· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (439)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (439)     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

06.04.2010 8:35     citat 

neata fetelor..
s-o fi trezit byu? jenat
sau scapam de ea astazi? scot limba

cristina sarut
caya..am inteles ca oscilo e f bun. uite ca dovada ...ca ti-a trecut. nici eu nu am folosit pana acum...sper din tot sufletul sa nu fie nevoie pana la sfarsit.
si poza mea de la avatar..nu stiu ce s-a intamplat cu ea. era si acum nu mai e. nu am facut nimic trist
dj...sarut
nici nu stiu ce sa fac astazi..ploua, e cald in casa, fi-miu e dispe ca vrea sa stau numai cu el si sa citiiiiim, si sa ne jucaaaaaaam...iar eu vreau sa stau degeaba.... sa ma joc la calc, sa ma uit la tv,,....
ce va invidiez pe voi care stati acs si nu mai aveti alt bb. cred ca e asa bine in linisteeeeeeee zambet

pup toate fetele...
sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

06.04.2010 8:39     citat 

aaa cayia..si sa ma si laud cu el (cu toate ca ar tb sa o fac pe alta comunitate ) scot limba, a aparut pe la 10 luni in reclama :
http://www.youtube.com/watch?v=Ujnx1vwnU0U
e al doilea baietel care merge de-a busilea..
jenat
(ca deh..cioara tot cioara ramane rad )

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

06.04.2010 8:41     citat 

----------
dincamsimona a scris:
ce va invidiez pe voi care stati acs si nu mai aveti alt bb. cred ca e asa bine in linisteeeeeeee zambet

pup toate fetele...
sarut
----------

rad rad rad Prietenii stiu de ce rad

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

06.04.2010 8:42     citat 

----------
dincamsimona a scris:
aaa cayia..si sa ma si laud cu el (cu toate ca ar tb sa o fac pe alta comunitate ) scot limba, a aparut pe la 10 luni in reclama :
http://www.youtube.com/watch?v=Ujnx1vwnU0U
e al doilea baietel care merge de-a busilea..
jenat
(ca deh..cioara tot cioara ramane foarte fericit )
----------

No, deci nu mi se pare doar, voi chiar sunteti frumosi sarut

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

06.04.2010 8:50     citat 

buna dimineata fetelor sarut sarut byu sper ca astazi sau mîine sa se hotarasca bb iulian sa vina odata sa vada ce mamica frumoasa are sarut Simona nu stiu daca ai citit am fost martea trecuta la control bb e bine nu sau mutat chisturile pe dreptul acum mai merg pe 20 sper sa fie bine si sa nu se intimple nimic pina atunci sarut ce scump e fiul tau sarut

sus

Denunta
gabbriella

Copii
ALISIA ANDREEA: 13 ani, 9 luni
ALEXANDRU ANDREI: 10 ani, 5 luni

06.04.2010 9:05     citat 

Simona am vazut pozele cu baietelul tau si sunt f.f. dragute, si eu am o fetita de aproape 3 anisori. Fetita mea e foarte incantata ca o sa avem un bebe pt ca am incercat sa o luam ca pe o joaca faza cu bebele. Acum are si eu bebe in burtica si inca 2, dar mi-e cam teama de ce o sa fie in momentul in care o sa vina bebele de adevarat, pt ca am vazut situatii la alte mamici care au 2 copilasi si nu prea merge teoria cu practica. Sunt cam invidiosi pe bebici, chiar daca au incercat sa ii responsabilizeze . Parca imi este cam teama sa nu fie cam geloasa pe bebe

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

06.04.2010 9:05     citat 

----------
Byu a scris:
Bebe mai a re la dispozitie maine si poimaine sa vina pe lume nesilit de nimeni pt ca miercuri o sun pe doctora sa vedem cum procedam, daca ma interneaza joi sa vedem care e solutia cea mai buna, cezariana sau nasterea provocata. nici eu nu stiu, inca mai sper ca bebe va veni singurel si nu va trebui sa aleg nici una din variante ca nu le vreau pe nicicare.
----------

Dar in afara nerabdarii tale nu am inteles totusi de ce intra in discutie cezariana sau nasterea provocata. trist In primul rand ca tot ce e intre 38 si 42 (!) saptamani e considerat nastere la termen. In al doilea rand nici nu stii exact varsta sarcinii, pentru ca este doar una calculata teoretic. Mona de ex. s-a nascut "teoretic" la fix 41 saptamani, practic eu zic ca erau doar 40, deoarece stiu exact saptamana in care a fost conceputa (si nu pusca deloc cu cele 41 saptamani), am avut ovulatia mai tarziu decat "norma".

La noi spre sfarsitul sarcinii te monitorizeaza mai des, iar daca ai depasit cele 40 saptamani chiar la 2 zile, insa doar din cauza ca e depasit termenul (si cum ziceam, pana la 42 saptamani e considerata de fapt la termen) nu sare nimeni pe tine sa-ti provoace nasterea sau sa-ti faca cezariana.

Curaj, ca pana la urma toti copiii ies! trag cu ochiul

sus

Denunta
gabbriella

Copii
ALISIA ANDREEA: 13 ani, 9 luni
ALEXANDRU ANDREI: 10 ani, 5 luni

06.04.2010 9:18     citat 

Este intradevar teama dinaintea nasterii ca ceva nu este bine, dar o sa iasa cand vrea el. Eu cand am fost insarcinata prima data clolegele imi spuneau ca e bine cand e in burtica si sa savurez momentul de liniste, dar eu ziceam ca de aceea l-am facut pt a-l avea in brate nu in burtica, si in ultima luna nu mai aveam rabdare mi se parea ca in fiecare zi trebuia sa nasc si mi se parea ca aveam simtome. Cand ma durea un pic satele sau burta ziceam azi nasc...... Intr-0 luni la ora 18 am fost la dr. la consultatie si dr. mi-a spus ca am colul putin dilatat si daca nu nasc pana miercuri sa merg la spital. Dar luni noaptea pe la 4 noaptea m-au apucat plimbarile la baie si dureri de nastere putine si suportabile. I-am spus sotului, dar dupa atatea dati de "cred ca azi nasc" nu m-a mai crezut, si am stat toata noaptea si m-am uitat la tv., iar dimineata la 8 am mers la spital, la 11 s-a rupt apa, dar putin. Eu ma asteptam ca din povesti ca o as curga multa, dar in cazul meu nu a afost asa si la 3, 15 minute am nascut. Asa ca stai linistita ca o sa ai timp sa mergi la spital, si e si mai bine pt ca nu stai acolo sa astepti, mai trece din timp pe drum

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

06.04.2010 9:50     citat 

Hristos A Inviat!
Imi cer scuze de felicitarile tarzii dar cu pregatirile pt Pasti plus ca netul meu n-a vrut sunb nici o forma sa mearga si nici cine sa mi-l repare nu avea ca deh! erau sarbatorile pascale si toata lumea petrecea cum e si normal.
Asa ca...sa incep!:
FELICITARI Ionelita,sa-ti traiasca beietelul,e o frumusetze de copil,seamana cu mami trag cu ochiul !
Bebezola intradevar ai cu ce te lauda!Pupici bebelui!
Byu eu am nascut cu 3 zile inainte de termen si doar datorita faptului ca m-a apucat mutatul mobilei ca sa fac loc patutului...ca altfel....cine stie cat mai asteptam prostit prostit
Pupici tuturor burticilor,sper ca ati avut un Paste cat mai frumos si mai linistit!!! sarut sarut

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

06.04.2010 9:52     citat 

----------
Christa a scris:

Dar in afara nerabdarii tale nu am inteles totusi de ce intra in discutie cezariana sau nasterea provocata. trist In primul rand ca tot ce e intre 38 si 42 (!) saptamani e considerat nastere la termen. In al doilea rand nici nu stii exact varsta sarcinii, pentru ca este doar una calculata teoretic.
----------

Christa, Byu se confrunta de cateva saptamani bune (6 parca) cu niste dureri groaznice, insurportabile, si multe multe nopti nedormite. Din acest motiv isi doreste sa nasca cat mai repede. Din pacate, sarcina a devenit pentru ea un chin. Daca bebe e la termen si e ok, prefera sa nasca, indiferent de metoda. Probabil ca si eu as proceda la fel, dupa atatea saptamani de chin. Stiu ca este bine sa lasam pe bebe sa vina cand vrea el, dar in cazul ei, e prea mult. E epuizata fizic si psihic, si urmeaza dupa nastere alte momente de epuizare, asa ca probabil ar fi mai bine sa se intample cat mai repede.
Eu, personal, o admir cu cat stoicism a tinut sarcina pana acum!

Pup

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2010 10:03     citat 

----------
Codrina a scris:
Christa, Byu se confrunta de cateva saptamani bune (6 parca) cu niste dureri groaznice, insurportabile, si multe multe nopti nedormite. Din acest motiv isi doreste sa nasca cat mai repede. Din pacate, sarcina a devenit pentru ea un chin. Daca bebe e la termen si e ok, prefera sa nasca, indiferent de metoda. Probabil ca si eu as proceda la fel, dupa atatea saptamani de chin. Stiu ca este bine sa lasam pe bebe sa vina cand vrea el, dar in cazul ei, e prea mult. E epuizata fizic si psihic, si urmeaza dupa nastere alte momente de epuizare, asa ca probabil ar fi mai bine sa se intample cat mai repede.

----------

Pe de o parte inteleg, pe de alta parte am inteles ca daca nasterea este provocata durerile sunt mult mai mari si mai intense decat daca e lasat totul sa decurga asa cum ar trebui, si, cu o cezariana in carca, de buna voie zau ca nu as alege cezariana. Poti avea noroc sau ghinion cu cezariana, ma refer la perioada de dupa, si eu din pacate m-am aflat in a doua categorie. La mine a fost nevoie de cezariana pentru ca mi se rupsesera membranele si crescuse pericolul de infectie (cezariana a fost facuta la aproape 40 ore dupa ce s-au rupt membranele), si refacerea a fost foarte grea. Plus ca am stat la spital (si din cauza problemelor - am avut un hematom care se tot spargea, astfel incat am avut parte de mai multe "bai de sange" prostit) pana in a opta zi de viata a Monei, si in acest timp practic nu mi se instalase lactatia. Stiu ca sunt si altele care zburda ca niste caprioare dupa cezariana, dar din pacate nu stii INAINTE de operatie cum va fi dupa ...

sus

Denunta
Codrina

Copii
10 ani, 8 luni

06.04.2010 10:08     citat 

Da Christa, ai dreptate, dar eu cred ca in cazul asta decizia ii apartine ei si doctorului care ii urmareste sarcina. Oricum, vad ca nu a aparut pana acum pe aici, de obicei semneaza condica pana la ora asta! Sper ca bebe s-a decis in sfarsit sa vina pe lume.

sus

Denunta
adrianaBuc

06.04.2010 10:13     citat 

Neata burticute

Noi am revenit la munci. trist Yach! Byu, te asteptam la apel!

sus

Denunta
Codrina

Copii
10 ani, 8 luni

06.04.2010 10:15     citat 

Of Adriana.. muncile astea.... chiar ca Yach!! Lasa, mai putin si intri in prenatal. sarut

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2010 10:17     citat 

----------
Codrina a scris:
Sper ca bebe s-a decis in sfarsit sa vina pe lume.
----------

Asta ar fi cel mai bine. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: