· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.13     
vicky22

Copii
alin daniel: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 8:50     citat 

neatza si de la noi

mada....tinem pumnii pentru bebe....

si noi am dormit bine azi-noapte.....sa dea D-zeu sa fie mereu asa.....m-am odihnit si eu.....doamne ce bine e sa dormi mai mult de 2 ore consecutive prostit prostit

si noi stam mai mult pe afara.....si dam tzitzi ori in parc, ori in masina lu tati.....
vad ca si azi e cald in bucuresti.......

am si eu o intrebare:
de vreo sapt , bebe plange vreo 10 min inainte sa faca caca......stiti cumva de ce??
constipat nu cred ca e pentru ca face de multe ori pe zi...
eu mananc bine.......fara nimic care i-ar putea cauza dureri
la voi se inampla????

va pupic
o zi buna tuturor

sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.05.2010 10:40     citat 

Vicky, se poate intampla din cauza gazelor. Cum si pe noi ne ia cateodata cate o crampa fara sa fim constipate asa si la ei.

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 10:44     citat 

neatza mamici
suntem si noi prin zona insa cam greu cu scrisul.astazi Anna a facut vaccinele,a plans doar pe moment apoi a fost calma,sper sa nu faca febra ochi peste cap
in rest,stam in casa ca ploua asa tare afara,toata sapt o sa fie asa plang sau sunt foarte trist
ionelita,la multe lunite lui Cosminel sarut
byu,sunteti tare frumosi sarut
a mea doarme de la 23/24 la 5 cand se trezeste mananca apoi adoarme imediat,dupa care o data la 2 ore se mai trezeste,cam asa pana la 10 cand face ochii mari

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

04.05.2010 12:00     citat 

http://img64.imageshack.us/img64/678/dscn0825h.jpg

incerc sa postez o imagine dar nu stiu daca am reusit...bebe doarme, dupa ce a plans cam in continuu de la ora 9 cand a mancat pana la ora 11.
la 12 a mancat din nou surprins .

Intrebare

cat ar trebui sa pape un bebelus de varsta fetei mele la o masa? sau pe zi? a mea mananca aprox la 3 ore sau 3 ore jumate cate 110-120 ml lapte san... e mult? e putin? e ok? nu gasesc decat pt lapte praf raspuns...e acelasi lucru? please help! uneori ma gandesc ca mananca prea lacom si d-aia o doare burtica dupa masa si plange cand face kk (desi nu e constipata)

Daca puteti sa va dati o parere ar fi super... sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

04.05.2010 12:16     citat 

----------
22ra a scris:

a mea mananca aprox la 3 ore sau 3 ore jumate cate 110-120 ml lapte san...
----------

Eu l-am alaptat pe Andrei 1 an, pe Delia o alaptez exclusiv de aproape 3 luni si nu am putut spune niciodata citi ml suge la o masa... tu cum ai estimat?

Ai o fetita f dulce, sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa si cu noroc! sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.05.2010 12:22     citat 

Ilinca sarut ce mumusica esti sarut sarut

bb meu papa ziua 100-120ml cam la 4 ore si noaptea 90 sau chiar si mai putin

am uitat sa specific...lapte praf

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 12:31     citat 

ziua buna si de la noi!

tocmai am ajuns acasa...am fost la dr pediatru...la dr oftalmolog (ii curge un ochi de la nastere si ne-a prescris niste picaturi), pediatra (super doctorita, mi-a placut la ea) ne-a explicat multe chestii ...de-acum trecem si noi pe un program mai lejer cu papa, in sensul ca o sa ii dau amaliei si niste ceai de musetel, sa o ajutam cu scaunul!

ia uite s-a trezit si ce ochi mari are si ce vesela e!

ionelita pupam si noi grasunul!

mai tarziu scriem mai multe ca acum (nu a mancat de la 9) trecem la masa! trag cu ochiul

pupici!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.05.2010 12:38     citat 

s-aveti pofta anca trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

04.05.2010 12:40     citat 

roxanne, ionelita sarut
multumim zambet

Roxanne-pai nu e nevoie sa estimez ca din pricina...productiei prea rapide de lapte (stau cu biberoanele in asteptare in frigider) bebe mananca lapte de san, muls si dat in biberon. De exemplu acum ea doarme, eu am un biberon plin in frigider, insa la fel de plini sunt si dansii-si ca sa nu pleznesc ma mulg si iata inca un biberon...mai papa si direct cand sughite sau cand aveam impreisa ca ar mai manca...dar vine prea mult si se ineaca...asa ca...in felul asta...cam stiu cat papa. Numai ca mi se pare straniu ca cere la 3 ore chit ca mananca 100 chit ca mananca 120...ziua mai ales...Noaptea sta maxim 4 ore ne-papata.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

04.05.2010 12:52     citat 

[mie mi-a zis pediatra chiar azi ca ar trebui sa manance la trei ore ziua (alaptata) si noaptea deloc! zambet a mea manca si la o ora! rad acum ii pregatesc si biberonul cu ceai de musetel poate o mai ajuta la facut kk! iar ca sa o ajutam tot la chestia asta mi-a mai dat si sfatul sa iau o lamaie, sa o storc si zeama amestecata cu o lingurita de miere de albine sa o tin in frigider iar cand ii dau suzeta sa o inmoi in ea! tot ca laxativ incercam si asta! poate functioneaza!

ionelita multumim! sarut [/b]

sus

Denunta
Roxanne

Copii

04.05.2010 12:57     citat 

aaaa deci stii cit maninca fiindca ii dai in biberon laptele tau muls cu pompa, am inteles jenat

Si la mine in primele minute laptele tisneste (uneori scapa sfircul si ii sare pe toata fata) dar din experienta anterioara (tot cu hiperlactatie) am invatat ca pompa face mai mult rau. Ori produci mai mult lapte decit trebuie, ori il pierzi de tot. Cel mai bun pt sini este suptul direct, sa pui bebelina la piept si sa se obisnuiasca ea cu "debitul si presiunea".
O poti folosi atunci cind sinii sint f plini dar doar cit sa-i detensionezi.
Cit despre faptul ca maninca la acelasi interval desi difera cantitatea eu cred ca e normal, nevoile organismului difera de la un moment al zilei la altul si chiar de la o zi la alta.
Sa fie saatoasa bebelina si sa te bucuri de ea sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

04.05.2010 12:58     citat 

Multumim de complimente dragelor.Si voi aveti bebei frumusei foc..
madalina poza in care pare infofolit nu e de acuma, e de acuma 2 saptamani aproape cand am iesit la plimbare si era racoare si batea vantul.
ionelita nici Iulian nu mai doarme de la 6 dimineata orice as face.Face ochii mari si nu-l mai pot adormi.
ancutza sa aveti pofta sarut sarut sarut
biencut sarut sarut sarut
vicky asa e cum zice biencut, poate fi din cauza gazelor.Piticul meu a inceput sa ragaie si cat timp mananca. zambet

sus

Denunta
Roxanne

Copii

04.05.2010 1:00     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
iar ca sa o ajutam tot la chestia asta mi-a mai dat si sfatul sa iau o lamaie, sa o storc si zeama amestecata cu o lingurita de miere de albine sa o tin in frigider iar cand ii dau suzeta sa o inmoi in ea! tot ca laxativ incercam si asta! poate functioneaza!

----------

Ancutza mare atentie cu mierea, este interzisa pina la un an, poate fi alergena sau poate transmite boli grave (botulism).

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

04.05.2010 1:02     citat 

byu multumim! a mea nu ragaie decat dupa multe chinuri! cateodata renunt , asta mai ales noaptea! trist

ieri i-am luat un body care era o cuoarea asa de frumoasa...un vernil dulce ...frumos ce mai! am pus-o la spalat i ..surpriza: cand l-am scos din masina...era galben! rad mare pacat de culoarea dinainte! rad

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.05.2010 1:03     citat 

fetelor sarut cum de sunteti aici si nu ati iesit afara?

eu nu pot iesi ca sunt sg si nu pot cobora carutzul..astept sotul care ajunge pe la 4 jum jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: