· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (446)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (446)     
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

21.04.2010 3:11     citat 

lordy80 nici eu nu m-am mai urcat de mult pe cantar pentru ca de fiecare data ma demoralizam si am zis ca decat sa ii fac rau lu' BB mai bine sa nu mai stiu cat am luat. In primul trimestru am luat cel mai mult, cred ca din cauza acidului folic, dupa primul trimestru m-a pus doc sa iau centrum, dar nu l-am luat, mi-am luat vitaminele din fructe si legume, iar acu mi-a zis sa nu il mai iau ca nu am nevoie, dar doc nu stie ca eu nu l-am luat nici pana acum.
Iar cu sani, intradevar si mie mi-au crescut foarte mult dar sunt foarte multumita pentru ca nu prea am avut sani inainte, sper sa nu imi dea inapoi dupa ce nu voi mai alapta trist

ralucutza15 eu mi-am facut la inceputul sarcinii analizele generale la sange, apoi am facut dublu si triplu test si mi s-a spus ca la 33 de sapt sa imi refac analizele la sange, atata tot in rest nu stiu de nici o alta analiza.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

21.04.2010 3:14     citat 

Am facut si dublutest si echo la Alcosan, la dr. Albu. Insa nu el imi urmareste sarcina. La sarcina trecuta am facut echo importante la Iosup si mi s-a parut mai simpatic. Poate sunt si subiectiva pen'ca Albu mi-a facut transvaginala prostit o placere, nu altceva rad

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

21.04.2010 3:16     citat 

ralucutza..u am facut pana acum analizele de sange. cele de baza. spre rusinea ma, acum la sarcina asta nu mi-am facut nici toxoplas, nici literia si nici rh-ul. vreau sa fac acum rh-ul ca sa stau linistita ca am inteles ca e posibil sa se modifice la a doua sarcina..
la prima am facut si analizele de secretie si cele de mai sus.
dr mi-a zis sa stau linistita, si am stat.
doar ca..matei cand s-a nascut avea ochii umflati si au fost pariri diferite:
1-ca din cauza traumei ca avea capu' mare ....
2-ca am avut eu nu stiu ce infectie. cu toate ca nu imi aparea nimic nici in sange nici in urina.
si am inteles ca in ultimile 2 sapt se mai face o analiza a nu stiu carui streptococ. b sau ceva de genul asta care iti "spune" dc e ok sa nasti normal sau nu.
nici nu stiu cum sa procedez..dc sa ma las mai departe de mana dr si sa nu fac decat sangele de baza sau...sa avansez. voi ce ati facut?

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

21.04.2010 3:19     citat 

Cayia si mie mi-a facut echo transvaginala la 10 sapt pentru ca aveam putina burtica si nu il putea vedea pe BB, intradevar o adevarata placere prostit

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

21.04.2010 3:19     citat 

cayia..si eu am facut morfo la albu si ...cam ursuz. a vrut el neaparat sa prinda fatza bebeului si el nu vroia. si mi-a frecat burta de i-am zis pana la urma ca ma doare (ca incerca sa il mute pe bb ca sa ii prinda fatza) si ca nu mai vreau nici o poza nimic. sa ma lase in pace.
si am inteles de pe alte forumuri ca nu are nici o treaba...taie in stanga si dreapta si nu se poarta dragut cu tine. ceva de genul...ti-a placut cand ti-ai tras-o, nah si sufera acum ca nu imi pasa. cel putin asa mi-a facut mie impresia. dar ca..ecografist..e ok. si aparatura nu?

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

21.04.2010 3:21     citat 

Simona, nu dorm... mesteresc prin curte... am facut o perdea sa o pun la intrare sa nu mai intre mustele in casa.. mi-am cam dat peste degete cu ciocanelul rad rad rad Si m-am chiorat pe la flori apoi, sa vad, iese ceva? Cel mai ciuda e ca nu imi iese gazonul, cate un firicel ici colo... si am vrut sa cumpar dar aveau doar la punga de 1kg .. care acopera 30 mp..iar eu nu am nevoie decat de vreo 5-6 mp..O sa dea sotul o fuga la selgros cand iese de la lucru.. daca are timp.
Frumos flacaul tau! Ti-am zis ca o sa zdrobeasca inimi... multeeee. Trebuie sa o feresc pe Iris de el foarte fericit
Adece.. bine ai venit intre noi. Iti doresc o sarcina usoara , un bebe sanatos si o nastere la termen.
Ralucutza..de ce e ciudata burta ta?? mie nu mi se pare deloc a fi ciudata. sta bebe mai sus.
Luara, bine ai revenit. sarut
Cayia.. bravo. felicitari pentru bebicul mare. sarut
Danonino sarut
Rizibizi sarut
Restul fetelor... fara exceptie sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

21.04.2010 3:22     citat 

Eu trebuie sa plec din nou trist ne vedem maine, o seara cat mai placuta tuturor burticutelor.

sus

Denunta
Cayia

Copii

21.04.2010 3:32     citat 

Mda, cam ciufutos Albu. Clar nu e printre doctorii mei preferati, insa am mers la el pentru ca e profesionist...la 22 saptamani o sa merg la Iosup, ca si el e bun.

Sunt tare bucuroasa, ii comandasem lui bebe din burtica un ring sling si a ajuns coletul azi. Deci azi a primit si primul lui cadou, prima cumparatura pentru el. Sunt tare incantata. Bineinteles ca nu m-am putut abtine si l-am purtat un pic si pe bebe mare, dar doar un pic ca sa nu fac efort prea mare. E asa de bine, abia astept sa ma plimb cu bebe in brate prostit

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

21.04.2010 3:47     citat 

cayia...rad
rad rad rad

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

21.04.2010 4:11     citat 

Buna fetele sarut sarut Si eu am facut tot la inceputul sarcini analizele generale la sange,pe urma triplu test si echo 4d,si de-atunci tot echo la 3 saptamini mereu acum trebuie sa merg de luni sa-mi fac din nou analizele la sange. [list]Dj bafta la dr.....Codrina si eu am pus gazon in curte si vad ca dupa ploaia asta a iesit si se vede fffffff frumos asa ma oftic ca nu pot sa mai stau aplecata sa am grija de flori cum vreau eu asa tot timpul sa stau cu mina in ele, azi am plantat si eu citeva dar mi sa parut asa greu si am renuntat trist trist va pup pe toate sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

21.04.2010 4:26     citat 

ok, m-am lamurit, deci nu tre sa mai fac nici o analiza..asteptam doar ecografiile si momentul de pomina...

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

21.04.2010 4:32     citat 

fetelor va doresc o seara frumoasa! eu merg sa mananc si apoi ca e sotul acasa nu mai dau pe la calculator. ne vedem maine de dimineata foarte fericit

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

21.04.2010 4:32     citat 

Eu am facut analizele generale la inceputul sarcinii plus rezus facto, toxoplasmosa, listeria, rujeola. Apoi mi-a dat DT doar de verificare caci la eco era ok. Deoarece DT a iesit bine mi-a spus sa nu dau aiurea bani si sa nu mai fac triplu. Apoi acum la 28 saptamani am facut analizele generale de sange de trim. 2 si mi-a dat doctorul sa fac acum si culturile de pe col. Am inteles ca urmatoarele analize le fac pe la 33-35 de saptamani. Deci nu e foarte greu. Mai bine le faci ca nu-s asa de multe.
GAbriella rochia pe care o am inpoza e pentru femei neinsarcinate. Mi-am mai gasit ceva bunisor la Zara. Eu in sarcina m-am straduit sa-mi iau haine de femei neinsarcinate, dar care sa-mi fie bune in sarcina si sa le pot imbraca si mai tarziu. Nu o duc rau cu banii, dar nu-mi place sa fac risipa. Si ma enerveaza sa-mi umplu garderoba cu lucruri in plus. Astept ultimele poze de la nunta unde am fost duminica si o sa pun poza si cu a doua rochie. In aia nici nu zici ca-s insarcinata. multi isi dadeau seama numai cand ma vedeau in profil ca-s insarcinata.
Legat de medici, eu la morfo fetala am fost la Iosup, un dulce si foarte foarte atent. Mi-a placut ca doctor si ca om. Il recomand cu mare drag.

sus

Denunta
Cayia

Copii

21.04.2010 5:28     citat 

Unde mai este Iosup acum si care sunt preturile. Eu, acum 5 ani am fost la el, la Diagnosis. mai este tot acolo?

sus

Denunta
gabbriella

Copii
ALISIA ANDREEA: 13 ani, 9 luni
ALEXANDRU ANDREI: 10 ani, 5 luni

21.04.2010 6:18     citat 

Laura abia astept si a 2 rochie sa o vad foarte fericit
Eu care credeam ca ma stiu cat de cat cu sarcina pt ca am mai nascut o data,vad ca sunt paralela de problema, cam demodata. Eu mi-am facut analozele de la incaput, o gramada, 3d pe la 16 sapt si in fiecare luna eco. Si mai merg la un dr la eco si 3d in fiecare luna pt ca cel de-al 2 lea imi zice exact inversul lui primul dr la care merg si cu care am nascut prima data.
Totusi eu sunt f. dezamagita de dr. de la mine din oras. Unul la care merg se zice ca e cel mai bun si cu aparatura mai noua. Dar pt mine este o mare enigma cum 2 dr, la aceeasi sarcina pot spune lucruri total diferite.
Pt sindromul Down, daca se descopera la 18 sapt se poate trata sau se face avort?
Eu ma simt bine si sper a fie bine si sa fiu optimista!
Eu ma gandesc daca se depiteaza o malformatie la 30 de sapt as mai face avort? Cred ca debitez prostii la ora asta de oboseala dar cand aud de mers la dr. care sunt cum sunt am o repulsie de nedescris.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: