIGUR nu moare de foame. Dar asta doar daca VREI si ESTI DISPUSA sa o alaptezi. Daca nu, cum ziceam, las-o balta, ca te chinui si tu si copilul degeaba!

Stiu despre ce vorbesc, deoarece am nascut prin cezariana si mi-a venit chiar foarte tarziu laptele. Am plecat de la spital in ziua a opta a Monei, si pot spune ca inca nu mi instalase lactatia, astfel incat in primele 3 saptamani i-am dat completare. Insa abia atunci am putut renunta la completare cand efectiv am "desfiintat" biberonul si am pus-o pur si simplu la san de cate ori ii era foame, si daca era la 5 minute dupa ce tocmai supsese 1,5 ore! Cand mai mult ca sigur nu mai era nimic in san! Dar doar asa i se semnalizeaza corpului ca e nevoie de lapte, si acesta produce mai mult lapte. Daca tu tot ii dai completare se intampla exact ce ai observat si tu: copila bea lapte praf, prin urmare corpul "crede" ca nu mai trebuie sa produca asa mult lapte, productia scade si peste 1-2 saptamani vii aici si te plangi ca deh, ai fi vrut sa alaptezi, dar pur si simplu ai ramas fara lapte. ochi peste cap Nu, asta nu se intampla "pur si simplu", ci in cele mai multe cazuri e usor de anticipat. De aia spun, daca tu nu esti convinsa ca vrei sa alaptezi cu orice pret, nu va mai chinuiti! Fii sincera cu tine, pe noi nu trebuie sa ne convingi de nimic!

P.S. Mai alaptez si acum, asa ca stiu despre ce vorbesc ...

sus

Denunta
mirela_ghindescu

Locatie: stra tiglina, nr 12, bl 109, sc 2, ap 19, sector 2 Bucuresti

05.04.2010 5:54     citat 

inseamna ca cel pe care-l vrea e mai bogat in lapte zambet

sus

Denunta
Nandia

am nascut deja!

07.04.2010 10:53     citat 

Multumesc pentru sfaturi.
Christa, chiar as vrea sa te vad lasand copilul flamand 1-2 zile ca sigur nu moare de foame. Tu poate poti. Nu te supara dar mi se pare crunt sa imi spui asa ceva. Eu nu pot sa o las flamanda chiar cu riscul de a nu mai alapta niciodata, si sincer, nici nu vreau sa o alaptez pana schimba dintii "de lapte" cum se spune.
Nu am sa ma chinui sa o alaptez daca ea nu vrea. Eu am crescut cu lapte praf pentru ca am refuzat sanul si nu am avut decat bolile copilariei. Nu am avut niciodata maini, picioare rupte, vreo fractura sau capul spart, nu racesc decat o data la cativa ani si asta fara sa fac vreodata vaccin antigripal si nu iau medicamente aiurea sau preventiv, nu iau vitamine, si in caz de ceva prefer remediile naturale. Ma consider o persoana sanatoasa si echilibrata si nu o spun doar eu ci si analizele mele si cu toate astea n-am supt deloc de la mama. Am insa o prietena care a alaptat pana la 6 luni si copilul i-a fost racit si a racit frecvent de la 3 luni cu toti anticorpii primiti prin laptele matern. Si nu e singurl caz de care am auzit.
Ocrisu, ai dreptate, cand ii este foame tare si daca e si pe jum adormita mananca si de la san dar nu il goleste si nici nu se satura, il lasa si nu mai vrea sa il ia deloc. O pun la celalalt san si il apuca ca o flamanda trage si din el si la un moment dat il lasa si pe ala. Daca strang de ei mai curge lapte, tasneste jet, dar ea nu goleste sanii. Si nici nu se satura ca ii dau completare si mananca tot. Daca nu ii dau biberon, se enerveaza, incepe sa planga, se zbate si se zvarcoleste in brate nu vrea nicium sa ia sanul din nou si cedez, nu pot sa o chinui asa.
Problema e de fapt ca am ramas cu un san mai mic si unul mai mare, si e mai mic dreptul pe care ea l-a mai refuzat - nu stiu daca are vreo legatura.
Scuze ca am scris asa mult!

sus

Denunta
Christa

Copii

09.04.2010 7:15     citat 

----------
Nandia a scris:
Christa, chiar as vrea sa te vad lasand copilul flamand 1-2 zile ca sigur nu moare de foame.
----------

Multi citesc putini pricep. prostit Tocmai aia e ideea, ca NU moare de foame si nici nu ramane flamand, daca nu ii dai altceva accepta sanul. Dar cum ziceam, nu mai pierd vremea ... Cat despre

----------
Nandia a scris:
Eu am crescut cu lapte praf pentru ca am refuzat sanul si nu am avut decat bolile copilariei. Nu am avut niciodata maini, picioare rupte, vreo fractura sau capul spart
----------

Te pomenesti ca eu de-aia am avut fractura dubla la mana in copilarie ca m-a alaptat mama. prostit surprins

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

10.04.2010 10:26     citat 

@Nandia
Daca ai sa mai cauti pe aici ai sa vezi ca se poate alapta foarte bine doar la un singur san. Nu are nici o importanta pentru copil daca suge din amandoi sau doar dintr-unul.

Faptul ca se agita cand mananca, mai ales la o varsta asa de mare e oarecum normal. Mancatul ii rapeste din timpul de observare, invatare, joaca, iubire etc.

Faze din astea in care refuza sa manance sau pare sa manance extrem de putin o sa tot vezi. Unele perioade sunt scurte - cateva zile cand ies dintii - altele sunt lungi de cateva saptamani cand se intampla cine stie ce chestie nemaivazuta si nemaiauzita - al meu a facut semi-greva foamei vreo 2 saptamani cand a descoperit cum se insurubeaza capacele sticlelor de plastic. Nu ai ce face altceva decat sa ai rabdare.

Christa spunea sa o lasi nemancata fara completare de lapte praf pentru ca pana la urma o sa ajunga la concluzia ca mai bine suge decat sa-i fie foame. E drept ca o sa ai parte de urlete cateva zile, dar in nici un caz nu moare de foame sau sete.
Ideea de a-i da ceva sa manance, orice orice numai sa o vezi ca mananca nu e chiar OK si o sa te incurce pe termen lung. Pentru ca in perioadele in care in mod absolut firesc o sa manance foarte putin sau deloc tu o sa simti nevoia sa-i oferi alimente nesanatoase in speranta ca ea va manca si tu o vei salva de la o mare nenorocire.
Surpriza este ca da, o sa-i placa dulciurile, chipsurile, sucurile indulcite etc
Si nu, nu o ajuti in nici un fel daca in perioadele acestea in loc sa o lasi in ritmul ei tu insisti sa manance anumite portii la anumite ore etc

Daca pe de alta parte problema cea mare este diferenta dintre sani si te deranjeaza foarte tare, atunci nu ai decat sa renunti complet la alaptat. In cateva saptamani o sa fie amandoi aproximativ egali.
Sanii nu sunt chiar egali in mod natural, cele mai multe persoane sunt fie pronuntat dreptace, fie pronuntat stangace si musculatura care sustine sanul este mai dezvoltata pe acea parte care este dominanta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: