· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (448)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (448)     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

27.04.2010 11:16     citat 

ionelita micutul de el....vai ce fatuca are....si tu arati asa de bine, parca ai fi in brate cu fratiorul sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

27.04.2010 11:17     citat 

Corina fii atenta, nu prea se pot folosi cremele care le-ai numit. Mai ales diclofenacul si BenGay. Ar fi bine sa gasesti pe cineva care stie sa faca masaj la gravide. Ca e ceva mai specific.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

27.04.2010 11:19     citat 

luara si eu sunt de aceeasi parere cu tine, doar ca simt ca o iau razna cand ma contrazice cineva in perioada asta...pana acuma nu am avut nici o schimbare in sarcina dar asa de o saptamana sunt foarte "crizata" si nu am rabdare la nimic.... oricum ma apuc eu de cumparaturi saptamanile astea, doar ca vb cu mama zilnic la telefon si ma exaspereaza deja ideile ei

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

27.04.2010 11:47     citat 

ralucutza multumim frumos si te pupam.
Si eu zic sa stai linistita si sa faci ce-ti spune inima.
Si mie imi spuneau socrii, vai sa nu fie nimic pt bebe in casa pana nu vine el si sa ia sotul tot dupa ce se naste si suntem la maternitate. Da cum sa nu.
EU m-am apucat de spalat, calcat cumparat, pregatit bagajul de la 28 saptamani, din ianuarie sa fiu sigura ca totul e pregatit. Mai ales ca eu daca intru in criza de timp, nu mai ai cu cine te intelege, nimci nu mai fac cum trebuie decat la repezeala.
Si cum a zis si luara, cand intri in ultima luna jumate nu mai poti nici macar sta in picioare sa calci, ce sa vorbim de umblat dupa cumparaturi si toate alea.
ionelita sunteti foarte frumusei amandoi sarut sarut
Fetelor imi pare rau ca va umflati asa tare mai ales la maini si la picioare. EU recunosc ca mainile nu mi s-au umflat deloc toata sarcina, iar picioarele doar in ultimile 2 saptamani, dar nu f tare.
Spunea una din voi ca e intinsa pielea la buric si ca e sensibila. Eu am patit asa in ultima luna cand a crescut bebe si era atat de intinsa si se vedea ca e si foarte solicitata, iar dupa ce am nascut am ramas cu vergeturi, nu f mari dar se vad, in jurul buricului plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist si stiu ca nu mai scap de ele, asta este, riscul.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

27.04.2010 11:58     citat 

byu si eu am vergeturi in jurul buricului plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

27.04.2010 12:28     citat 

ionelita ai o scumpete de baiat sa iti traiasca.

Fetelor am si eu o intrebare voua de la cate luni a inceput sa va iasa buricul, asta dak va iesit intrebare Eu am o oroare pentru buricul iesit, momentan vad ca nu a iesit, dar de intins a inceput sa se intinda cel putin asa simt.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

27.04.2010 1:02     citat 

lavinia_ionela mie inca nu mi-a iesit si nici nu stiu daca imi va iesi pentru ca inca se simte gaura destul de bine....cred ca depinde de forma buricului, al meu era mai adanc si aveam o gaura destul de mare si probabil ca a a vut unde sa se intinda fara sa iasa...si pielea mi s-a intins doar deasupra lui, dedesubt e la fel ca inainte..singura problema aparuta e o vergetura fff mare si fff rosie chiar langa operatia de apendicita...doctorul a zis ca nu e de la operatie si ca e vergetura (exprimarea exacta: ruptura in piele)..arata urat si destul de ciudat cum e asa rosie...dar in rest, pe burta nu mi-a aparut nimic si nici nu m-am dat cu ceva creme, doar asa cam 1-2 ori pe saptamana cu putin ulei de masline si am insistat in zona cu vergetura

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

27.04.2010 1:25     citat 

ralucutza15 si eu am o gaura destul de mare la buric dar nu stiu cum va evolua in continuare, momentan vad ca nu mi-a aparut nici o vergetura, dar ma dau mereu cu ulei de migdale si masline.
Oricum daca va iesi sper sa iasa putin sa nu iasa de tot ca nu imi place.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

27.04.2010 1:26     citat 

Eu imi inchid activitatea pe ziua de azi ma duc acasa sa ma odihnesc o sa revin maine, pana atunci va doresc la toate o zi cat mai frumoasa si fara complicatii.

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

27.04.2010 1:40     citat 

Lavinia, la prima sarcina la fata am avut buricul ok, acum burta este mai tuguiata si a inceput sa iasa, nici mie nu imi place dar asta e riscul meseriei rad

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

27.04.2010 1:49     citat 

Corina, eu nu aveam de gand sa folosesc irigatorul pentru spalare interna. No way, Dar dupa ce fac pisu, nu o chem de fiecare data pe asistenta sa ma spele. Urina contine toxine si riscul de infectie e mare. Il folosesc pe exterior, caci astea stil clasic au jet. Faci pisu, te speli, si apoi tamponezi. In Germania iti da asa ceva la spital, si iti recomanda spalaturile astea dupa fiecare urinare. Tot prietena asta a mea, ma sfatuia ca in lipsa unui irigator, sa folosesc o sticla de apa, si sa ii gauresc dopul. Si la urma urmei, nu ma las la mana asistentelor, poate prind una mai fandosita si ma fusareste. Numai asa sa scape repede de mine.
Buricul meu iese un pic in afara. Nu foarte tare, dar e vizibil printr=o bluzita mai subtirica. Asta e, nici mie nu imi placea sa vad la altele, dar .. nu avem ce face.

sus

Denunta
adrianaBuc

27.04.2010 2:11     citat 

Salutari
Am fost sa bag la vena niste fier foarte fericit Mi-am luat si o rochita de gravida mai de vara, si manusi pentru bebelina. sarut Cat de micute sunt!!!!!

Buricul meu iesi foarte putin in afara doar cand impinge bebelina in el. Altfel, nu mai e gaura, ci e fix la nivelul pielii - mama ce exprimare! prostit

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

27.04.2010 2:25     citat 

Si la mine buricul e cam la nivelul pielii, daca imbrac o bluza ceva nu iese urat afara, nu se vede. Sper sa ramana tot asa. Eu oricum am avut un buric foarte frumos, multumesc medicului care m-a aduc pe lume si mi l-a taiat corect. rad rad rad
Adriana si eu am trecut la rochite. Ma gandeam sa merg sa-mi mai iau ceva, ce ma prinde acum, dar sa pot purta si dupa. Azi m-am cantarit si spre bucuria mea in ultima luna n-am pus nimic in plus, desi burtica creste. Inseamna ca bebelina creste din ce am pus eu pana acum. Clar ca mai e timp si s-ar putea sa mai pun 2-3 kg, dar la 14 puse pana acum, inca 2 nu e grav.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

27.04.2010 2:28     citat 

----------
Codrina a scris:
Corina, eu nu aveam de gand sa folosesc irigatorul pentru spalare interna. No way, Dar dupa ce fac pisu, nu o chem de fiecare data pe asistenta sa ma spele. Urina contine toxine si riscul de infectie e mare. Il folosesc pe exterior, caci astea stil clasic au jet. Faci pisu, te speli, si apoi tamponezi. In Germania iti da asa ceva la spital, si iti recomanda spalaturile astea dupa fiecare urinare. Tot prietena asta a mea, ma sfatuia ca in lipsa unui irigator, sa folosesc o sticla de apa, si sa ii gauresc dopul. Si la urma urmei, nu ma las la mana asistentelor, poate prind una mai fandosita si ma fusareste. Numai asa sa scape repede de mine.
Buricul meu iese un pic in afara. Nu foarte tare, dar e vizibil printr=o bluzita mai subtirica. Asta e, nici mie nu imi placea sa vad la altele, dar .. nu avem ce face.
----------

am inteles altceva.eu ma spalam cu ceai de pelin si...galbenele.Aveam o sticla de 2L si dupa fiecare pishu ma spalam cu ceiut din ala.Il tineam langa calorifer sa nu se raceasca dar oricum mi-a prins foarte bine ceaiul ala ca e cicatrizant,antiinflamator si previne infectiile.Mi-l-au recomandat de la spital.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

27.04.2010 2:32     citat 

Lavinia, dalinuta, anikasarut

Ralucutza….calmevouz..foarte fericit
Asa sunt mamele, nu ai ce sa le faci. Eu merg pe principiul ca dc ai tu tot ce trebuie e ok. Tu sa faci exact ce consideri ca bine sa ai..si gata. Dar nu te enerva ca nu are rost.
Si eu m-am gandit astazi la cumparaturi si chiar m-am uitat dupa hainute pt bebei. Ca vreau macar cu ce il scot din spital sa fie noi, ale lui. Si zilele astea o sa imi cumpar chilotii aia “speciali” foarte fericit si vata, tampoane..diverse. Ca sa le am pregatite din timp ca…Doamne fereste cine stie cum uit de ele. Plus ca o sa fie necesare si acasa, chiar dc primesc si la spital;). Ii poti spune si asta mamei tale trag cu ochiul
Ref tampoane..eu nu imi fac decat pe loc la spital. Cu matei am facut asa: ma duceam la baie, luam vata, rupeam o bucata cat sa acopere zona…binecunoscuta..cand o vedeam foarte fericit , o infasuram in tifon ca sa nu se lipeasca si peste , adica acolo unde se lipea de dansa puneam o fasa sterila peste care puneam unguentul de propolis de care vb mai devreme. Ca sa se vindece mai bine.). si mai puneam pe chiloti un tampon de noapte. Ca dc curgea sange, prin vata se ducea imediat dar ramanea in tampon. Ca sa nu ma trezesc ca patez tot din jurul meu. Deci ca dimensiune…vezi la fata locului foarte fericit

Codrina..sarut

Rizibizi..sarut sa dea domnu’ sa afli ca e…exact ce vrei tu foarte fericit

Corina..de asta am intrat si eu in prenatal. Nu ai voie fastum, ketonal samd. Decat in cazuri grave. Dar nu cred ca e cazul la tine. Incearca sa stai pe o parte cand stai intinsa. Si sa nu mai stai in fund. Eu m-am dat si cu ulei de ienupar ca asa a zis dr. si pare ok. si...nu mai spala vasele rad ca pe mine ma lua o durere de spate de la vase... surprins

Ione..ce a crescut galusca mica. Si ce dulce e sarut sarut

Lavinia..mie nu mi-a iesit deloc buricul in afara. Si mie mi-era groaza de asa ceva rad. iar acum e pielea intinsa. Doar atat.

Adriana..cum e fierul? Bun bun? rad

Ca sa ma laud....eu ma simt f bine, doar putin obosita de la alergaturi ca si maine ma duc sa mai caut cate ceva (profit ca sta bona cu Matei si am timp liber). Nu sunt umflata, dorm bine, bebe mic se misca..dar vad ca frumos…
Ptiu ptiu sa nu ma deochi. Va doresc si voua sa va simtiti la fel de bine ca mine. Sper ca nu se schimba sit maine surprins

Mai ganditi-va din cand in cand la…
ce frumos miros panselutele foarte fericit

pup toate fetele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: