· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > De ce un forum despre alaptare? (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor De ce un forum despre alaptare? (3)     
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

30.06.2010 11:31     citat 

Tot nu inteleg. Poate ca am o zi proasta.
Fetita ta da semne de deshidratare? Atunci trebuie sa suplimentezi cantitatea de lichide (pe cat posibil) si sa consulti un medic.

Greva foamei pe timp de vara si in perioada eruptiei dentare nu e neobisnuita. Dar copiii nu trebuie sa ajunga deshidratati din cauza asta.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 9 luni
D: 11 ani, 3 luni

30.06.2010 11:51     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Ana pauza de alaptare de 4-5 ore e din cauza ca ea nu vrea sa suga?

Poti, te rog, sa descrii o zi din viata voastra in ceea ce priveste alaptarea, fara sa te stresezi sau sa te enervezi ca insist.

Ideea e ca productia lactatata cand se stabilizeaza atunci sanii nu se mai intaresc ca in prima luna (bine, depinde de fiecare mama samd).

E posibil, sa-ti revina mestruatia (nu stiu de ce agitatia de seara descrisa de tine si scaderea laptelui mai ales seara acolo ma duc cu gandul).

rox
----------

da, 4-5 ore pentru ca nu vrea sau doarme, sau sunt plecata. Sanii nu s-au mai intarit dupa ce am scapat de febra...de pe la o luna.

pot sa incerc sa descriu o zi ideea e ca nu sunt toate la fel. Sa incerc: la 7:30 se trezeste, suge mai mult (pentru ca doarme toata noaptea); apoi fie adoarme la loc, fie chiraie si se joaca pana in jur de 9-10; eu dupa ce suge uneori ma mai mulg sa mai fac rezerva, 20-40 ml maxim; pe la 9, suge doar putin, maraie, plange putin, si adoarme cu suzeta sau deget. Doarme apoi 2-3-4 ore. De pe la 12-1 se scoala, suge iar, putin, se joaca, iar mai suge, atipeste, iar ne jucam, tot asa pana in jur de 5 (ieri la 5 i-am dat 120ml de lp, ca plangea rau si refuza sanul, i-a mancat imediat). Pe la 5:30 plecam la gradinita, apoi ramanem afara pana pe la 8:30-9:30 seara. In intervalul asta ii mai dau sa suga in parc sau mai urcam pana acasa, dar tot pe fuga mananca. Uneori mai doarme maxim o ora. Apoi pe la 9-11 facem baita si mananca si adoarme fie cand suge, fie dupa ce plange vreo 15 minute, fie cu suzeta, de regula doarme pana dimineata. Eu duap ce adoarme ma mai mulg, daca e cazul ma mai scol si pe la 2 si ma mulg, incerc sa fac o rezerva de 120ml pe zi, ieri nu am reusit decat de 80ml.

Azi de exemplu a supt la 7:30, apoi a dormit pana spre 9, a mai luat cateva guri la 9, eu la 9 am plecat s- o duc pe maia si la servicu, a ramas cu mama, s-a jucat pana la 10-11, n-a vrut sa pape biberonul cu laptele meu pe care il lasasem, a adormit si acum o astept sa se trezeasca, deci n-a mai mancat de cand am plecat eu. Alteori in cazuri similare mananca, chiar goleste imediat biberonul si plange ca ar mai vrea.

Suplimentul eu i-l dau de regula seara, 10-11, daca n uadoarme si isi suge rau mainile; ieri i l-am dat la 5; seara am mai incercat sa ii dau ca tot asa sugea mainile dar nu a vrut.

Uneori iesim si ziua afara, fie o ducem pe maia la gradi, fie pe la pranz dam o tura cu caruciorul sa mai cumpar una-alta, dar nu zilnic, cam o data la 2-3 zile. prefer sa stau mai mult in casa pentru ca afara suge si mai prost, orice zgomot o distrage, se suceste, se foieste...

Ma astept si eu sa imi vina ciclul, mai ales ca nu mai am lapte prea mult, la maia mi-a venit dupa 6 saptamani desi alaptam...dar dadeam si lp.

cam asta ar fi.
ps. anamaria, in partea dreapta-sus a postului scrie "citat", apesi acolo si gata

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.06.2010 11:58     citat 

am uitat sa spun desi probabil nu e relevant, ca in 3 zile cat i-am dat supliment a luat 100g. Dar o sa vad la final de luna.

sus

Denunta
anamaria01

30.06.2010 12:36     citat 

[quote="flish"]Tot nu inteleg. Poate ca am o zi proasta.
Fetita ta da semne de deshidratare? Atunci trebuie sa suplimentezi cantitatea de lichide (pe cat posibil) si sa consulti un medic.

Greva foamei pe timp de vara si in perioada eruptiei dentare nu e neobisnuita. Dar copiii nu trebuie sa ajunga deshidratati din cauza asta.[/quote]

pai m-am gandit si eu ca nu-i cazul sa ajungem la perfuzii pentru ca nu vrea (nu poate?) sa suga si de aceea ii ofer si apa. bea foarte putina, dar bea. problema mea e ca nu bea lapte...

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.06.2010 12:59     citat 

anamaria, mai trebuie ca primele 3 casute de sub mesaj sa fie debifate:
dezactiveaza codul HTML in acest mesaj
dezactiveaza codul BBCode in acest mesaj
dezactiveaza zambetele in acest mesaj

sus

Denunta
anamaria01

30.06.2010 1:10     citat 

----------
ana_348 a scris:
anamaria, mai trebuie ca primele 3 casute de sub mesaj sa fie debifate:
dezactiveaza codul HTML in acest mesaj
dezactiveaza codul BBCode in acest mesaj
dezactiveaza zambetele in acest mesaj
----------

ana, multumesc, incet-incet ma destept si eu (de fapt ma desteapta altii) foarte fericit

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
11 ani, 3 luni
am nascut deja!

30.06.2010 1:32     citat 

si noi am avut o perioada mai proasta cu alaptatul cand am facut mastita(si bebita mea primea lp seara ptr ca simteam ca nu se satura ) si apoi am hotarat sa ii dau doar san si am reusit de o luna si ceva sarut si sunt tare bucuroasa chiar daca pitica mea a luat mai putin in greutate in ultima vreme si doctorita ne-a spus sa trecem pe lp sau sa incepem diversificarea,plus ca acuma ne ies si dintii si toata ziuae cu mana in gura si maica-mea zice ca fata moare de foame i ca ar trebui sa ii dau si lp,dar nu ii dau .
va multumesc ca si pe mine m-ati ajutat cand am avut probleme

sus

Denunta
anamaria01

30.06.2010 3:30     citat 

----------
alessia2010 a scris:
si noi am avut o perioada mai proasta cu alaptatul cand am facut mastita(si bebita mea primea lp seara ptr ca simteam ca nu se satura ) si apoi am hotarat sa ii dau doar san si am reusit de o luna si ceva sarut si sunt tare bucuroasa chiar daca pitica mea a luat mai putin in greutate in ultima vreme si doctorita ne-a spus sa trecem pe lp sau sa incepem diversificarea,plus ca acuma ne ies si dintii si toata ziuae cu mana in gura si maica-mea zice ca fata moare de foame i ca ar trebui sa ii dau si lp,dar nu ii dau .
va multumesc ca si pe mine m-ati ajutat cand am avut probleme
----------

din cate stiu eu dupa 3 luni rata luarii in greutate incetineste si asta nu e un motiv sa-i dai lapte praf.
iar diversificarea nu duce la ingrasare, dimpotriva. laptele matern e bogat in calorii, mult mai bogat decat mere, pere si mai stiu eu ce. daca bebelusul isi umple stomacul cu legume care au volum mare, dar putine calorii, si din cauza asta suge mai putin, e un fel de cura de slabire. de alimente are nevoie pentru substante minerale (in general fier) care nu-i mai ajung copilului de pe la 6 luni (aproximativ). diversificarea e un proces treptat, lung si dureaza mult pana copilul chiar isi acopera un necesar de calorii cu mancare solida. la inceput e mai mult o joaca.

M a fost mereu la limita de jos a graficului (si am cantarit-o doar la medic o data la cateva luni!!), dar nu m-am apucat s-o indop. de fapt nici nu as fi putut, ca daca n-are chef nu mananca, si basta!

iar despre rosul manutelor, imi aduc aminte ca am citit pe undeva ca asta (desi uneori poate fi semn de foame) nu trebuie sa le faca pe mame sa creada ca n-au lapte si sa se grabeasca sa suplimenteze. la varsta asta e foarte probabil de la dinti.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 2 luni
Zuza: 11 ani, 10 luni

30.06.2010 3:56     citat 

Si eu ma intreb uneori daca ii este suficient laptele, dar cat timp o vad multumita banuiesc ca e ok.
Ce ma nedumereste pe mine e faptul- cum zicea Ana in mesajul de mai sus- ca dupa ce refuza sanul accepta biberonul cu lapte si-l termina cu mare pofta.
La noi s-a intamplat cred pe la 1 luna cand incercam sa-l conving pe man ce si cum cu puseul de crestere si el continua cu faptul ca ii e foame si de asta e nemultumita. S-a dus si a luat lapte praf a facut un biberon si a luat fata sa-i dea sa manance- nici nu a vrut sa tina biberonul in gura de mancat din el nici gand. S-a lamurit asa si el si a fost de acord cu ce ii spusesem.
Totusi ma gandesc ca de accepta si mananca le e foame, de ar fi cu burta plina imi vine greu sa cred ca ar bea formula in loc de san.
Eu nu sunt 100% pro autodiversificare si am facut o combinatie de diversificare si autod. E drept ca ea comparativ cu Keane este mult mai cooperanta, nu am avut nici o masa la care sa nu manance, nici un aliment pe care sa-l refuze si se serveste in afara meselor ei cu ce vede atata timp cat este adecvat varstei.
Personal sustin ca laptele trebuie sa ramana baza pana la 1 an, dar trebuie totusi urmarite toate aspectele evolutive pt ca orice carenta la varsta asa mica este periculoasa.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 10 luni
Paul: 8 ani, 9 luni

30.06.2010 7:27     citat 

hai ca mi-a mai venit inima la loc, suge mai normal prostit , nu-mi mai fac griji nici de laptic pt. ca sigur e. Poate ca felul in care se adapteaza productia de lapte dupa cerintele puiului ne dezorienteaza cateodata..... confuz
rox, multumesc inca o data pt. incurajari. Maine pe la pranz ce faci?foarte fericit

micutza25, inainte sa fac niste rani infiorator de dureroase nervos , asa aveam si eu, senzatia de arsura,, pielea uscatica si rosie. One word for you : lanolina!! foarte fericit E un gel, o grasime care imita grasimea naturala, fara gust fara miros. Gasesti in sensi blue intre 30 si 40 ron, in fct. de firma. Eu am ales multi mom, am citit si mi s-a confirmat ca e f. bun foarte fericit Sper sa-ti fie de folos, in orice caz nu sta cum am facut eu ca poate trece trag cu ochiul

teodora, te invidiez la greu pt. atatea nopti dormite integral nervos

ana 348, pun si eu o intrebare putin indiscreta: tu nu esti toata ziua cu cea mica? lucrezi? cat timp pe zi? poate e dezorientata de insusi perindul asta : san, lapte praf, lapte muls.....zic si eu, sa nu ma bati! jenat sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

30.06.2010 7:38     citat 

----------
e-alice a scris:
lanolina!! foarte fericit E un gel, o grasime care imita grasimea naturala, fara gust fara miros.
----------

Nu imita nimic, lanolina ESTE grasime naturala, si anume din seu de oaie. trag cu ochiul
http://laptematern.ro/cms/front_content...&idart=106

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 10 luni
Paul: 8 ani, 9 luni

30.06.2010 7:39     citat 

Christaaaaa!!! foarte fericit mersi pt. corectie! pe unde ai umblat pana acum?
scot limba

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

30.06.2010 7:47     citat 

Pe coclauri. scot limba

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

30.06.2010 7:55     citat 

----------
e-alice a scris:
lanolina!! foarte fericit E un gel, o grasime care imita grasimea naturala, fara gust fara miros. Gasesti in sensi blue intre 30 si 40 ron, in fct. de firma. Eu am ales multi mom, am citit si mi s-a confirmat ca e f. bun foarte fericit
----------

Lanolina este mai degraba o ceara. Lanolina folosita industrial este produsa de oi (desi cam toate animalele produc diverse uleiuri si tipuri de ceara) si foloseste la impermeabilizarea lanii. Daca le ploua sau le ninge oile nu se uda prea tare si se usuca si foarte repede.
E buna si pentru pantofi scot limba

sus

Denunta
ana_348

Copii

30.06.2010 9:10     citat 

Capitolul urmator

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11