· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > dilema
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor dilema     
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani
am nascut deja!

19.05.2010 10:14   dilema  citat 

de unde stii daca mai ai lapte sau nu?intreb asta pentru ca pitica mea de aproape 3 luni dupa ce suge la san isi indeasa la propiu mainile in gura si plange,e agitata,doarme un pic si apoi se trezeste desi e moarta de oboseala,ma gandeam ca pote nu mai am eu suficient lapte,caci de supt suge de fiecare ata cand e pusa la piept si nu avrea sa o trec doar pe lapte praf.mentionez ca la masa de seara primeste 120ml de formula.
ce ma sfatuiti sa fac?

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 11 ani, 6 luni
Raluca: 11 ani, 6 luni

19.05.2010 11:14     citat 

te sfatuiesc sa incerci proba suptului: O cantaresti inainte s-o pui la san. Iar dupa ce papa, o mai pui o data pe cantar si vezi cat a papat! zambet

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 8 luni
Kristine Elena: 9 ani, 10 luni

19.05.2010 12:38     citat 

mie proba suptului mi se pare cea mai mare aberatie: te si stresezi la maxim si nici nu mi se pare a fi relevanta.
eu cred ca cel mai bine vorbeste cantarul, o cantaresti la 2 ,3 saptamani, cel mai bine ar fi la o luna daca poti, sau daca pana acum a luat bine in greutate, inseamna ca ai lapte
si eu am avut problema ca laptele nu ar fi bun la primul copil, dar cand mi-a zis medicul ca cum pot sa cred k nu mi-ar fi bun laptele cand Tudor a luat in greutate 1,6 kg in prima luna, mi-a inchis gura si mi-am dat seama ca zare dreptate, cantarul spune totul.
poate plange de la dureri de burtica

sus

Denunta
cricricri

Copii

19.05.2010 12:46     citat 

Ti s-o parea tie o aberatie, dar ea vrea sa stie acum daca mananca sau nu. Nu peste o vreme. A intrebat ce sa faca. Daca o tine o saptamana tot asa, tot aia o sa ne intrebe.

sus

Denunta
delfinasha

Copii

19.05.2010 1:00     citat 

pai daca curge lapte, simte, nu? si daca a luat bine in greutate pana acum iar e clar raspunsul, nu? zambet

sus

Denunta
cricricri

Copii

19.05.2010 1:28     citat 

Clar sper sa fie pentru alessia zambet

Ce spui e foarte bine. Nu am spus nimic impotriva cantaritului la un anumit interval de timp. Si eu tot asa am procedat. Ea insa se teme ca, acum, nu mai are lapte cat sa o sature. Asa ca daca pana acum a avut laptic, a luat in greutate corespunzator si... nu ar vrea sa astepte momentul sa scada in greutate copilul si de abia apoi sa ia masuri. Nu e sigura ca are cat trebuie!...

Desigur Alessia poti sa si mulgi sanii sa vezi cati ml reusesti sa scoti pt o masa...

Delfinasha sarut sper ca din "contrarile" noastre sa o ajutam!...

sus

Denunta
delfinasha

Copii

19.05.2010 1:37     citat 

si eu sper sa o ajutam si de-aia mi-am spus parerea zambet mai bine asteapta o saptama, doua..nu va scadea in greutate, cel mult va stagna, decat sa se streseze cu proba suptului care nu mi se pare f relevanta.

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani
am nascut deja!

19.05.2010 1:55     citat 

pana acuma in prima luna a luat 1 kg si a doua luna la fel,dar vineri mergem la doctor pentru vizita lunara si o sa vedem daca a mai luat in greutate.
acuma nu stiu ce sa zic caci daca apas pe san curge laptic si cateodata curge de ma ud toata pe bluza ,dar ma gandesc ca poate nu e consistent sau ce stiu eu.iti trec o groaza de idei prin cap mai ales ca e primul copil si nu ma ajuta nimeni,eu as vrea sa o alaptez cat mai mult daca se poate,oricum o sa vedem peste cateva zile cum se comporta poate e si din cauza vremii.si o sa imi cumpar si un cantar pentru bebei sa il am in casa pentru orice eventualitate trag cu ochiul
mersi mult pentru raspunsurile voastre

sus

Denunta
cricricri

Copii

19.05.2010 2:04     citat 

Daca e asa cum zici nu iti face griji. Ai laptic. Mananca si dormi (pe cat e posibil) bine si o sa ai in continuare.

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani
am nascut deja!

19.05.2010 2:05     citat 

mersi mult pentru incurajari imi prind tare,tare bine
sa iti traiasca minunile ca sunt tare dragalasi

sus

Denunta
cricricri

Copii

19.05.2010 2:08     citat 

Alessia sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani
am nascut deja!

19.05.2010 2:13     citat 

as vrea sa pun si eu o poza cu gargarita mea cum procedez?

sus

Denunta
cricricri

Copii

19.05.2010 2:21     citat 

Sus, in bara unde scrie "Salut alessia2010" alegi date personale si incarci la Informatii simbol. Dai click pe Browse in dreptul "incarca simbolul tau" si alegi din calculator poza pe care ti-o doresti.

Daca vrei sa incarci mai multe poze, in aceeasi bara de sus, ai optiunea "pozele mele"

Hai, succes!

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani
am nascut deja!

19.05.2010 2:55     citat 

mersi mult de tot

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 6 luni

19.05.2010 2:56     citat 

Daca a luat asa bine in greutate inseamna ca ai laptic din belsug trag cu ochiul , daca zici ca-ti curge de uzi bluza, de ce ii dai lapte praf seara?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: