· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.14
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.14     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

12.05.2010 10:55     citat 

Ana, tocmai ca tatal meu a la ei si i-a ani. Putea sa iasa la 63 caci in invatamant te lasa cu 2-3 ani mai devreme ca atare iese cu un an inainte de 62 si jurista i-a nu-l afecteaza tare la pensie. Acum sa depuna actele si sa vedem ce-o iesi. Ideea e ca tb sa se miste repede pana nu schimba cu adevarat lucrurile asa i-a ani la femei....Am inteles ca si acolo se va face progresiv din 2015. Adica nu de-o data se va iesi la 65 ci incepand cu 2015 se va mari varsta de pensionare de la an la an pana in 2030 cu cateva luni in plus in fiecare an pana se vor face in 2030 65 de ani.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 17 ani, 2 luni
D: 12 ani, 8 luni

12.05.2010 11:08     citat 

sper sa fie cum zici tu zambet
adica sigur e asa, noi nu am studiat bine subiectul inca...
plec afara ca s-a eu ...eu in somaj sunt, nu pot sa ma intorc la munca daca nu imi convine cu ce taie tampitii astia!!! plang sau sunt foarte trist sotul bugetar...toti parintii pensionari!!! nasol! urata situatie! banci de platit!!! pampersi ...vine si botezul! trecem noi si peste astea! trebuie sa speram ca altfel ni se pune pe inima ca la sticletele in colivie!!!!

am un pilaf pe foc, il termin si apoi incepem sa ne pregatim de plimbare! vad ca soare nu-i dar de cald e cald!

amalia mea doarme din ce in ce mai bine, mananca la 3 ore, f rar mai cere la 2 si ceva, se aseaza totul! cred ca vom merge in vichendul asta la iasi pt o ecografie la sold pt amalia! asta daca prindem un loc (prin "pile" foarte fericit ) pt vineri sau sambata la programari!

fug la pilaf sperand sa nu se trezeasca cand ies din camera! foarte fericit

va pup si atentie la lapte! nu va stresati (chiar daca e aproape imposibil)

sus

Denunta
ana_348

Copii

12.05.2010 1:30     citat 

si eu trebuie sa ii fac dianei eco la sold ochi peste cap
si mai sunt ingrijorata si cu fontanela, e f mica trist

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 12 ani, 8 luni

12.05.2010 1:38     citat 

fetelor sa va intreb ceva
bebeii vostri cand dorm pe spate isi tin capul drept sau intr-o parte??? confuz
a
ana_348

Copii

12.05.2010 1:52     citat 

e ok sa stea cu capul intr-o parte, de fapt se recomanda sa doarma pe o partedin motive de...inecat trist ...dar si a cu capul intr-o parte, si sear la culcare o pun asa si cand se trezeste sa pape e in alta pozitie

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 14 ani, 10 luni
AURA MARIA: 12 ani, 4 luni

12.05.2010 4:37     citat 

Mai fetelor ia uitati-va ce au astia de gand... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...ce naiba ne facem? surprins trist

"Indemnizatia pentru mame si alocatia de stat pentru copii scad cu 15%
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului scade cu 15%! Cel putin asa prevede proiectul de ordonanta de urgenta, elaborat de Guvern, pentru reducerea cheltuielilor bugetare. Una dintre variantele vehiculate in ultimele zile era revenirea la suma fixa de 600 de lei. Proiectul mai prevede si taierea cu acelasi procent a stat pentru copii, atat pentru cei pana la varsta de 2 ani, in valoare de 200 de lei, cat si cea de 42 de lei.
Potrivit proiectului de ordonanta, publicat pe blogul judecatorul Adrian Neacsu, presedintele Tribunalului Vrancea, indemnizatia pentru cresterea copilului se va reduce, de la 1 iunie, cu 15% . Adica se va diminua inclusiv cuantumul minim al indemnizatiei, de 600 de lei, care va deveni, astfel, 519 lei. Asta daca Guvernul nu va stabili ca nivelul minim sa ramana cel actual.

Aceeasi situatie se regaseste si in cazul nivelului maxim al indemnizatiei, care in prezent este de 4.000 de lei. In cazul in care se aplica reducerea de 15%, aceasta va deveni, de la 1 iunie, 3.400 de lei.

Potrivit datelor de la Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, in luna ianuarie, peste 2.300 de familii incasau valoarea maxima a peste 123.400 luau minimul de 600 de lei.

Proiectul de ordonanta mai prevede ca si alocatia pentru copii, atat cea de 200 de lei, pentru copiii pana la 2 ani, cat si cea de 42 de lei, se va micsora . Astfel, de la 1 iunie, alocatiile copiilor vor fi de 170, respectiv 35,7 de lei pe luna.

In prezent, peste 3,4 milioane de copii primesc alocatia de 42 de lei si 390.000 primesc 200 de lei.

Guvernul intentioneaza sa mai reduca si alocatia complementara si pe cea pentru familia monoparentata si sa elimine trusoul pentru nou-nascuti si stimulentul acordat la casatorie.

Pe de alta parte, Ministerul Muncii precizeaza, intr-o nota remisa presei, ca institutia nu a act normativ, respectiv ordonanta de urgenta, cu privire la punerea in aplicare a intentie catre FMI.

“Precizam faptul ca un astfel de proiect nu a act normativ va fi supus aprobarii Guvernului, urmand a Guvern, Ministerul Muncii va fi in masura sa il prezinte opiniei publice”, explica ministerul.""

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 12 ani, 8 luni

12.05.2010 6:28     citat 

numa despre asta se vb peste tot deja mi s-a la dr cu care am nacut, deci, cusatura mi sa desprins acolo langa fund unde am avut si hemoroizi dar zice dr ca se va reface nu trebuie sa ma coase doar ca dureazavreo 3 luni trist am luat si o infectie de prin spital de care numa cuma am aflat si pe care trebuioe sa o tratam, in concluzie conultatia la dr cu medic necesare 120 de lei, surprins
asta e ce sa facem parlamentarii sa gandesc la binele lor nu al oamenilor plang sau sunt foarte trist
ce sa va mai spun la noi e o furtunmaaaaaaaaaaa doamne doamne ce ploua
va pup

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

12.05.2010 7:04     citat 

buna fetelor sarut

si noi am facut azi vaccinul BCG , a el plang sau sunt foarte trist ..dar bine ca s-a in Moldova?
Raspunde-mi te rog ca mi-ai dat sperante.
Pup mititelul Cosmin si mamica sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 18 ani, 7 luni
Casian Radu: 12 ani, 10 luni

12.05.2010 10:32     citat 

Pentru fetele din Bucuresti, poate ne ajutati. As veni si eu, dar Oradea e nitel cam departe:
http://www.realitatea.net/mamele-protes...13291.html

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 18 ani, 7 luni
Casian Radu: 12 ani, 10 luni

12.05.2010 10:32     citat 

Pentru fetele din Bucuresti, poate ne ajutati. As veni si eu, dar Oradea e nitel cam departe:
http://www.realitatea.net/mamele-protes...13291.html

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 17 ani, 9 luni
Sebastian : 12 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 10 ani, 5 luni

13.05.2010 7:00     citat 

Hristos s-a baietei:cum orientati cuculetul bebelului in scutec, ca mie mi s-a fiecare data cand face pipi se uda si pe pantaloni si pe bluzita?
O zi frumoasa va doresc... la noi e ceata, dar nu e frig.... sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: