· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Nu se vede embrion la 5 saptamani!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Nu se vede embrion la 5 saptamani!     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 8 luni
MICA: 8 ani, 5 luni

16.04.2010 2:58     citat 

din ce stiu eu, cam in 2 saptamani.
adica pe 18 ai putea sa-ti faci unul.

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

16.04.2010 3:14     citat 

draga Tania nu te mai speria ca nu ai vazut embrionul, daca UM a ta a fost 05.03.2010, ovulatia s-a produs la 14 zile (teoretic) apoi este o perioada de nidatie a lui intre 5-12 zile, daca s-a prins bebe la tine mai tarziu pe 31.03 s-a terminat aceasta etapa. Apoi incepe dezvoltarea embrionului, pana atunci are doar 0,2 mm. In a 21 zi de viata incepe activitatea cardiaca, deci stai cuminte si nu fi stresata, NICI NU STII CAT DE IMPORTANT ESTE SA FI RELAXATA, bucura-te de aceste momente unice din viata de gravida si pretuieste ce ai acolo in burtica. Sarcina usoara iti doresc si mai fa o eco peste o saptamana pentru linistea ta, adica pe 22 sigur vei auzi inimioara, chiar daca tii cont ca s-ar fi implantat in ultima zi (adica a 12-a de la ovulatie). Scuze ca ti-am scris dar eu am derulat cat de realista sunt eu si cat eram cu sufletul in gat daca e sau nu bine bene: asta Dumnezeu stie dar lasa-l sa se dezvolte frumos si sanatos, orice emotie ii transmiti chiar si asa micut cum e! Datele astea le stiu din atatea studii citite, din atatia ani de tratamente si din cauza deformarii profesionale (le am cu datele , mai ales ca mica am mai fost si olimpica la mate,... macar niste calcule simple mai stiu sa fac)
Tu ai facut test de sange beta hCG cand ai vazut ca esti insarcinata? Asta repetat la 2 zile in primele 24 de la ovulatie se dubleaza, semn ca e fatul sanatos,... la mine nu a fost neaparat o conditie caci era mic din start, probabil sunt factori pe care noi nu-i stim decat ginecologii, doar ca se obtin atunci cand observa asta si lasa totul sa rezolve Dumnezeu.
Sarcina usoara, bea 2 l de apa (lichide)/zi, vitamine, fructe, manaca sanatos si ai minunea celalata care te ajuta sa nici nu stii cand trec saptamanile.
Cu drag si multe urari de calm si liniste, te imbratisez

sus

Denunta
Sabi86

16.04.2010 3:22     citat 

KiKilinis iti multumesc mult...fetelor mai astept opiniiile voastre

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 6 luni
AURA MARIA: 8 ani, 11 luni

19.04.2010 3:13     citat 

la 2 saptamani cel mai devreme.Daca tu ai avut ovulatia pe 7-8 aprilie cred ca ceva sigur iti va aparea la un test la 3 saptamani de la data ovulatiei desii pe testele de sarcina scrie ca se poate "vedea" si la 2 saptamani...Eu zic sa-ti faci un test pe 18-20.
Tania tu ai 5 saptamani datorita CM -ului dar poate ai ovulat mai tarziu si e normal sa nu se vada fiind foarte micutz chiar daca ecograful e performant.

sus

Denunta
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 9 ani, 11 luni

20.04.2010 4:12     citat 

Buna, nu te speria pentru ca la 5 saptamani de sarcina foarte rar se vede embrionul. Doar un medic experimentat vede. Mai ateapta un pic si mergi din nou la dr sa faci ecografie. o sa fie totul bine, stai linistita. E prea devreme sa se vada. Pupici.

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 11 ani, 1 luna
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 7 ani, 2 luni

30.04.2010 3:09     citat 

Am facut echo si bebelusul e bine multumesc Lui DD si voua pt incurajari!

sus

Denunta
ionelita

Copii
Cosmin : 9 ani, 3 luni
Calin: 4 ani, 11 luni
am nascut deja!

01.05.2010 9:13     citat 

Felicitari tania sarut sarcina usoara in continuare sarut

sus

Denunta
pufalb

02.05.2010 7:32     citat 

Buna, la cate saptamani de sarcina ati mers prima data la medic? eu am 3 saptamani, dupa calculele mele si nu stiu daca e bine sa mai las un pic sa fac eco.

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 10 ani, 11 luni
Luca Daniel: 9 ani, 1 luna

02.05.2010 10:14     citat 

sarcina se vede bine cam dupa 8-9 saptamani.

sus

Denunta
ionelita

Copii
Cosmin : 9 ani, 3 luni
Calin: 4 ani, 11 luni
am nascut deja!

02.05.2010 7:21     citat 

eu la 9 sapt am fost prima data la eco..de ce spui ca ai doar 3 sapt de sarcina? cand ai avut ultimul cm?

sus

Denunta
pufalb

08.05.2010 7:48     citat 

S-a rezolvat cu nedumerirea mea, de fapt aveam 8 saptamani si am fost la control si e ok. Nedumerirea provenea de la faptul ca il aveam chiar foarte neregulat si nu mai stiam ce sa cred. Va urez tuturor numai bine. jenat

sus

Denunta
Susana

Copii
Adam: 13 ani, 6 luni
Bence: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

07.06.2010 10:21   Sarcina sapt. 5  citat 

Buna fetelor. Am frecventat acest site acum 5 ani in fiecare ora. De atunci am nascut doi baietei sanatosi. foarte fericit Acum am vrut o fetita scot limba . Azi am fost la un medic (medicul meu ma primeste abia poimaine si nu am mai avut rabdare), dar mai bine nu mergeam.
La echo normal s-a vazut un sac gestational "aproape corespundea " varstei sarcinii calculate. Mi-a facut si un echo vaginal si a spus ca sacul e cam mic, vede parca ceve ceva in saculet dar vede si sange in jurul sacului. A zis ca daca vreau sa mentin sarcina sa iau Duphaston. Nu indraznesc sa iau nimic pt ca ma gandesc ca un bb sanatos va ramane in burtica si fara duphaston. Stiu ca nici medicul meu cu care am nascut baietii nu da nimic pt. mentinerea sarcinii pana in sapt 10 decat vdace e sarcina cu risc(avorturi multiple, inseminatie, ect) Aveti vreo parere?

sus

Denunta
lordy80

Copii
Nectarie Ioan: 8 ani, 8 luni

08.06.2010 8:04     citat 

-susana-Felicitarii.. sarut eu zic sa faci ce simti tu.. trag cu ochiul adica nu stiu..eu in momentul in care am avut testul dublu am luat utrogestan asa singura de capul meu.. scot limba bine..recunosc ca era nevoie dupa unele analize facute in trecut..si avand si experiente mai putin placute .. trist dar sincer asa am simtit eu.. sarut si la dr. am fost prima data la 5sap. si 3zile..la fel se vedea un sac si atat...dr. nu mi-a zis altceva..si la peste 10zile cand am mers sa vedem si locuitorul sacului scot limba mi s-a vazut si un hematom trist am continuat cu tratamentul pana la 17saptamanii.. sarut pana acum a fost ok..doar ca nu am avut voie la prostioare.. scot limba mie dr. mi-a zis ca hematomul se poate forma in momentul in care creste saculetul si se fixeaza bine de perete ..poate sa,, rupa ,,putin din locul unde se fixeaza..acum depinde ce se vede la eco..cat de bun e dr..in fine..eu zic sa faci ce simti tu..(ca esti mamica si ai tu simturi dezvoltate trag cu ochiul )..si sa zici o rugaciune si Dumnezeu o sa te ajute..mai mult decat putem noi sa te ajutam! trag cu ochiul tzuk mamica si Doamne Ajuta sa fie bine! sarut sarut sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 6 luni
AURA MARIA: 8 ani, 11 luni

08.06.2010 5:05     citat 

Eu am luat duphaston pana la 7 luni pt ca placenta era jos,riscam sa pierd sarcina foarte usor(vb de prima sarcina) iar fetitza mea nu are nici o problema,eu am preferat sa iau ce mi-a prescris doctorul pt ca daca e sa fie bebe sanatos nu trebuie sa-ti faci griji.Eu stiu ca la bebeii cu malformatii poti sa iei tot felul de pastilutze de mentinere a bebelui ca tot nu rezista sarcina..
Tu faci cum consideri

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 8 luni
MICA: 8 ani, 5 luni

17.06.2010 2:46     citat 

Susana, eu te tin minte de cand eram impreuna la viitoare burtici. Felicitari pt curajul de a-l face pe al 3-a bebel si sanatate multa si primilor 2.
sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: