· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > De ce un forum despre alaptare? (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (3)     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

18.04.2010 9:12   De ce un forum despre alaptare? (3)  citat 

Capitolul 2

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 4 luni
T: 9 ani

18.04.2010 6:11     citat 

cred ca azi am sa incerc si eu sa alaptez in alta pozitie...
eu alaptez culcat...asa am invatat...initial am crezut ca pozitiile astea de alaptat sunt in functie de cat de mare e bebe...si credeam ca atunci cand e mic e mai usor culcat....e clar ca pt mine, care aveam epiziotomie, imi era mult mai usor asa...
am si o perna pt alaptat, din aceea gen semiluna... cred ca o voi putea folosi la pozitia minge de fotbal, cum ii ziceti voi...
va voi spune daca am reusit...

Spuneti-mi va rog cat e normal sa pape bebe la o masa ? a mea are deja 4 saptamani si o zi, dar mai nou am vazut ca nu papa mai mult de 60 ml la o masa, trebuie sa o cantaresc de mai multe ori ca sa stiu exact proportia, caci eu stiam ca e putin...medicul la spital mi-a zis ca la varsta asta ar trebui deja sa bea peste 120 ml...
ma intreb oare nu mai are in san mai mult ? caci ea sta cam 10 -15 minute, papa, dupa care oboseste si adoarme...si sanul deja pare golit...chiar daca la inceput era tare...si de mancat mancam tot la 3 ore, uneori la 2...

voi purtati sutien in perioada asta ? adica e indicat pentru a se pastra sanul intr-o stare buna ?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

18.04.2010 7:39     citat 

----------
krmnn a scris:
am si o perna pt alaptat, din aceea gen semiluna... cred ca o voi putea folosi la pozitia minge de fotbal, cum ii ziceti voi...
----------

O poti folosi si cand alaptezi "in brate", ca asa sta copilul pe perna si nu trebuie nici sa sustii tu toata greutatea, nici nu esti tentata sa te apleci in fata ca sa ajungi cu sanul la gura lui (dureri de spate dupa ceva vreme).

----------
krmnn a scris:
Spuneti-mi va rog cat e normal sa pape bebe la o masa ? a mea are deja 4 saptamani si o zi, dar mai nou am vazut ca nu papa mai mult de 60 ml la o masa, trebuie sa o cantaresc de mai multe ori ca sa stiu exact proportia, caci eu stiam ca e putin...medicul la spital mi-a zis ca la varsta asta ar trebui deja sa bea peste 120 ml...
----------

Daca Dumnezeu ar fi vrut sa poata masura omu' cantitatea de lapte supta de bebelus, ar fi facut sanii cu gradatie. scot limba

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

18.04.2010 9:45     citat 

Carmen, succes cu schimbarea pozitiei! Si eu am avut epiziotomie dar n-am avut nicio problema cu statul in fund din fericire.
Legat de cat trebuie sa pape bb, avand in vedere ca alaptezi, mai relevant e cat a luat in greutate in prima luna. Din cate stiu a luat aproape 1 kg, ceea ce e ok, asa ca parerea mea e sa stai linistia si sa lasi cantarul.

Sutien eu nu port, favorizeaza aparitia nodulilor, la inceput imediat mi se intareau sanii cand purtam de nevoie ochi peste cap Asa ca prefer sa curga laptele prin toata casa, asta e.

La mine...cred ca mai e un motiv pt care ma doare sanul drept, pozitia de scos aer..si pozitia cand o adorm...o tin mereu pe partea dreapta, pe mana dreapta, si preseaza sanul...di npacat epozitia aia de scos aerul e printre preferatele ei si n-am ce face

sus

Denunta
krmnn

Copii

19.04.2010 10:29     citat 

fetelor am reusit sa alaptez in alta pozitie...dar doar din cea in fund, tinand copilul in brate...a papat asa bine, si a ragait asa tare dupa, de m-am speriat de ea...
pozitia cu mingea de fotbal nu mi-a iesit deloc...probabil e chestie de exercitiu si mai multa indemanare... cool
important e ca mi-a iesit pozitia asta cu statul in brate, caci la deplasari e foarte utila...
dimineata am alaptat-o in pozitia asta stand in balansoar...i-a placut un pic leganata...
de o singura chestie nu stiu cum s-o dezvat...trage de cele mai multe ori asa cu pofta incat in primele minute se inneaca sigur cu laptic...aproape la fiecare masa incepe cu asa pofta ca aajunge sa se innece...apoi tusim , ne revenim, si apoi continuam...am vreo sansa sa o ia mai agale...ca eu ii tot explic sa nu se grabeasca, caci e doar pt ea lapticul...dar ea asa papa parca i -ar fura cineva sanul...e tare simpatica sarut sarut

Christa...ce simpatica esti cu sanii cu gradatie... rad
Micuta mea a luat bine in greutate, s-a nascut cu 2880 gr si acum are aproape 4000 gr...si abia maine avem o luna implinita...maine vine si medicul acsa sa ne verifice , sa ne cantareasca, masoare etc...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

19.04.2010 10:32     citat 

----------
krmnn a scris:
s-a nascut cu 2880 gr si acum are aproape 4000 gr...si abia maine avem o luna implinita...
----------

No vezi! Si mai ia in considerare si scaderea fiziologica de la inceput!

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 11 luni
Paul: 8 ani, 10 luni

20.04.2010 10:08     citat 

salut!
----------
citat:
krmnn
de o singura chestie nu stiu cum s-o dezvat...trage de cele mai multe ori asa cu pofta incat in primele minute se inneaca sigur cu laptic...aproape la fiecare masa incepe cu asa pofta ca aajunge sa se innece...apoi tusim , ne revenim, si apoi continuam...am vreo sansa sa o ia mai agale..

----------

pai cum adica sa o dezveti? nu de alta dar nu prea ai cum. Vlad are 8 luni si inca se ineaca aproape la fiecare supt. Nu cred ca e din cauza lacomiei ci a presiunii laptelui...
Legat de presiune si de tensiune si implicit durere in sani, asta mi se intampla daca port sutien (unul lejer, nu vorbesc de un push-up sau bustiera..), sau chiar un maieu, bluza stramta. In mai putin de o ora simt ca explodez!! prostit Cand eram gravida abia asteptam sa nasc ca sa mai pot dormi pe burta, nu mi-a trecut prin cap ca va mai trece ceva timp pana atunci.... foarte fericit
deci, poate de acolo durerile... trag cu ochiul

cat despre pozitii, a propos de ce zicea Roxy, cel mai bine ne e noua cu mine in sezut. Am incercat si lungita (dezastru, nu-mi place nici mie nici lui), rugby - nu mai e demult cazul ca e greu cu 8 kile-ntr-o mana foarte fericit , ne distram mai nou cu el in fund pe mine, picioarele cracanate. Ii place ca se poate si juca in timp ce mai gusta.... rad sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 8 luni
alaptat, purtat, rasfatat

21.04.2010 3:20     citat 

----------
krmnn a scris:
asta stand in balansoar...i-a placut un pic leganata...
de o singura chestie nu stiu cum s-o dezvat...trage de cele mai multe ori asa cu pofta incat in primele minute se inneaca sigur cu laptic...aproape la fiecare masa incepe cu asa pofta ca aajunge sa se innece...
----------

Laptele ii vine cu presiune mare la inceput. Incearca sa-i lasi capul un pic mai pe spate. Gandeste-te la tine cand bei un pahar plin cu apa, iar cand il dai pe gat - cum se zice - lasi capul pe spate, un pic, sa nu te inneci.

rox

sus

Denunta
gabitza1980

Copii
Natalia Maria: 11 ani, 7 luni

21.04.2010 5:18     citat 

buna ana, eu imi alaptez pitica in aceeasi pozitie ca tine, culcata langa ea, mi se pare ca mananca cel mai bine, sta intinsa pe spate si cand se satura intoarce singura capul. o mai alaptez si stand in fund, dar mi se pare ca nu sta atat de confortabil si in plus, obosesc foarte tare, ma dor mainile si imi amortesc. cat despre sutien, eu port numai din bumbac fara sarma, chiar este recomandat pentru persoanele care au sanii mai maricei si mai ales care alapteaza, pentru evitarea lasarii acestora (sau cat de cat mai previi). noi de cateva zile am inceput sa mancam cereale (nu mai lua in greutate) am inlocuit o masa cu cerealele si vreau sa va spun ca ii plac ff mult, cand ma vede cu lingurita aproape de gurita ei, deschide gurita mare scot limba

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 6 luni
AURA MARIA: 11 ani

21.04.2010 7:14     citat 

Cam devreme pentru cereale la 4 luni jum daca alaptezi(parerea mea)... cat despre luatul in greutate e normal sa fie luni si luni,cateodata sa ia mult si cateodata mai putin.

sus

Denunta
krmnn

Copii

23.04.2010 5:34     citat 

dati-mi idei pt desfundare canalelelor la sani...se pare ca imi sunt inca infundate la sanul stang si de asta bebelina papa putin, ca n-are de unde mai mult...si se chinuie ea cat poate, dar oboseste si adoarme dupa atata efort trist
stilul smuls il stiu....singura nu-l pot aplica, decat cu ajutorul cuiva mai sadic care nu ma asculta cand ma chircesc de durere rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 8 luni
alaptat, purtat, rasfatat

23.04.2010 7:18     citat 

Krmnn bebelusul e cea mai buna pompa. Deci pus la san des, de cate ori cere, in diferite pozitii astfel incat barbia sa apese pe partea blocata.

Cauta pe internet tehnica Marmet de muls sanii.(e ceva de genul stat in maini si picioare, pozitia in 4 membre, si muls sanii)
Sau poti sta asa , tu deasupra bebelusului si ii oferi sanul din aceasta pozitie.
Sper sa intelegi ce am scris.

rox

sus

Denunta
krmnn

Copii

28.04.2010 11:55     citat 

cum verifici sa vezi dc iti sunt desfundate canalele ? confuz

sus

Denunta
gabitza1980

Copii
Natalia Maria: 11 ani, 7 luni

28.04.2010 3:18     citat 

corina2007, pai am recurs la cereale pentru ca nu mai imi lua deloc in greutate de vreo 3 saptamani, ba chiar slabise un pic si m-am sfatuit cu pediatra si un alt dr si am ajuns la aceasta concluzie, dar nu-mi pare rau, ti-am zis doar o masa este inlocuita si vad ca a inceput sa-mi ia in greutate. Stiu ca este normal dupa cateva luni ca unii bebelusi sa ia mai putin in greutate, dar a mea nu mai lua deloc, nu puteam s-o las nici asa..

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 12 ani, 2 luni
David : 10 ani, 7 luni

16.05.2010 7:39     citat 

Buna,
Am si eu o intrebare: pot alapta imediat dupa nastere daca nasc natural, cu epidurala?
La prima nastere am nascut seara si mi-au dat copilul sa-l pun la san abia a doua zi dimineata. Am nascut cu o dr extraordinara si asta a fost singurul meu of legat de nastere. Acum sunt insarcinata iar si merg tot la dansa. As vrea s-o conving de data asta (daca medical e ok) sa-mi lase copilul imediat dupa nastere. N-as vrea nici sa renunt la epidurala, tare bine mi-a prins atunci.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: