· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.12
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.12     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

27.04.2010 9:05     citat 

biank si in poza esti imbracata tot i nverde cu galben scot limba
Mie pantofii imi vin, va trebui sa imi iau o rochie...dar mai e pana la botez prostit

ionelita e super colajul!

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

27.04.2010 9:41     citat 

[quote}="brgabrielas"
Fetelor am si eu o intrebare, mai ales pentru cele cu copii nascuti in ianuarie si februarie: ati vaccinat copiii, la noi la circa inca nu au adus vaccinul pentru 2 luni pe care l-am amanat deja o luna. Ati optat pentru vaccinul cumparat din farmacie?[/quote]

Din pacate nu pot sa te ajut, chiar daca am nascut in ianuarie. Casian a primit gratuit vaccinul de 2 luni, nici nu auzisem atunci ca ar fi probleme . trist
Si noi am stat azi afara de la 3 fara un sfert pana la 6 jumate ! L-am luat pe Bogdan de la gradi si apoi am stat in oraselul copiilor, el s-a jucat fotbal , eu am cascat gura si Casian a dormit de la 3 jumate pana pe la 6 si un sfert.
Nici eu nu mai stiu cum sa il imbrac afara, pe caldurile astea. Cred ca azi l-am imbracat cam gros, nu stiu de ce am avut impresia ca e mai rece decat ieri! A avut body, o vestuta mai subtire, o bluzita nici subtire, nici groasa si o jachetica de fas , la care i-am deschis fermoarul, ca era cald. Si jos a avut ciorapei cu chilot -dar nu din aia grosi- si blugi. Si caciulita subtire pe cap. Voicum ii imbracati? Eu cred ca o sa renunt saptamana asta la ciorapi lungi , o sa ii dau sosete, iar sus doar un body -poate chiar cu maneca scurta- , o bluzita de bumbac si o jachetica sau jerseu.
In weekend plecam si noi la Tg.Mures, unde o sa raman o saptamana -eu si copiii- , iar in weekendul urmator vine sotul si ne aduce acasa. V-am mai zis de poblemele cu inimioara lui Casian, asa ca mergem la control marti, in 4 mai. Sper sa fie mai bine .
Noapte buna !

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

27.04.2010 9:44     citat 

carmen,anca sarut am primit pozele trag cu ochiul

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 6 luni
Alexandra: 11 ani, 5 luni

27.04.2010 10:46     citat 

Ionelita suuupeerrr sarut (scuze ca am trimis poza si cu mihaita prostit ...nu mi-am dat seama ca nu face parte din categoria bebeilor de aici rad ) ...esti o draguta ca iti faci timp ptr noi sarut

Legat de vaccinul BCG nici un bebelus din ianuarie incoace nu l-a facut...acum cica ar importa din ungaria dar ajung in vreo 3 judete...oricum nu indeajuns trist ...doctora noastra ne-a spus ca putem sa il facem pana la 10 luni.

Gabriela noi am facut vaccinul de cumparat (infarix 230 lei) ptr ca mi-a fost frica sa il fac pe cel gratuit...din cate vad la televizor deocamdata cantacuzinoul nu mai fabrica vaccine...asa ca mai bine ma strang la buget decat sa stau cu grija.

Fetelor fi'mea in seara asta nu stiu ce a avut...a fost o maraita trist ...si la baie nici nu am apucat sa o spal bine si sa o clatesc ptr ca a apucat-o urlatul...offf...sper sa doarma bine...vedem maine cum mai este.
Mada tinem pumnii la controlul lui casian sarut
Offf acum il aud si pe mihaita ca tuseste...

sus

Denunta
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 5 luni

28.04.2010 8:09     citat 

quote}="brgabrielas"
Fetelor am si eu o intrebare, mai ales pentru cele cu copii nascuti in ianuarie si februarie: ati vaccinat copiii, la noi la circa inca nu au adus vaccinul pentru 2 luni pe care l-am amanat deja o luna. Ati optat pentru vaccinul cumparat din farmacie?[/quote]

eu l-am facut pe cel cumparat infanrix hexa 280 lei
e mult mai bun...

IONELITA......superb....feliciari.....respect sarut sarut sarut
imi place la nebunie

nici eu nush cum sa il mai imbrac pe bebe afara
pna acum il bagam intrun costum de fash gros dar park e cam cald pentru ala....

am fost si noi la controlul de 2 luni....la pediatra
doamne ce a mai plans.........mai mult a plans ca la intors aia pe toate partile decat la vaccin....
singurul lucru care m-a ingrijorat a fost cand mia zis ca are fontanela prea mare ........trebuia sa fie intre 2-3 cm si e 4 cm...
plang sau sunt foarte trist
mi-a spus ca nu mam alimentat bine in sarcina cu lactate.....
acum tre sa mananc multe lactate si am marit vigantolul la 3 picaturi pe zi....
sa vedem la urmatorul control

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 4 luni

28.04.2010 8:19     citat 

neata, neata!

azi am de gand sa fac mai multe decat am facut ieri! rad mai am de calcat, strang si rufele,putina ordine prin casa, de facut mancare nu ca face soacra-mea, draga de ea! sarut aa si vreau sa termin de facut draperia in sufragerie! asta e un tel cam greu de atins cu amalia dar ...incercarea moarte n-are! rad rad rad
dupa amiaza mergem bineinteles la plimbarea in parc! m-am gandit ca poate reusesc sa fac macar vreo 20 min stepper! ehh multe vreau sa fac! rad dar cine se scoala de dimineata... stiti voio vorba aia! zambet

ana mare noroc ai ca-ti vin pantofii! mie numai o parte din ce am! aia cu tocuri intr-adevar parca nu ma mai simt asa bine in ei! trist foarte aiurea! eu purtam inainte tocuri de la 10 cm in sus! acum... am balerini! pt botez as vrea si eu ceva cu toc... ma mai orientez dupa ce rochie voi avea sau ma rog.. cu ce o sa ma imbrac, nici acum nu stiu! vreau sa vad ce forme voi avea atunci! mai am o luna! rad

madalina eu o imbrac pe amalia cu un body cu manecute scurte, o salopetica (din aia care se poarta pe interior), o bluzita cu maneci lungi, apoi costumasul de iesit afara! plus o pereche de sosetele grosute si caciulita! in catut am o plapumioara in care sta ea invelita, deci daca e frig e numai buna (si carutul are o husa pe care o folosesc si care ii tine si ea de cald) iar daca e mai cald, mai desfac din plapumioara! zambet amaliei i-a aparut la un moment dat pe fata o multitudine de besicute ...nu stiu cum sa zic ... si am dat-o cu crema de galbenele! i-a trecut pana a doua zi tot! o mai dau asa putin si inainte de a iesi afara ca deja e bronzata si vreau s-o protejez mai ales ca a ramas pielea un pic aspra si uscata pe acolo! si la fundulet tot cu galbenele o dau pe la pliuri, cateodata cu ulei de masline, si apoi cu crema de jhonson baby!

ionelita multumim inca o data! oare cum ai timp si de asa ceva?! confuz mare noroc avem noi cu tine!

alexuca speram sa-i treaca lui mihaita tusea cat mai repede!

sunt pe-aici, ma apuc de calcat! amalia doarme inca si trebuie sa profit de timpul acordat! rad

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 11 ani
Sofia-Maria: 7 ani, 10 luni

28.04.2010 8:31     citat 

Buna fetelor si felicitari pentru bebei abia astept sa vin si eu aici.

ionelita inca odata felicitari.

Am observat k luna aprilie a fost luna baieteilor:))

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

28.04.2010 9:04     citat 

n-am apucat sa fac inca nimic...amalia se cam trezeste, doarme iepureste! dar mi-a dat totusi timp sa va pun poze:

sus

Denunta
alexuca

Copii

28.04.2010 9:16     citat 

Buna dimineata foarte fericit
Anca ce ochisori frumosi are amalia...pupam frumusetea de fata! sarut
Si noi avem carucior ca al tau cu husa (este albastru ca este de la mihaita dar asta este scot limba ...toata lumea imi spune pe strada sa imi traiasca baiatul rad ) ...si husa aia este super!
Eu cand o scot afara ii pun peste ce poarta in casa un fas mai grosut, o caciulita si o perche de botosei...si gata fata!
Lavinia te asteptam cu drag sarut
Mihaita a fost o idee mai bine azi noapte...azi dimineata nu mi-a mai tusit asa ca l-am trimis la gradi...sa vedem cand vine ochi peste cap
Fug la treaba ca azi mi-am propus si eu sa fac o gramada...mancare, curat si plimbat ...pupici sarut

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani, 4 luni

28.04.2010 9:19     citat 

fetele super dragalasi bebei aveti zambet sarut sarut sarut sarut

cat despre treaba prin casa...mda, de unde...de 3 zile mananc shnitzele facute de bunica mea ...

revin ca s-a trezit maraita...
oricum o problema, desigur, tot am: cred ca mi s-a desfacut un fir de la operatie...ca a curs o picatura de sange, acolo unde este capatul de fir alaltaieri (cred ca din cauza ca am tot ridicat-o pe asta mica in toate pozitiile ca avea o zi proasta, de urlete) . Si aseara dupa dush iar am vazut un strop de sange...
Nu sunt foarte ingrijorata dar totusi u ar fi trebuit sa se cicatrizeze cum trebuie pana acum?

si 2: Voi cele care alaptati, ce mancati? mie mi s-a spus si am auzit foarte multe variante dar pana la sfarsit cred ca nu avem voie sa mancam nimic, ca sa nu faca bebe colici si mai rau...dar totusi ajung la exasperare\; deci voi, ce mancati? prostit

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 3 luni
D: 11 ani, 5 luni

28.04.2010 9:24     citat 

Buna dimineata.

Eu am azi o stare f buna, fiindca noi implinim 9 ani de la casatorie, e o zi care-mi ridica mereu moralul sarut

Sa va spun cum o imbrac eu acum pe Delia cind iesim - body cu mineca lunga si o jacheta tricotata, in jos pantalonasi de bumbac cu botosel inclus. Doar atit fiindca landoul are un cosulet interior care se inchide cu fermoar si e grosut ca o plapumioara. Pe cap o caciulita din bumbac.
Va sfatuiesc sa nu imbracati bebele mult mai gros decit va imbracati pe voi fiindca racelile apar si pe fond de supraincalzire cu haine. De multe ori noi ii sensibilizam din dorinta de a-i proteja cit mai bine.

Ancutza ai o fetita dulce foc sarut
Eu la 2 luni i-am facut tot Infanrix Hexa, dar am dat 296lei pe el, Alexuca la urmatoarele cred ca vin sa le cumpar din C-ta daca e asa mare diferenta trag cu ochiul
Biank vei fi o mamica primavaratica si plina de energie la botez sarut
Astazi merg si eu sa-mi caut de imbracat si incaltat, voi lasa fata la socri. De fapt plecam acum la ei, instalez fata, ii dau acolo urmatoarea masa apoi plec in oras.
Angelll eu am mincat capsuni cind il alaptam pe Andrei (eu nu le pot rezista cind apar cele romanesti de gradina), dar nu ca de obicei, citeva pe zi. N-au fost probleme.
Ionelita am inteles cu Bursucitza, imi pare rau ca s-a retras, e simpatica si are experienta trist

Va pup, sa aveti o zi frumoasa si calda si linistita sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.04.2010 10:06     citat 

Geo, nu mi se pare normal nici in functie de venit sa se puna taxa. Asta mai lipseste sa te puna la botez/nunta sa vi si cu adeverinta de venit! prostit Si la inmormantare ce mai face? Cere defunctului bani? nervos
Si de ce cei cu venituri mari tb sa traga si pt cei care taie frunza la caini? nervos Si nu spun asta pt ca am avea venituri mari. Din contra! Dar taxa tb sa fie aceeasi pt toti si pusa la un nivel al bunului simt ca sa fim seriosi nu construiesc o cladire, nu dau cu sapa etc, ci pun o vorba buna acolo sus. scot limba
Si de fapt era o taxa fixa: 50 ron. Dar tu nu vezi ca nici pt 50 ron nu taie chitanta! nervos Si asta pt ca doresc sa ceara si mai mult! nervos Si mereu va fi asa indiferent de ce suma se va fixa.
Mai bine ca in Germania. Acolo te declari daca vrei ca apartii de o biserica si anual ti se trage din salariu o anume suma de bani. Apoi cand ai cate un eveniment nu te duci stresat ca cine stie cat iti cere tie ca mai cere poate in nesimtire si la nasi, etc.

Ionela, sarut Voi pune o poza cat de curand pt colaj. sarut

Madalina, eu afara il scot in trening dar iau mereu si o hainuta in caz ca se face frig. Oricum eu pe caruciorul sport am pus saculetul care ii tine dedesubt cald caci se prinde de tot carutul, de partea unde sta culcat, iar picioarele le are acoperite de saculet daca e racoare.
Deci ciorapi lungi nu folosim caci in caz ca e racoare il invelesc cu partea de deasupra de la saculet.

Vicky, copii alaptati la san au li se inchide in general fontanela mai greu. Sincer nu stiu cat tb sa aibe bb tau la varsta asta. Noi daca am luat 2 saptamani vigantol pana acum dar ni s-a zis ca fontanela e ok. Fa-i niste analize sa vezi cum sta cu calciu caci daca o are prea mare poate asta e problema... prostit Referitor la vigantol...Noua dr ne recomandase la un momentdat sa-i dam Biancai 4-8 picaturi de vigantol si tot in ritmul ei s-a inchis! Ceea ce m-a nemultumit a fost ca acum abia mi-a trecut prin cap sa citesc prospectul la vigantol si acolo spune ca de la 4 la 8 picaturi parca nu se da asa dupa ochi frumos ci pe baza unor analize care ar cam fi obligatorii. Parca tot analiza calciului...? prostit Tb sa caut sa ma mai documentez ca nu mai stiu.

Ancutza ai o bombonica acolo.... sarut

Alexuca, vad ca nici voi nu ati terminat cu bolile. Bianca m-a inebunit din noiembrie incoace. In special din ianuarie incoace daca era 2-3 zile sanatoasa si o luam de la capat. Si Bianca e pe terminate cu raceala. Am fost la ea la gradi sa luam fisa pt reinscriere si cand am aflat ca sunt 2 copii bolnaviori pe care parintii se incapataneaza sa-i aduca am zis ca n-o mai duc saptamana asta pana nu e sanatoasa tun caci acum inca e sensibila si nu vreau sa o luam de la capat. Si educatoarea era asa racita ca nu putea vb. Asa ca la ce sa-o duc acolo ca sa o luam de la capat? Dar uite asta mi-e ciuda ca mai aveam 2 luni de gradi si din cauza unor parinti cu obrazul gros nu-mi duc eu copilul. Da, e sensibil si acum tb sa-l tin acasa din cauza asta? Daca n-ar fi primiti copii asa bolnavi nici noi n-am ajunge mereu in situatia de a sta pe tratamente. Dovada e cat a mers la mama in Tl la gradi. Acolo era program scurt asa ca cine isi permitea sa tina copilul doar pana la 12 putea sa-l tina acasa daca era bolnav. cum n-au fost copii bolnavi nici ea nu s-a imbolnavit...Deci se poate! nervos

Roxanne, multi ani fericiti impreuna! sarut Cand ne vedem si noi odata in Poli?

Fetelor, la botez se ia cadou la nasi?

sus

Denunta
alexuca

Copii

28.04.2010 10:08     citat 

Roxanne vad si eu ca diferenta la vaccin este destul de mare...oare de ce? iti pui adaos si tu dar chiar atat? confuz
Pe mine si rotarixul ma costa tot atat desi la altii parca am vazut pretul mai mare.

Roxanne iti doresc o casnicie frumoasa si plina de dragoste:

sus

Denunta
alexuca

Copii

28.04.2010 10:16     citat 

Biencutz da, nu am terminat nici noi cu tusea trist ...dar parca de cand luam singulaire-ul asta a fost mai bine...dar ieri cand am fost la gradi era un copil cu mucii pana la brau nervos ...asa ca la fel ca la tine este peste tot...eu azi l-am dus ca ma gandesc ca trebuie sa mai faca si niste anticorpi singur si nu tusea chiar asa de rau...tu ptr tuse ce ii dai?

La noi taxa oficiala a fost de 100 ron...si cica pe langa ii mai cere nasei vrei 500-600 ron surprins ...mie mi se pare mult dar asta este...cica sa mai mergi cu drag la biserica...dar stai asa ca se poate si mai bine nervos ...avem o biserica in constanta pe marginea unui lac (unde m-am si casatorit acum 5 ani)...foarte frumoasa nimic de zis dar de cand este cautata s-a "smecherit" la taxe...cica ptr un botez se cere si in jur de 2000 roni surprins surprins ...am inebunit cand am auzit (acolo vroiam initial sa facem botezul) ...deci nervos
Legat de cadouri la nasi noi am vb cu ei de la inceput si am zis ca fara chestii din astea... cool

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

28.04.2010 10:20     citat 

alexuca, roxanne , 22ra, biencut multumim!
roxanne sa fiti fericiti in continuare! la mai multi! zambet

22ra eu mananc de toate in afara de varza, fasole...astea nu prea-mi plac oricum! foarte fericit

voi vorbiti de taxa de dat la biserica pt botez?! noi nici nu am intrebat de asa ceva! confuz hmmm

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: