· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Povesti cu mame si aspirante zapacite - 107
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Povesti cu mame si aspirante zapacite - 107     
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 2 luni

03.04.2010 5:11     citat 

Permiteti vizita? zambet
Am venit pe-aici ca am vazut o fetita frumoasa cu bubite. zambet
Eu zic ca nu-i din cauza laptelui matern. Arata exact cu cele care acum vreo 2 luni erau extinse pe toata partea superioara a corpului lui Ayan. Iar copilul meu e alimentat artificial. Si acum mai face, mai mult pe fata dar e mult mai bine decat inainte.
Pediatrii care l-au vazut au zis sa nu intervin cu tratament, ca e mai sensibil el, iar pielea se adapteaza mai greu la viata extrauterina. La dermatolog n-am ajuns. trist

Inclin sa cred ca bubitele baiatului meu nu-s de la caldura fiindca apar mai ales pe fata, deci pe o zona neacoperita. Pe restul corpului nu se intalnesc la pliuri, ci pe zone netede.

Eu am ales sa procedez asa cum a spus tei: ser fiziologic si atat.
A... am schimbat uleiul de corp (de la Jonson's) pe care-l foloseam dupa baie cu crema de corp de la Nivea. Iar bubitele s-au redus semnificativ.

Ana, daca ajungi la dermato, te rog sa-mi spui ce spune medicul.

Tei, multumesc mult! sarut
Un pup mare pentru doamnele de aici si copiii lor frumosi foc! sarut sarut sarut

sus

Denunta
gogolea

03.04.2010 5:18     citat 

delia sarut sarut sarut
sa stii ca de la caldura ii ieseau Arianei pe fata, nici eu n-as fi crezut, pana n-am tinut-o mai dezbracata.. dar, in fine, pot fi atatia factori ca poti scrie un roman intreg cu astfel de cauze.
apropos de uleiul de corp, am folosit mult timp sanosan, si brusc a facut pete rosii pe ea intr-o seara, acum vreo luna jumate- mai era si relativ recent cumparat; de-atunci eu nu i-am mai dat cu nimic; e drept ca deja e mare acum, pielea s-a obisnuit cu factorii externi, nu-i ca la un bebe de-o luna.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

03.04.2010 5:20     citat 

gogo asa avea si maia

delia sa stii ca m-am gandit ca e de la sampon, au aparut fix a doua zi dupa prima baita cu sampon, pana atunci o spalasem doar cu ceai ca i-a cazut greu buricul.
Eu o sa ii mai dau totusi cu baneocin de 2 ori pe zi pana o vede pediatra, plus ser fiziologic si lapte, sa vedem.
La dermatolog nu m-am gandit sa merg, e prea mica...poate daca nu ii trec intr-o saptamana, oricum saptamana viitoare sotul e plecat si nu m-as duce singura.
Vad ca si doarme azi, in mod normal m-as bucura, acum ma gandesc sa nu fie vreun semn ca nu se simte bine de la bubitze...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

03.04.2010 5:23     citat 

da, asa e, de la caldura tot pe fatza apar cel mai des prostit Acum la mine clar e cald, rar reusesc sa scad sub 27 de grade trist ...sub 25 cam niciodata.

sus

Denunta
Krystyne

03.04.2010 6:00     citat 

sus

Denunta
gogolea

03.04.2010 6:41     citat 

Krys sarut sarut sarut
Paste Fericit si multa Lumina!
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
gogolea

03.04.2010 11:02     citat 

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 23 ani, 8 luni
Christian: 12 ani, 1 luna

03.04.2010 11:52     citat 

Adevarat a-nviat!

Gogo, ce frumoasa e imaginea!!!!!!!!!! zambet
Frumos cadou de la Iepuroi trag cu ochiul

Va pup, ....m-a sunat frate-miu, e jos, vine sa-mi aduca lumina foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 5 luni
cea mica: 9 ani, 9 luni

04.04.2010 10:00     citat 

si o poza.....aici a fost Cata la un loc de joaca unde s-a organizat ieri un concurs de cautare de oua de Pasti pt copii..a fost cu tati ca eu am muncit evident....dar acum ma bucur de cateva zile de odihna si ma pot delecta cu ciorba de perisoare de vita si friptura de..pui. scot limba

va pup pe toate si va urez cateva zile insorite si frumoase alaturi de familie, de cei dragi... sarut

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 23 ani, 8 luni
Christian: 12 ani, 1 luna

04.04.2010 11:09     citat 

Hristos a inviat! ( se zice pana la Inaltare, nu ? )
Am avut o zi tare naspa.....offf, ca tare asteptam sa treaca zilele astea mai repede. Am mai facut sarbatori fara sot acasa, dar de data asta parca presimteam ceva trist
Am fost la mami de dimineata si dupa pramz la prietena mea. Ne-am hlizit f mult ....Steff era putin mai agitat ( nu ii place agitatia si locurile aglomerate ) asa ca pe la 19,30 am plecat spre casa. Pe drum ....intr-o intersectie semaforizata , dupa ce am trecut de semafor si trecerea de pietoni ( faceam dreapta) mi-a sarit un pui de tigan (9 ani) in fata masinii plang sau sunt foarte trist . Am sunat 112 si ambulanta ( are fractura la genunchi) si politia au venit imediat.
A venit frati-miu si mi-au luat copii sa-i duca la mama....eu am stat la masuratori si declaratii ......o singura problema am : victima este un minor si...... maine mai am de alergat la IPJ si Politie trist Sper sa fie bine copilul, sa nu se complice lucrurile peste noapte.
Culmea este ca anul trecut, a doua zi de Paste a avut mami accident cu masina ( la ea a fost muuuult mai rau - 3 masini lovite )
Ce sa zic.....multumesc lui D-zeu ca a fost doar atat si nu mai grav!
Va pup.....noapte buna!

sus

Denunta
gogolea

05.04.2010 8:43     citat 

Adevarat A inviat!

Doamne, tei, ce ghinion! sper sa se rezolve cu bine de ambele parti.. sa ne mai dai vesti in masura i n care ai timp
sarut

lucy, multumesc de urari.. si petrecere cat mai frumoasa ziua asta.. nu mai ai si alte poze, mai clare? trag cu ochiul
pup pe Cata nazdravana care vad ca a crescut, nu gluma sarut

sus

Denunta
caramia

05.04.2010 5:32     citat 

bunaaaaaaaaaaaaaaa
Sarbatori fericite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
eu am fost numai in vizite pana acum.
am pupat pe toata lumea si acum am venit la voi sa va pup!!!!!!!!!!!!
sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
caramia

05.04.2010 5:41     citat 

tei, acum am citit ce ai patit. imi pare rau dar sunt sigura ca pana la urma se rezolva.
daca nu erai pe trecerea de pietoni nu ar trebui sa intampini probleme. tine-ne la curent.

sus

Denunta
caramia

05.04.2010 5:43     citat 

lucy pupam iepurasul pe nasucul mic!!! sarut sarut

sus

Denunta
caramia

05.04.2010 6:29     citat 

anuska, o pup mult pe micuta M si iti citez cate ceva ce am citi pe net vis-a-vis de bubitele ei

Fetelor, aveti grija sa nu transpire copilasii, Anna face asemenea iritatii pe la gatut sau pe frunte de la transpiratie, sau daca intra pielea mai mult in contact cu un material care contine fibre artificiale. Mie mi-a recomandat medicul sa spal pielea cu ceai de musetel si sa dau cu putin unguent Kanamicina (oftalmic), a zis ca e mai usor, e antibiotic si este mai bine tolerat de cei mici. Acum nu stiu daca este voie la cat sunt de micuti bebelusii. De cand procedez asa, nu mai avem probleme.
In acelasi timp, nepotelul meu a venit de la maternitate cu asa ceva, si pana pe la doua luni i le tamponam cu violet de gentiana si au trecut de tot. Se pare ca este o ciuperca luata din spital, judecand dupa varsta frageda a copiilor vostri. Violetul de gentiana a fost recomandat de medicul neonatolog si ulterior de pediatru.

Miruna a facut foliculita imediat cum am venit cu ea acasa de la spital, ii apareau bubite rosii, cu varful albicios, parca avea cosuri..singurul lucru pe care l-am putut face a fost sa-i dau pe fiecare cu alcool alb si cu pudra cu Baneocin, si s-au uscat cam in 2 sapt. nasol era ca ii treceau unele si apareau altele. Foarte important a fost sa am grija sa-i intorc mereu scutecul pe care dormea sa nu se extinda pe toata fatza.

parerea mea:
daca are si pe corp bubitele astea poi incerca pe fundulet sa ii dai intr-o parte cu pudra de baneocin, in alta parte cu violet de gentiana si in alta parte cu kanamicina gel oftalmic. si vezi care parte reactioneaza binbe
acu tre sa plec dar ma intorc si mai caut remedii.
pana nu sti un tratament bun, nu ii da pe fata cu nimic si nu pune mana pe bubite.
sa nu fie si o dermatita atopica , poate ai schimbat detergentul de rufe?
mai vorbim

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: