· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Stelutele iernii 2007*2008 (22)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Stelutele iernii 2007*2008 (22)     
Claudia-Daciana

Copii
mica balerina: 13 ani
o mana de barbatel! : 10 ani

10.04.2010 6:12     citat 

aviatoarea, pup printesa cu ochi albastri. sarut

Ella, cum mai e Rares?

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

10.04.2010 9:47     citat 

Aviatoarea sa-ti traiasca printesele! sarut sarut sarut
Claudia ,iepurasul meu refuza "mocov" dat la razatoare,vrea "male,male si oshu"....

sus

Denunta
aviatoarea

Copii
GEANINA IOANA: 22 ani - La Multi Ani!
MARIA LUANA: 13 ani, 1 luna

10.04.2010 11:53     citat 

Claudia, Corina multumim mult de urari!Va uram si voua tot binele din lume! sarut sarut sarut sarut Maria nu vrea morcov nici ras si nici altfel trist E bun si sanatos jenat Week-end placut la toata lumea sarut sarut sarut

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 13 ani
Ariana-Ioana: 9 ani, 1 luna

10.04.2010 11:56     citat 

Tarziu si de la noi, am revenit de vreo doua zile acasa de prin plimbari. Lui Cosmin i-a facut placere sa intre din nou in ograda pasarilor sa le fugareasca, numai pe rate. De gaste ii e frica, sunt mai mari decat el zambet In rest ne bucuram de zilele frumoase, iesim mult in parc, a renuntat si la pampersul de noapte, singur. Eu ma gandeam sa-l mai las ceva timp si peste vreo luna sa incerc si sa-l pun la olita noaptea, dar ma temeam ca nu voi avea sorti de izbanda, el cand nu vrea sa faca ceva, nu face si pace. Asa ca intr-o seara a adormit devreme, fara pampers. Si n-am vrut sa-l trezesc. Surpriza, dimineata nu facuse. Si de atunci nu i-am mai pus pampers noaptea. Chiar de cateva ori, s-a trezit in mijlocul noptii sa ceara la olita.
Dar cea mai tare faza a fost saptamana trecuta. Vineri am plecat din Cta, a facut pishu pe la tara, afara si pana la 12 a doua zi sambata nu a mai vrut sa faca. l-am tot intrebat, m-a refuzat categoric. greseala era a mea, am uitat sa iau olita de acasa.
A doua zi, am mers la Carrefour si aveam pe lista si o olita. Intamplator, am luat-o ultima. Nu zic, in momentul cand a vazut-o, voia sa se aseze pe ea acolo, in supermarket sa faca pishu. Incepuse sa traga si de pantaloni. L-am convins sa mai astepte putin, pana ajungem afara. Si cum am iesit, l-am ajutat sa se aseze si a facut copilul in sfarsit pishu zambet
De mancat....a avut o perioada in care m-a refuzat, dar asta a coincis cu boala, acum vad ca recupereaza.
Am vazut ca vorbeati de cresa si de boli. Si eu intru in categoria celor care isi duc copilul chiar daca tuseste putin sau ii curge nasul. Daca e sa ia ceva, cu siguranta il ia inainte ca simptomele sa devina vizibile. Si nici nu pot sa stau acasa la fiecare tuse. Parerea mea e ca primul an in colectivitate e intotdeauna greu, indiferent ca e la cresa sau mai tarziu, la gradinita.
Si mi-ati dat o idee cu morcovul dat pe razatoare, incerc maine. Intreg nu vrea, nu-i place.

Aviatoarea, ce codite mari are Maria!
Ella, multa sanatate lui Rares!
Corina, v-am admirat pozele, Adriana e o dulce. Si ai dreptate, parintele poate lua chiar si 2-3 zile de concediu medical, e dreptul nostru. Sincer, nu m-am interesat la cate zile pe an avem dreptul, cred ca 45, concediu medical pentru copil. Si nu vad de ce ar refuza medcul de familie.
Claudia, sunt total de acord cu tine si imi pare rau ca se apropie termenul de sfarsit al job-ului tau. Banuiesc ca tot cauti intre timp, nu s-a ivit inca nimic?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

11.04.2010 12:13     citat 

----------
nelly2007 a scris:
Asa ca intr-o seara a adormit devreme, fara pampers. Si n-am vrut sa-l trezesc. Surpriza, dimineata nu facuse. Si de atunci nu i-am mai pus pampers noaptea.
----------

Exact asa a fost si la noi. rad Doar ca Mona era mai mare (cam 2 ani si 8 luni), si faza cu adormitul a fost 3 saptamani mai tarziu. Dar doar asa am prins si eu curaj sa renuntam noaptea la pampers. foarte fericit

sus

Denunta
nelly2007

Copii

11.04.2010 7:48     citat 

Da, nu-mi inchipuiam ca va fi asa usor. zambet

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani

12.04.2010 8:37     citat 

neatza si de la noi!
nelly, bine ati venit ! felicitari pt. reusita cu pampersul de noapte! la noi inca nu merge fiindca R are pampersul foarte plin dimineata, iar peste nopate mi-e teama sa-l ridic sa-l pun la olita fiindca nu prea suporta sa-i strici ritualul si apoi nu mai adoarme. ritualul insemnand nimic in plus fata de ''mami, apte, mami apa''. daca vb cu el se enerveaza, daramite sa-l ridic pt. olita......dar nu ma panichez. zambet
discutia cu cresa si bolile era despre cei care-i duc de-a dreptul bolnavi, cu febra si pe antibiotic, nu despre cei care tusesc usor.
si Rares mai tuseste putin acum, cand face efort sau daca se necajeste, dar azi l-am dus la cresa. am terminat de 3 zile antibioticul, nu mai face febra, nu mai tuseste noaptea.
o zi buna sa aveti! sarut

sus

Denunta
nelly2007

Copii

12.04.2010 1:03     citat 

Ella, exact asa am gandit si eu. El cand era treaz si nu voia sa stea pe olita nu statea, deci ma gandeam ca nu voi avea sanse de izbanda sa-i stric somnul, sa faca ce vreau eu si apoi sa se culce la loc fara scandal. O prietena de-a noastra, cu fetita mai mare cu 4 luni decat Cosmin isi propusese sa o trezeasca noaptea de la 2 ani si jumatate. Si cand a venit momentul, la fel, isi inchipuia ca nu va accepta Daria. Dar si ea a avut o surpriza, a trezit-o doua nopti la rand si apoi fie s-a trezit singura fie nu facea noaptea. Deci fara stres, ca nu sunt deadline-uri, si totul vine de la sine.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

12.04.2010 1:44     citat 

----------
nelly2007 a scris:
Deci fara stres, ca nu sunt deadline-uri, si totul vine de la sine.
----------

exact!
uite, o sa incerc si eu sa-l pun noaptea, macar cand se trezeste pt. lapte, sa vedem cum reactioneaza.

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii
mica balerina: 13 ani
o mana de barbatel! : 10 ani

12.04.2010 2:47     citat 

corina, inca o dovada ca copii sunt diferiti foarte fericit rad

nelly, din pacate desi caut de vreo 4 luni si ceva nu prea apare nimic...sau sunt pozitii de entry si cum eu nu mai sunt entry greu ma accepta careva pe o astfel de pozitie, e vb de banuti.

ella, clar ca parinti normali la cap nu isi duc copii bolnavi de-a dreptul la gradi. Insa in situatia expusa de tine, masini de masini dar nu-s bani pentru bona trist e trista si adevarata. Astia sunt mai inconstienti, au impresia ca daca platesc pot primi orice.

mie mi-e teama sa o trezesc noaptea...mai are ea nopti in care se trezeste si abia o culc la loc. oricum de moment nu ma stresez, dupa ce raman somera rad o sa o tin acasa vre-o luna timp in care invatam sa facem doar la olita, adica intentionez ca brusc sa nu ii mai pun deloc pampers. Si cred ca o luna este suficient timp pentru a se obisnuii sa zica si sa faca la olita.
Ca una e sa imi ude mie covoarele si alta sa ude covoarele/mochetele de la gaga jenat .

sus

Denunta
ella_rari

Copii

12.04.2010 3:30     citat 

oh, da, Claudia sunt niste masini la noi la cresa in parcare, mama, mama.....la inceput credeam ca suntem la vreo gradi particulara de mari fitze....... prostit

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

12.04.2010 3:53     citat 

.....Poate sunt ale femeilor de servici....ale educatoarelor.... scot limba rad

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 13 ani, 1 luna
print 2: 7 ani, 1 luna
am nascut deja!

12.04.2010 3:55     citat 

mai fetele, salutare tuturor!!!! doamne ca greumai ajung pe aici!!! credeti-ma pe cuvant ca am interdictie pe calc de la PATI---super eroul casei...asa ca decat sa-mi mananc nervii ca inchide si deschide la calc...am preferat sa nu mai folosesc PC!!!
acum doarme.....inca!!!
asa ca repede....cuscra, aviatoarea, ce bine imi pare ca mi-am vazut nora....mama ...tot frumoasa e!!! pupici dulci
corina, felicitari pentru cea de-a doua steluta...sigur va fi la fel de stralucitoare ca prima!!!
fetelor sa stiti ca si eu m-am schimbat f tare dupa nastere...psihic vorbind...sunt mult mai prapastioasa, sensibila si bleaga...ca sa zic asa...orice ma sperie cand e vorba de pati...uffffffff!!!
nelly felicitari pentru reusita cu pampersul noaptea...si mie mi-e groaza sa incerc, tocmai in ideea ca nu se mai culca inapoi si te miri ce scandal face...asa ca mai amanam putin...oricum iubitul meu mic simgur a renuntat la pampi depeste zi...asa ca poate imi face si mie vreo surpriza din nou!!!
problema noastra mare e SUZETA....azi i-am cumparat alta noua ca nu o mai suportam pe cea veche...mai fierb eu la ea...dar mai trebuie si schimbate...fetelor daca voi ati vazut vreun copil plin de fericire si in extaz de bucurie rad ...ei, asa era pati cand si-a vazut noua suzeta....mai, dar a facut o adevarata pasiune pt ea...spuneti-mi cum sa scapam de ea...CUM, CUM????
face un scandal cand nu o primeste si urla si plange cu lacrimi si sughituri si se ineaca de atata plans...deci????????
ella, ma bucur ca R e mai bine....doamne ajuta!!! pupici dulci
noi la gradi nu vom merge decat la anul...cand va avea 3 ani si 8 luni...nu e tarziu si pana atunci il invat eu ce e de invatat, iar cu socializarea...vine vara si oricum tot pe afara cu copii va fi...sper sa fie ok!!!
eu am inceput sa conduc din nou...adica reiau cateva ore de condus cu instructorul si dupa incep singurica...voi avea nevoie de asta pentru viitoarea slujba...asa ca e musai!!!
claudia, iti doresc bafta...sa iti gasesti de lucru...ca e tare greu...doamne, doamne te va ajuta si va fi bine!!!
cam atat ...va las si va pup pe toate

sus

Denunta
ella_rari

Copii

12.04.2010 4:05     citat 

corina, ihi, ihi...... rad rad

Marle, stiu exact despre ce vb cu suzeta!!!!! cunosc expresia de nemarginita fericire cand vad suzeta.
cred ca v-am povestit in iarna cand Rares si-a aruncat-o pe fereastra si tati s-a dus in toiul serii s-o caute in zapada.
zilele trecute chiar vb ca trb sa facem ceva sa scapam de ea, fiindca se jerpelise rau, o muscase, arata jalnic si am zis ca alta nu-i mai iau. sambata seara am deschis fereastra sa scutur ceva si el iar a aruncat-o pe geam. i-am zis sotului sa nu mearga dupa ea. pe R l-am pus in tema ca daca a aruncat-o, alta nu avem (desi una de rezerva aveam, dar era a celei mici din vecini..... prostit ). a inteles perfect ce-i spun si a marait putin in semn de protest, eu nu l-am bagat in seama. apoi la culcare a inceput s-o ceara si a marait iar putin, la-m luat cu altele , nu-l bagam in seama cand zicea de ea si pana la urma a adormit fara. aseara iar a cerut-o, tot nu i-am dat-o si iara a dormit fara. deci, se poate. i-am dat-o abia azi dimineata cand l-am dus la cresa fiindca era rupt de somn si o cerea rau si mi-era ca plange cand il las daca nu i-o dau. dar diseara iar nu i-o dau. am de gand acasa sa nu i-o dau deloc. oricum dupa cea care a aruncat-o pe geam nu ne-am mai dus.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 13 ani, 1 luna
print 2: 7 ani, 1 luna
am nascut deja!

12.04.2010 4:10     citat 

faza e ca si el adoarme seara fara ea, daca eu nu i-o dau si inventez tot felul de chestii, dar la somnul de pranz cand il adoarme mama...o vrea...ca de nu trebuie purtat in brate si adormit...si zau...dar are 15 kg si ceva...si pe mama o cam doare spatele...deci degeaba ma lupt cu ea...ca nu am sorti de izbanda...nici nu o pot pune sa-l tina in brate ...si uite asa!!!
noi am stat 3 zile si 3 nopti fara suzi, dar am primit "amenintari" din partea sotului si a mamei rad ...si asa ca am inceput din nou sa i-o dau!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: