· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

31.05.2010 9:35     citat 

----------
blondeana24 a scris:
cand zic 45 de min sa nu ti inchipui ca l tin legat cu lantu de picior p olita cool nu...........mai sta mai se joaca cu o masinuta, se plictiseste si o mai ia la o tura de camera, se pune iar p olita si citim din carticele sau se mai uita la tv la muzica etc etc............(pot chiar sa mai dau un ex de papat banana p olita prostit ) dar nicidecum fortat sa stea idee
----------

Hai ca o intorci ca la Ploiesti. prostit In orice caz iti spun ca nu e sanatos sa stea atata pe olita, cat de "distractiv" o fi pentru tine, poti intreba si orice medic! Si inca ceva: tu mananci cand stai la WC? Ca altfel nu vad de ce i-ai da lui banana cand sta pe olita. ochi peste cap

sus

Denunta
mihaaaa7

Copii
Miruna - fulguletz
12 ani, 1 luna

01.06.2010 7:47     citat 

Christa, e frumos din partea ta ca vrei sa sfatuiesti alte mame cu ce crezi tu ca e bine, dar nu crezi ca ar fi mai potrivita o alta atitudine cand faci lucrul acesta? Ai un "aer" mult prea superior (stiu ca nu are grad de comparatie.. limba romana are insa si apecte figurative) cand ne transmiti lucruri in sine bune, si teoretic corecte, pe care le cunosti.. Poate unii nu sunt ignoranti, dar s-au preocupat mai mult cu alte aspecte decat timpul optim de stat pe olita si varsta la care sa incepi cu acest lucru. Sau poate e vorba de o particularitate a copilului... oricum, sigur le-ar pica mult mai bine sa le dai sfatul pe un "ton" mai bland... Ai avea si mai mult succes in a convinge oamenii decat cu atitudinea asta... Parca esti la vreun fel de intrecere aici pe forum, si sincer, eu cand vad stilul tau de a posta, inchid pagina si caut alte surse si comunitati...
Imi cer scuze daca am cazut in acelasi pacat al lipsei de blandete si nu ma oftic daca imi ignori postarea... era doar o sugestie si nu voi intra in vreo polemica pe tema asta.. trag cu ochiul M-as bucura insa sa pot parcurge un subiect aici pe forum cu mult mai multa placere...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

01.06.2010 9:53     citat 

----------
mihaaaa7 a scris:
Poate unii nu sunt ignoranti, dar s-au preocupat mai mult cu alte aspecte decat timpul optim de stat pe olita si varsta la care sa incepi cu acest lucru.
----------

Nu am studiat nici eu tema timpului optim de stat pe olita, insa nu iti trebuie studii universitare ci doar o judecata sanatoasa care iti spune ca nu e NORMAL sa lasi un copil pe olita 45 minute, pentru ca pur si simplu nu e SANATOS.

----------
mihaaaa7 a scris:
sincer, eu cand vad stilul tau de a posta, inchid pagina si caut alte surse si comunitati...
----------

Simte-te libera sa deschizi si sa inchizi cate pagini doresti si cate nu doresti, ca si mine de altfel, internetul e MAAAAAAAAARE!

Da' imi place, esti inregistrata de putin mai mult de un an, ai postat in total 14 mesaje, dar din cele peste 10.000 mesaje de-ale mele tocmai peste alea tot dai care te fac sa inchizi pagina si sa cauti alte surse si comunitati. prostit

sus

blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 1 luna
ILINCA - SOFIA: 4 ani, 9 luni

08.06.2010 2:21     citat 

bine Crista, m ai "convertit" , poate nu e sanatos sa l las 45 min p olita (chiar si cu pauze)dar de unde sa stiu asta? am fost eu oare la o scoala de mame?sau tu? ne am nascut mame perfecte ? eu una sigur nu si daca am gresit undeva au existat mereu oameni care sa mi arate unde gresesc si cum sa fac sa fie bine............dar au facut o bland , fara sa critice sau sa judece. acum sunt cu piciorul in ghips si chiar am renuntat la ideea statului p olita, cel putin pt moment.. Am incercat si p wc dar nu vrea ..
am mai auzit de la mamici pe care le cunosc eu ca trebuie facut un program de stat p olita, de ex dimineata cand se trezeste bebelul sa stea la oala, dupa ce mananca etc. sau din 20 in 20 min asezat la pisu pana se obisnuieste. sincer nu stiu ce o fii cu metoda asta dar acum ca tot a venit caldura cred ca o sa -i cumpar chilotei si o sa -l las prin casa Iin ei sa vedem ce o sa zica.poate pana undeva in toamna o sa scapam si noi macar ziua de pampersi prostit

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 9 luni
Luca Daniel: 10 ani, 11 luni

08.06.2010 2:31     citat 

blondeana24 eu am reusit sa o dezvat de pampers pe timpul zilei, nu ii mai pun decat noaptea si cand iese afara. A durat cam 3 saptamani, iti trebuie o duzina de chilotei si multa multa rabdare. Sara facea din 10 - 10 minute pe ea, dar acum face la olita si se mai trezeste si noaptea sa spuna ca face pisu.
La inceput o puneam eu des pe olita pana a inceput sa ceara singurica. Dar repet iti trebuie foarte multa rabdare si sigur reusiti zambet

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani, 1 luna

08.06.2010 2:38     citat 

eu inca n-am incercat fara pampers,dar face zilnic la olita,si treaba mare si treaba mica.o pun din ora in ora daca sunt acasa si face.am scapat asa de cumparat multe pampers-uri si e tare bine
cu siguranta voi incerca sa o tin si fara pampers dar mai astept putin

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 1 luna

08.06.2010 3:12     citat 

asta imi propun si eu ca deja falimentez cu pampersi, sper sa reusesc mai devreme sau mai tarziu zambet
chilotei trebuie sa i iau si eu neaparat dar acum chiar mi e imposibil sa ma deplasez fiind in ghips si pt cine nu stie eu sta in Cetatea Sighisoarei si chiar nu am curajul sa cobor jos in oras sa cumpar chilotei iar C cand vine de la munca mag. sunt inchise trist
ma mai ajuta sora lui C, cumata mea cu copilul, cumparaturi (paine, lapte..........)dar cand are si ea liber asa ca pt moment ne descurcam cum putem..............acum chiar ni se termina bax ul de pampersi, ce frumos ar fii sa nu mai fie nevoie sa mai dam 60 ron o data la 2 sapt zambet

sus

Denunta
lacralex

Copii
Alexandru George - nastrusnic
12 ani, 2 luni
Maria Diana: 8 ani, 2 luni

08.06.2010 3:13     citat 

buna,
pt carmenus_1981, o tii fara pampers? sau doar ai micsorat nr de pampersi folositi?
Eu am incercat seara inainte de baita sa-l tin fara pampers dar vreau sa zic ca in jumate de ora facea de 5 ori si bineinteles ca il schimbam de 5 ori de pantalonasi. Asa ca am hotarat cu sotul sa-l mai amanam cu pipilica la olita.
foarte fericit vreau sa zic ca realiza ca face pipi se uita curios iar eu trebuia sa-l cert ca nu spune dar ma bufnea rasul..... sarut
sanatate si rabdare vom reusi, nu? scot limba

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 1 luna

08.06.2010 5:00     citat 

si Stef se uita curios in jos cand face pipi si nu are pampers si la fel in loc sa l cert ma bufneste rasu si p mine sarut

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 1 luna

08.06.2010 5:28     citat 

----------
lacralex a scris:
buna,
pt carmenus_1981, o tii fara pampers? sau doar ai micsorat nr de pampersi folositi?
Eu am incercat seara inainte de baita sa-l tin fara pampers dar vreau sa zic ca in jumate de ora facea de 5 ori si bineinteles ca il schimbam de 5 ori de pantalonasi. Asa ca am hotarat cu sotul sa-l mai amanam cu pipilica la olita.
rad vreau sa zic ca realiza ca face pipi se uita curios iar eu trebuia sa-l cert ca nu spune dar ma bufnea rasul..... sarut
sanatate si rabdare vom reusi, nu? scot limba
----------

nu am renuntat la pampersi,doar ca am redus numarul.foloseam inainte sa o pun pe olita cam 5-6 pe zi,iar daca facea treaba mare de 3-4 ori pe zi foloseam mai mult normal
acuma o pun din ora in ora pe olita si am ajuns sa schimb pe zi doar 3 pampersi,iar daca sunt plecata o zi intreaga fata face in pampers ca nu pot cara olita dupa mine rad
oricum,din momentul in care s-a invatat sa faca la olita cere singura acuma iar daca nu sunt acasa plange ca vrea olita mititica trist
voi incerca si eu sa o las fara pampers dar mai astept o perioada,nu ma grabesc inca

sus

Denunta
bybika

Copii
Bianca: 13 ani, 11 luni
am nascut deja!

10.06.2010 9:34   Re: A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????  citat 

----------
lacralex a scris:
Puil meu se cere pt treaba mare la olita si nu mai avem aceaste problema de la 10 luni, dar cum zic unele rude este cazul sa-l dezvat de pampers si pt pipi. A reusit cineva aceasta performanta? foarte fericit foarte fericit foarte fericit
----------

acum in timpul verii il poti dezobisnui cel mai usor...tii olita in permanenta in camera unde el se joaca si il poti lasa doar in chilotel sau un doar in pantalonas subtire. va face pe el dar sa nu il schimbi imediat...nu ii placea senzatia. eu am mai incercat cumparand inca o olita si ma "asezam" o data cu ea. dar la interval de 40minute o asezam singura...facea, nu facea...dar asta era programul. apoi cand trebuia sa iesim din casa o asezam iar, dar totusi afara cand plecam ii puneam scutec...curios ca nu facea, dar cum intram in casa direct la olita mergea. multa bafta!

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 6 luni

10.06.2010 9:38   Re: A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????  citat 

----------
bybika a scris:
va face pe el dar sa nu il schimbi imediat...nu ii placea senzatia.

tie ti-ar place sa-ti interzica cineva sa schimbi un chilot muiat, te-ai simti bine?
deci asta-i calea pentru a invata un copil sa faca la olita, sa-l lasi sa balteasca in pipi, caca? oare altfel chiar nu reusesc ei, pruncii astia, sa-si dea seama ??

dar la interval de 40minute o asezam singura...facea, nu facea...dar asta era programul. apoi cand trebuia sa iesim din casa o asezam iar,
----------

tu te duci la program la toaleta, ca faci ca nu faci? socat

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 10 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

10.06.2010 9:42     citat 

bietii copii...apoi se mira lumea de ce-s isterici

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 7 luni
Pufarina: 10 ani, 5 luni

10.06.2010 9:46   Re: A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????  citat 

----------
Teodora29 a scris:
----------
bybika a scris:
va face pe el dar sa nu il schimbi imediat...nu ii placea senzatia.

tie ti-ar place sa-ti interzica cineva sa schimbi un chilot muiat, te-ai simti bine?
deci asta-i calea pentru a invata un copil sa faca la olita, sa-l lasi sa balteasca in pipi, caca? oare altfel chiar nu reusesc ei, pruncii astia, sa-si dea seama ??

dar la interval de 40minute o asezam singura...facea, nu facea...dar asta era programul. apoi cand trebuia sa iesim din casa o asezam iar,
----------

tu te duci la program la toaleta, ca faci ca nu faci? socat
----------

io nu am avut nervi sa fac chestia asta.... desi toata lumea asa mi-a zis.. si am asteptat sa isi exprime el dorinta.. inca mai astept rad
acu fro 2 ani as fi zis ca metoda mea e cea mai buna....acuma nu mai sunt asa sigura.... foarte fericit

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 1 luna

10.06.2010 9:46     citat 

si eu daca trebuie sa ies din casa o pun pe olita inainte si face.mai ales dimineata o pun direct cum face ochi si vad ca s-a invatat sa-si faca treaba mare din start
nu cred ca e vorba de un program pt a face la olita sau sa-i inveti fara pampers,e vorba de obinuinta,de cum iti inveti copilul.
daca nu as pune-o din ora in ora sa faca cum as putea sa-mi dau seama ca vrea caca sau pipi?inainte se mai starmba ea cand vroia treaba mare,se scremea si o puneam imediat sa faca,acuma nici vorba,nu-mi mai dau seama iar uneori o mai gasesc in pampers cu treaba mare,dar asta mai rar.de aceea am zis ca cel mai bine e sa o pun din ora in ora sa se invete sa faca,iar treptat o voi pune si pe wc.am colac special dar inca-i este frica si nu vreau s-o fortez
si de fiecare data cand o pun pe olita ii spun "facem caca"sau "facem pipi"sa stie de ce am pus-o si poate va invata sa spuna cand va vrea sa faca pe viitor

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: