· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.12
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.12     
vicky22

Copii
alin daniel: 11 ani, 5 luni

28.04.2010 10:05     citat 

nush,,,,,...la mine nu s-a intamplat sa imi ceara intruna tzitzi cand era mai mic...manca normal....la vreo 2 ore....
acum cand vad ca dupa ce iam dat sa manance ,mai cere iar ...imi dau seama ca poate nu se satura...

christa....nu te contrazic....poate o fi si asta

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

28.04.2010 10:40     citat 

Salutare fetelor !
Eu azi nu am avut timp sa intru pe aici, a fost ziua lui Bogdan si am avut musafiri. De dimineata am spalat, am facut de mancare pt. noi, am fost sa il luam pe Bogdan de la gradi la pranz , am mai facut cumparaturi, apoi ne-am mai plimbat prin zona, pe la 2 jumate-3 am ajuns acasa, am hranit piticul, am facut salata de ardei copti , piure de cartofi, pulpe si piept de pui la gratar, am pus masa , pe la 5 jumate au venit socri , pe la 8 au plecat . Apoi spala vase, strange masa, fa baita lui Casian si dus lui Bogdan, si uite ca a zburat si ziua de azi. Nu stiu cum e la voi, dar pt. mine zboara foarte repede zilele si saptamanile !
Roxanne, La multi ani! fericiti impreuna !
22ra, La multi ani! si sotului si prietenei tale. Sunt nascuti in aceeasi zi cu Bogdanelul meu.Si multe lunitze Ilincai ! sarut
Ancutza, deja sunteti la nr. 4 la Pampers? Dar cate kg aveti ? casian avea 7 kg acum 10 zile, dar noi suntem la nr. 3. E drept ca sunt cam stramti, cred ca la urmatorul pachet trecem si noi la nr.4.E o grasunica dulce foc Amalia ta ! Ai grija cu caruciorul ala !
Suzica, fara suparare, cand ai timp pune si tu o poza noua la avatar, ca e cam depasita cea cu burtica. Nu ca burtik nu ar fi draguta, dar daca tot a iesit bebe afara, vrem sa o vedem si noi.
Byu, la multe saptamani si voua! sarut
Ionelita, imi pare rau ca bebe Cosmin e marait. O fi avand si el o zi mai proasta.
Claudis, mi se pare normal sa nu te gandesti inca la al doilea bebe, mai ai timp. Si nu astepta sa creasca micutul, o sa vezi apoi ce dor o sa iti fie de el asa micut! Aaa de repede trece timpul, savureaza toate momentele , ca apoi o sa iti para rau. Mie nu imi vine sa cred ca Bogdan are deja 6 ani!
Si eu zic ca nu e bine sa infofolesti bebeul cand iesi afara. Adica mi se pare exagerat sa ii dau fas de iarna cand eu sunt in tricou cu maneca scurta si afara sunt 22 de grade ! Cred ca o sa renunt si eu la ciorapeii lungi maine-poimaine, azi in schimb la noi a plouat de dimineata, asa ca a scazut temperatura pe la 17-18 grade.Dar maine se anunta 22 de grade ! O sa calc repede de dimineata , sa ii las sotului haine pregatite pt. saptamana viitoare, apoi iesim, ca papa mai avem din belsug.
Noi -eu cu baieteii- o sa fim saptamana viitoare la Tg.Mures, la ai mei , asa ca sotul poate sa isi faca de cap ! foarte fericit
Parca mai voiam sa va zic ceva, dar am uitat...batranetea asta, bat-o vina! A, da! Casian e mult mai bine, dar azi i-am mai dat medicamente si inca ii scot muci la greu din nasuc. Asa se zbate si imi da peste maini, abia mai reusesc sa il tin. Cand e Cristi acasa il tine el si atunci mi-e mai usor, dar urlaaaaa!!!

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 11 luni
Alina Miruna: 12 ani, 3 luni

28.04.2010 11:14     citat 

Bebezola - la primul copil m-am confruntat si eu cu ceva bubite asemanatoare. Am folosit cu succes crema de galbenele iar ulterior A-derma

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 3 luni
Irina Maria: 9 ani, 3 luni

29.04.2010 7:59     citat 

vicky eu ma alimentez foarte bine, dar Iulian sta la san papa dar nu tot si adoarme, e mai lenes si apoi cand se trezeste iar ii e foame si vrea papa. IAr de dormit nu doarme decat f putin. Pediatra mi-a spus ca asta se intampla din cauza ca nu se satura. Dar nu am ce sa-i fac atunci cand adoarme. Incerc sa-l trezesc , ii vorbesc, dar degeaba, adoarme f repede la san.
madalina multumim sarut sarut sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

29.04.2010 8:09     citat 

Byu, stai linistita ca majoritatea copiilor fac asa in primelele 2 luni. Ceea ce ma bucura e faptul ca tu nu te lasi pacalita si dai fuga sa iei lapte praf. Deci felicitari pt perseverenta! Ai sa vezi ca vei fi rasplatita ca vei avea laptic din plin mult timp.
In plus unii copii sunt mai mancaciosi. De exemplu Mihaita papa bine la san dar dupa 1.5-3 ore cere iar. Dar cel mai adesea dupa 2 ore maxim vrea de fiecare data. Plus ca ei nu cer san numai pt papa ci sa ne simta aproape, sa se alinte ca sa zic asa. Si, daca tot vine si laptic mai si papa nitel, etc. De-aia impresia ca mananca putin uneori si ca nu sar satura.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 6 luni
Victor Adrian: 11 ani, 2 luni

29.04.2010 8:33     citat 

byu..si mie matei imi manca la max 2 ore. a avut per cand manca si dun ora in ora. asta cam pana la 2 luni. adormea la san il trezeam dar nu mai manca cu pofta si am incercat sa ii dau masa si sanul ca sa ajunga si la laptele consistent de la un san, cel de la final. plus ca laptele matern se digera muuult mai rpd decat cel praf. eu nu mi-am facut probleme, i-am dat exact la cerere si a crescut bine. a fost in grafic intotd. e mai greu cu oboseala noastra foarte fericit
tu da-i cum crezi ca e mai bine pt tine si pt el. o mama mai simte si asta zambet
e posibil ca peste ceva vreme...sa ceara doar sa stea, ca vrea sa te simta, sa il alinti. eu pe matei nu il tineam fff mult in brate ca vezi Doamne sa nu alint copilul si sa nu il obisnuiesc asa. Si acum nu mai sta in brate si nu stiu cum sa fac sa il prind sa ne mai alintam si noi foarte fericit
La al doilea nu o sa mai fac asta. O sa il tin in brate mai mult, o sa il alint...ei oricum cresc ...
si momentele astea sunt asa de putine si trec asa de repede...sarut

sus

Denunta
Byu

Copii

29.04.2010 8:34     citat 

biencut asa e, si eu m-am gandit ca de asta ma cauta cu gurita de multe ori, ca vrea sa stea in brate sa ma simta aproape. Nici nu ma gandesc sa-i dau lapte praf,Doamne da-i sa nici nu fie nevoie vreodata.Stiu ce beneficii mari are laptele matern.Asa des papa Mihaita?La 2 aspecte se pare ca seamana Iulian cu Mihaita, papa mult si face kk mult stiu ca spuneai ca si Mihaita face kk des zambet
Eu si acuma sunt cu el in brate si scriu cu o mana sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 6 luni
Victor Adrian: 11 ani, 2 luni

29.04.2010 8:35     citat 

uite, acum am vazut ca si biencut e de aceasi parare. are dreptate, sa nu fugi rpd la laptele praf ca nu are sens. laptele de mama e cel mai bun, chiar dc papa la 1,5-3 ore.
trag cu ochiul

sus

Denunta
Byu

Copii

29.04.2010 8:41     citat 

simona ce frumos spui sarut sarut Eu il tin in brate, recunosc ca imi ocupa absolut tot timpul, mai ales ca sotul saptamanile astea 2 e plecat de dimineata pana seara la 10, numai eu stau cu Iulian. Si eu ii dau numai un san la o masa ca sa se sature ca oricum adoarme. Cel mai mult mananca seara dupa baita, mananca tot din ambii sani si apoi doarme vreo 4-5 ore.La inceput imi faceam griji ca poate il invat sa stea prea mult in brate sau la san,dar apoi m-am gandit ca tb sa-mi ascult instinctul matern si e f bine. Si laptic e tot timpul, nici nu mi se umple prea tare sanii pt ca mananca f des, doar seara dupa baita cand doarme mai mult.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 3 luni
D: 11 ani, 5 luni

29.04.2010 9:03     citat 

Alexuca, Biencut, Ancutza, Narcisa, Ionelita, Claudis, Byu, Mada sarut sarut va multumesc pentru urari!
Mada la multi ani lui Bogdan, scuze ca mi-a scapat ieri jenat Sa fie sanatos si sa-i dea Dumnezeu viata lunga si frumoasa!

Ieri nu am mai intrat caci am avut zi plina. Am fost la socri cu fata, am lasat-o acolo si am plecat sa-mi cumpar de imbracat pt botez, in mag. Victoria, aveam eu un feeling cum ca acolo voi gasi, ceea ce s-a si imtimplat. Mi-am cumparat un compleu rochita+bolero/sacou, rosu cu negru. Va pun o poza, dar trebuie sa dati click pt marire.

Pantofi am asa ca am scapat de grija zambet Si-a gasit si tati costum, asa ca pot spune ca a fost o iesire cu succes, mai ales ca in 3 ore eram deja inapoi si nu i-am stricat fetei programul de masa. Si apoi am mers sa-l culegem pe Andrei de la autocar, i-a placut f mult in excursie, mi-a adus si mie un cadou, dragul mamei sarut Era obosit dar f incintat de tot ce a vazut si a facut, ma felicit ca am insistat sa mearga, desi lui tati i se parea ca e cam mic si nazdravan sa mearga in excursie fara noi.

De 2 zile Delia are mucisori in nas, am incercat sa-i dau cu serfiziologic dar ii curge din nas, cind pufneste isi da si in ochi... asa ca am luat un spray cu apa de mare (Physiomer) si e mult mai util. Dupa ce-i dau 2 pufuri, ii scot mucisorii cu batista bebelusului, dar nu am conectat-o inca la apirator, trag eu cu putere si iese bine.

La biserica unde facem noi botezul li s-a spus nasilor ca va costa 150lei/preot si vor fi 2 preoti. Nu cred ca vor primi vreo chitanta, dar o sa intreb scot limba In tara asta nu mai stie nimeni ca de fapt botezul (= crestinarea) NU TREBUIE SA COSTE BANI, daca ai face un sondaj de opinie ai constata ca toata lumea stie ca ASA SE FACE, dam bani la biserica asa cum dam bani la supermarket sau la instalator. Evident ca nu ma deranjeaza sa fac o donatie bisericii in care mi se crestineaza copilul, dar sa mi se ceara direct si sa existe si un tarif?! Fara cuvinte trist

Biencut noi mergem in Poli doar in weekend, ne putem vedea intr-o simbata/duminica, mi-ar face placere zambet Din pacate in urmatoarele 2 weekenduri nu vom merge, acum e ziua lui Andrei iar in urmatorul e botezul Deliei. Dar dupa aceea... oricind. Voi cind aveti botezul?
Suzi la multe luni inainte lui Stefan sarut
Claudis curind vei trece peste partea grea si nu ti se va mai parea imposibila dorinta unui al 2lea bebe, o sa vezi zambet

Byu si eu cred ca poate fi un puseu de crestere, si Delia a avut asa ceva, chiar am spus aici pe forum, minca odata la o ora, max. 2. A durat vreo saptamina apoi a revenit la distanta de 3-4 ore intre mese, fara ca eu sa intervin cumva. Eu zic sa-i dai sa suga atit cit vrea si cind vrea.

Vorbeati mai sus de pampersi, eu cred ca pot exista si altii buni, dar am incercat Huggies la Andrei si nu m-au incintat, de aceea am ramas la Pampers. Nu as fi insa atit de categorica spunind ca sint cei mai buni, pina nu i-as incerca si pe ceilalti scot limba

Fetelor care fac botezul la restaurant - angajati si ursitoare?

Pupici si zi buna tuturor, cu soare si bebei linistiti sarut

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 3 luni
Casian Radu: 11 ani, 6 luni

29.04.2010 9:11     citat 

Roxanne, e draguta rochita ta, sa o porti sanatoasa ! Unde au fost copiii in excursie ? Multumesc de urari pt. Bogdanel !
Fetelor, trebuie sa plecam din localitate saptamana viitoare si nu as cara si sterilizatorul cu mine. Ce ziceti, e Ok solutia aia de sterilizat la rece? Ca daca ramane pe tetina, nu ajunge si in stomacel la bebe ? Ca din ceea ce am citit pe neti, am inteles ca nu trebuie clatite biberoanele si tetinele dupa sterilizare. E in regula daca apoi el pune gurita pe ele? Nu poate sa ii creeze probleme mai tarziu ? Sa risc si timp de o saptamana sa folosesc metoda asta? Ma gandesc ca daca i-ar dauna la bebe, nu ar avea voie sa se vanda , sau sa scrie pe prospect ca nu se clatesc toate alea , nu ? Oare e mai bine sa folosesc metoda clasica, adica sa le fierb in oala ? Am inteles ca asa se deterioreaza mai repede bibi si tetinele, dar intr-o saptamana nu cred ca apuca, nu? Voi ce ziceti ?

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 3 luni
D: 11 ani, 5 luni

29.04.2010 9:23     citat 

Merci frumos Mada.
Au fost la Pestera Dimbovicioara.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

29.04.2010 10:05     citat 

----------
Byu a scris:
biencut asa e, si eu m-am gandit ca de asta ma cauta cu gurita de multe ori, ca vrea sa stea in brate sa ma simta aproape. Nici nu ma gandesc sa-i dau lapte praf,Doamne da-i sa nici nu fie nevoie vreodata.Stiu ce beneficii mari are laptele matern.Asa des papa Mihaita?La 2 aspecte se pare ca seamana Iulian cu Mihaita, papa mult si face kk mult stiu ca spuneai ca si Mihaita face kk des zambet
Eu si acuma sunt cu el in brate si scriu cu o mana sarut sarut
----------

Byu, da chiar si acum mananca asa des. Cum sunt adulti care baga in ei pana pica jos asa sunt si copii. Si cum altii mananca putin si des asa exista si copii. Mihai e unul dintre cei care mananca vreo 4-5 mese bine bine iar restul doar asa de sete, ca o gustare. Dar da, manca cam la 2 ore. Noaptea mananca la 3-4 ore insa. Uneori chiar mai des dar poate si ca sa fie sigur ca sunt langa el.

Roxanna, noi avem botezul pe 15 mai.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani, 4 luni

29.04.2010 10:13     citat 

neata si de la noi acuma am terminat sa ii dau de macat (eu) desi m-am trezit la 8:30, miculutza avea chef de povesti dupa papik. a dormit f bine de la 10 pana la 3 jumate si de la 4 pana la 9, m-am adihnit si eu f bine
cu bubitzele -am dat-o cu creme aceea de la dr cu antibiotic si asa urat arata aeara ca m-am speriat era toata fruntea galbena, parca iesea puroi, am spalat-o si nu am mai dat-o cu nimik acuma e doar rosie pt ca are f multe una langa cealalta, am zis ca nu o mai dau cu nimik ca ii stric fatzuk, sper sa ii treaca de la sine deja avem 1 sapt de cand are asa multe
fetelor scuze ca deviez putin de la subiectul bebei dar am o mica intrebare- in august avem nunta si nu am idee ce asi putea da nuntasilor ca si cadou la sfarsit, sa nu fie clasicul -tzuica si tort. nu am nici o idee...................
va pupacesc pe toate

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 3 luni

29.04.2010 11:02     citat 

Buna mamici,

Noi iar am avut o noapte de brate brate...de fapt mai mult tati de data asta...Nu stiu cum face ca reuseste mai repede decat mine sa il linisteasca...Chiar l-a adormit pentru 2 ore ...de la 3 am la 5 am...

Anca atunci poate e ceva normal si nu trebuie sa ma indoiesc de calitatea lapticului meu ...
zambet
Cert e ca schimb scutece ca la balamuc..Intru si eu in categoria mamicilor cu bebei kikiciosi...De multe ori il schimb si inainte de masa si dupa masa..
Byu ai dreptate,stiu riscul de infectie si ar fi pacat sa ma trezesc cu una..N-am avut in viata mea ...dar am folosit atatia ani anticonceptionale care nici alea nu sunt bune in organism....O sa intreb si ginecologul .
Deci si bebe tau papa des ca si al meu,doar ca al meu mai mult noaptea cere des..O fi cum zic fetele sa se simta mai stingheri seara si sa caute companie sau cum zice christa un puseu de crestere ori sa aiba crampe iar tatzi sa il mai linisteasca..ca se tot strange ,trage sinute si face kiki.
Voi ati folosit sab simplex pt gazute? Daca da ,poate imi spuneti si mie cum il administrati va rog
Simona ce ma bucur ca ai venit aici in calitate de mamica si burtica scot limba ...
Ti-am zis ce mult imi place numele baiatului tau? De fapt cred ca ti-ai dat seama rad
Eu am avut de furca pentru al doilea nume caci sotul nu dorea decat Matei..El a ales numele inainte sa stim sexul lui bebe...Eu am vrut un nume de sfant neaparat zambet si mi s-a parut normal ca si mama sa aibe un cuvant de spus scot limba
prostit zambet
Mada..La Multi Ani lui Bogdan...Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii sarut
Ai dreptate sigur...asteptam mereu sa treaca o perioada din viata noastra dupa care privim nostalgici in urma sarut
prostit
Roxanne sarut Daca stiam ca ajungi in magazinul Victoria cautand costum sotului ti-as fi recomandat magazinul nostru unde ati fi fost tratati cu atentie deosebita de mami meu scot limba ..Dar poate chiar de acolo ati cumparat foarte fericit
Frumos compleul ales de tine..Sa le purtati cu placere,sanatosi sarut

Pup mamicile si bebeii sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: