· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.8
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.8     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

13.04.2010 9:45     citat 

----------
vicky22 a scris:
e greu sa nu poti sa stai in fund...mai ales cand alaptezi.....
----------

De alaptat poti alapta si culcata, cu bb langa tine.

----------
vicky22 a scris:
nush..park mie frik sa mananc.....mie mila de el saracu..k ar plangeee......sau pate nu......
----------

Daca nu incerci nici nu ai de unde sa stii, nu trebuie sa mananci in cantitate industriala, dar de testat poti testa.

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 10 luni

13.04.2010 9:50     citat 

stiu ca pot alapta cu el culcat....cand mie somn sau lene sa il tin in brate...mai ales ca acu a crescut si e mai greu...asta fac..........
in prima sapt nu prea stiam eu de chestia asta......

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 10 ani, 11 luni

13.04.2010 10:08     citat 

----------
Christa a scris:
----------
vicky22 a scris:
e greu sa nu poti sa stai in fund...mai ales cand alaptezi.....
----------

De alaptat poti alapta si culcata, cu bb langa tine..
----------

Da, vicky, si eu i-am alaptat asa pe baieti pt. ca am nascut cu cezariana si e cea mai buna pozitie -mai ales ca in prima si a doua zi de la operatie te doare si ustura taietura destul de tare.si noaptea e foarte co,od, mai ales ca poti sa atipesti pana termina bebe de papat si il pui la loc in patut. Ca ai mei asa au fost invatati, sa faca nani in patut, , ca sunt stresata sa nu cumva sa il lovesc in somn, mai ales ca eu dorm foarte profund..

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

13.04.2010 10:16     citat 

Ca si Christa si eu am mancat de toate si bebe nu a avut colici decat 3 saptamani, de fapt nici nu stiu daca a avut colici, insa mai avea partide de plans, mai scurte. si le puneam pe seama colicilor. Noaptea imi dormea, dar cu treziri din 3 in 3 ore sa pape san si adormea la loc, fara plansete, slava domnului.
Nu m-am simtit vinovata ca mancam de toate, mi se parea culmea sa mananc ca o bolnava la regim...si chiar mi se pare mai mult un mit ca ce mananci se transmite la copil.
Cu ocazia asta ai si lapte de-ajuns...eu am alaptat pana la 10 luni juma si prima data a baut lapte praf abia la 8 luni jumate. Mancam de toate si mult, mai ales aveam boala de paine cu finetti, si tot eram slaba 48 kg...si tot am avut destul lapte. trag cu ochiul . Nu ma credea mai nimeni ca il alaptez, caci aveam sanii mici...hm[/b]

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

13.04.2010 10:17     citat 

Si in leg cu alaptatul in pat, culcata, eu nu am avut parte de asa ceva si m-am chinuit cu cezariana si cu alaptatul in fund inca de la inceput , caci nu aveam incotro...v-am zis aveam sanii mici, caci culcata in pat nu se..lasau, nu stiu cum sa explic jenat

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

13.04.2010 10:32     citat 

A...ceapa chiar stimuleaza lactatia. Mancati pasta de bz de vaci cu ceapa verde. Excelent ptr lactatie! trag cu ochiul
Si exact cumn zicea una din voi...si copii hraniti cu lapte praf au colici, so... cool

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

13.04.2010 10:40     citat 

La mine nu merge sa alaptez culcata...am incercat in toate felurile, nu vrea nici ea si eu stau incomod. E drept ca noaptea apelez la varianta asta dar n ucred ca mananca cine stie ce, e mai mult suzeta.

Alina, Da, am lapte, destul, doar ca nu stiu de ce nu suge ea decat f putin, sigur n usuge sa se sature.

madalina, si pt mine e un mister ca nu doarme afara, nici maia nu dormea. Diana la prima iesire a adormit instant...acum insa...sta vreo 10 minute cu ochii peste tot pana adoarme, si se trezeste inainte sa mergem acasa daca stam mai mult de 45 minute - o ora. Si maia era la fel ,stiu ca faceam o tura de 45 de minute, si mereu eram stresata ca spre sfarsit se trezea si era tare greu sa merg cu ea i nbrate si cu carutul...
...fetele mele...cuminti, mofturoase, si pe principiul de care ziceati, o viata am si pe-aia s-o dorm scot limba

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

14.04.2010 7:13     citat 

Buna dimineata!

Ionela
, m-am trezit cu gandul ca am uitat sa-ti raspund, ieri, la intrebarea in leg cu basicutzele. Nu stiu daca faceam bine sau nu, imediat dupa alaptat, le spargeam( caci imi imaginam ca eliberez canalul de ...ceea ce se aduna in locul unde se forma basicuta) si le tamponam cu putin spirt, apoi puneam baneocin pudra si nu mai puneam sutienul vreo juma de ora, timp in care purtamn ceva mai larg, un tricou mare. Pana la urmatoarea alaptare ma gandeamn ca se evapora spirtul din lapte, mai ales ca ma si storceam intre alaptari, asa ca nu-mi faceam pb ca ar afecta bebe.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

14.04.2010 7:16     citat 

Stii cand au disparut de tot? Cand am ajuns la urgenta, la spital, cu febra 40 , din cauza unei infectii in uter, din cauza ca nu m-a curatat bine la cezariana si mi s-au administrat perfuzii cu antibiotice. De atunci au disparut si bubitele astea purulente de pe sani.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

14.04.2010 8:59     citat 

uf, nasol cu bubitele astea trist parerea mea e ca nu e bine totusi sa le spargeti.

eu sunt...suparata rau trist Diana a tusit azi dimineata, la 6 si la 9, am sperat ca s-a inecat cu lapte, daca raceste cred ca innebunesc. Nu-mi dau seama inca, dar deja se repeta aproape totul ca la maia, e ciudat...am zis de la inceput ca sa se intample orice numai sa nu raceasca 3 luni, prefer sa nu mai dorm noaptea 3 luni si sa stau cu ea in brate...

apropo de dormit, azi noapt ea fost mai bine si la noi, doar ca de la 6a au luat-o niste colici de s-a chinuit groaznic mititica, pe la 7 a adormit abia la mine in brate.

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

14.04.2010 9:13     citat 

neata!

va citesc mereu, dar scriu cam greu, cu o mana foarte fericit cu cealalta o tin pe mandrete!

Ioana aseara a adormit abia dupa ce am dat mai multe ture cu masina pe toate stradutele din spatele blocurilor! ne-a oprit si politia prostit ......mihai nu avea actele la el, i-am spus ca am plecat sa adormim copilul, s-a uitat in masina, m-a vazut in spate cu ea in brate si i-a spus lui mihai sa plece cool , oricum erau agaricii de la noi din comuna, asa ca.....!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

14.04.2010 9:36     citat 

buna dimineata...
Ana, imi pare rau pt tine...dar sigur raceste, caci e posibil sa tuseasca de la lapte si cand nu papa...si a mea dupa ce o iau colicii si se strange toata scoate laptele mancat inainte sub forma de branzica , si uneori se ineaca si tuseste...

a mea a dormit bine azi noapte dar doar dupa ora 1...pana atunci am tot stat si marait ca in final am adormit-o cu sanul...vad ca merge faza...doar ca dupa ce o adorm asa, eu n-o mai tin la scos aerul, caci scopul e sa n-o mai trezesc...

fetelor , nu stiti pot merge la stomatolog cand alaptez ? ma supara un dinte...si as merge sa vad ce-i cu el...si asa mi-e groaza cu programarea intre mesele fetitei...

o, nimic nu mai e ca inainte...mi-as face programare si la epilat insa nu stiu exact programul fetei...ca nu mananca la aceleasi ore in fiecare zi... zambet
de epilat cred ca evit zona inghinala,parca mi-e frica sa nu ma incord prea tare cand imi ia ceara si sa-mi pocneasca cusaturile ...
voi cum va epilati dupa nastere, pana prindeti curaj pt stilul smuls cu ceara ?? lama n-as baga-o, caci ma vor manca sfintii apoi la ceara... prostit prostit

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 14 ani, 11 luni
Alexandra: 10 ani, 11 luni

14.04.2010 10:59     citat 

Buna dimineata spre dupa masa foarte fericit
Si noi raportam o seara foarte buna...a dormit alex de la 10 seara la 5.30 dimineata...dar in schimb ieri, si vad ca si azi, este maraita trist ...poate de la vaccinel.
Ana sa stii ca si mie fata la inceput imi tusea...rar, cei drept dar m-am speriat...nu a fost raceala ...iti tinem pumnii sa fie bine sarut
Ma bucur sa citesc ca bebei au inceput sa fie mai cumintei noaptea..si cei care inca nu sunt, o sa fie trag cu ochiul sarut
Krmnn din cate stiu eu poti sa mergi dar sa ii specifici doctorei ca alaptezi... si eu am avut aceasi problema si sincer mi-a fost teama sa merg...acum ca nu mai alaptez o sa merg...problema la mine este de bani ca am mai multe de facut prostit
Legat de epilat crema nu este buna?
Adriana bine ca ati scapat de amenda trag cu ochiul
revinn..normal ca s-a trezit prostit

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

14.04.2010 11:20     citat 

la mine n-a functionat niciodata bine sistemul cu crema de epilat...nu stiu de ce...poate n-am gasit cea mai buna crema sau n-am asteptat suficient sa-si face efectul...habar n-am...
ce crema folositi voi ?

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

14.04.2010 11:29     citat 

Ana_348, nu stiu daca e cazul si la bebitza ta, dar la David am avut aceeasi pb cam 2 luni cu tusitul cam 2-3 pe zi, caci se ineca ba cu laptic ba cu niste secretii din plamani, nu ca ar fi fost racit. Neonatologul din spital mi-a zis ca din cauza ca nu a fost posibila curatarea in profunzime, din plamani, a acelor secretii de dupa nastere, cand sunt aspirati din nasuc, o sa mai aud un harait sau tuse pana va trece de la sine. Doar sa-i picur in nasuc cate o picatura in fiecare nara dim si seara pana nu se mai aude haraitul ala si nu ma tuseste. Abia dupa doua luni i-a trecut de tot. Daca totusi se lasa cu ceva febrita si ii curge nasucul si ti se pare in neregula, nu sta prea mult acasa cu ea. du-o la pediatra, dar sunt convinsa ca nu are nimic sarut

Krmnn, la David am folosit la inceput creme de baie de la Nivea si mi-a parut rau, caci in timp, imi facuse o usoara dermatita atopica, adica se usca pielea pe alocuri, deci nu hidrata suficient. Recomand din suflet Avene Trixera, chiar daca nu aveti pb cu pielea lor. Costa cam 35 ron dar se merita, un tub dureaza cam 3 luni, caci pui putin pe piele si se intinde f bine si suficient. Eu si acum fol la David crema asta chiar daca nu are pb cu pielea, dar mi se pare atat de buna..ca o fol si eu ptr demachiat sau la vreo iritatie dupa epilat, ceva scot limba trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: