· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.10     
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 4 luni

19.04.2010 12:57     citat 

ana, da, amalia merge cu noi (cu mine in mod special zambet )peste tot! eu nu o las nimanui cu toate ca bunicile ambele abia asteapta! eu sunt mai posesiva si oricum nu as rezista fara scumpa mea; si la baie as fi in stare sa o iau! rad oricum draga de ea a iesit din a treia ei zi de viata afara adica drumul de la constanta la braila pe cod galben de ninsoare si vijelie...asa ca s-a calit! cand am avut problema la san , cand era cel mai dureros adica, nu am putut s-o iau in brate o jumatate de zi si cand am luat-o cu chiu cu vai in brate parca era in stare sa intre sub pielea mea de dor ce i-a fost de mine doar am stat numai langa ea dar nu i luasem in brate! nu-ti mai zic de mine ... uooff nu stiu cum am trait pana acum fara ea! sarut

roxanne eu ma abtin de la chestiile care ingrasa sau daca mananc ceva ..mananc mult mai putin decat inainte! miscare fac oricum super multa, amalia are grija de asta! plus ca stiti cum stam toate la capitolul somn! sta ma slabeste cel mai mult cred! rad

narcisa felicitari pt botez! poza e superba! cat priveste potriveala, Iuri nu cumva e mai mic de ani decat amalia? rad asa ca deja are avans daca are un cm in plus! pana ajung ambii la varsta de insurat si maritat sa vezi ce inalt se face iuri! si sigur ca amalia va purta tocuri! eu numai asa ceva am in casa! rad (ieri doar ce am luat o pereche fara toc dar pt parc!)

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 11 ani, 4 luni
Natalia Maria: 8 ani, 9 luni

19.04.2010 4:33     citat 

Bine Ancutza m-ai convins rad
Te inteleg ce spui, cat de atasata esti de Amalia! Mai sunt momente cand sotul imi spune(vazandu-l agitat pe bebe) sa il las in patut, se mai linisteste asa si singur, iar eu ii spun ca am senzatia ca sunt la maternitate si il las singur , cum era acolo mergeai o data la 3 ore. In patut mi-e drag sa il vad ca doarme, dar daca e treaz , momentan am senzatia ca ma cauta si nu ma gaseste, sau ca ma simte langa el si eu nu vreau sa il iau de acolo, chestii de-astea ! Trebuie sa invatam sa fim , cu timpul, putin mai detasate, ca fereasca Dumnezeu sa fim niste mame posesive!
Pupici! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

19.04.2010 4:40     citat 

anca si eu o iau cu mine dar am evitat sa o duc in magazine sau locuri aglomerate, de-aia te intrebam. Ca mi-as lua si eu haine dar n-am curaj sa merg cu ea si nici fara ea n-am cum... ochi peste cap

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.04.2010 6:30     citat 

ai dreptate narcisa! chiar vorbeam azi cu sotul... cand o fi sa merga la gradinita probabil ca o sa plang eu dupa ea rad rad rad rad o sa-i zic "ia-ma si pe mine cu tine" si ea sa ma linisteasca "lasa mami ca merg sa ma joc cu copiii!" rad rad rad rad
trebuie sa mai fac un baiat ca sa ma impart intre ei sa-mi mai rodez posesivitatea! rad
o vad cum creste in fiecare zi si simt ca-mi va fi tare dor de ea asa mititica! jenat

ana noi mergem cu ea mereu la cumparaturi! inca de cand era micuta micuta de 2 - 3 sapt! in carutul ei, acoperit...

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

19.04.2010 8:05     citat 

Buna mamici,
Noi nu facem prea bine, ne chinuim cu colicii plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist off ce mai plange mititelul. SI cand ii dau sa manance plange si urla sarucutul. Mi-e asa mila de el si cateodata ma apuca si pe mine plansul, chiar daca stiu ca sunt normale toate astea. I-a luat azi sotul Bonnisan la recomandarea pediatrei si i-am dat 10 pic , Infacol nu a gasit. O sa-i mai dau si diseara 10 pic. Se dau de 3 ori pe zi. Oare o sa-i treaca cu Bonisan, folositi careva dintre voi? Eu ma consum foarte tare cand il vad cat plange si se ghemuieste. Azi a dormit de la 14 la 17, apoi a plans si a mancat pana la 19:00 cand l-a pus sotul pe burtica lui si a adormit, asa dulci erau amandoi si doarme si acum. Eu pregatesc baita ca e timpul. Astept sa se mai raceasca apa.
Va pupam pe toate, sa stiti ca v-am citit, va multumim pt sprijin, sfaturi si complimente, ne ajuta enorm sa depasim momentele grele.
Va uram o noapte frumoasa fara prea multe treziri. sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 11 luni
Eduard: 11 ani, 3 luni

19.04.2010 10:04     citat 

Byu, eu am folosit Bonnisan la David..a mers ce a mers, dar la un mom dat se pierdea efectul. La el a functionat pana la urma, dar tarziu, caci nu stiu de ce m-am incapatanat sa-i dau, Debridat.
Eu zic ca degeaba sunt ceaiurile baute de tine pt colici..te ajuta pe tine..pe el , chiar nu cred sa-l ajute, caci eu am baut in prostie, de toate, ptr colici...nu-si facea nimic efectul la el, in schimb eu ma simteam f bine cu burta..asa ca macar pt tine, daca nu pt bb, oricum alea ajuta la lactatie, asa ca nu strica. trag cu ochiul

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.04.2010 10:10     citat 

byu eu i-am dat amaliei infacol si acum am schimbat de dragul schimbarii si i dau bonnisan; vad ca e ok adica asa cum era si inainte nu mai rau dar nici mai bine. dar de ce are iulian asa de mic colici? noua ne-a zis de la clinica cum ca ar aparea colicii abia dupa cele prime doua saptamani! la no asa a si fost, abia din a treia sapt a inceput sa o doara burtica!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 11 luni
Eduard: 11 ani, 3 luni

19.04.2010 10:12     citat 

Ah, asa e..abia acu mi-am dat seama cat are Iulian. Esti sigura, Byu, ca sunt colicii? Si eu stiam ca apar dupa doua saptamani...acu cine stie? poate nu e o regula generala... confuz confuz

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

19.04.2010 10:27     citat 

fetelor si mie mi s-a parut prea devreme pt Iulian sa aiba colici, dar am intrebat pediatrul si a spus ca are colici. Imi dau seama ca asta e pt ca atunci cand plange se strange din picioruse si manute si urla asa tare mititelul si apoi cand se linisteste sta putin cumintel si apoi iar incepe si strange si se mai linisteste atunci cand il punem pe burtica pe abdomenul lui tati. I-am facut baita si acum doarme. Ce bine e si e asa linistit. Doamne da-i sa fie bine in continuare ca azi s-a chinuit prea mult. Sper sa fie vreme frumoasa maine sa iesim la plimbarica pt ca azi batea prea tare vantul si n-am mai iesit.
Va pupacim dulce si va multumim pt raspunsuri.

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 4 luni
am nascut deja!

20.04.2010 1:18     citat 

narcisa, felicitari la micul crestin. E un frumusel

byu, stiu ca e greu, dar incearca sa te consumi mai putin pt colici, trec si nu e grav trist. Noapte linistita va doresc

ana, si noi am evitat locurile aglomerate... i-am trimis pe tati si pe buni la cumparaturi.

ancuta. eu incerc sa nu devin o mama super posesiva... nu pentru mine ci pentru bebe, n-as vrea sa fie dependent de mine mai tarziu zambet.

ione, ce mai face bebe Cosmin?

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 6 luni
Alexandra: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 7:48     citat 

Buna dimineata fetelor...capitolul 10 ochi peste cap ...se vede ca au venit bebei rad
Sa stiti ca va citesc zilnic dar nu mai apuc sa scriu...iar am ramas singurica si acum simt ce greu este cu 2 bebei prostit si simt lipsa ajutorului mamei...dar vine ea acasa cool

Sofia pui de kmrnn felicitari ptr prima lunita...multe sanatose inainte!

Narcisa sunteti doi frumosi...felicitari ptr crestinare si de abia asteptam pozele ca acum ai fost cam saracuta cu ele scot limba
Mada pai hai arata-ne si noua printisorul sarut
Off byu...multa sanatate sarut

Noi suntem bine...crestem, suntem cumintele si cel mai important dormim noaptea...azi trebuie sa merg cu ea la pediatra dar este foarte urat afara...mihaita de alaltaieri a inceput sa tuseasca si are mucisori trist ...am fost la doctora dar nu are gatul foarte rosu...i-a dat stodal deocamdata...doamne ajuta sa fie bine si sa nu ia asta mica...de asta imi este cel mai frica trist ...mai ales ca azi noapte a fost putin cam fornaita.
Uitati-ne si pe noi:

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.04.2010 10:24     citat 

buna dimi si de la noi sarut sarut

alexa sarut vai,vai ce scumpi sunt sarut sarut pupam pe Mihaitza a treaca raceala sarut

ferre sarut Cosmin acum doarme,are si el momente cand maraie foarte fericit dar in brate ii trece foarte fericit ,in rest nu am treba cu el..e tare cumintel.Noaptea se trezeste papa si somn.Ziua are cateva ore bune cand sta treaz si vrea toata atentia asupra lui scot limba scot limba .Colici nu avem...Doamne ajuta nici sa nu apara.Imi pare rau byu ca Iulian are colici trist off mititelul trist pupam sa treaca sarut

va pup pe toate sarut sarut sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 3 luni
D: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 10:46     citat 

Narcisa felicitari pt botez, pupam micutul crestin sarut

Alexuca ce frumuseti ai tu in casa si ni le arati asa de rar...

Claudis am citit povestea nasterii la Gravidutze, ai avut noroc sa nasti repede, ma bucur mult pt tine. Te asteptam si aici sa ne povestesti cum e Matei acasa, in splendoarea lui de camera sarut

Mada din ce spui despre costumas sigur e super tare Casian in el!

Byu si la noi colicile au inceput f devreme, eu i-am dat la inceput Bonnisan apoi i-am dat o vreme Infacol si cind am vazut ca nu avea mare efect am ramas la Bonnisan, macar asta e natural. Incearca sa-i tii cald la burtica, sint mamici aici pe forum care ziceau sa-i faci cald cu uscatorul de par. Eu nu am incercat, dar D nici nu a avut crize prea lungi sau puternice. Ceai eu nu am baut, nici de colici nici de lactatie (oricum am avut si am mult lapte) dar s-ar putea sa-i faca lui bine daca bei tu, ce te costa sa incerci?! Multa sanatate si rabdare!

Delia mea azi-noapte a batut recordul de ore dormite - 10!!!!! Asta fara sa se trezeasca deloc pt papat, a dormit dusa de la 10.30 seara pina la 8.30 dimineata. Apoi a mincat si de la 9.45 doarme iar prostit

Ieri nu am iesit din casa din cauza ploii, azi cred ca sint tot sanse zero. Am auzit insa ca de miine se indreapta vremea si iese soarele, yupiiiiii!!!!!!!

Referitor la "posesivitate" va inteleg mai ales pe cele care sinteti la primul copil, e normal sentimentul, l-am trait si eu in primul an. Apoi am inceput sa vreau sa mai am si eu putin viata mea cu tati si ne-am facut chiar un obicei - in fiecare an aveam 2 concedii, unul doar noi doi si unul impreuna cu Andrei. Acest lucru ne-a ajutat, ne relaxam, ne incarcam bateriile vazind locuri frumoase, fara griji... De acum insa nu vom mai putea face asa, va trebui ca acea vacanta in 2 sa se transforme in vacanta in 3, Andrei sa vina cu noi si pe Delia sa o lasam la bunici. El a crescut, e mult mai simplu, putem sa colindam mult si bine fara teama ca va obosi sau mai stiu eu ce, plus ca ne intelegem altfel cu el.
Si noi am luat-o pe Delia si la cumparaturi si in mall (Andrei la locul de joaca si noi cu ea la o cafea), nu cu fata acoperita dar nici prea des sau in zilele sau la orele de maxima aglomeratie.
Miine Andrei pleaca pt prima data in excursie cu gradinita, a mai fost plecat fara noi, dar cu bunicii (in care am incredere deplina), am o stringere de inima, dar mai mult fiindca a avut in trecut rau de masina si nu stiu cum va fi in autocar. In rest vreau sa-i dau deja putina libertate.

Pupici la mamici si pitici!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.04.2010 10:53     citat 

roxane sarut distractie placuta lui Andrei in excursie foarte fericit ,ce mult a dormit Delia prostit prostit waw..felicitari

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 3 luni
D: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 11:01     citat 

Carmen, pt Sofia, la prima lunita de viata: LA MULTI ANI, sa fii sanatoasa si norocoasa!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: