· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani, 4 luni

10.06.2010 3:47     citat 

vanilla dimineata nu cere dar o pun pt ca de cand e mica o gasesc cu caca in pampers la prima ora si fiindca acum folosesc olita face f repede
ziua ,uneori cere,nu tot timpul si o pun si face cam in 10-15 min
dar am observat ca dupa masa de pranz,cam la o ora dupa ce a mancat face zilnic caca si atuncea nu mai stau pe ganduri si o pun cam la o ora dupa si face,dar tot in cateva minute bune
in rest o pun cam din ora in ora sa faca pipi si face,sta putin pe ea,se joaca cu o jucarie si intre timp face

iar de exemplu,ca se mai intampla,daca face in pampers caca plange dupa ce a terminat si e nervoasa,semn ca vrea spalata si schimbata
dar pe olita dupa ce face e f zambareata si jucausa,mai mai ca ar vrea sa mai stea
eu n-am fortat-o niciodata sa faca la olita,am luat-o incetul cu incetul.prima oara mi-a plans bine bine,am mai lasat-o cateva zile si-am pus-o din nou si cam intr-o saptamana s-a invatat dar neaparat sa aiba ceva in mana sa se joace,o jucarie,lingurita orice
iar acuma cum o pun rade si chiuie,de parca o pun la joaca.de fiecare data ii spun ca facem caca sau pipi iar cand termina ii spun,ai facut pipi sau ai facut caca si repeta dupa mine pe silabe
dar daca sunt plecata o zi intreaga am vazut ca da semnale c-ar vrea olita,mai ales la caca,incearca sa se puna la mine in brate ca-n olita si face asa in pampers

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani, 1 luna

10.06.2010 3:57     citat 

carmenus, mie sincer nu mi se pare atat de ingrozitor ce faci tu zambet

nu as avea atata rabdare si nici nu mi se pare (mie personal) ideal, insa cred ca poti continua linistita atata vreme cat o vezi multumita si nu o fortezi in vreun fel

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 4:02     citat 

intr-adevar e greu si-ti trebuie multa rabdare,dar atata timp cat stau acasa cu fata am zis de ce nu?de ce sa n-o invat sa faca?mai ales ca ma scuteste de multe
in pampers cand face se mudareste tare si trebuie spalata,nu stearsa,dar la olita imediat o sterg cu servetele umede si gata,e curata
plus ca daca-i si place e si mai bine trag cu ochiul

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

10.06.2010 4:10     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
de ce sa n-o invat sa faca?
----------

pai ti-am zis de ce...
dar e alegerea ta.
eu prefer sa ivestesc timpul si energia in altele deocamdata zambet

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 9 luni

10.06.2010 4:14     citat 

----------
citat:
daca citesti pe net despre olita toate parerile sunt pro si ca este bine sa-ti inveti de mic copilul sa faca,chiar si sub varsta de 1 an

----------

surse (fie ele si de pe net)??
(a nuse confunda cu EC, care intr-adevar, se poate practica....chiar de la nastere pentru cine are curajul, indeminarea, disponibilitatea)

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 4:16     citat 

eu am preferat sa-mi dedic timpul si energia fetei,poate gresesc poate nu
nu am de unde sa stiu daca procedez bine sau nu,eu imi cresc singura copilul,doar sotul ma ajuta si asta cand este acasa
singura sursa pt mine e internetul,de aici ma informez ce si cum trebuie pt cei mici si incerc sa aleg ce-i mai bun si asta sper ca fac

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

10.06.2010 4:22     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
eu am preferat sa-mi dedic timpul si energia fetei
----------

pai si eu crezi ca ma refeream la altele... decat Lia?
esti amuzanta zambet
prefer sa-mi dedic timpul si energia altor activitati, evident ca toate legate de copil

carmenus, eu nu cunosc nicio mama care sa se informeze din alte parti decat internetul. lasand la o parte vizitele la pediatru sau sfaturile parintilor, mai toate de aici folosim internetul, deci nu inteleg de ce tot insisti ca tu esti singura cu copilul, nu te ajuta / invata nimeni, mai toate suntem in fix aceeasi situatie.

ideal ar fi insa sa inveti sa folosesi internetul. sa cauti ambele fete ale monedei. adica poti cauta "riscurile introducerii timpurii a olitei" de exemplu.
eu una asa fac. daca citesc de exemplu despre un aliment minune, urmatoarea cautare este alimentul respectiv + dangers / risks. in felul asta te asiguri ca iei deciziile in cunostiinta de cauza. nu ajunge sa gasesti 10 articole pro ca sa "dovedesti" ca ai facut bine

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 9 luni
Pufarina: 10 ani, 7 luni

10.06.2010 5:43     citat 

carmenus, stii ce cred io (desi cum am mai zis de patrujde ori, nu sunt vreo somitate in materie foarte fericit )?
ca de daunat nu ii dauneaza, singura chestie e ca daca face numai din intamplare fiindca o pui des, daca incetezi sa stai dupa fundu ei, nu o sa se ceara singura, si nu ai facut nimica.. toata munca a fost degeaba. de ex daca merge la gradinita, sau daca tu incepi munca si sta cu altcineva etc...

eu nu am avut timp sa fac chestia asta, l-am dat la cresa la 10 luni, dar nu ma victimizez pt asta, a fost alegerea mea, asa ca am preferat sa il astept pe el sa zica ca vrea la wc, chestie pe care inca o astept.
avantaje si dezavantaj e ca in orice alegere.

mamele noastre asa ne-au 'dresat' si nu zic ca a fost nemaipomenit, dar acuma facem cu totii la wc (cred foarte fericit ).. desi daca te uiti in unele wc-uri publice te gandesti ca pentru unii ar fi fost mai bine sa ramana cu pampers toata viata foarte fericit

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 4 luni
Zuza: 11 ani, 11 luni

10.06.2010 6:32     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
mamele noastre asa ne-au 'dresat' si nu zic ca a fost nemaipomenit, dar acuma facem cu totii la wc (cred foarte fericit ).. desi daca te uiti in unele wc-uri publice te gandesti ca pentru unii ar fi fost mai bine sa ramana cu pampers toata viata foarte fericit
----------

rad
mare adevar grait-ai!

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 3 luni
ILINCA - SOFIA: 5 ani

11.06.2010 2:02     citat 

pfu............ce de polemici pt olita asta mama ei prostit
eu am lasat-o balta zambet dupa ce am tras -o din cauza ei rau, am ras de am zis ca fac eu in oala aia rad
sa va povestesc : eu cu picioru in ghios, pun feciou (l am pandit si am vazut ca se screme........zic hop, e vremea , sa nu pierd "trenu" asta)p olita, dau o "fuga" pana in cealalta camera sa mi iau "ustensilele(servetelele umede ) si cum ma intorceam eu hop hop ce mi vad mie ochii surprins Stef LANGA olita terminase de facut ce avea el de terminat si nu putea p oala prostit io scot servetelele si "alerg" sa curat, el calca n transu si se pune p alergat prin camera cu soseta plina de "respekt" rad
noroc ca nu avem covoare si parchetu se curata relativ repede, alerg cum pot intr un picior sper el , o ia la fuga mai tare , crede ca ne jucam si culmea ca ma imita si sare si el "schiopatand" ca mine rad
in fine, numai d ras nu mi ardea mie...............prind copchilul, rezolv frumos problema , arunc servetelele murdare in olita si o iau usor spre baie .................noi avem scari interioare si in capu scarilor suna telefonu , io ma sperii si mji sare oala din mana pana jos p hol................... prostit
deci am ras pana sa lesin nu alta, am zis clar ca gata frate, daca o sa vrea vre o data la oala zice el si pace buna, cu statu din 10 in 10 min. nu am nervi sa l pun , mai bine ma spetesc d munca si fac economii la altceva. acu pb este si la noi ca nu prea il iau la gradi cu scutec , pana in toamna poate se razgandeste si face si el pace cunva cu olita , poate o sa o schimbam .......inca nu stiu ce va fii dar clar ca recent nu vreau eu sa mai aud d olita foarte fericit
carmenus, bravo pt fata, sa dea DD sa si inteleaga draguta care e treaba cu cerutu olitei si facutu in ea ,. drept mai e ca p vremea mamei mele erau constranse sa si invete cat mai repede copilasii la oala si d aia pusi asa devreme, si p mine mama ma bate la cap sa l invat si i am zis ca lasa mama ca daca are bunici sa i ia scutece macar sa simta ca au nepoti scot limba asat asa ca o gluma sa mai si radem p sama olitei minunate care este rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

11.06.2010 2:07     citat 

daca vrei sa faci economie, fa ca mine... ramai gravida si faci economie de tampoane 9 luni... de banii aia iei pampers rad

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 3 luni
ILINCA - SOFIA: 5 ani

11.06.2010 2:34     citat 

f tatre, ramane numai pb ca eu cu Stef am avut menstruatie pana in luna a 4 a de sarcina cand am si aflat ca sunt gravida si pana sa apuc sa fac economii la tampoane am si nascut la 32 d saptamani rad
daca nu mi iese ce ma fac? iau scutece p credit la 2 surprins prostit

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 1 luna
MAIA ESZTER: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

11.06.2010 2:34     citat 

rad rad rad

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 4 luni
Zuza: 11 ani, 11 luni

11.06.2010 2:35     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
daca vrei sa faci economie, fa ca mine... ramai gravida si faci economie de tampoane 9 luni... de banii aia iei pampers rad
----------

mai mult un pic de 9 luni, asta dupa cum ti-e norocul- eu trecui de 20 de luni foarte fericit

Blondeana ce aventuri mirositoare rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

11.06.2010 2:39     citat 

eh, fiecare cu norocu lui... blondeana si cu tampoane si cu rahatu imprastiat prin casa.... rad
tare de tot faza, trebuia filmata.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: