· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Alaptarea- anestezie dentara
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Alaptarea- anestezie dentara     
liana76

Copii
Radu Stefan: 11 ani, 11 luni

19.02.2009 10:32   Alaptarea- anestezie dentara  citat 

Am o mare pbl cu o masea care doare. Pt. a lucra la ea trebuie sa fac anestezie. Cat nu pot alapta puiul din aceasta cauza?
Daca fac anestezia dupa amiaza cand trece efectul acesteia si pot sa-mi alaptez puiul/

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

19.02.2009 10:54     citat 

Depinde si de anestezie.Sunt unele care merg si in alaptare (anesteziile locale, gen lidocaina si derivate din aceasta!), intreaba medicul stomatolog.
Dar, daca faci anestezia care nu e compatibila cu alaptarea te poti mulge dupa 2 ore (laptele muls se arunca!) dupa care poti incerca sa pui la san copilul.
Uite aici link-uri cu amanunte:
http://www.kellymom.com/health/illness/dentalwork.html
http://www.mother-2-mother.com/mh1.htm#Dental
rox

sus

Denunta
liana76

Copii

19.02.2009 12:28     citat 

Multumesc mult, roxanamirela!Stiam eu ca tu esti experta in subiectele cu si despre alaptare.Spre rusinea mea nu prea stiu engleza, dar in mare am inteles...

sus

Denunta
iva

19.02.2009 1:27     citat 

Buna liana
Eu mi-am facut anestezie la dinti, prima data trebuie sa-i spui doctoritei tale ca alaptezi, ea stie ce anestezic trebuie sa-ti faca, apoi dupa doua ore trebuie sa te mulgi si sa arunci laptele si cam atat, apoi dupa cateva ore poti alapta din nou. Eu asa am facut si a fost bine. Te pup si sanatate sarut sarut sarut

sus

Denunta
liana76

Copii

19.02.2009 1:43     citat 

Multumesc Iva.Daca mai rezistam nu as fi vrut sa merg acum la stomatolog, dar ma chinuie si zi si noapte o masea...O sa-i spun bineinteles ca alaptez, cu asta voi incepe. Sper sa aiba anestezic special pentru astfel de situatii...

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

19.02.2009 2:19     citat 

----------
roxanamirela a scris:

http://www.kellymom.com/health/illness/dentalwork.html

----------

"Novocaina (si alte medicamente utilizate pentru anestezia locala, ca de ex. Bupivacaina si lidocaina) sunt considerate a fi compatibile cu alaptatul.
Majoritatea medicamentelor orale pentru sedare sunt considerate compatibile cu alaptatul.
Mama care a suportat o operatie dentara nu trebuie sa intrerupa alaptatul (doar pe timpul operatiei, desigur).Pt. a minimaliza expunerea bebelusului, mama se poate mulge dupa operatie. Dar, nu este necesar sa astepte sa alapteze dupa aceea sau sa mulga cu pompa si apoi sa arunce laptele – mama poate alapta cat de repede isi poate tine copilul in brate.
Sunt multe medicamente impotriva durerii compatibile cu alaptarea".(si urmeaza o lista a lor!).

----------
roxanamirela a scris:

http://www.mother-2-mother.com/mh1.htm#Dental

----------

"Multe mame sunt ingrijorate din cauza interventiilor dentare (ruperi de masele, curatare de canale etc) in timpul alaptarii. De cele mai multe ori li se spune ca trebuie sa intrerupa temporar alaptarea pentru a lua medicamente impotriva durerii sau antibiotice sau trebuie sa astepte ca anestezia sa se curete din organism.Acestea nu sunt intotdeauna necesare, de fapt, nu sunt necesare niciodata.Acest ghid este pt. mame care alapteaza copii sanatosi, nascuti la termen.Bebelusii cu probleme necesita consideratii speciale.
Lidocaina si derivatele acesteia (anestezii dentare locale) nu afecteaza laptele matern.
Daca mama ia Valium sau Demeral (confuz ) atunci cand se trezeste din anestezie si nu se mai simte sedata poate alapta.Rar, e necesara mulgerea si aruncarea laptelui.Dupa dr.Hale, cantitatea de anestezic (o doza) din laptele matern este minima.
Razele x, daca este nevoie de ele se pot face, nu sunt periculoase si mama poate alapta imediat.
Pentru albirea dintilor se foloseste un compus pe baza de peroxid, acesta este absorbit in tesut dar este distrus imediat. Asa ca nu afecteaza laptele matern."

Te poti ajuta de Google translate.

Dupa 1 an si ceva de alaptare a trebuit sa merg la dentist din cauza unei carii suparatoare. Canalul mi-a fost curatat pe viu pt ca eu aveam lipsa informatii privind anestezia si nu am vrut sa risc si pt ca dr. stomatolog nu stia de anesteziile compatibile cu alaptatul.Mi-am facut si radiografie la intreaga dantura pt ca maseau mi s-a recom. a fi scoasa. Si ma gandeam ca pe viu sigur nu am curaj sa mi-o scoata - ca sa vezi unde poate duce lipsa informatiei pertinente si luata de unde trebuie.
Asa ca nu stiu cati medici stomatologi cunosc acest lucru (eu am dat de unu care nu stia!).

rox

sus

Denunta
liana76

Copii

19.02.2009 7:39     citat 

Multumesc inca o data Roxanamirela ca mi-ai dat "mura-n gura". din pacate nu ma descurc prea bine cu engleza si nici nu stiam secretul cu google translate. Deci am invatat mai multe lucruri de la tine sarut
Maine voi merge la stomatolog documentata astfel incat sa stiu ce sa-i cer.Am suportat eu ce am suportat dar din nefericire nu mai dorm nici noaptea din cauza durerii...

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 12 ani, 8 luni
Ariana-Ioana: 8 ani, 9 luni

19.02.2009 10:02     citat 

Si eu am avut o problema similara anul trecut in vara, am avut o infectie la o masea si a trebuit sa fac tratament cu antibiotic ( ma umflasem toata). Problema a revenit dupa cateva luni si atunci s-a impus extractia. Exact cum spune Rox, multe din anestezice sunt compatibile cu alaptarea. Pentru mai multa siguranta eu am preferat sa nu-i dau sa suga 2 ore , apoi m-am muls si am aruncat laptele. Acum o saptamana am facut din nou o vizita dentistului, imi aparusera niste carii la incisivii centrali ( si nu am avrut sa mai aman) si a folosit doar un spray cu lidocaina ( n-a fost nevoie de anestezie injectabila) si i-am dat sa suga imediat dupa ce am plecat de la cabinet.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

22.02.2009 12:09     citat 

Liana ce ai facut?

rox

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 13 ani, 1 luna
Patric: 10 ani, 11 luni

18.02.2010 11:41     citat 

Salut,uite chiar ieri am fost si eu la dentist si mi-a facut o plomba ,m-a anesteziat local iar dupa 2 ore am putut alapta fara nici o problema,nu a tb sa ma mulg si sa arunc laptele, i-am zis la inceput ca alaptez si mi-a dar ce trebuie partea proasta e ca in perioada sarcinii si probabil si acum ca alaptez mi se cariaza dintii mai am inca cateva masele de plombat si tb sa ma mai duc dar el m-a asigurat ca nu ara niciun efect negativ asupra alaptarii.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 6 luni

18.02.2010 12:11     citat 

eu mi-am facut si pe perioada sarcinii anestezie si in timpul alaptarii si mi s-a facut anestezie fara adrenalina care nu afecteaza nici fatul nici laptele.dar dupa anestezie e bine cam 2-3 ore sa nu alaptam ,iar eu n-am aruncat laptele,i-am dat foarte normal dupa 3 ore

sus

Denunta
MAGDULICI

19.02.2010 3:21     citat 

Completez şi eu la ce spus fetele mai sus. zambet

Şi eu mi-am scos o măsea în periada în care alăptam. (bine, nu eu am scos-o, ci doamna doctor! scot limba
I-am spus doamnei doctor că alăptez, iar dânsa m-a sfătuit să întrerup pentru trei ore de la extracţie.
Aşa am procedat şi totul a fost ok.

zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 1 luna
Paul: 8 ani

20.02.2010 11:19     citat 

iar eu cred ca sunt cea mai fraiera....stiam ca exista metode de a-ti trata dantura in timp ce alaptezi, am asteptat binenteles sa vad ce zice dentistul care cred ca n-avea chef, pur si simplu de-o extractie, ca mi-a zis sa vin pt. ea dupa ce termin de alaptat (dupa ce mi-a pus o mini plomba la alt dinte).... prostit
Asa ca, fie astept trei ani foarte fericit, fie schimb dentistul rad

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 6 luni

20.02.2010 1:20     citat 

mai bine schimbi dentistul,daca e vorba de o extractie trebuie scoasa maseaua,e mai rau sa ai dureri decat sa ti-o scoti,cand incep durerile nu se mai termina si atunci vrei nu vrei trebuie scoasa maseaua.cat despre plombe,mai bine ti le faci ca o carie poate macina dintele pana ajungi sa-ti scoti nervul la un moment dat si atuncea-i mai greu,nu risca!

sus

Denunta
AndreeaV

Copii
Sarah Stefania: 10 ani, 10 luni

09.03.2010 5:05     citat 

Eu mi-am extras o masea de minte cand bb avea 1 luna. Mi-a spus ca 2 ore sa nu alaptez. A fost totul ok.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: