· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > De ce un forum despre alaptare? (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (3)     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 8 luni
alaptat, purtat, rasfatat

23.06.2010 4:19     citat 

E-alice, dar menstruatia ti-a revenit? Ca inainte de perioada lunara copilul poate deveni mai agitat.

rox

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 12 ani, 10 luni
Paula-Maria: 11 ani, 5 luni

23.06.2010 5:03     citat 

----------
roxanamirela a scris:
E-alice, dar menstruatia ti-a revenit? Ca inainte de perioada lunara copilul poate deveni mai agitat.

rox
----------

asta patesc eu...luna de luna...
cand o vad agitata imi dau seama ca tb sa.mi vina rusii! jenat

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 11 luni
Paul: 7 ani, 10 luni

23.06.2010 7:34     citat 

n-am menstruatie, nu iau AC-uri...
garmastanul il spal inainte, lanolina, intr-adevar, nu are gust, nu miros, nici alimentatia mea n-am schimbat-o, oricum Vlad nu-are reactie la ea.
cred ca pur si simplu nu are chef de stat la san ca vrea des si fuge repede, se ia cu noua ocupatie favorita, ridicatul in picioare. Cred ca asta il preocupa cel mai tare.... :)Doamne ce bine e sa nu mai doara cand suge.....de ce am asteptat atata? trist

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 10 luni

23.06.2010 7:42     citat 

Off mai Alice...da nu ai mai zis la minuni de asta ? cum de ai stat asa trist

Eu am incercat sa-i dau azi cu bibe LP si nu vrea prostit , cum ii bag tetina in gurita cum urla ochi peste cap , am sfeclit-o prostit

sus

Denunta
e-alice

Copii

23.06.2010 8:15     citat 

rome, mie mi-are placea sa sar peste lapte praf. Prefer sa-i dau, ulterior alaptatului, lapte de vaca. Nu stiu, mai presus de toata povestea cu alaptatul, imi doresc sa fim sanatosi si eu si el (si tati jenat ), si daca suntem sanatosi si relaxati, totul merge ok. Dar pur si simplu nu sufar idea de lapte praf, biberoane si tetine. Vlad nu le iubeste nici cat mine zambet

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 10 luni

23.06.2010 8:32     citat 

Eu am o problema cu laptele de vaca.....daca n-am vaca proprie ... n-am incredere sa-i dau trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

23.06.2010 10:53     citat 

----------
e-alice a scris:
lanolina, intr-adevar, nu are gust, nu miros
----------

Asta asa e, SI TOTUSI Mona imi spune ca nu ii place, atunci cand din cand in cand (foarte rar) trebuie sa ma ung.

sus

Denunta
e-alice

Copii

24.06.2010 7:47     citat 

christa, sa stii ca eu m-am gandit ca e posibil sa nu-i placa faptul ca e lipicioasa..... e totusi mai lipicioasa/unsuroasa decat laptele, iar eu ma ung chiar inainte sa-i dau sa suga.
Azi noapte a supt la fiecare ora/ ora jumatate....acum iar mi-l cere desi nu sta mult.....e de bine. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

24.06.2010 12:08     citat 

Asa-i, e unsuroasa, eu cand o folosesc trebuie sa imi pun tampoanele alea in sutien ca sa nu mi se murdareasca sutienul, altfel nu am nevoie de ele.

sus

Denunta
e-alice

Copii

24.06.2010 12:15     citat 

nici mie nu-mi sunt de folos tampoanele pt. ca nu fac fata la cat lapte imi curge..plus ca am purtat sutien de vreo 3 ori de cand am nascut zambet

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 12 ani, 10 luni
Paula-Maria: 11 ani, 5 luni

25.06.2010 11:58     citat 

Am voie sa iau tantum verde daca alaptez?

sus

Denunta
e-alice

Copii

25.06.2010 2:44     citat 

eu am luat tantum verde, drajeuri, la recomandarea medicului ORL-ist. Nu cred ca sunt studii facute , daca poti evita....eu nu puteam inghiti saliva de amigdale.... nervos

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 2 luni
David : 9 ani, 6 luni

26.06.2010 7:40     citat 

Revin si eu cu noutati: Teea a plans in vreo doua seri la culcare de nu stiam ce sa-i mai facem. Pana la urma a zis sotul: da-i un biscuite, poate ii e foame (eram in concediu si nu aveam altceva de mancare la indemana). A ras 2 biscuiti instant si s-a culcat linistita. De atunci am incercat sa-i dau seara mancare, sa nu ma bazez pe lapte si a adormit foarte usor. Se simte si ziua ca a scazut laptele, suge putin si incepe sa dea din cap ca nu mai curge. Uneori nu mai curge nici macar un strop. trist Am inceput de aseara cu lapte Prima Crescita, i-am dat 200-250 ml dintr-o canita cu cioc. L-a baut cu placere si dup-aia a golit si sanii. Suge titi noaptea, dimineata, de cateva ori ziua (cand cere) si seara la culcare. Intrebarea e: Rox, e de ajuns sa-i dau doar seara la culcare lapte din canita? Ma gandesc ca mai suge si titi. Si oricum nu vreau sa renunt; atat cat este, ii dau cand cere. Ma bucur ca a acceptat laptele Prima Crescita pentru ca nu mi se pare ca mananca atat de bine solide (mai ales lactate) cat sa putem sari peste lapte.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 8 luni
alaptat, purtat, rasfatat

26.06.2010 7:55     citat 

Tamy ai rabdare, va incepe sa bea mai mult lapte. Lasa-i timp sa se obisnuiasca cu el.
D. cand si-a rarit mesele de lapte matern incepuse treptat sa bea mai mult lapte de vaca (asta dupa 2 ani si 7 luni). Iar Ca se ia si din unele vegetale.
Dar seara ii poti oferi o gustare usoara: ceva legume, o budinca de legume, de paste - nu va accepta din prima seara, dar treptat se va obisnui, tu doar ofera ca isi ia ea cat e nevoie.

sarut

rox

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 2 luni
David : 9 ani, 6 luni

28.06.2010 10:34     citat 

Rox, nu e problema sa-i placa laptele. Ii place si bea cat ii dau. Seamana cu taica-sau care bea un litru de lapte pe zi, in schimb eu nu beau lapte deloc. zambet
Eu ma gandesc cam de cat lapte ar avea ea nevoie zilnic in conditiile in care mai e si san un pic. Masa de la 4-5 dimineata s-a prelungit la o jumatate de ora, inainte erau 5-10 min. Ma gandesc daca ar trebui sa-i dau si la 4-5 dimineata tot o canuta cu lapte. Deocamdata chiar daca sta mai mult la san pare multumita si adoarme. Cred ca daca devine nemultumita va trebui sa suplimentez si masa aia, nu?
sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: