· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.10     
krmnn

Copii
S: 11 ani, 4 luni
T: 9 ani

21.04.2010 10:15     citat 

legat de ceai, e ceai pt colici, da...Baby drink...si i-l dau cu biberonul...
pai intre mese ar fi de exemplu : cand a papat bine , stam la scos aerul si mai dam un pic pe afara lapticul proaspat ingerat...sau cand nu putem sa ne linistim altfel din cauza durerii de burtica, desi tocmai am mancat sanatos un san...sau cand intarzie mami, ca e la dentist ( cum am patit ieri )...deci se pot gasi momente...
intre mese, poate insemna multe momente...a mea sta uneori o ora -2 si nu inchide ochii...doar are nevoie de atentie, si cand o ia cate o crampa, un ceai e binevenit...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 4 luni

21.04.2010 10:45     citat 

neata fetele!

am avut o noapte linistita dar seara a fost taare agitata! si dimineata acum iar a fost agitata ama;lia! acum aadormit dupa ce a papat! asa am zis si eu cu suzi... o s-o fierb la 2 zile...si asa nu o folosim f des! multumesc de sfaturi!

si noua ne-a recomandat sa mergem sa vedem cu soldul ce-o sa fie! la fel, de pliuri e vorba! sper ca nu-i o chestie grava!

ieri am reusit sa tai tiparul pt pantalonas, azi nu stiu daca mai face nici cat am facut ieri! am de facut mancare...oare ce sa fac? am un pui si nu stiu ce sa-i fac! pilaf am avut in vichend de la soacra-mea asa ca.. nu prea mai am pofta de asa ceva! aveti vreo idee?
zambet

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

21.04.2010 10:49     citat 

Si noi tb sa mergem la eco de sold, din cauza ca in burtica a stat cu labuta piciorului stang inspre interior si ne-a spus ca e bine s-o facem.
Ancutza eu am gatit mazare zilele trecute, poti sa o face ca garnitura la un pui la cuptor, la rotisoll.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

21.04.2010 10:55     citat 

roxane sarut nu fluiera rad va da pupici rad rad

byu sarut bravo pt seara linistita trag cu ochiul la mai multe sarut

alexuca sarut multumesc sarut pupam grasana sarut sarut sarut sarut

carmen,anca sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

21.04.2010 1:08     citat 

----------
Roxanne a scris:
Alexuca
Eu am facut ieri somon la cuptor si garnitura orez cu ciperci, iar azi vreau sa fac o ciorbita radauteana ca n-am apucat sa fac si asta ieri. Si poate clatite americane (pancakes) desi nu am prea mult timp la dispozitie.

trag cu ochiul
----------

roxanne...zici de mine ca nu-i nimic ca e casa vraiste...si tu faci si mancare...si ancutza la fel si byu... ...eu abia imi fac cate un sandvich, cum sa nu ma oftic rad
Dar oricum ai dreptate, daca suntem toate sanatoase chiar nu mai conteaza altceva zambet

Diseara vine si sotul meu acasa, sper sa ajunga inainte de 9 ...ma mai relaxez si eu...iar sambata ma duc la manichiura scot limba

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

21.04.2010 1:28     citat 

ana dar tu esti cu doi bebe! eu nu stiu cum sa fac fata la unu! rad am cam terminat cu mancarea! am facut si un pilaf si la cuptor am bagat pui cu cartofi, putin usturoi si condimente! am lasat pieptul ...il fac maine nu stiu cum! rad de cusut...nu mai apuc, mi-e taaare ciuda!

sus

Denunta
ana_348

Copii

21.04.2010 1:32     citat 

anca dimineata maia e la gradi, dar daca diana e mai mult i nbrate sau treaza nu-mi iese nimic

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

21.04.2010 1:37     citat 

Fetelor, am avut o noapte groaznica ! Si nu din cauza lui Casian, ci din cauza lui Bogdan. De la 12 la 3 a tusit non stop si a vomitat de 2 ori, asa ca eu la 2 jumate azi noapte spalam o carpetuta din dormitor de voma ! plang sau sunt foarte trist Apoi la 5 s-a trezit Casian si a papat, noroc ca la 5.25 facea nani si m-am culcat si eu la loc, si pana la 8 fara ceva m-a lasat sa dorm. Si colac peste pupaza, mi-a venit si ciclul aseara !
Noi deja am fost afara -e soare, bate putin vantul, dar mie mi-a fost bine in tricou cu maneca scurta, sunt cam 18-19 grade. Am fost la biserica, la restaurant sa dam avansul pt. botez si la gradi, sa iau nr de telefon . Macar ne-au zis cativa copii daca vin sau nu, dar o sa mai sun deseara. Unul din ei zicea ca nici nu a fost invitat -cu toate ca eu cu mana mea am scris numele lui pe o invitatie-, asa ca cine stie ce au facut cu invitatiile, sunt zapaciti pruncii astia ! Educatoarea zicea ca o ingrijitoare a gasit o invitatie lasata pe un pervaz, asa ca va dati seama ca parintii copilului respectiv habar nu au de ziua lui Bogdan !
Roxanne, ce sunt alea "marturii" ? Eu nu am auzit de asa ceva...
ione, e un dulce Cosminel!
Clau, nu ma bag cu sfaturi in leg. cu bubitele, si eu zic ca mai bine intrebi pediatrul.
Va pup ca fug sa fac mamaliguta, ca si asa e tarziu !!![/u]

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

21.04.2010 1:42     citat 

mada,imi pare rau ca a vomat Bogdan trist trist acum e mai bine?

anca sarut spuneai ca nu faci pilaf rad rad

ana sarut ma bucur ca-ti vine sotul acasa zambet

sus

Denunta
ana_348

Copii

21.04.2010 1:49     citat 

marturii? sunt niste chesti iare se pun pe masa la restaurant ca sa le ia invitatii acasa confuz

madalina, of, ce necaz cu bogdan, din pacate stiu exact la ce te referi... ochi peste cap ...asa e cu copiii...Ce procent ti-a cerut avans? Sunt tare curioasa la cat se ridica cheltuielile la botez, nici nu stiu la ce sa ma astept...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

21.04.2010 2:23     citat 

ionelita rad rad rad pai am zis ca-i place sotului dar sa stii ca a iesit o bunatate! plecam la piata dupa salata! eu cu amalia ca al meu intarzie azi cu serviciul...facem plimbarea singurele!

mada speram sa se faca bine repede bogdan!

pupici fetele, plecam la piata si plimbarica! zambet

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 2 luni
D: 11 ani, 5 luni

21.04.2010 3:25     citat 

Ana eu nu am problemele tale, a mea doarme toata noaptea (rare mai sint noptile cind se mai trezeste pe la 4-5 sa pape, in rest doarme 8 ore cel putin) si mai are citeva ore bune de somn si in timpul zilei, intre mese. Deci nu ma pot plinge de lipsa de timp. Plus ca nu mai am probleme cu sinii ca la inceput si oricum nu am avut ce ai avut tu, biata de tine, citeam si ma apuca o senzatie de frig efectiv, imagindu-mi prin ce ai trecut. Nu sint ca inainte de nastere (cind faceam mai multa treaba in casa, cu toate ca aveam pb cu tensiunea si tahicardie, dureri de coloana etc.) dar nu vreau sa-l minii pe Dumnezeu plingindu-ma. Am bebe sanatos si cuminte, sotul meu ma ajuta f mult iar Andrei e la gradi pina la 6 seara.

Mada si mie imi pare rau ca ai asa probleme cu Bogdan, ii dorim insanatosire grabnica fiindca trebuie sa se bucure de frumoasa aniversare pregatita de mami sarut
Si Andrei isi va serba ziua la gradi pe 3 mai cu colegii, dar noi ducem doar sucurile iar de prajituri si tort se ocupa educatoarea, ea le comanda (evident noi le platim). Trebuie sa cumpar si coifuri sau alte chestii haioase pt party, sa vad ce gasesc...

Marturii sint niste amintiri cu care pleaca de la botez invitatii, e un obicei mai nou, noi la nunta de ex n-am avut asa ceva acum 250 de ani cind am facut-o rad Si ai de ales intre diverse obiecte mici si dragute (suzete, pantofiori miniaturali, pungute cu bomboane ambalate frumos) sau chestii comestibile. Eu am ales niste ursuleti de ciocolata fina. O sa va pun poze cind ii am sau direct asezati pe mese.
Si noi mergem azi sa vorbim la restaurant de meniu si avans (care e practic chiria salii).

Ancutza si noi am iesit la piata azi, era fata mea numai ochi si urechi, i-a placut trag cu ochiul
Si mi-am cumparat si doua muscate superbe, una cu flare alba si una cu o floare ciclam inchis, n-am mai vazut culoarea. Plus o violeta cu floare mov inchis batuta jenat

sus

Denunta
ana_348

Copii

21.04.2010 3:40     citat 

plecam si noi afara acum, cu carutz, bicicleta, tot tacamul rad
roxanne, deci marturiile sunt ce stiam eu, super ideea cu ursuletii,sa imi dai detalii ca tot asa ceva as vrea si eu....daca e rezonabil la pret...apropo...crezi ca poti sa imi spui pe privat cam cat e meniul, ca eu nu mai sunt la curent cu noile preturi si nu vreau sa am un soc.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 13 ani, 7 luni
print 2: 7 ani, 7 luni
am nascut deja!

21.04.2010 3:51     citat 

off-topic .....roxanne, scuze ca intervin aici la voi, dar as vrea sa te intreb cate ceva despre tahicardia pe care o ai...ai avut-o in sarcina sau e ceva cu care te confrunti de mai mult timp?
imi poti da mess-ul tau? mersi
sa va traiasca minunile ca sunt tare frumoase!!!
claudis si noi am patit-o cu bubitele....am plecat din maternitate cu un eritem alergic de toata frumusetea....foloseste in apa de baita, tarate, fiarta in prealabil in apa...pui intr-un saculet o mana de tarate si o fierbi in apa...o lasi vreo 5-10 minute acoperita si apa rezultata o torni in vanita peste cea pusa deja!!! la noi a mai functionat si albastru de metil.....si stiu ca a mai primit ceva creme, dar mai bine incearca deocamdata cu chestiile astea!!!

Ultima modificare efectuata de catre marle la 21.04.2010 3:55, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

21.04.2010 3:53     citat 

Ana, eu am dat 200 ron avans, dar repet, noi facem botezul in familie, nu o sa fim mai mult de 15 persoane. Era destul si 150 , dar nu am avut decat hartii de 100 la mine. Daca faceti botez mare o fi altfel. La restaurantul asta au o sala mare -pt.nunti sau botezuri mari- si 2 sali mai mici, dar noi spram ca o sa fie frumos afara -sa nu ploua, ca presupun ca prea frig nu poate sa fie in 16 mai- si atunci o sa ne faca masa pe terasa.Acm trebuie sa ne hotaram la meniu, mi-a dat 4 variante, dar cica se pot face si combinatii intre ele.
Roxanne, pe noi nu ne mai lasa sa ducem nimik de mancare sau suc la gradi. Acum 2 ani am dus si noi tort cu Spiderman si sucuri, dar anul trecut deja nu a mai fosr voie, cica e un ordin de la Ministerul Sanatatii, asa ca acolo o sa ne limitam la baloane, coifuri, fluiere.
Voiam sa va intreb, pe cele care folositi bibi la bebei : le spalati cu detergent de vase? Eu da, ca mi se pare ca numai cu apa nu se spala asa de bine, dar le clatesc f. bine.
Si cam cat lapte praf papa bebeii vostri ?Cei care nu mai sunt alaptati deloc, of course. Eu adun in masuri, ca e mai usor, ca de obicei nu lasa nimik in biberon. Mananca intre 27 si 30 de masuri pe zi, cred ca e destul,nu? Frate-su era mai papacios, asa tin eu minte !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: