· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > De ce un forum despre alaptare? (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (3)     
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

16.05.2010 7:48     citat 

----------
Tamy a scris:
Am si eu o intrebare: pot alapta imediat dupa nastere daca nasc natural, cu epidurala?
----------

Mona e nascuta prin cezariana cu rahianestezie la 18:42 si cam la 30-45 minute dupa aceea mi-a pus-o moasa prima oara la san.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 12 ani, 4 luni
David : 10 ani, 8 luni

17.05.2010 7:12     citat 

Multumesc Christa.
M-ar interesa daca a dat cineva peste vreun studiu, ceva concret cu care sa-mi pot convinge dr.

sus

Denunta
Christa

Copii

17.05.2010 7:37     citat 

Cu siguranta exista ceva, cel putin in limba engleza, dar nu am timp sa caut, probabil la OMS.
Am gasit deocamdata doar ceva in germana:
http://www.bbges.de/content/index024a.html
Las si linkul asta aici: http://www.hebamme4u.net/geburt/schmerz...illen.html daca nu apare rox cu ceva in engleza ii voi scrie tipei aleia (o moasa din Germania) si o voi intreba de ceva surse in engleza.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

17.05.2010 8:15     citat 

Tamy, felicitari pentru sarcina! Sa fie usoara si bb sanatos!

Sper ca medicul tau sa stie de La Leche League:
http://www.llli.org/ba/Nov99.html
http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVOc...06p74.html

Si aici:
http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/.../epidurala

Si:
http://internationalbreastfeedingjourna...ent/1/1/24
http://www.breastfeeding.com/helpme/hel...ans56.html
http://www.sciencedaily.com/releases/20...092622.htm

Epidurala afecteaza bb-ul dand o stare de somnolenta pentru cateva zile, afectand stabilirea alaptarii.

Tu mai alaptezi acum?

rox

sus

Denunta
Tamy

Copii

17.05.2010 8:46     citat 

Multumesc Christa, Rox! Ma apuc sa citesc la ele.
Multumesc Rox de urari! Alaptez inca. Sunt zile in care o deranjeaza mai tare dintisorii si nu prea mananca altceva inafara de san. Am tot citit materiale despre alaptarea in sarcina (inclusiv pe site-ul tau) si as vrea sa alaptez cat va avea ea nevoie.

sus

Denunta
Tamy

Copii

03.06.2010 11:19     citat 

Mai am o problema, asta e chiar plang sau sunt foarte trist : a inceput sa-mi scada laptele! Asa devreme? Citisem pe site la LLL ca asta se intampla prin luna a patra.
Nu prea o mai aud pe Teea inghitind si e nemultumita. Schimba sanul des, noaptea sta o gramada la san, de obicei cauta sanul prin somn, tragea un pic si se culca la loc.
Am incercat cu ce stiam eu ca avea efect la mine, supa f calda, bere fara alcool dar nu prea vad rezultate. Ceai de stimularea lactatiei si galactogil nu cred ca am voie.
Intrebarea e: ce fac? Suplimentez cu lp? trist

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 10 luni
alaptat, purtat, rasfatat

03.06.2010 12:48     citat 

Tamy intervin anumiti hormoni si cantitatea de lapte poate scadea - lunile sunt aproximative, aici intervine individualitatea, depinde de persoana.
Dar, esti sigura ca nu o deranjeaza dintisorii?
Trezitul pe timpul noptii nu poate fi numai de foame.

De ce te-ai gandit tocmai la lp?
De ce nu lapte de vaca (da' nu lp) sau vegetal (exista diverse tipuri) sau cel special pentru bebei (Prima crescita).
Dupa 1 an riscul de alergie e mult mai redus.
Sau pur si simplu mergi inainte, o tii la san cat doreste si cat mai poti, iar restul din alimentatie.

rox

sus

Denunta
Tamy

Copii

03.06.2010 4:45     citat 

Rox eu zic ca a scazut laptele ca o aud inghitind mai putin. Acum, nu bag mana in foc ca nu-s si niste dinti pe vine. Acum 2 ore m-am chinuit s-o adorm. Era foarte agitata, plangea, schimba sanii continuu. I-am dat cu gel de gingii si s-a calmat instant si a adormit. Pana acum ma gandeam ca nu-s dinti ca mananca binisor (de obicei la dinti nu manca mai nimic inafara de san) dar dupa cum a facut acum dupa-amiaza nu mai exclud nimic.
Nu stiam de laptele Prima Crescita, pare o varianta buna. Cu lapte de vaca am incercat-o doar sa-i vad reactia si nu i-a placut deloc. Nu as vrea sa o trec pe lapte praf, m-am ferit cat am putut de el pana acum, nu as incepe de acum. Atata nu as vrea, sa faca vreo anemie. I-am facut analizele acum o luna si au iesit bune: calciul spre limita superioara iar fierul spre limita inferioara, dar nu iesit din limite.
Ma gandeam, poate, sa-i dau peste zi sa bea ceva lapte din cana (in niciun caz biberon, nu stie ce e ala) si sa o pun oricum la san cand vrea ea. O s-o mai urmaresc sa vad daca sunt dinti sau nu si in functie de asta sa o incerc cu laptele ala Prima Crescita eventual. Nu stiu daca e buna varianta cu "san cat se poate si restul din alimentatie", ca inca mananca destul de putin, in special dupa carne nu se omoara.
Dr de familie mi-a zis s-o intarc, dr gineco la fel, sa nu mai vorbesc de cunoscuti care imi spun ca nu mai e bun laptele. prostit
Ma dor sfarcurile cand suge (am citit ca e normal in sarcina) dar nici nu ma gandesc s-o lipsesc de san. Sper sa ne descurcam bine.
Te tin la curent, multumesc Rox!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 8 luni
AURA MARIA: 11 ani, 1 luna

03.06.2010 5:43     citat 

Zici ca papa putin si san cat cuprinde?Asa a fost si ADriana,pana la 2 ani,cand am ramas iar insarcinata si pt ca a scazut drastic productia,plus niste probleme de ale mele care necesitau nitel tratament am intarcat-o.Acum sunt socata de cat papa.Inainte isi potolea foamea cu san si mancare papa cu muuuult chin.Acum e in stare sa-mi manance si urechile...dar fara lapte de nici un fel.Bea cate o gura cand si cand,in rest mananca numai cerealele din lapte si foarte muuuult iaurt,cascaval,branzica topita,ousor..astea sunt sursele ei de Ca(si altele dar nu o sa le insir chiar pe toate acum:D )
Nu te sfatuiesc s-o intarci,daca reusesti o alaptare in tandem eu te felicit,au sa fi vrut,nu s-a putut si crede-ma ca daca va dorii sa pape iar tzitzi dupa ce vine bebe nu o voi refuza.
Multa sanatate!

sus

Denunta
Tamy

Copii

03.06.2010 6:06     citat 

Corina la voi a fost mai bine ca ai ramas insarcinata cand se apropia fetita de 2 ani. Cam asa as fi vrut si eu, tocmai pentru ca e dependenta de san si sa nu aiba vreo problema. Dar am ramas insarcinata mai mult din intamplare si acum trebuie sa ne descurcam, nu vreau sa fie un soc pentru ea. Cred ca va fi la fel de mancacioasa ca si fetita ta, dupa cum vad eu ca o apuca poftele uneori.
Si eu sunt curioasa de alaptarea in tandem, sa vedem cum va reactiona Teea.
Sarcina usoara in continuare!

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani, 3 luni

03.06.2010 9:27     citat 

----------
citat:
Atata nu as vrea, sa faca vreo anemie
----------

Tamy, problema cu fierul nu o poti rezolva cu ajutorul celorlalte alimente?
carne de vita, ficat...sunt surse foarte bune de fier usor asimilabil (spre deosebire de fierul din legume sau cel adaugat in lp sau cereale).
daca ai si tu, la randul tau, o alimentatie consistenta, cu atat mai bine.
multa sanatate si iti doresc sa reusiti tandemul!!

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani
Paula-Maria: 12 ani, 7 luni

03.06.2010 10:08     citat 

----------
Tamy a scris:

Dr de familie mi-a zis s-o intarc, dr gineco la fel, sa nu mai vorbesc de cunoscuti care imi spun ca nu mai e bun laptele. prostit
Ma dor sfarcurile cand suge (am citit ca e normal in sarcina) dar nici nu ma gandesc s-o lipsesc de san. Sper sa ne descurcam bine.
Te tin la curent, multumesc Rox!
----------

asa am patit si eu...toti imi ziceau sa o intarc , dar eu am tinut.o pe.a mea.
n.am luat nici tratamentul prescris de dr(sarcina cu risc)..dr. stia ca.l iau
am alaptat pana spre 24 dr saptamani, pana durerile de burta au devenit insuportabile si.a fost nenevoie de tratament
Laptele nu s.a dus, dar n.am avut alta alegere...Am incercat sa.i reintroduc sanul dupa ce am nascut.o pe cea mica, dar l.a refuzat trist

sus

Denunta
Tamy

Copii

04.06.2010 12:30     citat 

Vanilla stiu ca ai dreptate cu fierul. Nu numai la anemie am vrut sa ma refer, de fapt. Ma gandesc, daca chiar scade laptele oare nu e prea mica sa ii diminuez portia zilnica de lapte? Totusi hrana ei de baza e laptele in multe zile. Eu sper sa inceapa sa manance mai multe solide daca scade laptele, in prima faza. De azi a inceput sa manance si solide mai prost ca de obicei, incep sa ma gandesc ca poate totusi sunt dinti. Am tot baut bere fara alcool si parca e ceva mai bine (Stiu ca nu e sanatoasa dar ma gandesc ca e mai mare beneficiul decat riscul). Chestia cu schimbatul sanilor des eu ma gandeam ca e de la lipsa de lapte, Schimba des adica: trage de cateva ori, se muta la celalalt, se enerveaza, iar se muta la primul si tot asa. N-am mai patit-o pana zilele astea.
Micutza si eu am avut sarcina cu risc la Teea. Acum sper sa fie mai bine si sa pot alapta. Cat avea cea mare cand ai intarcat-o? Si cum ai facut, lp, de vaca sau ati compensat din alimentatie?
Este pacat ca doctorii nu incurajeaza alaptatul in sarcina, sa nu mai vorbesc de credintele populare. O mamica neinformata n-are nicio sansa.
Cat despre alaptatul in tandem, initial am zis: no way! N-o sa ma descurc, nu fac eu atata lapte, Teea e prea mancacioasa si ramane copilul mic flamand prostit insa pe masura ce trece timpul si citesc despre asta mi se pare din ce in ce mai atractiv. Oricum mai e cale lunga pana acolo.

sus

Denunta
Christa

Copii

04.06.2010 7:32     citat 

Tamy, acum am citit ce scrisesei putin mai in urma, cu ceaiul de stimularea lactatiei. Am cautat acum in germana, dar nu am gasit altceva decat ca ar fi "frectie la picior de lemn" (adica nu s-a dovedit stiintific ca ajuta intr-adevar), dar nu am gasit nicaieri ca ar dauna. Asa ca daca crezi ca pe tine te-ar ajuta psihic, atunci il poti bea si pe ala. zambet

Dar de fapt altceva am vrut sa iti scriu.

----------
Tamy a scris:
Chestia cu schimbatul sanilor des eu ma gandeam ca e de la lipsa de lapte, Schimba des adica: trage de cateva ori, se muta la celalalt, se enerveaza, iar se muta la primul si tot asa. N-am mai patit-o pana zilele astea.
----------

Eu zic sa stai linistita, pentru ca mai mult ca sigur ca nu are de a face cu lipsa de lapte. Si pe Mona a "apucat-o" obiceiul asta, si daca nu ma insel tot candva dupa un an, si nu a renuntat la el nici acum in totalitate. Iar acum, ca se si articuleaza, ceea ce la un an nu facea, stiu de la ea ca nu schimba din cauza ca nu vine laptele (dar nici nu imi spune de ce, "pentru ca asa vreau" rad). In fine, eu la inceput mai aveam putin si capiam. Pentru ca o apuca in special noaptea, eu pe jumatate adormita, ii dadeam un san, ea termina si il cerea pe celalalt, eu inchideam sutienul (aveam sutien de alaptare), il termina pe al doilea si il cerea iar pe primul, inchide sutienul pe o parte, deschide-l pe cealalta samd, pana cand dupa vreo 1-2 saptamani am zis sa-l ia naiba de sutien, l-am lasat deschis pe ambele parti si de atunci nici nu m-a mai deranjat ca tot schimba sanii. Si cum ziceam, o mai face si acum, dar tot nu-mi spune de ce, ca daca o intreb daca nu mai vine lapte din sanul tocmai "lasat" zice "doch" (ba da). prostit Dar stiu ca si la altii e/a fost asa. zambet

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani
Paula-Maria: 12 ani, 7 luni

04.06.2010 8:16     citat 

Tamy, eu am descoperit ca.s insarcinata cand avea Alina nici 8 luni.
La indemnul multor persoane( dupa cum am spus mai sus)....incercam s.o intarc...dar nu accepta niciun fel de lapte praf, n.a fost invatata cu biberonul...si cu lapte de vaca n.am vrut sa risc.
Si...decat sa o las fara...am preferat sa.i dau san.
Mergeam pe ideea...daca D.zeu a vrut sa fac inca un copil far' voia mea..tot El va avea grija si de mine... Am reusit s.o alaptez pana la 1 an si.o sapamana.
Atunci, a venit un nepotel si a stat la noi o saptamana...Avea doar 4 luni...Dar mama.sa ii dadea lapte de vaca trist
Alina, vazandu.l ca are biberon, a vrut si ea. I.am pus biberonul ei in mana si din ziua respectiva n.a mai vrut san zambet
Ma dureau sanii f tare... se aduna lapte. Pastile ptr oprirea lactatiei nu puteam lua.Laptele n.a disparut toata sarcina.

Lapte as fi avut ptr 3 copii, nu ptr 2...dar daca fata mea n.a acceptat n.am avut ce.i face.
Acum se mai prosteste ea, cand o vede pe cea mica, mai trage cate o inghititura, dar far' sa ne vada tata.su! foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: