· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.10     
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 2 luni
D: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 11:03     citat 

Multumim frumos Ionelita zambet

Tocmai am aflat ca excursia se amina pe saptamina viitoare din cauza vremii trist

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 4 luni

20.04.2010 11:29     citat 

buna dimineata!

am dormit bine si azi noapte! de duminica i-am luat o suzeta amaliei si o folosim in cazuri exceptionale, de urgenta! adica: in parc daca ne apuca foamea sau cheful de supt la piept ...pana ajungem acasa (foarte aproape) apelam la ea ca sa nu asurzim cetatenii de pe strada! rad sau in supermarket pana ajungem macar la masina sa putem manca...sau inainte de culcare, ne linisteste (pe amandoua!); asadar de duminica dormim muuult mai bine! zambet

vreau sa ma apuc de croitoreala dupa ce termin bolul cu cereale si iaurt pe care-l savurez acum cu voi!

ferre
mi-a pacut cum ai zis ca incerci sa nu devii o mama "super-posesiva!"... rad rad rad si eu incerc sa nu fiu chiar super dar posesiva tot o sa fiu, nu? rad vedem noi mai tarziu cand or putea macar sa se lege singure la sireturi! pana atunci, mai avem timp numai pt noi! scot limba

alexuca copii tai sunt o splendoare! sarut

roxanne distractie placuta lui andrei in excursie - pentru cand va pleca, tocmai am citit ca s-a amanat! inteleg ce simti apropo de plecarea lui! zambet si amalia a dormit mai multe ore azi noapte! vreo 3 si ceva in fara sa se trezeasca! o fi de la vremea ploioasa!

claudis te asteptam si noi aici, la mamici! sarut

la mai multe luni fericite si sanatoase pentru Sofia!!!

va pup pe toate si sunt pe-aici!
scot limba

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 11 ani, 4 luni
am nascut deja!

20.04.2010 11:41     citat 

Carmen, La multe lunite pt Sofia.

Ancuta, eu i-am devreme suzeta lui Tudor dar nu e un pasionat. De ex daca ii e fomita o arunca din gura si continua urletele rad. Dar e la noi e mai usor cu masa fiind biberon asa ca papam peste tot.

Roxanne, 10 ore, uaaaaaau, vreau si eu. Mi-a placut ideea cu doua vacante.

ionelia, ce bine ca e baietelul tau cuminte. Bravo bebe Cosmin sarut

Alexuca, sunt niste frumosi copilasii tai, ma topesc de fiecare data cand ii vad sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

20.04.2010 11:46     citat 

ferre si amalia o mai refuza cand ii e super-foame dar acolo, la inceput, cand e doar cu tipete si nu cu urlete, mai merge! e bine ca nu vreau s-o invat cu suzeta peste tot! mai vad copii marisori, merg prin parc pe biciclete si cu suzeta in gurita! nici asa dar cum e acum , imi da un pic de ragaz sa ajung cu ea la un loc unde s-o pot alapta! sau seara, m-a salvat total! eu akergam cu ea prin casa pana pe la 3 dimineata si abia atunci (cred ca de prea multa oboseala oboseala) adormea !!! acum, e alta poveste! parca s-a mai linistit asa ... poate ca m-am mai linistit eu doar cu sentimentul ca am o "acoperire" si ii transmit si ei! rad

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 2 luni
D: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 12:04     citat 

Fetelor de ce va feriti de suzeta? Andrei a folosit-o pina pe la 2,5 ani, dar nu iesea cu ea pe strada decit pina pe la 1,5 ani (si numai cind statea in carucior). In rest i-a folosit enorm sa adoarma, eu asa imi adormeam printul - il puneam in patutul lui, ii dadeam suzeta, il pupam si plecam. La inceput stateam la usa sa aud ce face. El tragea din suzeta vreo citeva minute si adormea. Incredibil cum il linistea suzeta cind era agitat, cind era prea obosit si singurel nu putea adormi...
Deliei i-am dat-o de la inceput dar la ea nu are acelasi succes ca la Andrei, desi de citeva ori am reusit sa o linistesc asa. O luam mereu cu noi cind plecam, parca afara ii place mai mult decit in casa.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 4 luni
T: 9 ani

20.04.2010 12:20     citat 

Buna ...
multumim tuturor ...azi avem 1 luna...ce mari am crescut !!! sarut
tocmai a plecat pediatra de la noi, a fost in vizita, a zis ca e f bine Sofia, doar ca se vede ca mananca pe saturate, caci s-a ingrasat de cand a vazut-o ea ultima oara si are multe gaze, ceea ce inseamna ca inghite mult aer la papa...
mie mi-a zis ca fetita mea nici nu are colici , ci doar gaze...asta mi-a zis dupa ce i-a pipait burtica...acum cine stie...eu ii dau oricum Gripe Water, si bea cam 25-30 ml de ceai BAby drink...
mi-a zis ca de asta si varsa surplusul, ca papa ca nesatula, si uita sa inghita...si de fiecare data cand plange de la crampe mai scoate cate un pic de la masa precedenta ( asta dc e dupa masa )...
mi-a zis sa o las pe burtica, si doar sa o supraveghez, caci f putin copii se sufoca...de obicei ei cauta aerul, zicea...
apoi ne-a masurat, avem 54 cm, fata de 50...dar zicea ca are si burta mare, deci ar putea fi o eroare de 1 cm...
ca si gramaj avem 3,930 pe dezbracate, fata de 2,880 cu cat s-a nascut...deci a luat bebelina 1050 gr fata de nastere, iar fata de iesirea din spital si mai mult, caci sigur aveam cu 100-200 grame mai putin decat la nastere...trebuie sa verific cu biletul de iesire din spital, dar nu-l am la mine....
mi-a zis ca trebuie alaptat copilul cand cere, si intre mese sa-i dau ceai , care poate fi pt colici...
temperatura in camera ar tb sa fie intre 18-22 grade, la baita 22-23....la mine e mereu peste 24...deci trebuie sa reduc caldura...
ne-a trecut si icterul...si in general suntem bine...

azi noapte saracuta a cam plans de pe la 3 la 5.30-6...vai ca nu mai stiam ce sa-i fac...se calma oleaca, o puneam in pat...iar incepea sa planga...o luam in brate, o calmam, credeam ca doarme, o lasam...iar incepea cate o crampa si urla...of...bine ca a trecut...
voi cum dormiti ?

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 1:15     citat 

Buna mamicute.
Narcisa,felicitari pt.botez,sa cresteti mari si sanatosi.
Alexuca,ai niste copii minunati,ce mare e printesa si frumoasa.
Carmen,la mai multe lunite Sofiei,sa cresteti mari.
Claudis,te felicit aici pt. Minunea mica,sa fiti sa natosi,te asteptam la mamicute.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

20.04.2010 1:28     citat 

carmen felicitari pt fetita frumoasa si papacioasa! sarut

de la angell (careia ii multumesc pe aceasta cale sarut ) am vazut cum doarme fetita ei pe burtica mamei! asa am pus-o pe amalia si a adormit instant! de atunci (plus ca avem si suzeta acum) e mult mai calma la capitolul adormit! cateodata adorm si eu odata cu ea in pozitia asta! asa ii calmeaza si ei durerile de burtica, scoate si aerul tot afara pe care l-a inghitit in timpul mesei... si daca e linistita ea, e super, adorm si eu! zambet

apropo de suzeta, la cat timp rebuie sterilizata? in cazul meu o fierb pt ca nu am aparat special pt asa ceva! eu i-am dat-o prima data duminica (bineinteles dupa sterilizare) iar azi m-am gandit (mai mult si la insistentele sotului) sa o fierb iar! ceea ce am asi realizat un pic mai devreme! dar ea nu e folosita foarte mult! aveti idee daca am fiert-o prea repede?!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

20.04.2010 3:38     citat 

Buna mamici,
roxanne eu beau ceai pt colici intr-o veselie. I-am luat Bonisan si ii dau 10 lg de 3 ori pe zi si cred ca a inceput sa aiba efect pt ca azi nu a mai plans deloc.Acum tot cu el la san sunt ca s-a saturat sa stea in patut. Azi-noapte in schimb a adormit abia la ora 4 dupa ture prin casa, dupa ce a stat pe burtica lui tati, a adormit abia la san.Off puiul lu mama sarut sarut sarut Azi in schimb a fost mai bine. O sa-i dau si ceiut pt colici daca o sa-l mai doara burtica, dar o sa-i dau cu seringa ca nu vreau sa-l invat cu biberonul.
carmen tu cum ii dai ceai, cu biberonul? La mai multe lunite Sofiei, e o floricica superba.
ferre sarut sarut sarut
ionelita bv lui Cosmin ca e cumintel, ca in burtica sarut sarut sarut sarut sarut
Merg sa fac un dus dragelor apoi sa fac o salata orientala, ca azi am stat numai cu bebe. Pup toate mamicile sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 3 luni

20.04.2010 4:05     citat 

Buna mamici..

In sfarsit am sosit si noi aici..Ca de cand asteptam..
Abia astept sa ajungem si noi in listuta...Ma numesc Matei Alexandru sunt nascut pe 17.04.2010 M-am nascut cu 3550g si 52 cm
Va imbratisam cu drag sarut

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 3 luni

20.04.2010 4:15     citat 

Acum am vazut ca deja sunt in listuta .Multumesc sarut
Deja am ceva intrebari cu probabil subiecte deja discutate pe aici...
Bebe Matei a achizitionat o iritatie pe piele din spital..Mie asa mila de el...Ati patit asa ceva cu bebeii vostri?
Si nu stiu foarte bine de ce ar trebui sa ma feresc in alimentatie,..
Va pup sarut

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 11 ani, 5 luni

20.04.2010 4:42     citat 

claudis,daca in spital nu te au sfatuit cu nici o crema incearca sa il stergi pe unde are bubite cu lapticul tau
iar in ce priveste alimentatia ceapa si usturoiul crud e interzis
le fel varza si fasolele ca produc gaze
in rest poti manca ce vrei,daca lui Matei nu o sa ii prinda bine un tip de mancare o sa iti dai seama scot limba
aa,eu ciocolata si prajiturile cu crema nu mai pap, pt ca face diaree la bebe
cum e Matei?e cuminte?tu ai laptic?ai inceput sa ti revii dupa nastere?

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.04.2010 5:09     citat 

angell sarut cum e anna? a facut kk?

claudis sarut bine ati venit la noi sarut sunteti superbi sarut sarut are bubite pe tot corpul?sau doar intr-o anumita zona?

byu sarut eu am facut aseara salata orientala foarte fericit

carmen sarut la multe lunite Sofiei sarut sa fie sanatoasa sarut

anca sarut eu i-am dat suzi din primele zile si a acceptat-o imediat..o fierbem si noi cam la 3 zile...

alina sarut sarut

roxane sarut imi pare rau ca sa amanat excursia trist ..astia anunta vreme frumoasa de maine confuz

ferre sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

20.04.2010 6:11     citat 

claudis bine ati venit la mamici sarut sarut sarut sarut sarut sunteti minunati amandoi. In privinta iritatiei ar fi tb sa te sfatuiasca medicul neonatolog din maternitate. Daca nu, intreaba pediatrul/medic familie dupa ce il examineaza pe Matei. EU nu am patit-o la Iulian.
ionelita ce scump e Cosmin. Seamana cu tine sau cu sotul? E brunetel.
Iulian e blondut, seamana cu mami si cu tati rad
roxanne ce fain ca mergeati in doua vacante, cred ca era asa relaxant. Cu suzeta incerc sa-l obisnuiesc si eu dar mai greu o accepta trist trist trist
ancutza eu fierb suzeta tot asa la 2-3 zile. Mi-a zis pediatra sa nu cumva sa o bag in gura mea inainte sa i-o dau lui ca ii dau microbii mei.
ferre, alina sarut sarut sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

20.04.2010 6:22     citat 

----------
krmnn a scris:
mi-a zis ca trebuie alaptat copilul cand cere, si intre mese sa-i dau ceai , care poate fi pt colici...
----------

Scuze, dar pediatra mi se pare cam ... dusa cu pluta cel putin din acest punct de vedere. Cum adica sa alaptezi la cerere, dar INTRE MESE sa ii dai ceai? prostit Pai daca alaptezi cand cere, cand e aia "intre mese"? Un bebelus alaptat exclusiv nu are nevoie nici macar de apa, daca nu-i tocmai canicula, cu atat mai putin ceai. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: