· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > la ce varsta incep sa vorbeasca copii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor la ce varsta incep sa vorbeasca copii?     
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 12 ani, 8 luni
roxana elena sorana: 9 ani, 6 luni

28.06.2010 9:28     citat 

Fetelor.....razvan al meu,la 2 ani nu vorbeste trist....spune doar :baaaaa........maaaaaaaaaa...mdaaaaa....."Unde sa ma duc cu el? trist trist

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 6 luni
Luca: 12 ani, 2 luni

29.06.2010 1:56     citat 

nicaieri! ai rabdare zambet foarte fericit scot limba

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 15 ani, 9 luni
Ilinca: 12 ani, 5 luni

27.08.2010 5:22     citat 

buna
si eu am o fetita de 2 ani care nu prea se inghesuie la vorbit, desi executa comenzi, aude f. bine, si e fff sasaita...ne gandim ca sasaiala o ingreuneaza ....
asa cum spunea mookie, cred ca tb sa avem rabdare, toate la timul lor...

sus

Denunta
maya_maya

Copii
Bianca Andreea - o skumpika mika!!!
11 ani, 10 luni

27.08.2010 7:54     citat 

Mai fetelor fetita mea are acuma 1,5 luni si primul cuvant care l-a zis e "apa" si asta s-a intamplat acu 1 luna si ceva, mai zice ca ploua=pou, vaca face mu (iar cand vede un cal zice tot mu jenat , asra din cauza ca nu i-am zis cum face, si nici n-am sa ma apuc sa nechez prin casa rad ), si catelul "am am", la orice fruct zice ma=mar, iar musca e mo, la plecare zice intotdeauna pa, iar mai nou ieri a zis da ata=da asta. Dar in schimb nu vrea sa zica mama, tata, caca (la caca zice puf) si n-am auzit de la ea niciodata un c.

sus

Denunta
elaga

27.08.2010 8:47     citat 

Puiul meu are aproape 2 ani. Cu greu scot cate un cuvant de la el si ala pocit. poc, au, ti, sunt cateva pe care mi le amintesc acum. Eu la 1 an si 4 luni legam propozitii. Nu stiu care e explicatia, ca de inteles, ma minunez cate intelege si de vorbit i-am vorbit de la cateva zile despre tot si toate.
http://mamasiiubita.blogspot.com/

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 11 ani, 11 luni

28.08.2010 6:13     citat 

Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui,chiar daca incep sa vb mai tarziu nu e nici o probl.
La al meu copil copnteaza f mult motivatia.DE ex pronunta corect "Carrefour" pt ca ii place grozav sa mearga sa se joace si sa se plimbe in complex si trebuie sa ne anunte cand are chef sa mearga acolo:)
Daca nu e ceva care sa-i trezeasca interesul o pot sa-i repet de o suta de ori ca nu invata cuvantul respectiv .

sus

Denunta
mamicadebaietel

23.10.2010 7:33     citat 

Bebele meu implineste maine 11 luni si de la 8 luni zice "apa", "baba", apoi pe la 10 a inceput cu "mama", de la 9 luni l-am invatat sa aplaude cand ii spun BRAVO, acum a invatat sa faca "pa", si in seara asta l-am surprins cand aplauda in timp ce zicea "baaaaaaa" . E o scumpete, manca-l-ar mama pe el. Ah, si de ieri noapte imi doarme neintrerupt 10 ore. Doamne ajuta pe mai departe!:)

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 3 luni

23.10.2010 10:45     citat 

Nu va panicati ca nu vorbesc copiii la 2 ani! Daca ii vedeti comunicand, aratand cu degetul, jucandu-se cu jucarii si interactionand cu alti oameni e totul in regula. La noi cred ca e ceva ereditar. Eu am vorbit la 3 ani cand am ajuns la gradi. Primele cuvinte spuse atunci au fost momola=sapun si meea=paine. Pe vremea aceea nu era net si cum mama auzea din toate partile ca nu e in ordine deja se gandea ca am probleme grave. Dupa o luna de la primele cuvinte am inceput sa vorbesc brusc pe limba mea iar dupa alta luna deja se intelegea asa cat de cat ce ziceam. Nepotelul meu nu a vorbit pana dupa 3 ani. Pana la 3 ani nu zicea decat mama si tata, apoi pare-mi-se ca la 3 ani si o luna a zis apa. Acum are 5 ani, este la gradi si ii turuie gurita de nu-l mai poti opri si chiar se intelege ce zice. Fiica-mea de un an zice tata, nu stiu prin ce minune ca nu ma asteptam sa vorbeasca asa repede, dar il iubeste enorm. Mama nici nu cred ca stie ce inseamna. Nu o vad spunand alt cuvant in curand desi eu vorbesc mereu cu ea si ea intelege foarte multe cuvinte. In schimb o fetita nascuta exact in aceeasi zi cu Dia vorbeste si merge mult mai bine ca ea. Fiecare copil are ritmul lui.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 9 luni
ILINCA - SOFIA: 4 ani, 6 luni

29.01.2011 7:24     citat 

revin cu vesti mai mult decat bune.Stefan ,din toamna merge la gradinita cu program normal(4 ore) in lb germana,si de atunci si a dat drumul la vb de ma dor urechile(dupa cum bine anticipam eu..............si cate pb imi mai facem socat ) ba cunoaste si zice o gramada de cuv in germ ca de ex. legumele,fructele,animalele,culorile,numerele si multeeeeeeeeeeeee altele scot limba invatate acasa si la gradi.pe zi ce trece vb mai mult prostit povesteste ce face la gradi si ii face mare placere intre copilasi.tot acolo a invatat sa manance la masa impreuna cu alti copii,ba am renuntat definitiv la pampers(la inceput mergeam cu pampers).................
speram sa auzim de progrese la copilasi si sanatate maxima
salutari din frumoasa Sighisoara

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 14 ani, 10 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
10 ani, 9 luni
Andrada: 16 ani, 8 luni

28.05.2011 3:15     citat 

si noi am avut op problema de genul acesta cu baietelul cel mare. avea 3 ani si nu prea vorbea. am fost la medici si tot asa ne-au spus sa comunicam mult cu el, sa incercam sa il incurajam. acum are 5 anisori si vorberste perfect

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: