· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Stelutele iernii 2007*2008 (22)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Stelutele iernii 2007*2008 (22)     
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

13.05.2010 8:56     citat 

o sa-ti raspund si aici si pe pm:nu este o clinica privata in medgidia, este maternitatea din medgidia,care apartine de spitalul medgidia.Diferenta o face ca arata si se "comporta ca o clinica privata deoarece sunt sponsorizati de UNICEF si sunt obligati sa functioneze dupa regulile UNICEF-ului.
Nr de tel e 0241.810.690 daca ai nevoie.Poop.

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii
mica balerina: 13 ani
o mana de barbatel! : 10 ani

13.05.2010 9:02     citat 

neata ce mai faceti?

eu cum ma stiti cu oboseala si greturile si lipsa poftei de mancare...si...si...si ma opresc deja ca iar imi plg de mila...ieri m-a apucat un plans la birou de se uita crucis colega mea la mine...asa din senin confuz

adryana ce mai faca bianca?

sus

Denunta
corina2007

Copii

13.05.2010 9:12     citat 

mie acum imi vine sa plang...ca nu ma mai incape nimik,hainutele de gravida de la adriana sunt prea groase si mie oricum mi-e muuuult mai cald decat la restu`...dar ma uit ca banii is mai delok si ma doare inima sa-i cheltuiesc pe aia putini care sunt pe niste haine care nu stiu daca le mai imbrac in anii urmatori.... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Adryana_4u

Copii
Bianca - sufletelul nostru
12 ani, 11 luni

13.05.2010 1:29     citat 

Corina, mersi frumos de raspuns.
Si ca sa nu va faceti "idei"..va zic din start ca era STRICT IN INTERES DE SERVICIU.
Ma intrebati ce face Bianca? Face neasteptat de bine de cand eu am inceput serviciul, nu intreaba de mine, ba nici nu vrea sa vb cu mine la telefon cand vreau eu sa vb cu ea....s-a acomodat foarte bine fara mine, sta cu mamaia si cu tati acasa. E mai bine si pt ea ca nu sufera dupa mine, si pt mine ca plec linistita la serviciu.
Iar locul unde lucrez eu acum este un incinerator de deseuri, printre care si medicale, de aia aveam nevoie de numele acelei maternitati. repet - sa nu va faceti idei foarte fericit

sus

Denunta
corina2007

Copii

13.05.2010 2:15     citat 

hmmmm...cum zici tu.... trag cu ochiul rad

sus

Denunta
ionelak

Copii
Corina: 13 ani
Emma: 11 ani, 4 luni

13.05.2010 2:46     citat 

Buna fetele...am mai aparut si noi. scot limba
Corina...hai ca m-ai facut sa ma simt cu musca pe caciula.. trag cu ochiul .eu sunt una dintre cele care intra..citesc...si ies...de pe forum.. jenat
Vesti despre noi?! Corina face la olita...doar noaptea mai suntem cu pampers.Am lucrat cam o luna la aceasta operatiune.Toata ziua turuie si are o energie de ma termina..ii place sa faca parada modei prin casa ..are pretentii cand se imbraca: nu veau pe ala...dami pe ala..imbacama cu aia...etc..Cum zice taicasu..Vai de c***l nostru. prostit Ii plac desene animate ..alba ca zapada,tarzan si mogli sunt pe prim plan.De la tv mereu urmarim hanna montana,soni,h2o,domnul cat,custo..canta coloanele sonore de la inceputul desenelor.Abea astept sa inceapa gradinitele in sept. ca sa o duc...Mereu imi spune dupa ce face ceva la olita: mami ute..am facut caca a olita..meg a gaganita."Asta fiind o conditie la gradinitele de stat...sa scape de pampersi.(daca doreste cineva sa stie cum am scapat noi de suzeta la 1 an si de pampers la 2,5 luni ...ii spun cu drag trag cu ochiul )
Vad ca are capacitate de asimilare mare si o iroseste acasa ..O invat eu cantecele si poezii dar poate si mai mult..deja e plictisita de ele.Si repertoriul meu nu e asa vast.
Emma...creste si ea si face nazbatii..Ma bucur ca primul ei cuvant a fot MAMA....tot repeta mamama...nu cred ca cu dedicatie dar zice..mai ales cand e foame mare.Din pacate la 6 luni am intrerupt alaptarea ca nu lua deloc in greutate cum vroiam.Si de cum am intrat cu lapte praf si diversificarea ia cate 7-800 gr./luna.inainte lua cate 300,200...Asta e..
Are 4 dintisori care nu au cauzat probleme deloc.Sper sa iasa si restul tot asa de usor.

Pentru un viitor colaj daca se poate sa se schimbe poza .

Am o intrebare ..daca mai tineti minte cand v-a venit prima oara cm-ul dupa nastere/alaptre..Mie mi-a venit dupa 6 luni, cand am inceput diversificarea....problema este ca ma tine cam 2-3 saptamani.E normal?Nu vine in cantitati mari dar e enervant...asa mult..
Aici ne uitam noi la desene si filmulete http://desenele-copilariei.net/categorie/filme
Va pup..mamici,burtici si pitici.
sarut sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii

13.05.2010 3:18     citat 

NU e normal sa te tina atat!Fugutza la doctor!
Felicitari pt reusita cu olitza!!!Eu inca ma chinui si da rezultate...numai cand sunt eu acasa....cand ramane cu buni...face pe ea! trist
Pupici la cele 2 papusele! sarut sarut sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii

15.05.2010 7:02     citat 

Claudia nu vrei sa incepi un nou capitol?Poate se "umple" mai repede ca asta... scot limba foarte fericit

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii

15.05.2010 7:59     citat 

----------
corina2007 a scris:
Claudia nu vrei sa incepi un nou capitol?Poate se "umple" mai repede ca asta... scot limba foarte fericit
----------

sa adorma gaza si dechis in nou capitol...despre colaje nu stiu ce sa spun confuz ...o sa vad cum ma simt in seara asta sarut

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 13 ani, 1 luna
print 2: 7 ani, 1 luna
am nascut deja!

16.05.2010 10:23     citat 

helooo!!!
vai ce putina vreme mi-a mai ramas pentru pc!!! sunt f prinsa in noul job si mai am o sapt pana imi vine calculatorul...mi-au comandat unul nou...asa ca ...astept!! de luni imi voi duce laptop-ul...macar sa am ce imi face ceva situatii...pana una alta!!!
ionelak vai ce comori minunate ai si vad ca au facut si progrese....brava...asa trebuie...pe mine m-ar interesa sa stiu cum ati scapat de pampers de tot...inclusiv noaptea...ca noi inca mai avem la somnul de amiaza si noaptea...si daca mergem pe undeva la plimbare....in casa insa e mereu gara pampers...i-am cumparat reductor si face acolo pisu si kk...uneori kk la olita..deci suntem spre bine....insa de suzeta am scapatttttt....yupi....avem 3 saptamani....singur si-a aruncat-o pe geam la catel...a fost greu prima sapt, chiar si a doua...dar acum e f bine!!!
sarumna ionelak pentru link-ul cu desene...e superr!!!! mie mi-a venit ciclul cand avea pati 1 an, adica la doua luni dupa ce am intarcat!! ca iti vine asa mult nu e bine....si mie mi se intampla sa am o scurgere maronie uneori si cu sange cu vreo sapt inainte de ciclu si la fel ma gandesc sa merg la doctor si sper luna asta sa si ajung!!!
corina..sincera sa fiu eu nu am mai deschis calculatorul de cand am inceput treaba.....asa ca nici nu am citit... ma pun la curent cu toate....nu prea multe ce-i drept si revin!!!
adryana bine ca ti-ai gasit de lucru...f bine...sa va mearga bine si pupici pentru bianca cea dulce!!!
claudia, cum esti? greturi? e la fel ca la prima sarcina?
ella, rares e bine? mai vino cu vesti...pupam!!!
eu am fost cu pati la dermatolog in final pentru bubitele lui si cica a facut dermatita atopica....cica. surprins ...am primit advantan milk pt 5 zile si produse dermacosmetice de la A-DERMA-DUCRAY....pe care am dat o caruta de bani...spune doctorita ca ar fi alergic la ceva....eu am banuit ca la kivi ca i-am dat acum vreo 2 sapt...de cand i-au si aparut de fapt...m-a sfatuit sa-i iau perna si paturica antialergica...sa-l tin departe de locuri pline de praf si uite asa...faza e ca parca au cam disparut...ca prin minune.....stiti cum e ...cand transpira i se accentueaza sau cand ii fac baita....nici nu stiu ce sa zic cu dermatita asta....asa o fi!!! doca zice aca in general copiii dezvolta dermatita asta pana la 3 ani...cand e posibil sa dispara de tot
sau sa mai continue ceva timp!!!
ne luptam in continuare cu plansul dupa mine dimineata si cu nervii lui cand ajung eu de la lucru...cu mama e f cuminte...cand vin eu zici ca-l apuca pandaliile...vrea numai in brate sau sa faca anumite lucruri...gen spalat de wc, jucat la robinet in baie....si de nu-l las...sa vedeti urlaturi si plansete!!!!
nu vrea sa numere in romaneste, in schimb a prins numaratul in engleza zambet rad
no cam atat va pup si mai vorbim

sus

Denunta
corina2007

Copii

16.05.2010 4:41     citat 

Fetelor dau copy-paste de la capitolul "sanatate" ca sa nu mai scriu de 2 ori acelasi lucru...poate stitzi voi ceva,sau ati auzit de pe la altii de situatii asemanatoare si ma puteti ajuta..

E posibil ca un copil de pana in 3 ani sa faca apendicita?Pe cine am intrebat si oriunde m-am interesat mi-s-a spus ca nu,e prea mica,n-are cum...etc.Intreb pt ca ,fetitza mea de 2 ani si 4 luni se plange de vre-o 2 luni de burtica,la inceput spunea sin cand in cand(o data la 10 zile,de obicei dupa ce papa) iar acum destul de des.Mi-a facut 3 indigestii in 2 luni din..nimik(zic eu..),adik chiar nu mancase nimik care s-o faca sa acuze acele dureri de burtica ajungand apoi la voma(fara diaree).Acum nu stiu daca nu cumva "s-a prins" ca ma sperii si o las sa faca ce vrea ea cand se plange de burtica sau are un stomacel mai sensibil(cum mi-s-a spus de catre doctori) si de asta apar si durerile respective.Am vrut sa-i fac eco,mi-s-a spus ca-i cam micutza de asa ceva,ca nu va sta(e posibil) dar daca e apendicita si nu e nimik altceva se vede la eco??Am sa-i fac coprocultura si anlize la urina si sange dar...asa n-am incredere in laboratoarele noastre(pana si pediatrii de la noi au recunoscut ca rezultatele "bune" nu-s tocmai reale in laboratoarele din TL).Ca sa nu mai zic de superficialitatea doctorilor de la noi....
Mi-e o frica de mor ca nu cumva copilul meu sa aiba ceva si mie sa mi-se spuna ca toate-s bune si frumoase si ma pot culca linistita noaptea...
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sunt tare suparata!

Va pupic pe toate!
Marle felicitari pt ca ati scapat in sfarsit de suzi!

sus

Denunta
karmenutza74

Copii
Andrei: 23 ani - La Multi Ani!
Malina-Ioana: 12 ani, 11 luni

17.05.2010 8:39     citat 

Corina , dar un coproparazitologic ati facut?...nu cred ca este apendicele de vina,ci mai degraba sa fie vb. de Giardia,care este frecventa la copii trag cu ochiul ,iar din simptomele pe care le descrii,cam asta pare sa fie....apendicele daca era,facea febra,varsaturi,si ,da,cam rar cazuri de apendicita la varsta Adrianei ...fa-i 3 probe de copro si vezi ce iese...sanatate maxima sarut sarut

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 13 ani, 1 luna
print 2: 7 ani, 1 luna
am nascut deja!

17.05.2010 12:03     citat 

fetelor pati mi-a facut azi noapte febra....nu stiu cat a avut ca nu ma lasa sa-i iau temperatura , dar ardea tare...i-am dat pe la 3.00 dimineata 5 ml panadol si apoi pe la 6.30 inca 5 ml de nurofen!!!
mama imi spune ca ii curg ochisorii si sunt rosii , tuseste si are nasucul infundat si nu vrea sa pape nimic....poate are rosu in gat sau o fi vreo viroza nebuna!! nu i-as da antibiotic....sa-i dau oscilo...dar cat se da?
corina si eu zic sa-i faci copro!!! pupici si multa sanatate!!!

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii

17.05.2010 1:26     citat 

marle, doza noastra de oscilo, recomandata pentru Daci este un sfert de tubulet, iar cand este racita ii pot da pana la 5 astfel de doze pe zi.

e posibil sa fie o viroza ceva insa mergi si la dr sa vada daca are sau nu rosu in gat. pentru rosu in gat homeopata ne recomanda homeogene 9. pentru muci, hepar sulfur...si oricum antibiotic dupa 3 zile de febra continua...eu asa ii dau, in primele zile nu-i dau antibiotice(decat daca simptomele se agraveaza fffff tare...insa inca nu am avut parte de asa ceva, multumim lui D-zeu) doar homeopate.

multa sanatate.

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani

17.05.2010 2:21     citat 

buna, dragele mele!
am mai aparut si eu si nci nu stiu de unde si cu ce sa incep! Rares a fost foarte bolnav, am ajuns sa-i dau iar antibiotic la 2 sapt dupa ce am mai incheiat o tura. mi s-a trezit intr-o dimineata cu niste muci oribili, in cantitati enorme, ochii ii curgeau la fel ca nasul, niste secretii abundente, verzui si avea si ochii rosii. era intr-o duminica. am inceput imediat sa-i pun in ochi Floxal, pe care-l aveam in casa, fiindca asta ii mai dadusem candva cand a a vut conjunctivita la sfatul oftalmologului. a doua zi dimineata l-am dus rapid la dr, i-am recoltat exudate. dr zicea ca sigur are ceva in nas si secretiile fiind atat de abundente, curg si pe ochi. din ochi nu i-am luat secretie fiindca deja ii pusesem Floxal de 3 ori su nu mai avea rost. in aceeasi zi l-am dus totusi si la oftalmo care mi-a confirmat ca nu-i o conjunctivita clasica si ca cel mai probabil e cva bacterian in nas. in cele 3 zile pana au iesit rezultatele la exudate mi-a facut febra numai peste 39.5, insa macar manca, era clar ca gatul nu-l deranja. am dormit cateva nopti cu bagajul de spital pregatit la usa. cand au venit rezultatele; avea in nas Haemofilus Influenzae. el e vaccinat cu Infarix, so dr a zis sa nu-i dam antibiotic pe gura, doar sa-i pun in nas nush ce pufuri cu antibiotic, dar ce statea? dupa 3 zile de chin cu pufurile si febra care nu ceda, am revenit la dr, care ne-a dat Augmentin pe gura, evident cu antibiograma in fata. a fost un chin, incepuse apoi sa faca diaree rau de la antibiotic, am trecut la regim, lapte fara lactoza, etc, etc.
am treminat antibioticul miercuri seara, iar vineri dimineata i-au reaparut secretiile verzui din nas....... plang sau sunt foarte trist am crezut ca mor. evident ca nu apucase sa se intoarca la cresa, n-a mai fost de nici nu mai tin mine cand, vreo 3 sapt cred.....am reluat picaturile cu Floxal in nas, de data asta si acum vad ca-i ceva mai bine. mai are mucisori, dar considerabil mai putini si nici nu-l mai impiedica sa respire noaptea.
aseara am fost la botez la nasicul nostru, a fost superb, au facut la Marriot si tot hotelul a fost a lui fi-miu ne-a alergat de ne-a rupt pe toate holurile hotelului, prin toate barurile de acolo, a dansat de a rupt, a vb cu toata lumea, s-a tinut toata seara dupa nasa lui, ce sa mai a fost de nota 20. cand am plecat incepuse sa tusasca putin era si transpirat, dar o pun pe seama fumului de acolo si a sistemului de ventilatie, fiindca azi n-a tusit deloc. am avut o perioada de cosmar si sper sa nu mai trec prin asa ceva. a fost groaznic. a, si colca peste pupaza sapt trecuta intr-o seara mi s-a umplut pe tot corpul de niste bubite mici, mici, rosii, predominant pe picioare, in special pe talpi, dar si pe palme si pe obraji. am sunat dr, ne- a trimis la spital sa facem repede o hemograma, care multumesc lui dzeu a iesit buna si dr a decretat ca nu-i nimic grav atunci, ca poate-i de la cldura si transpiratie. nu m-am putut linisti pana nu l-am dus la dermatolog, care a zis la fel, ca daca hemograma-i buna si n-are febra sa nu ne ingrijoram. ne-a dat o solutie dermato cosmetica si a zis sa-l urmarim.
fug acum ca s-a trezit, dar as vrea s amai intru, sa mai vb, sa va mai raspund. sper sa mai apuc azi. eu sunt acasa azi si de asta am si reusit sa scriu cateva randuri.
poop!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: