· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > ciupitura de insecta???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor ciupitura de insecta???     
kylina

Copii
: 13 ani, 3 luni
: 9 ani
am nascut deja!

14.04.2010 6:49   ciupitura de insecta???  citat 

stie cineva cu ce pot sa-i dau fetitei mele la ochisor?s-a trezit dimineata cu pleoapa inflamata si in timpul zilei s-a inflamat si mai mult.i-am dat eu cu diverse dar vad ca degeaba.Sigur a ciupit-o o insecta,un tantar ceva in somn ca aseara era ok si azi nu am iesit din casa.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

14.04.2010 6:54     citat 

Eu cu ochiul chiar nu m-as juca si m-as duce la dr. in loc sa-l tratez "cu diverse" si sa cer pareri pe forum, sorry. prostit

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

14.04.2010 8:52     citat 

pai am vb cu medicul dar vad ca nu cedeaza,eu nu ma joc cu sanatatea copilului dar uneori mai sunt bune si anumite pareri,ca pt viitor....diversele alea sunt recomandate de medic dar n-am mai stat sa insit\r aici tot.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

14.04.2010 9:10     citat 

Ai VORBIT cu medicul sau a VAZUT-O medicul? Nu-i totuna ...

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 13 ani, 9 luni

14.04.2010 9:12     citat 

buna

ce inseamna diverse?? sper ca nu ceaiuri...mai ales musetel ca de la el se poate inflama si mai tare ochiul....In afara de ser fiziologic cu care sa stergi ochiul cu compresa sterila nu prea ai cu ce sa ii dai fara sa stii despre ce este vorba...se vede ciupitura? sa nu fie vorbe de o inflamatie a ochiului...poate a tras-o curentul...poate a dat cu mana murdara la ochi...Oricum e bine sa o vada un medic ..si de preferat daca nu cedeaza deloc un oftalmolog ...

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 12 ani, 11 luni

14.04.2010 9:18     citat 

la medic e cel mai bine si cel mai sanatossss..........
ce pot sa-ti spun e ca in vara in parc am vazut un baietel cu ochiul umflat si mamica lui zicea ca e de la curent....insa medicul te va lamuri! zambet

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

15.04.2010 11:56     citat 

a trecut,i-am dat cu ce mi-a zis doc la telefon si azi nu mai avea nimic.era ciupitura,nu era cazul sa merg la urgenta cu ea .

sus

Denunta
adivera

22.04.2010 4:03     citat 

Ma bucur ca e bine. Si al meu se umfala, e un fel de alergie la piscatura de insecte. TRe sa avem grija mai ales ca apar tantarii

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 16 ani, 6 luni
Carmina Delia: 11 ani, 10 luni

22.04.2010 6:48     citat 

am vrut sa deschid subiect nou, ca tot de o insecta e vorba..scriu aici, daca nu e ok sa mute admin
deci duminica au fost baietii mei la padure...seara la dus am gasit pe umarul lui Bogdan o capusa infipta, am scos-o cu penseta frumos, nu a ramas nimic, nici nu se mai cunoastea locul dupa aceea...
ideea e ca era o capusa ff mica, nu era inca umflata, adica era plata...am gasit si pe taicas-o una am scos-o si pe aia..
a doua zi sotul l-a sfatul asistentei de la gradi, a dus copilul la infectioase..totusi la un control
acolo i-a dat antibiotic preventiv (chiar am citit pe net ca se da preventiv atb) Azitromicina 7 zile, in rest nimic, nici un sfat, era cam nervoasa tipa ca a dus copilul pentru atita si cand a a uzit ca sotul a mai citit pe net una alta despre capuse, sa- infuriat de-a binelea, o cretina
citeam tot pe net ca trebuie urmarit copilul in urmatoarea perioada, daca apar anumite semne printre care si semne asemanatoare gripei...
Bogdna de a doua zi a racit, intai a tusit, azinoapte si azi a avut putina febra, care scade repede la Nurofen...
sunt tare stresata...o fi doar o raceala, sau e de la capusa?
am citit ce periculoase sunt capusele...cate boli pot sa provoace
oare totate capusele sunt periculoase? sau doar in anumite zone?
ce parere aveti?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 9 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

22.04.2010 7:14     citat 

Cory, eu stiu ca trebuie sa treaca minimum 7 zile de la intepatura pana la aparitia vreunor simptome (7-15 zile la meningoencefalita cauzata de virusul pe care-l poarta capusele), iar la borelioza si mai mult, saptamani, uneori dureaza si luni.

Teoretic ar trebui sa apara si diaree, voma, spasme al muschilor, dureri de muschi (la meningoencefalita)
Iar la borelioza de regula apar pete in forma de cerc, care se mai muta din locuri in altul. Ceva de genul: http://www.tiboe.de/Zecken/Borreliose.JPG . Uneori acestea trec neobservate, insa nu apar asa de repede de la intepatura (in cateva saptamani adica). Eu zic sa-l urmaresti, insa sunt mici riscurile, avand in vedere ca a fost si scoasa relativ repede.
Si fetele mele au mai avut capuse... le-am scos, locul nu s-a infectat, nu s-a inrosit, le-am urmarit destul de multa vreme. In timpul verii le controlez zilnic inainte de culcare, inclusiv in par pentru ca am gasit asa ceva si in gradina.
Baiatul din vecini a fost intepat si dupa o perioada s-a infectat urat de tot locul... la ceafa, in par. Nici macar nu a remarcat baietelul (8 ani), a descoperita mama lui in timp ce se juca o data cu parul lui. A facuit analize, s-a confirmat ca e borelioza, a primit antibiotice vreme de 3 saptamani si nu au fost probleme. Insa s-a observat ca s-a intamplat ceva.

In Germania am citit ca una din 250.000 de capuse e infestata (nu stiu cum le-au numarat nemtii dar na, asa am citit prostit ). Pt. borelioza sistemul imunitar e destul de puternic, in aprox 95% din cauzuri reuseste sa se apere... Pt meningoencefalita e mai nasol... Copiii insa se recupereaza mult mai bine si mai repede ca adultii, insa e pacatoasa boala (f multi au simptome de meningita) Stiu ca exista vaccin. (nu l-am facut)
In Romania nu au fost studii. Ma rog, suntem mult prea la est fata de ei zambet. Insa pana in Ungaria s-au facut, cu cat e mai la est, cu atat riscul era mai mic.... Insa clar, pot exisita cazuri (vezi vecinul si in acea perioada anul trecut au fost 4 copiii in spital cu asa ceva)

Parerea mea stricta si personala, neavizata medical, e ca totusi a fost prea devreme pentru antibiotice, dar na, deja ai facut-o. Adica ar trebui sa dai antibiotice pentru fiecare ciupitura... noi deja avem 4 la activ la Diana, 2 la Teodora...

sus

Denunta
cory_a

Copii

22.04.2010 7:38     citat 

adelia multumesc pentru raspuns
tin minte ca si tu ai avut un subiect cu capuse
da, am citit cam tot ce ai scris tu acolo..e mai mare perioada in care trebuie urmariti...nici nu m-am gandit pana acum sa-l controlez in fiecare seara..nici nu stiu cum am zarit-o si pe asta .

despre antibiotic ce sa zic..exact asta am zis si eu...poi la fiecare capusa luam antibiotic? sau ce naiba facem stam doar pe beton, pe trotuare?

ce mai vreau sa zic este ca Bogdan are si diaree, nu e ff moale, adica nu e chiar diaree, el cand ia antibiotice asa pateste (scaune mai moi decat de obicei), asa ca o sa o pun pe seama antibioticelor, ca de nu si inebunesc.

sotul meu merge saptamanal la padure, este o padure in zona, pe dealuri, si vrea sa-l ia si pe Bogdan, sa-l faca macar pe el sa-i placa natura (ca pe mine nu a reusit)..eu am zis ca copilul nu mai are ce cauta la padure...dar imi dau seama ca nici sa-l tin in glob de sticla....trebuie sa caut ceva solutie contra capuselor...parca este Autan. aici in zona nu am gasit nimic la farmacii, dar trebuie sa mai caut.

inca o data multumesc

sus

Denunta
adelia

Copii

22.04.2010 7:48     citat 

Nu, lasa-l sa zburde! zambet
Ma rog, exista un risc, insa nu e chiar asa de ridicat... e pacat pentru copilaria lui sa nu alerge prin iarba.
Un risc mai mare e sa faci un accident cu masina in oras sau sa se imprastie cu rolele pe trotuar foarte fericit.
Daca vrei neaparat intereseaza-te de vaccinul contra FSME(meningoencefalita de vara, provocata de capuse). Borelioza insa nu are vaccin.
In Germania de asemenea sunt homeopati care administreaza remedii homeopate cu rol de vaccin, insa eu parca nu indraznesc s-o intreb pe doctorita de aici zambet - pe net am gasit.
Ideal e ca atunci cand scoti capusa sa nu o prinzi de abdomen. Nici nu mai tin minte exact la care dintre astea 2 boli (Christa, help! Stiu ca povestisem) Virusii se gasesc in abdomenul capusei. Initial capusa suge sangele gazdei, in abdomen se amesteca cu virusii si apoi capusa "vomita" sangele inapoi in gazda. Asa se face imbolnavirea. Insa de la suptul sangelui pana la eliminarea trece si o zi, in general in medie 4 ore. Deci iara chiar daca e infestata capusa, boala nu e neaparat sa ajunga in organismul gazdei. Daca o prinzi de abdomen, practic produci efectul acela de "voma" si ajunge sange infestat in organismul uman.

PS. Si sunt de evitat locurile cu tufisuri. In copaci, la inaltime nu le place sa stea (nu cad din copaci adica!). Sunt ideale dusurile seara si controlul copiilor dupa joaca la iarba verde si mai ales seara.

sus

Denunta
cory_a

Copii

22.04.2010 7:56     citat 

----------
adelia a scris:
Nu, lasa-l sa zburde! zambet
Ma rog, exista un risc, insa nu e chiar asa de ridicat... e pacat pentru copilaria lui sa nu alerge prin iarba.
Un risc mai mare e sa faci un accident cu masina in oras sau sa se imprastie cu rolele pe trotuar foarte fericit.
Daca vrei neaparat intereseaza-te de vaccinul contra FSME(meningoencefalita de vara, provocata de capuse). Borelioza insa nu are vaccin.
In Germania de asemenea sunt homeopati care administreaza remedii homeopate cu rol de vaccin, insa eu parca nu indraznesc s-o intreb pe doctorita de aici zambet - pe net am gasit.
Ideal e ca atunci cand scoti capusa sa nu o prinzi de abdomen. Nici nu mai tin minte exact la care dintre astea 2 boli (Christa, help! Stiu ca povestisem) Virusii s egasesc in abdomenul capusei. Initial capusa suge sangele gazdei, in abdomen se amesteca cu virusii si apoi capusa "vomita" sangele inapoi in gazda. Asa se face imbolnavirea. Insa de la suptul sangelui pana la eliminarea trece si o zi, in general in medie 4 ore. Deci iara chiar daca e infestata capusa, boala nu e neaparat sa ajunga in organismul gazdei.
----------

ai dreptate cu zburdatul...
da stiam ca trebuie prinsa cat mai aproape de piele (am avut caine si am mai scos capuse, de fapt sotul) deci sa nu prinzi de abdomen ca poate vomita sangele in gazda
dar capusa noastra era cam plata..deci ori deja vomitase, ori inca nu s-a hranit, nu?
sper ca a doua varianta.

sus

Denunta
adelia

Copii

22.04.2010 7:58     citat 

----------
cory_a a scris:

dar capusa noastra era cam plata..deci ori deja vomitase, ori inca nu s-a hranit, nu?
sper ca a doua varianta.
----------

Eu CRED ca e a doua scot limba . Se umfla, se umfla zambet

sus

Denunta
cory_a

Copii

22.04.2010 8:03     citat 

----------
adelia a scris:
----------
cory_a a scris:

sper ca a doua varianta.
----------

Eu CRED ca e a doua scot limba . Se umfla, se umfla zambet
----------

off...bine ca am scris...m-ai mai linistit...serios...iti multumesc sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: