· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.13     
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

05.05.2010 11:04     citat 

Mada si Ancutza multumim frumos pt urari sarut

Mada ma bucur enorm ca sinteti bine, sa-i dea Dumnezeu muuulta sanatate lui Casian sarut

Bebezola pupici Radei sarut

Carmen primele lacrimi pot aparea si dupa 3-4 luni, pina atunci nu avem de ce sa ne ingrijoram.

De ce vreti sa le faceti bebelusilor program la nici 3 luni? Programul si-l fac ei singuri treptat, cum sa trezesti bebele sa manince confuz surprins Eu ii dau sa pape ori de cite ori cere, (mai nou) oriunde as fi. Delia doarme 7-8 ore noaptea, cum sa o trezesc?! nici nu ma gindesc, o las sa-si faca somnul apoi cind se trezeste papa. Iar ziua maninca uneori la 3 ore, alteori la 4-5, in functie de cit doarme. Intr-adevar nu cere decit f rar la mai putin de 3 ore. De regurgitat oricum o face, fiindca maninca cu pofta, uneori chiar lacom, vine lapte mult-mult. Stau tot timpul cu prosopele si babetici sa nu umple totul in jur de lapte.

Azi mi-au ajuns figurinele de ciocolata care vor fi marturii la botez. Sint superbe zambet zambet zambet Va pun si voua poze sa le vedeti. Este o dinozaurita roz care zimbeste trag cu ochiul

Va pupam pe toti, mamici si bebici sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

05.05.2010 11:10     citat 

da, nici eu nu ii fac program. De fapt, uneori cand vin seara de-afara e adormita in carucior, daca n use trezest epe la 10 o iau de-acolo si o dezbrac, practic o scol pt baitza si papa, ca doar n-o s-o las sa daorma toata noaptea in carutz imbracata. E singura interventie.

Roxanne sunt super marturiile!!! vreau si eu, o sa te mai intreb cand se apropie momentul...ca deocamdata sutnem in pom, dar nebotezata sigur nu ramane.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

05.05.2010 11:12     citat 

roxanne superbe marturiile! distractie maxima sa aveti! sarut eu trebuie sa-i fac un program ca a luat ff mult in greutate!! toata lumea zice! dr m-a intrebat ieri "cat are?! 3 sau 4 luni?!" surprins si noi maine facem 2! a zis ca nu-i de speriat acum pt ca e hranita doar cu lapte de mama dar eu ma gandesc...mai tarziu?! si manaca cu o pofta mai ales acum cand o vede doar la 2,5 ore sau 3 ore maxim!!! si laptele meu cred ca e si gras ca se si constipa! acum mi-am schimbat si eu alimentatia, numai chestii care sunt laxative pt ca si eu-s constipata! foarte fericit

sus

Denunta
Roxanne

Copii

05.05.2010 11:26     citat 

Ancutza trebuie sa te contrazic fiindca am trecut prin asa ceva cu Andrei. L-am nascut cu 4,2kg si a evoluat asa:
1 luna 5,2 kg
2 luni 6,8 kg
3 luni 7,6kg
4 luni 8,9 kg
5 luni 10 kg
6 luni 11,5 kg
...
12 luni 12,8 kg jenat
Si acum e slab de i se vad coastele, inalt intr-adevar (la 6 ani ii iau haine pt 8 ani), alearga si e f activ toata ziua...
As intelege sa-i faci program daca ai hrani-o cu lapte praf si ar lua excesiv in greutate, dar atita timp cit o alaptezi nu vad de ce sa-ti faci probleme.
Constipatia intr-adevar trebuie tratata cu seriozitate.

Pe mine ma socheaza ce sfaturi dau unii pediatri in sec. XXI surprins Ba sa le faceti clisme, ba sa-i puneti la regim...

sus

Denunta
ana_348

Copii

05.05.2010 11:27     citat 

anca nu mai stiu, ati facut vaccinul? Cum a fost? ceva reactii? sau urmeaza sa il faceti? noi il facem marti.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.05.2010 11:34     citat 

Eu cand ma intorc de la plimbare daca doarme il las in carut pana se trezeste. ei acum daca m-as duce si eu la nani nu l-as lasa acolo desigur.Dar cat ma fatzai prin casa il las acolo. Eventual daca imi pare ca i-ar fi cald deschid un geam dar acum cam aceeasi temperatura e afara si in casa deci la fel de gros il imbrac.
Baita o sarim daca se culca la loc dupa ce l-am schimbat. De fapt nici nu-i fac zilnic ca nu e nici o tragedie. Cat despre program...n-am sa-i fac atata timp cat il alaptez. Cand vrea atunci ii dau.

Ancutza de ce zici ca e prea grasuta? Cate kg are si ce lungime? Nu te raporta niciodata la cate luni are ci la ce lungime are! Noi de exemplu am sarit de 8 kg. Nu stiu exact 8 si cat are dar cert e ca in afara de copanelele grasane in rest nu-mi pare grasut ci tocmai bine.
Si cum spune si Roxanne, acum poate lua mult in greutate dar ai sa vezi ca de la 4 luni va lua tot mai putin. Dar cum am mai zis conteaza lungimea in aprecierea greutatii daca e prea mare sau nu. Eu chiar si in aceste conditii nu i-as face program si nici eu o dieta prea stricta n-as tine ca la o adica nu prea ajuta caci laptic se formeaza din grasimile acumulate de tine daca am citit eu bine...De-aia se zice ca alaptatul slabeste (desigur ca daca o sa bagi acum slana n-ai cum sa slabesti).

sus

Denunta
ana_348

Copii

05.05.2010 11:40     citat 

si eu o las cat ma fatzai, chiar ma bucur ca pot sa-i fac maiei baie si mancare dar pe la 10 maxim 11 o scot din carutz. Doar odata am sarit baia pt ca a adormit la loc, in rest...se trezeste cu chef de joaca. Bine, baia am mai sarit-o noi dar din alte motive scot limba

de cateva ori am iesit afara doar ca sa o adorm...ca aveam treaba si in casa nu dormea...dar nu mi-a iesit prostit

sus

Denunta
Roxanne

Copii

05.05.2010 11:47     citat 

----------
ana_348 a scris:

Roxanne sunt super marturiile!!! vreau si eu, o sa te mai intreb cand se apropie momentul...ca deocamdata sutnem in pom, dar nebotezata sigur nu ramane.
----------

Ana cind ai nevoie imi spui, iti dau nr de telefon si vei vedea ce serios este patronul si ce multumita vei fi.

Nu ramine fata nebotezata, are mami grija sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.05.2010 12:04     citat 

Da...pe 15 mai avem si noi botezul si mai in gluma mai in serios m-am gandit acum de ce nu il facem noi odata cu motul. scot limba trist rad De ce? Pai initial ai un plan de bataie si vrei sa te incadrezi intr-o anume suma, dar cand vezi ca tb si aia si aia si aia si de la x ron ajungi ? roni pe care te intrebi daca o sa-i ai sa-i restitui (asta pt va plati mama cu cardul ca sa ma imprumute si cu niste bani caci daca nu aveam si nunta fratelui mi-i dadea ea)... trist
Voi cat veti lasa sau veti lasa bacsisi la restaurant? Eu sunt indecisa la acest capitol dintr-un motiv. Am citit pe un catalog de-al lor ca pt botez si nunti pe langa meniu iti percep 10% din valoarea meniului o taxa pt servire. Eu avand doar o masa de 19 persoane rezervata, chiar daca am stabilit meniul dinainte (si pot spune ca asa e si pt ei mai usor caci de servit tb oricum sa ne serveasca si daca veneam asa pe nepusa masa sa servim masa la restaurant) nu mi s-ar parea normal sa-mi perceapa aceasta taxa. Daca mi-o vor percepe (am uitat sa-i treb daca o percep si in cazul nostru si acum nu mai vreau sa-i intreb cand sunt pe ultima suta de metrii ca sa-mi spuna da caci poate ei nu avea de cand sa o perceapa dar daca ma vad pe mine ca ma gandesc ca e posibil ...) ma mai gandesc daca mai dau spaga si daca voi da voi da ceva simbolic caci si asa vad ca ma va duce totul la mai mult decat imi permit. trist
Deci, am zis sa fac botezul strict apropiatii, familia, sa fie ceva placut nu un stres dar uite ca la ce hapsani sunt la noi in tara si la un numar asa mic de oameni te stresezi sa ai de toate si sa te coste cat mai putin, sa fie deranjul cat mai mic si placere maxima.
Am zis ca la mot clar facem acasa si apoi cu parintii mei si nasii mergem spontan la un restaurant si gata. Asta pt ca nu mai vreau asa cheltuieli si harababura si in plus in perioada aceea vom fi la Tl la ai mei asa ca pt socrii si cumnata ar fi prea departe 400 km dus si 400 intors. Fratii mei nici ei nu vor fi acolo si nu vreau sa-i pun pe drum pt ca oricum vor veni de Craciun acasa asa ca sa nu faca doua drumuri...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

05.05.2010 12:17     citat 

fetele acum nu va ganditi ca imi pun fata la slabit! rad sau la vreo cine stie ce dieta! rad doar ziceam (si restul lumii dimprejurul meu) ca are cam multe kilograme ! va zic exact cat are vineri cand mergem la medic - facem 2 luni maine si vineri facem si vaccinul! de ce ziceti de reactii?!?! poate avea vreo reactie aiurea la vaccin?!? surprins
botezul noi il facem acasa la noi! avem sambata dupa slujba de dimineata ceremonia la manastirea lacu sarat unde e superb! apoi toata lumea (cam 25 persoane) la noi acasa! nu imi permit sa merg la un restaurant si nu vreau s afac datorii! de fapt noi vrem sa crestinam copilul nu sa facem paranghelie! acum ca vom veni acasa si vom sarbatori evenimentul in familie asta e altceva! dar nu as concepe sa se lase cu datorii doar ca sa merg la restaurant! fiecare acum ..cum isi face socotelile! deci eu nu am ce bacsis sa las! scot limba poate vin celelalte fete cu un sfat dar cred ca daca iau cei 10% (care mi se pare o aberatie apropo) eu zic sa nu mai lasi mare lucru acolo (de fapt eu nu as mai lasa nimic! daca mi-ar face asa ceva!)

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.05.2010 12:37     citat 

Ancutza si eu as fi vrut sa-l fac acasa dar problema mea e ca apartamentul e f mic (cf II). In plus nasii vin din Babadag, socrii din Alexandria, parintii din Tulcea. Ca atare nu puteam sa le servesc doar o gustare dupa atata drum mai cu seama ca pleaca a doua zi. Acum faptul ca n-am cu cine sa las copii si vor merge cu mine la restaurant baita care se face conform traditiei a doua zi si eu as fi vrut sa i-o fac in aceeasi zi nu o mai putem face. Ca atare daca nasii raman sa-i facem si baita nu pot sa le dau un mic dejun usor si sa-i trimit acasa. Asa ca iar cheltuiala. Nu vom merge iar la restaurant dar trebuie sa le servesc cat de cat ceva sa le tina la toti cat de cat de foame la drum.

sus

Denunta
Roxanne

Copii

05.05.2010 12:55     citat 

Eu am facut restrins primul botez si multi prieteni mi-au reprosat ca nu i-am invitat asa ca acum am chemat rudele apropiate si cei mai buni prieteni. Ce sa facem daca asta inseamna 58 de persoane?? trag cu ochiul
Acasa nu as avea cum sa fac, in 2 camere, 50mp, mai degraba ii scot la Cernica la gratar si manele de la vecini scot limba

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

05.05.2010 1:18     citat 

noi avem spatiu acasa e un apartament super mare!
acum cu baita aia..nu stiu ce sa zic cred ca noi o facem tot sambata! dupa ce venim de la biserica! ma mai interesesz! si la noi vin oameni din alte localitati, majoritatea din galati dar vin si din cta si vaslui! tot acasa ii aduc ca e mult mai frumos la mine decat la orice restaurant!

ma pregatesc de plecare ca asa facem noi! daca iesim la 4 ne pregatim de la 2! rad

va pupacesc pe toate! ne "auzim" mai tarziu! trag cu ochiul

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

05.05.2010 2:00     citat 

Buna ziua si de la Bacau!
La noi e urat afara, cred ca o sa si ploua, adio parc plang sau sunt foarte trist , dar e bun si asa, mai trebuiau facute una alta prin casa scot limba si din bucati si tot e bine! rad
Am reusit mai multe azi, putina curatenie, putina mancare, acum fac 2 treburi :mananc si scriu rad Momentan Iuri doarme, dar nu cred ca mai tine mult minunea. Bineinteles ca am avut si reprize serioase de plans, dar asta e alta poveste. Ieri am fost pt a 2 a oara in parc, cei drept cam greu ajungem noi acolo, vreo jumatate de ora de mers la pas mai mare, dar se merita decat sa-mi tin puiutul in poluarea masinilor. Am stat de la 3 la 19 cand ne-a cules tati. Am ajuns franti acasa, dar de oboseala a adormit f greu, pe la 11.30, s-a trezit la 2.30 si la 5.30, nu a plans, a fost mai binisor.
Si noi tot cam 60 de persoane avem pt sambata la botez.
22ra sustin si eu din tot sufletul cele spuse de biencut si anca, nu o lungesc cu vorba, daca tu ai vorbit si cu d-rul de fam sau pediatru, ca banuiesc ca le-ai spus si lor cum procedezi, si ei au fost de acord cu tine, nu mai zic nimic, dar ma gandesc ca e oricum mult mai greu cum faci tu , si in plus avand atata laptic in cateva sec eliberezi sanul si cu mana nu e nevoie de pompa, stiu din proprie experienta cat de repede tasneste lapticul. Faci cum crezi tu, dar ca sa intri in normal, e chestie de o zi doua maxim de efort sarut
Anca si Iuri mananca max 10min numai dintr-un san, dar nu-mi fac probleme. Am zis ca si el la 1 luna si 4 zile avea 6 Kg si 60 cm, dar doctorita nu a zis nimic decat sa incerc sa ii fac un program, macar la 2.30 ore sa manance.Nu am depus efort, Iuri singur si-a schimbat programul rad Eu nu am incredere in cantarul meu, dar tu daca ai unul bun, poti afla oricand cat are bebe Amalia : te cantaresti tu si dupa aia o iei pe ea in brate, diferenta e greutatea Amaliei!
Spor la alergat, sa nu exagerezi! Privind abdomenele am inteles ca dupa cezariana nu prea sunt indicate asa repede, nu ca a zis doctorul neaparat dar pare plauzibil ca se forteaza exact zona taieturii. sarut
Codrinate asteptam cu nerabdare la mamici! sarut
bebe i-a priit spalatul cu tarate, dar cand iesim afara tot se inrosesc obrajorii cu bubute! E si mult praf asta-i clar! Pupa mama pe Rada, o frumusete de fata sarut sarut sarut
Mada ma bucur pt vestea buna primita, sper ca peste 3 luni scapi total de stres! sarut
Pupici la toate, s-a trezit juniorul!

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 9 luni

05.05.2010 2:39     citat 

fetele multumesc inca o data de pareri.
Cat mai dam lapte de san probabil vom proceda ca si pana acum, combinatie intre san direct sau/si biberon cu lapte matern. ca timp imi ia la fel numai ca pot sa ii administrez si picaturile anti-colici mai usor si vad ca si ea reactioneaza mai bine... In fine. Cat despre privarea de sentimentul bucuriei suptului,,, ce sa mai spun...cei care mananca lapte praf...cum sunt? Credeam ca laptele matern e bun pentru compozitia lui, la modul concret, despre alte componente sentimentale...cred ca se gasesc si in alta parte. Stiu si eu despre ce vorbesc pentru ca eu stiu prin ce am trecut la maternitate si dupa (dupa-cu ranile provocate in maternitate-carne vie cu sange din care o lasam sa suga in timp ce imi muscam buzele eu sa nu tzip), era sa innebunesc la propriu asa ca nu mai vreau sa fac experimente care deja au fost incercate si rezultatele nu prea au fost ok pana acum . (mancat f mult, vomat, plansete). Nici sa stau cu sanii angorjati nu mai vreau deloc.Si chit ca ea doarme cand mananca ideea e ca nu pot sa-i dau sa manance la o ora si ceva. clar. nici sa o las sa tipe cand se trezeste pana ma eliberez eu "nitzel" cu mana sau pompa. In fine. Ea e grasuna si slava Domnului e sanatoasa pana acum zambet

Noi botezul il facem abia pe 11 iulie, ca desi cica se puteau face botezuri in acest postm preotul la care vrem sa mergem a spus ca el considera ca nu e bine..asa ca, Mai fiind prea devreme pt finantzele noastre, am hotarat iulie pe data in care am gasit restaurantul liber... Marturiile acele sunt f haioase. Ma gandesc si eu la asa ceva... Desi nu stiam ca se numesc marturii. Nu prea le am cu astea confuz

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: