· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.13     
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 1:04     citat 

da roxanne asa mi-a zis si medicul de familie ca nu s-ar da mierea de albine pana intr-un an, dar pediatra uite cu ce solutii vine!... nici nu stiu ce sa fac! confuz

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 1:07     citat 

ionelita asta ma intrebam si eu cum d3e-s asa multe fete pe forum azi! a mea doarme si iesim in jur de trei si ceva ca sa ne gasim cu tati in parc atunci cand iese el de la munci! sarut
stiti cat e de frumos afara? ca noi doar pe la 1 fara ceva ce am ajuns acasa fiind plecate de la 8 si un pic! azi a fost prima zi cand am iesit din casa cu ea asa devreme!
am luat si vaccinul ala scump (340 lei) si o sa i-l facem vinerea asta! am inteles ca e mai multe in unul singur! am zis ca mai bine il luam chiar daca facem un mic efort financiar! zambet

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

04.05.2010 1:10     citat 

Sincer eu nu i-as da... Dar depinde de tine, tu hotarasti. Uite aici un subiect mai vechi pe aceasta tema, dar gasesti multe asemenea la o cautare pe net
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=949

Pupici Amaliei sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.05.2010 1:11     citat 

vai ce scump e anca prostit prostit

sus

Denunta
Roxanne

Copii

04.05.2010 1:13     citat 

Ancutza, vorbesti despre vaccinul Infanrix Hexa? Eu am dat 296lei (farmacie Catena), iar Alexuca l-a luat din C-ta cu 230 lei. Nu mai inteleg nimic, de unde aceste diferente de pret??? prostit

sus

Denunta
biank13

Copii
vladimir mihai: 10 ani, 11 luni

04.05.2010 1:27     citat 

ancutza_anca obligat fara miere..tanti pediatra ori n-are copii, ori nu-i pasa daca face o alergie copilul....parerea mea...oare cand a facut medicina?!bebele se va regla singur pana la urma

sus

Denunta
Roxanne

Copii

04.05.2010 1:28     citat 

Noi pina azi doar v-am citit, n-am avut timp si de scris.

Vineri a venit dr pediatru acasa sa o vada (pina acum o vazuse doar dr de familie). E dezvoltata f bine, inaltime 63,5cm (ca pt 4,5 luni), greutate 5,5kg (ca pt 4 luni), perimetrele ok, mi-a spus ca e perfecta micuta. Doar ca i-a descoperit un pic de rosu in git si facem tratament homeopatic (motivul pt care mi-am dorit sa o vada aceasta dr este specializarea ei in homeopatie), speram sa treaca repede.

Duminica l-am sarbatorit pe Andrei la implinirea a 6 ani, deocamdata nu am poze, dar a fost dragut, desi nebunie mare cu 4 baieti intre 2,5 si 6 ani, plus Delia agitata de la atita lume...

Pupici bebelusilor pe care i-am vazut in poze, niste frumosi toti sarut sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii

04.05.2010 1:29     citat 

Biank ce mai face Vladut? Nu ne-ai mai aratat poze ochi peste cap

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

04.05.2010 1:30     citat 

anca, nu e atat vorba de alergie, cat de botulism, care desi foarte rar, la copii e mortal. Sincer eu nu cunsc si nu am auzit de vreun caz la copii, desi multi folosesc mierea in Ro, pana intr-un an...dar...de ce sa ne asumam un asemenea risc??

cu vaccinul oricum am inteles ca asta gratuit deocamdata e out of stock...asa ca tot pe infanrix ramanem...eu de-asta am facut si la maia.

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

04.05.2010 2:02     citat 

Despre ce vaccin este vorba? Voi ati facut BCG bebeilor- cel impotriva tuberculozei? sau asta este? aici e de negasit. Trebuia facut din maternitate dar nu l-au avut.si nici nu se mai fabrica am inteles... ce stiti despre asta? confuz

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.05.2010 2:24     citat 

22a, ai o scumpete! Sa se faca mare, frumoasa, desteapta si in primul rand sa fie sanatoasa! sarut
Sper ca nu te superi pe mine dar mie personal imi pare sincer rau de micuta ta ca nu se bucura de placerea suptului. e f bine ca-i dai laptele tau dar mi se pare mare pacat ca bea din bibe in loc sa se bucure de caldura sanului tau, de aceasta apropiere pe care in felul asta nu o va mai avea cu nimeni niciodata. Stiu ca e greu cand vine laptic mult si se ineaca dar cum au zis si fetele te poti mulge cat sa mai detensionezi sanul si apoi sa o pui la san. Sincer am incercat sa te inteleg de ce procedezi asa in ciuda sfaturilor primite de la fete cu mai multa sau mai putina experienta. Singura explicatie pe care mi-am gasit-o e ca ti-e mila sa risipesti laptele... prostit Dar asta e. E inevitabil. Cred ca tuturor mamicilor care alapteaza la san e imposibil s anu mai piarda din laptic. Mie de exemplu imi curge si celalalt san in timp ce alaptez deci inevitabil se pierde dar se pierde ca sa se produca altul mai proaspat.
Si pe langa faptul ca o privezi pe micuta de caldura si alintul sanului tau, e privata si de faptul dea avea mereu laptic proaspat. Chiar daca il tii la frigider nu e acelasi lucru ca lapticul cald venit direct de la sanul mamei.
Sincer cand ai povestit prima data mi s-a parut ciudat dar cand ai explicat de ce am inteles. Dar faptul ca si acum dupa o luna si tot asa procedezi mi se pare total iesit din comun (n-am mai auzit mamica sa alapteze in modul asta avand lapte din plin! surprins ) si de-a dreptul bizar.
Daca ai lasa-o pe ea sa suga dupa ce ai detensiona sanii in timp s-ar regla lapticul dupa ea. Si chiar daca nu daca tot poti s ate mulgi poti s-o faci atata cat sa se inmoaie nitel sanii sa pape ea direct de-acolo. Si e pacat sa n-o faci acum pana nu se obisnuieste cu bibe prea tare.
Stii am gasit o comparatie cam... jenat pt cum e inceputul alaptatiei pt bb sau cum poate fi...asa cum sa-ti incepi viata sexuala poate fi dureros sau neplacut si totodata special si placut la inceput ca apoi sa-i gasesti farmecul asa e si cu alaptatul. Multe mame au trecut prin ce treci tu. Deci alaptatul nu e ne-aparat din prima ceva f usor si relaxant.
Si suptul in sine din tzatzi ajuta f mult nu ne-aparat felul lapticului pe care il papa. Intelectul se dezvolta armonios oferindu-i puiului laptic de calitate, apropiere, dragoste...Pe cand bibe e un obiect de care se foloseste...ceva impersonal si rece.
Ma ierti ca m-am bagat prea tare dar imi pare rau pt micuta ca pui distanta intre voi doua printr-un biberon. Caci oricat ai dragali-o in rest nu se compara cu dragostea care se revarsa prin suptul la san.
Sa nu crezi ca incerc sa o fac pe desteapta sau sa te judec. Pur si simplu ma gandec l binele micutei tale.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

04.05.2010 3:45     citat 

Buna mamici,
Nu am mai intrat de 2 zile si v-am simtit lipsa..Nu mai am ajutoare si sunt multe de facut prin casa zambet
Bebe meu murdareste hainute la greu...Asta pentru ca are un talent sa faca pipi si uneori kiki tocmai chiar atunci cand ii schimb scutecul... rad Da si pe el si pe mine rad Ar trebui sa joc la loto poate e cu noroc rad
Noi am fost la pediatru luni..Suntem bine ,sanatosi...Desi stranuta nu are rosu in gat Slava Domnului...Buricelul arata super..A luat in greutate .Are 3800g in conditiile in care a iesit din spital cu 3300 jenat
De duminica iesim afara..Am avut asa emotii prima zi ..mai ales ca era atata lume in parc si nu stiam cum sa ma feresc de aglomeratie.
A fost cam plagacios ..in carut nu prea a vrut sa stea..Dar am insistat ..si ne-a iesit pana la urma..
Ieri a fost mai bine iar azi perfect ..Am stat la terasa cu sotul si cu riscul de a o comite am mancat 2 mici si am baut un pahar de bere fara alcool..
Na..Am avut 2 seri super cu bebe si am prins curaj,..Nu s-a trezit decat de 2 ori peste noapte pentru papa dupa care a adormit la loc..( ce inseamna aerul curat si baita)
Avem totusi o problema pentru care pediatrul nu ne-a dat nici o solutie inca..Regurgiteaza mult lapte...si nu stiu ce sa ii fac.. Am scos lapte din san inainte sa ii dau sa pape ..degeaba.. Il tin mai ridicat cand papa..degeaba .Incerc sa ii scot gazele de multe ori fara succes sau ragaie dupa ce deja a regurgitat o cantitate de laptic..Uneori ma sperii cand il vad ca se si ineaca si imi dau lacrimile..Nu ma pot abtine.. :(Cert e ca mananca si mult..Sper sa nu avem o pb. si sa fie doar din cauza ca e "haplea" prostit
Byu ma bucur tare sa aud ca ati avut un weekend frumos..Sunteti foarte frumosi amando sarut
Bafta maine la doctor mada sarut
Si eu incerc sa il imbrac pe bebe matei cat mai lejer..Mi-e mai teama de transpiratie stiind ca asa se racesta cel mai usor..
Astazi afara l-am imbracat intr-un costumas de casa peste care a avut o salopeta foarte subtire de blugi ..Totusi parca mi se parea gros imbracat ..mie fiindu-mi asa cald in blugi si tricou.
Oare cand sa trecem la o singura piesa vestimentara confuz
Anca sper sa se vindece repede ochisorul Amaliei sarut Si noi am venit acasa cu conjunctivita de care am scapat in 7 zile de tratament
Wow Ionelita sarut 7 ore de somn..Mi se pare vis devenit realitate rad ...E asa frumusel bebe Cosmin ... sarut Felicitari pentru lunita implinita..la Caaaat mai multe sarut
Vicky sarut Ce ma bucur ca si voi dormiti mai bine..Tineti-o tot asa zambet
Ce bine si de voi Angell sarut
Roxanne Ma bucur sa aud ca Delia se dezvolta frumos sarut .Mie pediatrul mi-a recomandat sa ii dau occilo o data la 3 zile ..La tine de acelasi tratament homeopat e vorba?
22ra nici noua nu ni s-a facut vaccinul BCG ...si tb sa fim f atenti...sa ii ferim de batrani... trist
Am inteles ca :(au fost depistate doze expirate si de aceea a fost interzis...Sa speram ca vor fi testate vaccinurile din europa si folosite la noi...

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

04.05.2010 3:54     citat 

Buna, fetelor! Pup scumpi si dragi bebici sarut
In sfarsit va regasim maricei, frumosi si sanatosi si tare mult ma bucur.
Noi suntem micutzi inca pe langa voi, dar crestem acusha si va intrecem la ..discutii scot limba , caci deocamdata sunt scumpa la vedere..inca ne acomodam!
Eu am facut furia laptelui inca din a treia zi din maternitate si ma confrunt inca cu asta, caci am un bebe tare lenes..suge putin si adoarme repede..si mai e si culmea ca cere peste 2 ore ochi peste cap . Degeaba ma rog de el..degeabail mangai..incerc sa-l trezesc sa pape ,ii de capul lui si gata- nu degeaba e taur prostit .
Facem cacutza la fiecare supt, si inainte si dupa! Imi da de lucru! socat
L-am scos afara din a 5-a zi de cand am venit din maternitate.
Nu ae nici el facut vaccinul ala BCG trist .
Nu ragaie nici el, indiferent cat il tin pe umarul meu..nimic nu functioneaza. Nu are colici, dar preventiv ii dau infacol- o pipeta pe zi sau cand imi amintesc.
Noaptea se cere la tzitzi destul de des, daca s-ar putea ar sta numai conectat si daca se mai poate, sa nu cumva sa aterizeze in patut dupa papica, caci iarasi amenintam si maraim si cerem la tzitzi pana se indupleca mami si il culca langa ea unde dormim neintorsi chiar si 4 ore prostit sarut .
Va pup dulce pe toate si mai revin cu alte detalii si poate si intrebari.
In curand punem si poze sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

04.05.2010 4:10     citat 

Claudis, inseamna ca eu o comit la greu, dar la greu!!!! Mananc absolut orice, beau sucuri, fara acid,of course. Doar fasole si varza si usturoi nu am mancat pana acum. Mici m-am servit in weekend cand am fost la gratar.
Faza cu regurgitatul am patit la David..insa el aproape ca voma..in jet! A trecut de la sine..si de tot abia la 5 luni cand am trecut incet incet la diversificare ochi peste cap .
Felicitari ptr ca papa bebe asa frumos si a luat excelent in greutate! sarut sarut

Cu imbracatul...am si eu o pb. Azi l-am imbracat intr-un body cu picioruse, cu manusele, si deasupra o salopeta de blugi cu bretele si peste o bluzita subtire. Pe cap o caciulita subtire fara snururi. L-am tinut in portbebe peste care am pus o paturica(deci nu direct pe bebe) caci batea un vant....

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

04.05.2010 5:42     citat 

sweety_karina sarut Ce ma bucur sa ne auzim aici la mamici sarut ...Mai ti minte cand ne intrebam care naste prima....Iti faceai griji ca e bebe micut si ai nascut un dolofan sarut Sa iti traiasca
Ce trece timpul.. prostit
Ma bucur sa aud ca mamanci de toate,..Nici eu nu pot spune ca am un regim strict..dar de fiecare data cand incerc ceva nou am emotii..O iau asa usor usor..
Asa imi face si mie bebe Matei uneori...scoate o cantitate mare in jet de ma sperii
Si pediatra mi-a zis sa asteptam ..sper sa treaca de la sine cum a trecut prichindelului tau
Se pare ca ii imbracam aproximativ la fel in perioada asta ceea ce ma bucura ca de..Tu esti o mamica cu experienta sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: