· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.8
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.8     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

11.04.2010 11:24     citat 

mersi fetelor de idei
eu sunt terminata, am citit dar nu pot sa va raspund la fiecare, ma bucur ca vad vesti de la vicky, ca bebeii vostri iau in greutate...si a mea sta bine la capitolul asta, si ea gangureste, suntem innebuniti dupa ea...doar ca nu doarme trist

azi am avut o zi tare grea, de fapt tot we a fost aiurea, si acum seara petrecere de o luna, cu tort si pizza si mutla lume scot limba Poate pun maine o poza.

Diana la o luna are...4515g.

Sper sa urmeze zile mai bune si pt mine.

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

12.04.2010 10:15     citat 

Buna ! Multumesc de primire!

! Am avut si noi parte de un sfarsit de sapt de groaza...bine ca a trecut...azi noapte a fost ceva mai bine...
Cred ca banui care e problema suptul...nu suge destul sa se sature...si normal ca la o ora ii e foame...Ieri m=am tot muls sa vad cat am....si am scos 100= 110 la cate un muls, de 2 ori asta si in rest pana la 80 ml. si l=a baut tot...dar am muls pana la ultima picatura...Si cand il pun pe bb la san trage ce trage si apoi daca ma fac cu pompa si cu mana tot pana la ultima picatura tot mai scot 50, minim...ceea ca ma face sa inteleg ca papa undeva la 50 ml....Ultima data la proba suptului papa 50=70 ml....ceea\ce e putin, dar daca papa la o ora... isi face planul doar ca ma termina pe mine.
O sa mai incerc la titi...pana pot si apoi trecem la biberon, chiar daca ii dau laptic de la mine...pana am. Apropo, am luat Galofor si chiar sunt bune si isi fac efectul...A crescut "productia" intr=o perioada cand ma gandeam ca se termina.
Stiti ce nelamurire mai am eu...Acum 10 ani mi=am facut o mamografie si printre altele imi zicea dr. ca voi avea mult laptic, ca aveam tare multe...glande de alea ce produc lapticul( nu mai retin exact cum a zis)...in fine, a venit Bria...cu probleme multe, s=a mai imbolnavit tata si am scapat foarte repede si usor de laptele cel mult...Apoi, inainte sa raman insarcinata cu nico iar mi=am facut o mamografie, si acelasi dr. mi=a vazut si asta si cea de acum 10 ani si a zis ca unde mi=au disparut...glandele alea...ce probleme am avut? ca nu voi mai avea laptic daca mai fac bb ochi peste cap Si ma gandesc acum la ce a zis...de aia acum fac tot posibilul sa am...si chiar daca ii dau din bibe...

LA MULTE LUNUTE PUIUTILOR! sa fie doarma, sa pape si sa creasca mari! sarut

Ana 348, ma bucur sa ne gasim si aici...ca din 2005 prea putine am mai vazut...cel putin pe cele pe care le stiam eu...
Alexuca, multumesc de sfaturi...o sa ma stradui, e drept ca trebuie sa fiu impacata ca am facut tot ce am putut!
Fetelor, voi iesiti cu bb daca e mai rece afara? Ca la noi au fost 2 zile reci si cu ploaie dar tot am iesit bine imbracati si cu husa de ploaie pe carut!
Of...plec ca a dormit 0 ora si o luam de la capat...

sarut

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 11 luni

12.04.2010 10:30     citat 

neatza mamici....

eu am avut o noapte de groaza.....bebe nu a mai drmit de la ora 2.00 pana azi dimineata la 6.00 plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
am simtit ca cedez nervos,,,....problema este ca nush de la ce......
nu plangea nici de foame nici de burtica....pur si simplu era cu ochii pe pereti si vroia numai in brate.......
a dormit de la 6.00 la 7.00.....si de la 7.00 abia acum la 11.00 la luat somnul,.....
sunt rupta de somn....
nu s-a mai intamplat asa...sper ca la noapte sa doarma bine... zambet zambet zambet

bria....sa dea D-zeu sa se regleze lapticul....

ana... sarut sarut sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

12.04.2010 10:33     citat 

Neata fetelor!
Eeee, am ajuns la cap. 8, frumos, multumim de capitol Ionelita si bine te-ai intors sarut

Noi ieri am implinit 2 luni, asa ca facem cinste cu un tortulet virtual, face bine la spirit si nu ingrasa sarut

Am cintarit si masurat printesa - are deci la 2 luni: 4,98kg (5, ce mai zambet ) si 59cm. A "crescut" cu 1,53kg si 7cm de la nastere. Si miine facem vaccinul de 2 luni.

Doarme bine noaptea, ziua si-a mai rarit si scurtat perioadele de somn, dar parca am observat si o ameliorare a colicilor. Avem si perioade cind stam "de vorba", gingureste si ride si scoate niste cuvinte numai de ea intelese, cu multe vocale foarte fericit , ii place mult sa discute cu tati, la care ride si zimbeste si chicoteste incontinuu.

Si noi am avut musafiri, dar mai mult in weekend, cind e tati acasa si sintem mai relaxati. Si in general inainte de baita ei pleaca, majoritatea au copii si stiu cum e. Dar chiar si asa tot e obositor, inainte sa vina trebuie sa te pregatesti, sa faci ordine in casa, sa cumperi/gatesti una-alta, iar dupa ce pleaca trebuie sa stringi. In plus nu mai apuci sa te odihnesti, ti se da peste cap si bruma de program pe care o aveai.
Sa fiti insa atente sa respectati cu strictete programul bebelusilor, sa manince si sa doarma atunci cind trebuie, indiferent daca sint sau nu musafiri in casa.

Am fost si eu vineri la controlul gineco, totul este in regula, mi-a recomandat ca peste aprox. o luna sa incep sa fac exercitii Kegel si sa dau unda verde la "nebunii" trag cu ochiul

Cu hemoroizii ma lupt si eu, am incercat supozitoare Proctolog, a fost bine cit le-am pus, apoi au revenit necazurile. O sa incerc ce ati mai zis voi pe aici si trebuie neaparat sa-mi diversific alimentatia acum ca vine primavara, fiindca am si eu probleme cu constipatia.

Ionelita sa-ti traiasca bebe Cosmin, mi-au placut mult pozele, are o atitudine tare indrazneata, dragul de el sarut

Cristina(Bria) bun venit printre noi, sa fie sanatos bebe Nicolas, pupam!
Noi iesim afara si daca e mai frig, si daca ploua, totul e sa nu bata prea rau vintul.
Ieri am iesit toti 4 in parcul Politehnicii pe la 2-3, era putina lume si baietii au jucat fotbal iar noi neam plimbat, apoi am si scos-o un pic din carucior, am tinut-o in brate si i-am aratat iarba, copacii, era f atenta la tot in jur si privea cu niste ochi mari si mirati...

Bebezola bine ati venit! Sa va treaca repede colicile!

Narcisa este asa frumos bebe Iuri! Sa fie sanatos!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

12.04.2010 10:41     citat 

Neata fetelor,
Intram si noi la voi sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Noi suntem bine, azi noapte nu a dormit intre ora 2 si 4 , plangea intruna si voia numai leganat. S-a trezit azi dimineata la 7:30 sa pape, apoi a dormit pana la 10, a papat dintr-un san, s-a saturat, a stat treaz dar f cuminte vreo 30 min apoi a vrut din nou papa si i-am dat din celalat san. Acum doarme. Ieri cand am ajuns acasa de la spital a papat vreo ora si ceva, era flamand ca nu papase de la 8:30 din maternitate. A fost nasol ca mai tarziu am avut musafiri si a plans aproape incontinuu 3 ore plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist , a fost f agitat si cum au plecat a adormit de la 17:30 la ora 21:00 cand l-am trezit eu sa-l schimb si sa-i dau papa. Ce sa va mai spunem despre noi, ne acomodam, incercam sa ne obisnuim cu plansul asta de noapte, poate n-o fi tot timpul asa. Papa bine la san, eu am lapte, multumesc lui Dumnezeu.
Ma simt asa de implinita sa ma aflu aici in listuta asta, dupa luungi asteptari sarut sarut
Vorbeati de manusele, Iulian sta cu manuselele sarut
Ionelita ai iesit cu bebe afara pana acum? Il alaptezi sau ii dai cu biberonul?
Si o poza dulce sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 11 luni

12.04.2010 10:53     citat 

roxanne........la mai multe lunitze....sa iti traiasca bebe...
sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
si la mine si-a rarit bebe somnul ziua......
hmm....colici......asa si asa....cateodata si am observat ca sunt cam la aceeasi ora durerile...dar nu plange rau,,,,,doar se vaita saracul....

si bebe alin a inceput sa gangureasca....imi place cand rade....vrea sa scoata si sunete dar nu ii prea ies...... sarut sarut sarut
la mine cu musafirii e mai usor....nu prea am...si nici nu vreau....au invatat lectia.....ziua dorm si eu si bebe si nu vrem sa ne deranjeze nimeni..... scot limba scot limba

hmm....constipatie??????sa nu aud plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ......

byu....heiii........pupam mamica si bebe
cum sunteti????
aha.....l-ai invatat deja sa scoata limbutza la noi??????

pupici

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

12.04.2010 10:59     citat 

----------
bria a scris:
Stiti ce nelamurire mai am eu...Acum 10 ani mi=am facut o mamografie si printre altele imi zicea dr. ca voi avea mult laptic, ca aveam tare multe...glande de alea ce produc lapticul( nu mai retin exact cum a zis)...in fine, a venit Bria...cu probleme multe, s=a mai imbolnavit tata si am scapat foarte repede si usor de laptele cel mult...Apoi, inainte sa raman insarcinata cu nico iar mi=am facut o mamografie, si acelasi dr. mi=a vazut si asta si cea de acum 10 ani si a zis ca unde mi=au disparut...glandele alea...ce probleme am avut? ca nu voi mai avea laptic daca mai fac bb ochi peste cap Si ma gandesc acum la ce a zis...de aia acum fac tot posibilul sa am...si chiar daca ii dau din bibe...
----------

E vorba probabil de glandele galactofore. Dar ... Mamografia se recomanda la noi de la 50 ani in sus, pentru ca nu e dovedit ca intre 40 si 50 ani "ajuta" cu ceva (adica sa fie diagnosticat cancerul mai devreme), cota rezultatelor fals-pozitive e cu atat mai mare cu cat femeia e mai tanara si mamografia poate si creste riscul cancerului, fiind o radiografie, si tu la 30 ani ai deja doua mamografii la "palmares"?? trist

Daca te mulgi sa ii dai laptele tau din biberon in loc sa pui copilul la san, e o chestie de timp pana vei ramane fara lapte! Mulsul nu scoate atat lapte cat scoate bebelusul, si prin supt e stimulata productia de lapte!

sus

Denunta
Roxanne

Copii

12.04.2010 11:38     citat 

Vicky multumim frumos, si voi sa cresteti mari si cuminti sarut

Byu bine ati venit la pici de 2010, am citit povestea nasterii si m-ai impresionat cu puterea de a trece peste ce a fost mai greu, sa dea Dumnezeu ca bebe Iulian sa fie sanatos si plin de noroc! Vad ca deja este strengar mare, scoate limba la poza sarut

Ana ajuta crema de galbenele? Si eu as incerca tot cu ea la inceput, inainte de a lua medicamente.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

12.04.2010 11:58     citat 

buna mamici sarut sarut

in primul rand vreau sa o felicit de narcisa sarut sarut

vicky sarut imi pare rau pt noaptea alba trist

roxane sarut La multe lunite Deliei sarut sarut sarut

byu sarut pupam pe bebe Iulian sarut imi pare rau ca plange trist ..maine am programat prima iesire( mergem la medicul de familie)..diseara prima baitza zambet
bebe papa lapte praf..am mamelon ombilical, mi-am cumparat mameloane din silicon de la avent ,dar n-am facut nimik nici cu ele trist (asta e..sa fie bebe sanatos ca se face el mare si cu lapte praf zambet ) ..dar mie m-i se pare ca deja a prins falcutze foarte fericit , abia astept maine sa-l cantaresc zambet
am fost internata tot la 5 la salonul 6 chiar langa bebelusi

pupam toti bebelusii sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

12.04.2010 12:11     citat 

ionelita ce tare sarut sarut sarut tot la salonul 6 am fost internata si eu. CUm ti s-a parut igiena, cadrele medicale? Eu am fost foarte multmita, chiar nu ma asteptam. Si asistentele de la copii si de la mame au fost persoane competente. In legatura cu mamelonul, ce inseamna ombilical? Adik nu se formeaza sfarcul? Sa stii ca si eu am avut aceeasi problema la inceput si mi-a fost greu ca bebe nu stia sa suga si se enerva si tot scapa sanul si plangea, dar pana ne-am invatat amandoi si acum stie sa faca sfarc si sa traga puternic si e foarte bine. La inceput e putin mai agitat dar cand prinde bine sfarcul nu-i mai da drumul.
I-a cazut buricutul de ii faci baita diseara?
narcisa La multi ani!!!
roxanne multumim frumos.
Merg sa-i dau papa la bebe.
Pup la toate sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii

12.04.2010 12:18     citat 

LA MULTI ANI Narcisa!!! Sanatate, bebe cuminte si cadouri frumoase!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

12.04.2010 12:30     citat 

buna dimineata...
vai ce noapte am avut...de la 1 la 4 n-a dormit deloc bebelina si dupa ce a papat, statea treaza, am stat la scos aerul, dar nu ne era somn...dc o puneam in pat plangea, si apoi evident au inceput colicii care ne-au chinuit pana dimineata la 4...vai ce greu e dupa o noapte de asta ...

Ionelita, mai incearca cu formatoarele de mamelon, si cu pompa de muls...cu timpul se formeaza..altfel poti avea probleme cu sanii daca ai lapte in ei...obligatoriu sa te mulgi...eu am fost la un foarte mic prag de furia laptelui in spital tocmai pt ca micuta nu stia sa straga suficient sa desfunde toate canalele...n-as dori nimanui sa treaca prin asta ...e ingrozitor trist
va las ca iar maraie Sofia la mine...ma duc sa vad ce are...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

12.04.2010 12:38     citat 

la multi ani narcisa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vicky deja ai menstruatie? credem ca daca nu mai alaptezi vine... si amalia are faze ca ale lui alin...sta treaza si vrea numai in brate...de cele mai multe ori vrea si papa!

byu bine ai venit acasa! sarut

roxanne
la mai multe! sa fiti sanatosi!

mai aveam de scris dar s-a trezit, scanceste deja!

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

12.04.2010 1:09     citat 

am revenit ..
punem o poza de aseara

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

12.04.2010 1:11     citat 

carmen, pompa nu are nici un efect la mine( nici manuala , nici electrica)...am niste sani..doamne..nu cred ca ati dori sa-i vedeti..numai rani de la muls plang sau sunt foarte trist ( ma stors mama,nasa,sora)..foarte naspa..preferam sa ma mai operez de inca 3 ori decat sa trec prin ce-am trecut cu sanii..dar , nici nu vreau sa-mi mai amintesc..bine ca au revenit la forma initiala,sau muiat..sunt ok acum

byu sarut ce tare..daca nasteai putin mai devreme stateam in acelasi salon sarut sarut da,ia cazut buricutul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: