· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 9 luni

10.06.2010 9:47     citat 

furni, rabdare ; ai avut-o pina acum, o vei avea si de aici incolo sarut
si vine el si momentul acela, tre' sa ramii doar relaxata

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

10.06.2010 9:55   Re: A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????  citat 

----------
furnicutza26 a scris:
io nu am avut nervi sa fac chestia asta.... desi toata lumea asa mi-a zis.. si am asteptat sa isi exprime el dorinta.. inca mai astept rad
acu fro 2 ani as fi zis ca metoda mea e cea mai buna....acuma nu mai sunt asa sigura.... foarte fericit
----------

La noi a mers, si sunt sigura ca si la voi va merge candva.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 10 luni
Pufarina: 10 ani, 7 luni

10.06.2010 10:01     citat 

no, ca nervi sa il las sa faca kk si pp prin casa nu am...nu oi avea io ale covoare si canapele da nu suport ideea.. plus ca acu e mare si isi pune pampers (din ala gen chilot) singur daca nu i-l dau eu.... foarte fericit

intr-o zi cand ma enervasem am zis ca urmatoru copil o sa stea pe olita de la 6 luni.. dar ma indoiesc ca o sa am mai multa rabdare tur viitoare...

ma gandeam ca ii iau pampersi pana iese pe salar.... poa sa se angajeze vara de la 16 ani.... mai am 12 si scap rad

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 10:08     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
si eu daca trebuie sa ies din casa o pun pe olita inainte si face.

si daca nu i-ar veni sa faca? daca nu ar face intr-un anume moment? care ar fi baiul?

nu cred ca e vorba de un program pt a face la olita sau sa-i inveti fara pampers,e vorba de obinuinta,de cum iti inveti copilul.

si deci nu-i un program, nu-i un dresaj?? eu una tare as vrea sa inteleg de ce e necesar sa ii dresam pentru actele fiziologice perfect normale, mincatul, olita/wc, dormitul....

daca nu as pune-o din ora in ora sa faca cum as putea sa-mi dau seama ca vrea caca sau pipi?inainte se mai starmba ea cand vroia treaba mare,se scremea si o puneam imediat sa faca,acuma nici vorba,nu-mi mai dau seama iar uneori o mai gasesc in pampers cu treaba mare,dar asta mai rar.de aceea am zis ca cel mai bine e sa o pun din ora in ora sa se invete sa faca,

poate nu esti tu suficient de atenta la semnele ei? poate ca le-ai ignorat suficienta vreme ca sa inteleaga ca oricum nu le iei in seama si tot cind vrei tu o asezi pe olita?

crezi ca pipi/caca SE INVATA? e un act fiziologic, e vorba de auto-control, de perceptie, nu poti invata un copil sa faca (sau poate poti, dar cu ce consecinte????)

iar treptat o voi pune si pe wc.am colac special dar inca-i este frica si nu vreau s-o fortez
si de fiecare data cand o pun pe olita ii spun "facem caca"sau "facem pipi"sa stie de ce am pus-o si poate va invata sa spuna cand va vrea sa faca pe viitor
----------

si daca-i este frica de toaleta, de ce iti pui deja problema colacului
a ta are de-abia un an, dar e musai sa fie totul facut repede, nu-i asa??? socat

furni, si la noi a mers, neasteptat de bine
eu am preferat sa creez ocazia, sa explic, sa privesc si.... tot a fost doar cind a acceptat el

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani, 4 luni

10.06.2010 10:13     citat 

da atunci spune-mi si mie cum ti-ai invatat copilul sa faca la olita sau wc??
a cerut din start singur sau a trebuit sa astepti 2-3 ani pana a facut?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 10:15     citat 

ceea ce ma incurajeaza pe mine e ca el a hotarat singur cand sa renunte la biberon, cand nu se mai trezeste noaptea pt lapte, cand doarme singur in camera....multe alte chestii... si a fost asa de azi pe maine, fara crize... asa ca ma incred in bunul lui simt si astept sa zica 'gata cu pampersu'...

el a cerut de cateva ori sa faca pipi la wc, nu la olita.. urcat pe scaunel, ca barbatii... dar nu a iesit nimica... cred ca se inhiba si se tine.... dar o sa se prinda el cum devine cazul...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

10.06.2010 10:20   Re: A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????  citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
io nu am avut nervi sa fac chestia asta.... desi toata lumea asa mi-a zis.. si am asteptat sa isi exprime el dorinta.. inca mai astept rad
acu fro 2 ani as fi zis ca metoda mea e cea mai buna....acuma nu mai sunt asa sigura.... foarte fericit
----------

La noi a mers, si sunt sigura ca si la voi va merge candva.
----------

La partea asta ma refeream, nu la partea ca n-ai avut nervi, ca nici eu n-am avut nervi sa umblu ori cu olita ori cu carpele dupa ea. scot limba Adica si eu am asteptat pana a zis ca nu mai vrea pampers. Si cu pampersul de noapte a fost asa ca odata a adormit seara f. devreme la titi, cand inca nu apucasem sa o pregatesc de noapte, si nu am vrut sa o trezesc punandu-i pampersul, asa ca "m-am riscat" sa o culc fara, iar din seara urmatoare tot ea a zis ca nu mai vrea pampers. Accidente am avut cateva, dar putine. Si doar ziua, nu noaptea.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 10:37     citat 

e incurajator ca se poate si 'cu frumosul'....

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 10:38     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
da atunci spune-mi si mie cum ti-ai invatat copilul sa faca la olita sau wc??
a cerut din start singur sau a trebuit sa astepti 2-3 ani pana a facut?
----------

da, am asteptat doi ani si ceva
si n-a fost bai
nu l-am invatat eu, s-a invatat el scot limba

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 10:51     citat 

pai fa si tu o socoteala cate pampers-uri ai cumparat?
fata mea daca ar fi sa faca numai in pampers consuma peste 6-7 pe zi,iar un pachet contine 64 la noi asta ar insemna sa-mi ajunga max 9 zile.asa facand la olita mai mult de 3 pe zi nu foloseste ai acum imi ajunge si 2 saptamani un pachet,fac mai multa economie
si consider ca e mult mai bine sa inceapa sa faca devreme la olita,nu sa astept cativa ani pana va cere sau pana-si va da seama ca trebuie sa faca unde facem si noi adultii
si cred ca multe mamici isi doresc sa faca cei mici cat mai devreme la olita sau wc,in primul rand pt ca faci economie de pampers-uri si-n al doilea rand pt ca e mult mai comod pt ei o data ce s-au invatat
si daca stai bine si faci un calcul un copil te costa f mult,investesti continuu in el,ii trebuie una -alta iar daca mai ai si cheltuieli mari pe luna atunci macar faci economie la pampers-uri

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 11:01     citat 

inteleg graba asta mare in romania, cand copilul nu e primit la gradinita fiindca nu face la wc, si mama tre' sa mearga la munca... da altfel, ce atata graba?

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 11:08     citat 

ramine de ales, ce primeaza, calculele tale financiare sau binele pruncului? si apoi.... se poate si foarte devreme (vezi subiectele despre EC) si fara dresaj trag cu ochiul

si da, am folosit scutece doi ani jumate, am inca prin pod ceva pachete neterminate de dat, da, le-am platit (si nu fura cele mai ieftine, ca nu vrura fesele lui sensibile)
ei si?

----------
citat:
consider ca e mult mai bine sa inceapa sa faca devreme la olita,nu sa astept cativa ani pana va cere sau pana-si va da seama ca trebuie sa faca unde facem si noi adultii

----------

de ce? cu ce argumente? ce inseamna "e mai bine"? de ce nu are dreptul sa i se dea timp sa inteleaga ce se petrece cu corpul ei?

----------
citat:
si daca stai bine si faci un calcul un copil te costa f mult,investesti continuu in el,ii trebuie una -alta iar daca mai ai si cheltuieli mari pe luna atunci macar faci economie la pampers-uri
----------

dap, traim intr-o lume extrem de materialista trist
de ce nu faci economie la altele? sint sigura ca oricine se poate aranja in asa fel incit sa economiseasca pe ici pe colo
e vorba exclusiv de interesul parintelui, nu de cel al copilului

pe mine calculele astea nu ma intereseaza (si numai eu stiu ca numai pe roze nu furam in primii ani ai lui Elouan nervos )
am preferat sa-l las sa descopere
chiar si "tirziu" (dar tare depinde din ce unghi privim notiunea asta de tirziu)
si-a avut incercari, "esecuri", iar incercari, imitari (colegii de la cresa), spionari (prin usa toaletei sa vada el ce fac mama si tata pe acolo si cum), "scapari" pe jos (n-am covoare scot limba si-am stat si cu cirpa uneori) sau prin pat (si-am schimbat asternuturile in plina noapte cu o imbratisare), si alte incercari
pina a reusit sa-si stapineasca corpul
acum stie doar el cind are nevoie, mai spune cind merge la toaleta, mai nici nu spune, reuseste sa suporte un lung voiaj in masina fara probleme
autonomia nu i-o pot da-o eu, nu il pot "invata" sa-si faca nevoile
e cucerirea corpului propriu

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 12:05     citat 

dap, traim intr-o lume extrem de materialista
de ce nu faci economie la altele? sint sigura ca oricine se poate aranja in asa fel incit sa economiseasca pe ici pe colo
e vorba exclusiv de interesul parintelui, nu de cel al copilului

e usor sa vorbesti in necunostinta de cauza,noi avem chaltuieli f mari lunar,3000 euro se duc lunar numai pe banci si imprumuturi la firme si asta pt ca sotul a investit in munca lui sa ne aduca noua in casa ce-i mai bun
economie facem cat putem,sa nu crezi ca noi ne lafaim in cumparaturi si lucruri scumpe,cumparam ce este accesibil tuturor iar vacante n-am prea avut de 2 ani,decat prin tara pe aici diverse excursii de 1-2 zile
iar daca pot sa economisesc si cu scutecele fetei de ce nu?ce ar fi rau in asta?acuma ca face la olita ar trebui s-o dezvat?s-o las sa ceara singura cand i-o tuna ei? ochi peste cap
in concluzie nu e vorba de intereseul parintelui sub nici o forma,e vorba pur si simplu de faptul ca viata e scumpa iar banul nu se castiga cu una cu doua si chiar economia de pampers-uri pe care o fac e f buna,asa ii pot lua lapte mai mult dintr-o data,in loc de o cutie iau 2 sau chiar 3 si am pe cateva saptamani
dar cine are chef sa arunce cu bani pt simplu fapt ca trebuie sa ceara singur copilul la olita sau wc treaba lui,dar nu cred ca-i o crima sau un dresaj cum spui tu sa-l inveti de mic,sub nici o forma

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 12:54     citat 

eu vorbeam de metoda in sine cind vorbeam de "dresaj"
dar nu-i prima data cind nu intelegi decit ce vrei scot limba

cit despre asta
----------
citat:
e usor sa vorbesti in necunostinta de cauza
----------

chiar nu ma intereseaza cheltuielile fiecaruia, ci doar ale mele
si ziceam
----------
citat:
si numai eu stiu ca numai pe roze nu furam in primii ani ai lui Elouan
----------

deci nu vorbesc in necunostinta de cauza, eu una stiu ce e mizeria cum putini au cunoscut-o
dar nu asta e discutia socat

----------
citat:
nu e vorba de intereseul parintelui sub nici o forma,e vorba pur si simplu de faptul ca viata e scumpa iar banul nu se castiga cu una cu doua
----------

e interesul cui deci daca nu al parintelui? al copilului care habar n-are ce inseamna acea suma pe care o dai tu pe scutece? (à propos, pampers e o marca de scutece, nu un nume generic scot limba )
si la ce iti serveste sa cumperi trei cutii de lapte deodata, cind tot esti toata ziua prin magazine si fata tot atita lapte bea, oricite cutii ai avea tu acasa?

nu, n-am nevoie de raspunsuri scot limba
doar ca argumentele tale nu tin

ps: si daca tot esti convinsa ca toate-s bune si frumoase asa cum le zici tu, de ce-i mai pui fetei scutec? socat

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 1:11     citat 

nu ca argumentele mele nu tin,e vorba de tine aici,oricine ar fi dat raspunsul asta in locul meu la fel ai fi scris,concluzia e ca ce spui tu e bine,ce spun altii nu si una peste alta n-ai nevoie de raspunsuri ca sa te citez,deci tu tii tare si mortis ca ce spui tu si cum procedezi e super ok,iar eu sunt cea care spune "nu"aici pt ca nu e ok si nu sunt de acord,asta e parerea mea
si ma opresc aici pt ca nu vreau discutii si nici sa ma explic tie ce si cum fac,de ce,de ce nu etc.fiecare face ce vrea si cum crede mai bine
tu ai crezut ca-i mai bine sa-ti lasi copilul 2 ani si ceva cu pampers problema ta,eu una n-as face si n-o fac ,nu mi se pare ok (poate doar in anumite cazuri speciale)
la urma urmei nu vad ce e rau in faptul de a invata copilul sa faca devreme la olita?sa-mi explice si mie cineva cu ce si cum dauneaza olita? surprins

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: