· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Mamici si pici de toamna - iarna 2008 (104)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Mamici si pici de toamna - iarna 2008 (104)     
alinutza22

Copii
Denis Andrei: 12 ani, 3 luni

10.05.2010 12:09     citat 

Pupam vasluiencele frumoase! sarut sarut

Sanatate multa tuturor!

Mamistef spor la treaba!

Sa stiti ca eu m'am prins ca fetita dorea sa fie sirena cool

O saptamana reusita sa avem!

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 15 ani, 5 luni
Teodora Stefania: 12 ani, 2 luni

10.05.2010 12:12     citat 

----------
alinutza22 a scris:

Sa stiti ca eu m'am prins ca fetita dorea sa fie sirena cool

----------

rad rad rad rad rad
Da' pi undi umblati bre confuz prostit
Acum iesim si noi la plimbareala, asa ca ne'om ceti mai pe la apus de soare trag cu ochiul

sus

Denunta
alinutza22

Copii

10.05.2010 12:15     citat 

Plimbareala placuta! sarut

sus

Denunta
miky_0707

Copii
andra stefania: 12 ani, 2 luni

10.05.2010 2:17     citat 

buna fetele
nu am mai scris demult pe aici dar sa sti ca am citit cand am avut timp
am vazut poze f frumoase cu copii vostri si ii pup pe toti iar pe cei bolnavi insanatosire grabnica si sa scapati repede si cat mai usor
Andrutza mea e ok cat se poate spune, a iesit si dintisorul mult asteptat care a chinuit-o tare, deci Aditza sa ne mai treci si pe noi cu inca un dintisor
Cu Andra nu am mai ajuns la analize, in schimb al meu sot are o punga intreaga de pastile de luat si ma terminat nervos mai ales a mea soacra nervos nervos care deja are impresia ca i-am neglijat odorul
eu nu mai zic, ma simnt groaznic am facut iar o criza de fiere si nu stiu cand o sa anjung la dr.
Vai cat ma scris
gata revin la treburile mele \
va doresc o sapt minunata sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 12 ani, 3 luni

10.05.2010 5:06     citat 

Dragele mele, am cam tras chiulul cu scrisul dar multe se intamplara in viata noastra agitata...
Eiiii, nu-s chiar asa de multe dar ca sa ma scuzez..., apropos de vocabularul elevat... trag cu ochiul
Eu m-am transferat de la scoala la care nu am fost decat in vizita la cea mai renumita scoala din oras... jenat (Liceul Pedagogic... scot limba ). Printul meu e mare, frumos si destept. sarut Progresele lui sunt vizibile si uimitoare in acelasi timp. Da, in sfarsit stim toate elementele din tabelul lui Mendeleev... trag cu ochiul
Isi ia singur incaltamintea si se cotopaneste (stand in fund ) sa-si incalte cate-un picior.Si daca nu reuseste (si nu prea) vine si ma ia de mana sa-l incalt eu. Cand e treaba gata se agata de clanta usii de la intrare si striga cat poate sa iesim afara. Cum am ajuns in parcarea din fata blocului trage de portiera masinii (noastre) pana ii deschid. Odata instalat pe scaunul soferului (macar cand stam pe loc) ma trage de buzunare sa-i dau cheia.....e haios tare. Daca nu-i dau cheia incepe si cauta prin geanta mea...In plus, noi nu deschidem masina cu cheia ci cu telecomanda (zici c-avem cine stie ce limuzina... scot limba ), dar intr-una din zile a luat cheia din mana tatei si a introdus-o in yala...
Cand i se termina desenul animat incepe si agita mouse-ul pe masa ca sa reia filmul, imi aduce lingurita si cutia de branza cand ii e foame, stie toate animalele dintr-o carte ilustrata, imita sunete si zgomote din desenul animat, striga mami, tati (desi as fi preferat mama, tata) atunci cand nu poate deschide, desface sau mesteri la ceva...
Si multe, multe face dragul meu, dar sunt sigura ca toti copiii fac.
In rest suntem bine, mananca bine, doarme mai cu mofturi si fitzele de rigoare. Are zile cand e super fitzos si nimic nu-i convine dar si zile in care se joaca singur si e calm, linistit si vesel.
Am vazut taote pozele si comentariile. scot limba
Mi-a placut Tudor chiar si cu varsat de vant, chiar si stangaci... trag cu ochiul Maria e dragalasa tare si are o tunsoare de domnisoara. trag cu ochiul
Denis seamana cu mama lui iar mama lui cu mama ei.... sarut rad
Vioreaua e eleganta, distinsa si cocheta. Sora ei si mai si... sarut
Daca in viata asta mai am timp...mai intru.

sus

Denunta
alinutza22

Copii

10.05.2010 9:38     citat 

Liana, felicitari pt transfer! zambet Sa fie intr un ceas bun! Sa ni l mai arati pe Dudu!

sus

Denunta
Mickymy

Copii
Bianca-Maria: 12 ani, 1 luna
Laurentiu-Stefan: 12 ani, 1 luna

11.05.2010 7:43     citat 

Fetelor ,sunt f foarte bucuroasa ca Bia mea a mers singura rad rad rad rad ieri a facut vreo 6 ture de hol si sunt si mai bucuroasa rad ca atunci cand ,cade se ridica sg si nu se da batuta rad .
Pupam pui de MamiS tare draguti sunt sarut sarut sarut sarut
Si vasluencele dare frumusele sunt sarut sarut sarut sarut
Ma bucur pt tine Liana sarut sarut sarut sarut sarut
Ady ce mai face-ti? pupam Palarioara.
MamiY cum te mai simti?
O zi buna tuturor sarut sarut sarut sarut sarut sarut .
Alinutza voi ce mai face-ti? sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
andreea_andreea

Copii
Maia Sofia: 12 ani, 3 luni

11.05.2010 8:47     citat 

neata
multumim mikimy pt cafeluta sarut
felicitari bia sarut sarut
eu am o dilema legata de dintisori
numai stiu cine,parca cuscra a spus ca stef are dentitia completa,dar dupa calculul meu nu ies,de ce ....maia are 8 incisivi,4 premolari si 1 canin asta inseamna 9 dinti si nicio masea(ceea ce credeam eu a fi masele sunt de fapt premolarii)...acum....am cautat pe net si apare ca de fapt ce cred eu ca sunt premolari sunt defapt molari primari(adica masele?)...urmeaza si molarii secundari (adica alte masele?) deci copiii nostrii trebuie sa aiba 8 incisivi,4 canini si 8 molari ? ca sa aiba dentitia completa? si atunci molarii sunt maselele? si premolarii ies dupa ce se schimba dintisorii?

ati inteles ceva?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

11.05.2010 9:06     citat 

----------
andreea_andreea a scris:
deci copiii nostrii trebuie sa aiba 8 incisivi,4 canini si 8 molari ? ca sa aiba dentitia completa? si atunci molarii sunt maselele? si premolarii ies dupa ce se schimba dintisorii?

----------

Da, dentitia temporara are 20 de dinti. Molarii sunt maselele si trebuie sa fie 8 in total.
Pe la 6-7 ani, de regula inainte de a cadea primii dinti de lapte (si mai devreme la unii copii, 5 ani a fost la vecina) iese o tura de masele permanente (din articolul ce-l voi da jos tot molari ar fi). Acestia sunt definitivi si greseala multor parinti e faptul ca ei cred ca sunt in continuare de lapte si nu se strreseaza asa mult de ingrijirea lor.

Cronologia dezvoltarii coroanei si radacinii dintilor temporari si permanenti

sus

Denunta
andreea_andreea

Copii
Maia Sofia: 12 ani, 3 luni

11.05.2010 9:13     citat 

greu domnule,greu cu dintii astia scot limba scot limba
multumesc mult adelia sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

11.05.2010 9:23     citat 

Eh, nu e greu, ca ies singuri, cu sau fara observarea ta, cu sau fara faptul ca-i stii pe nume rad .
Al doilea rand de masele erup de regula dupa 2 ani (25-33 luni din articolul dat mai sus). La fetele mele a iesit primul colt dupa 2 ani si jumate.

E bine insa de stiut ca maselele ce vor iesi in jurul varstei de 6 ani sunt permanente.

Diana are 5 ani si 8 luni si inca nu se vede nimic legat de molarii permanenti. Vecina, cu jumatate de an mai mare, are toate 4 maselele iesite deja si cei 2 incisivi inferiori schimbati si crescuti binisor. (Si carii plombate la toate celelalte masele, temporare, insa la una dintre masele nu sta deloc plomba, desi a fost de 3 ori sa o inlocuiasca...)

sus

Denunta
alinutza22

Copii

11.05.2010 10:05     citat 

Deci noi mai avem de tras cu inca 4 molari prostit

sus

Denunta
mamiyasmi

Copii
yasmina maria: 12 ani, 3 luni
ariana georgiana: 11 ani, 1 luna

11.05.2010 11:03     citat 

Buna ziua
Micky, multumesc de intrebare, ma simt bine, sunt pe regim alimentar si cred ca asta ma ajuta cel mai mult, am 3 zile decand mananc doar iaurt cu covrigi si parca e facut nici nu se cunoaste, daca dau si eu cateva sute de grame jos....mor de ciuda nervos
Plange....

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

11.05.2010 11:38     citat 

Sunt amortita toata. Acum vad ca vor sa micsoreze si indemnizatiile.Nu stiu ce o sa facem,cum o sa facem

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 15 ani, 5 luni
Teodora Stefania: 12 ani, 2 luni

11.05.2010 11:44     citat 

----------
mamistef a scris:
Sunt amortita toata. Acum vad ca vor sa micsoreze si indemnizatiile.Nu stiu ce o sa facem,cum o sa facem
----------

La asta ma uitam si eu trist s-au cretinit de tot, auzi "nici o tara nu-si permite sa cumpere pampersi" socat nervos da' el idiotul nu stie ca un copil nu creste/traieste doar cu pampersi ochi peste cap cel mai nasol e ca va taia din procent, deci TOATE mamele vor pierde trist daca ma duc la munca imi ia 25%, daca stau acasa imi ia 15%.........ce sa fac confuz confuz confuz plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Buna ziua
trist
Tocmai am primit asta.....dau mai departe.......
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: