· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 18
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 18     
ionelita

am nascut deja!

13.04.2010 7:30   Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 18  citat 

Pentru EA
1.Dozari hormonale ziua 2-3 a ciclului
-FSH, LH, Estradiol, Prolactina, TSH, T3, FreeT4, ATPO
2.Dozari hormonale ziua 21
-Progesteron
3.IGM si IGG pentru : toxoplasma, GMV, Rubeola, IGA si IGG pentru Chlamydia
4.Examen bacteriologic secretie vaginala, cultura col, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma (fara toaleta vaginala 48 de ore si fara contact sexual)
-Test Babes-Papanicolau , determinare HPV cu genotipare
5.Ecografie mamara
6.Ecografie transvaginala
7.Histerosalpinografie +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH

Pentru EL
1.Dozari hormonale: FSH, LH, Testosteron, Prolactina, AFB, BHCG , PSA
2.Spermograma ( a se lua recipient si instructiuni de la laborator)
3.Secretie uretra, cultura uretrala, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma ( fara toaleta 24 de ore)
4.IGA si IGG pentru Chlamydia +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH Si testele pentru El trebuie facute de la inceput.

Daca treceti de acestea si totul e bine - nu mai ramane dacat sa asteptati minunea!
Daca nu si trebuie recurs la FIV am si acolo o lista de analize dar acolo cred ca mai bine intrebati doctorul ce analize mai vrea.

sageata sageata Capitolul anterior : Dupa cat timp ai ramas insarcinate?Capitolul 17

sus

Denunta
ramonsita

13.04.2010 7:40     citat 

Numai atat ne scrii Ionelita? ai scos firele lapticul a crescut in cantitate?

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

13.04.2010 7:42     citat 

SI eu pup pe o scumpa mamica Ionelita si cu bebele ei Cosmin dulce si cuminte foc ! Ce faci draga mamica???? Ce ne supraveghezi tu din umbra acolo sarut sarut Hai ca mi-ai facut-o: eu scriam de zor lui ramonsita si cand verificam mesajul... jenat ai inchis capitolul rad rad rad rad Asa ca l-am sters repede frumos de acolo, capitolul inchis si l-am introdus aici cool
Asa ca aici este mesajul pentru tine, Ramonsita draga, cat si pentru cele vor sa traga invataminte de la " a mai batrana" rad rad caci stiti ca "gaina batrana face ciorba buna", in cazul meu: acum experienta mea, m-a facut sa imi invat anumite lectii.
Ramonsita scumpa mea, in primul rand La Multi Ani sotului tau, caci ai zis ca joi a fost ziua lui, sa-ti traiasca si sa fiti fericiti si sa va iubiti si cat de curand pe voi si un bebe mic si frumos si sanatos. Daca tot te vaiti atat ca te apropii de 30 si ca ai avut probleme cu sciatica,... of iti doresc sanatate multa, si de Paste l-ai facut pe sot sa-ti promita ca va face spermograma+spermocultura, trebuie sa nu te superi pe mine si te rog sa citesti cu atentie ce scriu eu acum: la barbati influenteaza rezultatul la spermograma orice: statul la calculator prea aproape de organele genitale (cresc gradele in scrot si afecteaza spermatozoizii), daca a luat antibiotic afecteaza pe urmatoarele 6 luni analiza, daca e stresat la fel se reflecta in rezultat. Avantajul la barbati, in cazul in care inteleg si nu se mai dau atata de ceasul mortii ca fac si ei o simpla analiza (oho si conditii bune au ei acolo la recoltare!!!! filme, reviste) e ca nu e ireversibil rezultatul, se schimba valorile spermogramei. Noua ne pica cel mai greu pe umeri: anestezii generale, punctii, operatii, sarcina sa tinem in burtica noastra, sa nastem (natural sau cezariana) Apoi ce tot ii cainam atat!!!! Avantajul mai e ca la barbati nu e ireversibil procesul, doar in cazul in care doamne fereste, e un diagnostic de azoospermie sau altceva. Deci ce sa-ti spun, viata sanatoasa, mancarea, tot se reflecta in organismul nostru. In iunie 2009 eu am facut FIV 2 cu ICSI, asta insemna ca erau spermatozoizii putini si motilitatea era afectata. Asta incepuse din 2007 si 3 iAS-uri(inseminari, ultima neefectuata ca eu deja ovulasem, atunci a avut si 5 milioane pe care in laborator a reusit sa le inmulteasca la 8 milioane de spermatozoizi). Anul asta am luat totul mai realist ca pe un fapt care trebuie sa se intample, noi dupa atatia ani... parca mergem la servici acum, nu la doctor, emotiile recunosc dupa ani de experienta nu mai sunt aceleasi ca la inceput, probabil daca stau sa derulez,... la fel eram si eu cu sufletul in gat pana cand anii te invata si experienata traita.
Deci pot spune din experienta noastra ca la FIV 3 a fost totul ok, asa ca nu mai forta lucrurile, tot ai spus ca iei o pauza de 3 luni... te lasi in voia soartei: de ce nu acum sa "prestati si sa beti voi un vin rosu, sa va rasfatati, sa NU VA MAI GANDITI DOAR LA ASTA!!!! SA VA IUBITI EFECTIV! Caci laboratorul nu se inchide poate face luna care vine, daca testul iti spune ca ai ovulat in a 13-a zi, sa stii ca un ovul traieste mai mult de 24 de ore, nu mai stiu exact am sa verific, eu tot am citit studii medicale, probabil ca am sa gasesc si-ti trimit si tie. MAMA MIA IAR AM SCRIS MULT! Hai te pup, doamne ajuta si mas cuzi daca am scris ceva care sa te deranjeze,... totusi parerea mea e sa faceti voi frumos dragoste... si atat. Ca o paranteza... ca tot nu am scris destul rad rad rad rad Al meu cand am fost in week-end la prietenii nostri le-a zis ce-mi face mie de vineri cand am "unda verde la sex" "te incui si nu mai iesi 3 zile" Eu i-am spus lui al meu sot "ca oricum inchid usa si eu dublu, pitesc si eu cheia... asta ca sa ma asigur ca promisiunea va fi respectata!" Iti dai seama ce rasete au fost pe noi toti!!!!! rad rad rad rad rad rad

Ei ce zici Ionelita, m-am smecherit scriu color, uraaa ce descoperire, daca a-ti stii ca al meu e informatician, ... spre rusinea mea,... prea multe nu stiu sa bag poze aici, etc.. dar la fel demuuuuult i-am dat replica lui "ca de-aia nu divortez,... ca ce ma fac eu la calculator cine mai verica si mentenanta calculatorului cine o face?" rad rad rad rad Dar pana la urma fiecare cu meseria lui, mie una nu imi placea de mica sa nu invat de la cineva, imi placea sa descopar singura si sa invat singura tot ce doresc eu sa stiu... ehei sunt un autodidact! scot limba

sus

Denunta
ramonsita

13.04.2010 7:52     citat 

Te pup dulce scumpa si puternica Cyc nu m-a suparat nici un moment nimik din ce ai scris ma bucur ca ai scris atat de mult numai pentru mine sarut sarut , cam stiu si eu toate lucrurile astea dar pentru sotul meu a devenit din ce in ce mai greu sa facem dragoste cred ca se gandeste tot timpul la nefericirea lui, la nesansa de a putea sa procreeze, are si probleme oarecum la ejaculare are unele dureri, deasemenea i s-a imputinat foarte mult volumul spermei si are convingerea ca totul e in zadar! Macar zice ca e hotarat si va merge la dr acum om vedea! Va tin la curent

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

13.04.2010 7:52     citat 

ramonsita banui ca a scos firele, la cat e ea de organizata Ionelita nu se lasa tocmai pe ea ... asa, este? Chiar ce noutati mai ai Ione pentru noi?
ramonsita sper sa citesti ce ti-am scris tie si sa iei doar ce doresti tu din tot.
Amrabdare soro,.... tu nimic?????? Hai cu Dumnezeu inainte, te rooooog!!!!! sarut sarut sarut sarut
Va pup si o seara buna tuturor!!!! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
danaaris

14.04.2010 7:43     citat 

salutare fetitele pup sarut Cyc pup pup pup pup sarut eu sint in Italia(Pavia)pe linga milano am intrat si aici pe un forum si cam la toate fetele stimulare o fac cu Decapeptyl si Gonal acuma ce miar da numai sa fie cu ochisori si eu sa fiu sanatoasa si sa nu fac iar chisturi ca nu stiu daca asi mai rezista la stresul asta iar Ac,iar laparascopie ,analize altele sper sa fie bine de data asta miine merg sa repet tamponi si sa nu mai fie nici un intrus pe acolo sarut pup toate fetele o zi buna buna sarut

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 8 ani, 9 luni
Rares - Ionut: 6 ani, 8 luni

14.04.2010 8:54     citat 

buna dimineata, dragele mele!
eu acu am ajuns la birou , am fost dimi la eco, endometru e de 8 ( nus cum l-a vazut dr acu 2 zile de 9 ), dar a zis ca e f bun , iar foliculii se pare ca sunt cam lenesi , cel mai mare e de 18/14, ceilalti 3 de pe dreotul in jur de 15/11, iar pe stangul tot cam de 15/11 .azi trebuia sa fac pregnyl-ul, dar cum nu sunt suficient de maturi, am mai luat o doza de menopur+ bravelle, maine mergand din nou la eco. daca da dd sa creasca mai putin pana maine, fac pregnyl-ul si ...asteptam.va pup!

sus

Denunta
mariaclara

14.04.2010 9:01     citat 

CYC Ai dreptate in ceea ce-i priveste pe medici. Sunt foarte multi ginecologi care se comporta cu femeile precum cu vitele. De multe ori le baga parca intr-o oala ca nu mai au timp sa analizeze in profunzime cauzele problemelor. Aseara am fost in vizita la o mamicutza de bebe mic. Si mi-a povestit si ea o gramada de aventuri. A ramas gravidutza la 39 de ani dar dupa ce a ajuns la un medic in Ungaria. Mi-a spus ca nici nu se compara atentia pe care ti-o acorda acolo, cum se ocupa de tine si cum iti analizeaza problemele. O cred pentru ca m-am obisnuit cu astia ai nostri. Parca merg pe noroc.
Legat de ce spuneam eu despre cauzele psihice ale bolilor fizice eu cred cu tarie in asta. Normal ca un chiuretaj facut neglijent, netratarea postoperatorie corespunzatoare, raceli netratate pot duce la probleme cronice care nu au legatura cu psihicul tau dar in momentul in care medicul a descoperit problema trebuie sa stii ca nu doar medicamentele si operatiile duc la refacerea organismului. Aici poti sa contribui tu decisiv, sa ajuti corpul sa se refaca si sa revina la starea de sanatate avuta anterior sau din contra fara sa iti dai seama poti inhiba efectele tratamentelor.
Sfatul pe care am vrut sa il dau e ca pe langa tratamentele pe care il primeste o femeie de la medic sa tina cont neaparat de factorul psihologic, de subconstient si de ceea ce e plantat acolo.
Scuze ca m-am lungit asa mult. Sper ca ai avut rabdare sa citesti zambet O zi frumoasa iti doresc in continuare.

sus

Denunta
amrabdare35

Copii
Maria Theodora: 9 ani, 4 luni

14.04.2010 9:08     citat 

Va pup scumpelor...doamne ce activitate ati avut voi..n-am mai scris ieri si deja s-a deschis capitol nou.. foarte fericit
Eu inca nu stiu raspunsul la spermocultura, de-asta nu v-am mai scris despre mine...azi il aflu, o sa-mi comunice asistenta la telefon daca la 48 de ore s-a dezvoltat ceva....insa stimularea nu am putut-o amana, am inceput-o de ieri..daca e sa nu fie, voi anula totul..mi s-a spus ca nu o sa se intample nimic cu organismul, desi ma indoiesc...va treb sa astept cam 2 luni sa trec din nou la FIV...pt ca treb sa vina un CM natural...
M-am rugat mult ieri, am fost la 2 biserici sa ne ajute pe toate sa depasim momentele astea grele prin care treb mereu sa trecem ca sa obtinem ceea ce ne dorim...sunt cu sufletul la gura, nu va pot explica ce emotii am...
Si cum necazul nu vine niciodata singur, am ajuns si la dentist cu o masea si am avut si inundatie in apartament..o adevarata zi de marti, 13.....
Va multumesc din suflet pt toate cuvintele frumoase si ca-mi sunteti alaturi...sa va ajute Doamne Doamne si pe voi...ca tare-mi sunteti dragi sarut sarut sarut

sus

Denunta
amrabdare35

Copii

14.04.2010 9:41     citat 

Martinel scump, ieri a fost prima zi de stimulare la mine...dr mi-a dat asa pt ca am raspuns foarte bine data trecuta la celalalt FIV si s-a mers pe aceeasi schema...din cauza asta...dar deocamdata astept si o sa va zic si voua rezultatul..
Te pup si mult, mult succes, ca ai nevoie, Martinel drag! Iti tin pumnii si sa fie cu noroc de data asta! sarut sarut sarut
Ramonsita, sarut sarut sarut draga mea, ne luam de mana, am cazut amandoua in baltoaca cu depresie, dare ne scoate CYC pe amandoua imediat de urechi. rad ...si eu o sa fac la fel ca tine...o sa las voia Domnului, ca nu ne putem impotrivi...pup dulce fata draga, sa-ti traiasca sotul si sa fie sanatos si mult succes itti doresc din tot sufletul, ca esti pe calea cea buna!
Danaaris te pup si iti tin pumnii...sa fie cu succes si la tine..macar voi sa veniti cu vesti bune..pup! sarut sarut sarut
Puisor drag si scump, am luat o pauza de rabdare si optimism...ce sa fac si eu? trist ..eu inca mai am licariri de speranta, dar stiti cum e cu incertitudinea asta care te tot macina...te pup dulce! sarut sarut sarut
Karina scumpa mea..te pup dulce, dulce sarut sarut sarut ...ms mult pt incurajari si sper ca o sa fie bine...am 35 de ani...in sept fac 36...te pup si succes la cumparaturi si multa sanatate, sa ai grija de tine si de puiul tau!
CYC, sora mea draga si scumpa, poti sa ma tragi de urechi, te las... rad ...sunt atat de calma acum, am inceput de ieri sa iau magneziu si B6 forte si parca plutesc prostit ...si foarteee relaxata...sa dea DD sa ne implineasca visele, insa parca uneori ne chinuie prea tare..incerc sa-mi adun toate fortele sa merg inainte...e asa de greu cateodata....dar te vad pe tine scumpa mea si imi insufli si mie puterea ta...sa-ti dea DD sanatate multa si sa fii la fel sin in continuare si bebeii mult doriti sa vina mai repede..ca sa fii implinita cu totul sarut sarut sarut
MariaClara..te pup sarut sarut sarut ...ai perfecta dreptate...insa subconstientul treb sa invatam sa ni-l exersam..eu cred ca e ceva ff complicat...dar voi incerca...o sa fac ce mi-ai zis sa vedem ce iese rad ...cum reactionez...
Ionelita mamico? cum e? mai povesteste-ne ceva despre voi! orice... sarut sarut sarut ..va pup dulce..
MariaStan sarut sarut sarut scumpa, te pupic dulce....ce mai faci? esti bn? ca nu ne mai zici nimic despre tine trist ..... sau treb sa citim la gravidutze?? scot limba
Va pup pe toate dragele mele si va tin la curent cu ce o sa-mi zica asistenta la un moment dat..
O zi frumoasa va doresc!

sus

Denunta
ramonsita

14.04.2010 12:41     citat 

Multumesc draga AMrabdare si din nou CYC pentru urarile de bine legate de scumpul si adorabilul meu sot si deasemenea pentru incurajarile repetate sa fim sanatosi ca in rest nu putem schimba destinul pupici mii!

sus

Denunta
mariaclara

14.04.2010 12:43     citat 

amrabdare35 Ti s-a simtit lipsa pe aici zambet Fetele au multa incredere in tine si in CYC. Ati trecut prin multe dar cel mai imp e ca nu va lasati descurajate.

Ai scris ca ai fost la biserica si asta e foarte bine dar acuma trebuie sa si crezi cu toata fiinta ta ca rugaciunea ti-a fost ascultata. In biblie scrie undeva (scuze ca nu-mi amintesc exact) ca daca iti doresti ceva cu adevarat atunci trebuie sa te comporti ca si cum l-ai fi primit. Aici revin iar cu ideile mele legate de autosugestie. La fel spun si psihologii ca pentru a obtine ceva trebuie sa crezi cu adevarat ca sa induci subconstientului acea realitate (sper ca nu suna prea confuz). Cum am spus, vizualizezi lucrul respectiv ca si cum s-ar fi intamplat. A ajutat multi oameni cu boli grave sa se vindece (cum e si cu efectul placebo). Si pentru ca e greu sa gasesti momente de liniste ca sa te poti relaxa seara inainte sa adormi e cel mai perfect, daca adormi cu autosugestia in gand si mai bine...atunci se imprima mai bine in subconstient si dimineata inainte sa sari din pat. Chiar merita sa incerci asta.

Sa crezi din tot sufletul tau ca o sa fie bine inseamna ca o sa inlaturi si cea mai mica neliniste cum simti ca-ti da tarcoale.

sus

Denunta
amrabdare35

Copii

14.04.2010 1:47     citat 

Ms mult MariaClara...ai multa dreptate si o sa incerc sa gandesc asa cum mi-ai zis de-acum inainte..
Va dau o veste pt care azi am plans de fericire....este negativa spermocultura sotului..deci, merg inainte cu FIV-ul...
Fetelor dragi, nu credeam ca o sa plang asa la o astfel de analiza...doamne, ce emotii am avut..m-a ajutat doamne doamne..
Va pup pe toate si va multumesc din suflet pt toate rugaciunile voastre si toate incurajarile...m-ati facut cea mai fericita..va pup!

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 8 ani, 9 luni
Rares - Ionut: 6 ani, 8 luni

14.04.2010 1:52     citat 

amrabdare, ma bucur enorm pt tine, bafta pe mai departe! jenat sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

14.04.2010 2:03     citat 

buna dragelor sarut sarut

da , va urmaresc din umbra rad
nu am avut fire de scos zambet ..am avut din alea care se topesc( nu prea ma pricep)..dar nu am de scos oricum nici un fir foarte fericit
noi suntem la bunica ( mama sotzului) ca e ziua ei..am venit sa-i aducem flori sarut sarut

amrabdare sarut bravo mami..ce ma bucur pt tine sarut sarut multa bafta in continuare trag cu ochiul trag cu ochiul

va pupik sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: